COMHEHTfIRR Ontvoerde vrouw met een baby zit vast in Nieuw-Haamstede NIEUWE COLLECTIE ARA 'In goed team moeten individuele kwaliteiten tot hun recht komen' Veerhoek Aanrijding Calandweg Radar signaleert hardrijders Wielkeg veroorzaakt schade Diefstal van reclameborden Speciaal aanbevolen DONDERDAG 29 FEBRUARI 1996 NR 25934 3 Wethouder C. W. Veerhoek van de gemeente Westerschouwen is beslist niet slecht van in borst. Laten we dat voorop stellen. Was hij dat wel, dan had hij dinsdagavond onge twijfeld. in zijn vuistje gela chen over de wijze waarop zijnraadscommissie ruimte lijke ordening werd geleid. Het spel was dan ook nogal doorzichtig. Veerhoek mag zich om inmid dels bekend veronderstelde re den niet meer bemoeien met het Ruimtelijk Economisch Ontwikkelingsplan voorzover het de horeca betreft. Voorzit ter was dinsdag dan ook bur gemeester H. Tees. Veerhoek zat aan tafel tussen de ambtenaren en hield wijse lijk zijn mond dicht. Politiek en publieke tribune namen het REO onder vuur, waarna Tees de vergadering geruime tijd schorste. Het mag geen verwondering wekken dat Tees na afloop van de schorsing heldere antwoor den had op het vuur uit de com missie. Maar na de tweede ron de van vragen en opmerkingen waren Tees' antwoorden be duidend minder overtuigend. Het werd een tenenkrommen de vertoning van wolligeop merkingen, te hulp schietende ambtenaren en hoofdschud dende raadsleden. Veerhoek zelf verdween naar de hal om pas terug te keren op het mo ment dat het REO was afge handeld. De gemeenteraad heeft Veer hoek vorig jaar terecht buiten spel gezet. Maar gezien de gro te belangen die met het REO zijn gemoeid, mag toch wel verwacht worden dat zijn plaatsvervanger behoorlijk is ingewerkt. Op deze manier be taalt de gemeenteraad name lijk een te hoge prijs voor zijn principes. ZIERIKZEE - Op de kruising Calandweg/Caustraat in Zie- rikzee was dinsdagmorgen een aanrijding waarbij twee perso nenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 9.50 uur toen een 49-ja- rige vrouw uit Oosterland van uit de richting Scheeps- timmerdijk over de Caland- weg reed en linksaf sloeg naar de Caustraat. Zij zou daarbij geen voorrang hebben ver leend aan een auto die vanuit de tegenovergestelde richting over de Calandweg kwam aan rijden. Deze auto werd be stuurd door een 39-jarige man uit Zierikzee. Er volgde een botsing die de nodige schade tot gevolg had. Geen van de in zittenden liep verwondingen op. ZIERIKZEE - Bij een controle met behulp van radarappara- tuur signaleerde de politie dinsdag 28 hardrijders. De controle werd van 14.25 tot 16.15 uur gehouden langs de Kloosterweg in Haamstede. Van de 115 passerende voertui gen reden er negen harder dan de toegestane snelheid van vijftig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 82 kilo meter. Van 15.20 tot 16.15 uur stond de politie met de appara tuur langs de Weg naar de Val in Zierikzee. Daar reden 398 voertuigen voorbij, waarvan negentien te hard. De hoogst gemeten snelheid was §1 kilo meter (toegestaan 80 kilome ter). NEELTJE JANS - Een wielkeg die van een auto op de rijbaan viel, veroorzaakte grote scha de aan de personenauto van een 42-jarige man uit Rotter dam. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 8.00 uur toen de Rotterdammer, komende van uit de richting Haamstede over de Stormvloedkering reed. Voor hem reed een onbekend gebleven trekker met opleg ger. Van dit of een van de ande re voertuigen op de weg viel een wielkeg. De Rotterdam mer probeerde het voorwerp op zijn rijbaan te ontwijken, maar dat lukte niet. De wiel keg bleef klem zitten onder zijn auto, waardoor het voer tuig behoorlijk werd bescha digd. Ouders willen dochter bevrijden uit godsdienstige sekte De ontvoerde vrouw werd vier dagen vastgehouden in deze bungalow aan de Jasmijnlaan 4 in Nieuw-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) ven' betekent. De ouders van Ester Veldhoen beschouwen de geloofsgemeenschap als een enge sekte. Zij waren zo onge rust over de invloed daarvan op hun dochter dat ze uit Ame rika een therapeut lieten over komen, die haar van het Yoru- ba-geloof zou kunnen losmaken. NIEUW-HAAMSTEDE - De 27-jarige Ester Veldhoen uit Zoeterwoude-dorp en haar vier maanden oude baby Ifa-Yemisi Leliveld werden in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie bevrijd uit een vakantiebungalow aan de Jasmijnlaan in Nieuw-Haamstede. De vrouw werd daar tegen haar wil vastgehouden door familieleden, die haar vrijdag ontvoerden uit haar woning in Zoeterwoude-dorp. De ont voering werd door de familie op touw gezet om dat ze Ester wilden 'losmaken' van het Yoruba- geloof. Het betreft een van oorsprong Westafrikaanse godsdienst, die in Zuidamerikaanse en Afrikaanse landen vrij veel wordt beleden. In Nederland is het een kleine geloofsgemeen schap. Ester Veldhoen trouw de met een man die daar lid van is en ging na haar huwelijk ook zelf het Yoruba-geloof be lijden. Het echtpaar noemde hun kind Ifa-Yemisi, een naam die afkomstig is uit het Yoru ba-geloof en 'door God gege- Ontvoering Om die man in de gelegenheid te stellen zijn invloed aan te wenden, huurden zij de vakan tiebungalow aan de Jasmijn laan in Nieuw-Haamstede en beraamden een ontvoering om Ester daarheen te brengen. Bij de ontvoering waren acht fa milieleden betrokken. Verder was een maatschappelijk wer ker actief bij het plan. Afgelo pen vrijdag om ongeveer 12.00 uur begon de ontvoering. Ester Veldhoen werd verrast bij haar woning in Zoeterwoude- dorp, een plaatsje onder de rook van Leiden waar zij met haar echtgenoot woont. Haar ouders en broer pakten haal beet en duwden haar en haar kind in een auto. Volgens hoofd voorlichting van de politie Hollands Mid den, C. B. Jongh is niet duide lijk of Ester vanuit Zoeterwou de-dorp direct naar Nieuw-Haamstede werd ge bracht. Het vermoeden bestaat dat dit wel het geval was. De politie bracht een vijftien man tellend rechercheteam op de been, dat onderzoek instelde naar de locatie waar de vrouw en haar kind werden vastge houden. Volgens Jongh wer den daarbij 'alle recherche technieken uit de kast gehaald'. Zo werden onder meer opsporingsberichten uit gezonden via verschillende media. Geblindeerd Dinsdagavond werd duidelijk dat de familieleden Ester Veld hoen en haar kind naar de bun galow in Nieuw-Haamstede brachten. Daar werden de ra men van een kamer en de bad kamer geblindeerd. In die ruimten praatte de Ameri kaanse therapeut langdurig op Ester Veldhoen in om haