Garagehouder dupe van wanorde bij deurwaarder Duivelandse PvdA tegen gedoogbeleid olietanks Vereniging Breed Overleg Deltawateren opgericht Dit jaar Somalische en Iranese vrouwen bij viering Vrouwendag Regionaal samenwerkingsverband Hoger beroep Zuidgeest niet ontvankelijk verklaard Op 8 maart in MFC in Zierikzee Mensen divingen mee te werken aan sanering i DONDERDAG 29 FEBRUARI 1996 NR 25934 5 ZIERIKZEE - Regionale samenwerking' en be langenbehartiging van recreanten- en bedrijfs takorganisaties op het gebied van waterrecre atie. Dat is het doel waar de onlangs opgerichte Vereniging Breed Overlég Deltawateren (BOD) naar streeft. Het BOD is een regionaal sa menwerkingsverband van be langenorganisaties op het ge bied van waterrecreatie in hel Deltagebied. Binnen het samenwerkingsverband zijn zowel consumenten- als be drijfstakorganisaties verte genwoordigd. Het BOD wil de waterrecreatieve mogelijkhe den in het deltagebied bevor deren. Het BOD wil fungeren als ge sprekspartner en aanspreek punt voor overheden en andere maatschappelijke organisa ties. Verder is het de bedoeling dat het BOD een adequate or ganisatiestructuur opzet en on derhoudt om te komen toï een goede informatie-uitwisseling en afstemming tussen de aan gesloten organisaties. Ook tot het takenpakket van het BOD behoort het ontwikkelen van een sectorale visie op waterre creatie in het deltagebied. Een medewerkster is aange trokken om enerzijds invul ling te geveli aan de organisa tie van het samenwerkings verband en om anderzijds te F» W-. Het BOD gaat zich onder meer be tra's van aanwijzing van delen v naai Park. (Foto: Marijke Folkert ig houden met de pro's en eon- ïn de Oo&tcrscheldc tot Natio- tma) zorgen voor (beleidscoördina tie, afstemming en informatie uitwisseling tussen de leden onderling en tussen het BOD en haar gesprekspartners. Het BOD gaat zich onder meer richten op het zoneringsvoor- stel voor snelle motorboten en de voor- en nadelen voor de waterrecreatie van de aanwij zing van delen van de Ooster- schelde tot Nationaal Park. De liggeldregeling voor Veerse Meer en Grevelingen heeft eveneens de aandacht van de nieuwe vereniging, terwijl men ook de Natuurbescher mingswet Voordelta onder de loep wil gaan houden en het herstelplan Westerschelde kri tisch tegen het licht wil hou den. Het BOD gaat zich daarnaast bezig houden met de plannen voor de ontwikkeling van kanoroutes en ook de proble matiek met betrekking tot de financiering van openluchtre creatie komt aan de orde. Naast een eigen bijdrage van betrokken organisaties is sub sidie verkregen van de provin cie Zeeland en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (lnv). Ook de over heid, zo stelt het BOD in een persbericht, is gebaat bij een goede samenwerking van orga nisaties in de sector en een dui delijk aanspreekpunt. Het secretariaat van de nieuwe vereniging wordt gehuisvest in het toeristisch huis in Mid delburg. Betrokken bij de op richting van het Breed Overleg Deltawateren zijn recreanten organisaties op het gebied van de sportvisserij. de toerzeil- sport. onderwatersport, wa- terskisport, brandingwater sport, de waterrecreatie in het algemeen en bedrijfstakorga- nisaties van recreatie-onderne mers. de watersportbranche en de charterscheepvaart. BRUINISSE - Oud-garagehouder P. A. Zuid geest uit Bruinisse is de dupe geworden van wanorde bij een - inmiddels gesloten - deur waarderskantoor in Zierikzee. De dagvaarding is niet op tijd bezorgd en als gevolg daarvan is het hoger beroep van Zuidgeest tegen een voor hem ongunstig vonnis van de arrondissements- rechtsbank in Middelburg door het gerechtshof in Den Haag niet ontvankelijk verklaard. Zuid geest moet ook nog eens de proceskosten ad 22.000 gulden betalen. Zuidgeest ligt al negen jaar in de clinch met de gemeente Bruinisse. In 1987 werd begon nen met de reconstructie van de Nieuwstraat. Zuidgeest had toen nog een garage in die straat en zag de plannen van de gemeente absoluut niet zitten. Hij vreesde omzetdaling en be gon de gemeente met brieven te bestoken waarin hij protest aantekende tegen de recon structieplannen. Failliet De straat zou door de recon structie een stuk smaller wor den en dat zou, zo redeneerde Zuidgeest, zijn bedrijf een stuk minder aantrekkelijk maken, met name voor wat betreft de brandstofverkoop. Hij voor spelde een forse omzetdaling. De gemeente Bruinisse zag in de bezwaren van Zuidgeest geen reden tot verandering van de plannen. De reconstructie werd uitge voerd en - volgens Zuidgeest als gevolg daarvan - de omzet van het garagebedrijf daalde in het eerste jaar na dè recon structie met 40 procent. Zuid geest zag de toekomst somber in en voorzag een verdere om zetdaling. Uiteindelijk leidde dat in december 1988 tot het faillissement van de garage. Zuidgeest liet het er niet bij zitten en sleepte de gemeente Bruinisse voor de rechter. In zijn visie had de gemeente bij de ontwikkeling en uitvoering van de reconstructieplannen te weinig rekening gehouden met de belangen van de garagehou der. De Raad van State gaf hem ge lijk en concludeerde in juli 1991 dat de gemeente Bruinisse in deze onbehoorlijk bestuur kon worden verweten. Op basis van die voor hem gun stige uitspraak besloot Zuid geest de door hem geleden schade bij de gemeente te clai men. Hij nam een advocaat in de arm en er werd een onder zoek ingesteld naar de mogelij ke relatie tussen reconstructie en de teloorgang van de Bruse garage. In de eindconclusie van dat onderzoek werd een rechtstreeks verband gelegd tussen reconstructie en faillis sement. Uiteindelijk kreeg de gemeen te Bruinisse een schadeclaim van 2,5 miljoen aan de broek: 1,2 miljoen aan inkomstender ving, acht ton voor aantasting van de goede naam en nog eens een half miljoen voor de kos ten van de rechtsgang en de persoonlijke schade voor Zuid geest die als gevolg van alle toestanden voor 80 procent werd afgekeurd en last kreeg van hartklachten. Tegenonderzoek De gemeente Bruinisse re ageerde op de schadeclaim met het (laten) instellen van een te genonderzoek en deze onder zoekers kwamen tot een heel andere slotsom. Volgens hen ging het al voor 1987 niet zo best met het bedrijf van Zuid geest en het advies aan de ge meente was de schadeclaims af te wijzen. Dat gebeurde zonder veel verdere omhaal, maar Zuidgeest gaf de strijd niet op. In november 1993 kwam er een gerechtelijke uitspraak waar bij de gemeente Bruinisse in het gelijk werd gesteld. Zuid geest ging tegen dat vonnis in beroep, maar dat liep niet be paald zoals hij dat gewild had. De dagvaarding aan het adres van de gemeente Bruinisse raakte zoek op het deurwaar derskantoor en kwam pas een maand later weer boven tafel. Te laat volgens het gerechtshof in Den Haag in haar eind janu ari 1996 gedane uitspraak waarin het hoger beroep van Zuidgeest niet ontvankelijk wordt verklaard. ZIERIKZEE - De viering van de Internationale Vrouwendag, op vrijdag 8 maart in Zierikzee, wordt volgens de organisatoren een 'echt inter nationaal, cultureel feest'. Een groepje Somali sche vrouwen uit het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede voert tijdens de viering een dans uit in traditionele kledij, terwijl ook twee Iranese vrouwen hebben toegezegd een optre den te verzorgen. Dc viering van de Internatio nale Vrouwendag in Zierikzee is een initiatief van het 8 Maart-team Schouwen-Duive- land. Het thema van de viering is dit jaar 'Vrouwen nemen de ruimte'. Op basis van dit the ma maakte kunstenares Gerdi Zwaan uit Middelburg een beeld, dat om 16.00 uur wordt onthuld door Nel van der Cin- gel die, als medewerkster van het Multifunctioneel Centrum, het gebouw schoonhoudt. Zij verricht de officiële handeling samen met een van de be stuursleden van het MFC. Vrouwen nemen de ruimte' is tevens het thema van werk stukken die werden gemaakt door vrouwen van Schouwen- Duiveland. Met deze werk stukken wordt in de hal en de gangen van het MFC een expo sitie ingericht. Een jury be staande uit beeldend kunste naar Hedy Bogaers, aquarelliste Addy Bliek en schilderes Marja de Lange be oordeelt in welk werkstuk het thema het beste tot uitdruk king komt. De maakster daar van ontvangt tijdens het avondprogramma een wissel beker, die bestaat uit een klei ne replica van het kunstwerk van Gerdi Zwaan. Dat avondprogramma is vrij toegankelijk voor alle vrou wen en meiden van Schouwen- Duiveland. Het betreft een feestavond die om 19.45 uur wordt geopend door Anke Jan sen en wordt opgeluisterd met optredens van het vocall gui- tarduo Foreign Affairs, de dansgroep Nehalennia, de Zie- rikzeese theatersportgroep Kiekieres en de nieuwe Zeeuw se band Mixed-Up. Om onge veer 21.30 uur wordt de wissel beker uitgereikt aan de vrouw, die het kleinood een jaar in be zit mag houden. Het 8 Maart team Schouwen-Duiveland wil van de jaarlijkse Internationa le Vrouwendag een evenement maken, waaraan een culturele wedstrijd is gekoppeld met de wisselprijs als beloning. Volgens burgemeester G. Hok ken werden onlangs een aantal nieuwe wettelijke voorschrif ten van kracht, die het moge lijk maken de kosten voor het schoonmaken van verontrei nigde grond te verhalen op de eigenaar van de lekkende tank. Hij vertelde dat met de actie tankslag een groot aantal olie tanks onschadelijk werd ge maakt door leegpompen en op vullen met zand. ,,Maar er zitten nog steeds en kelwandige, niet gekeurde olietanks bij woningen in de grond. Daarom kunnen we niet garanderen dat in de toekomst geen grondverontreiniging meer zal voorkomen." Hokken benadrukte dat het feit dat de provincie pas vol gend jaar begint met het afgra ven van de verontreinigde grond in het centrum van Oos- terland geen gevaar oplevert voor de omwonenden. De Weel De Weel en niet De Weele wordt de naam van zowel het totale industrieterrein dat naast de Rijksweg N59 bij Nieuwerkerk wordt aangelegd als de straat die op het terrein komt te liggen. CDA-raadslid P. van Donk stelde voor om het terrein De Weel te noemen en de weg Weelweg. „Anders is het wel licht verwarrend." Maar Hok ken was van mening dat dat niet het geval hoeft te zijn wanneer de huisnummers van de bedrijven maar duidelijk zijn. De overige raadsleden stemden daarmee in. Alle an dere punten van de raadsagen- da werden zonder discussie, met een hamertik besloten. NIEUWERKERK - ,,Als gemeente moeten we nu optreden tegen mensen die bij hun woning nog een ondergrondse olietank hebben liggen. We moeten hen dwingen om mee te werken aan sanering, zodat verdere grondvervuiling door olie uit roestende, lekkende tanks wordt voor komen. Wij moeten geen gedoogbeleid voeren." Tijdens de raadsvergadering die woensdagavond werd ge houden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk kwam PvdA- raadslid A. J. C. Melieste met dit dwingende advies. Melieste was geschrokken van de grond verontreiniging in het centrum van Oosterland. Daar werd ongeveer honderd vier kante meter grond achter het pand Markt 2 tot op een diepte van ruim twee meter vervuild met olie die uit een roestende ondergrondse tank lekte. De tank werd indertijd aange bracht ten behoeve van de olie kachel waarmee het huis werd verwarmd. De verontreiniging wordt door het provinciaal bestuur om schreven als 'ernstig en ur gent'. Het kost ongeveer 200.000 gulden om de grond af te graven en te vervangen en een grondpomp aan te brengen die het verontreinigde grond water opvangt. Om dergelijke, kostbare maatregelen verder te voorkomen, vroeg Melieste of het mogelijk is mensen met een ondergrondse tank bij hun huis te dwingen mee te werken aan sanering daarvan. ,,En of ze bij weigering juri disch gedwongen kunnen wor den garant te staan voor de kosten die mogelijke grond- verontreiniging met zich mee brengt." Zo wel het nieuwe bedrijventerrein bij Nieuwerkerk zelf als de weg de naam De Weel. (Foto: Joop van Houdt) die er op komt te liggen krijgen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5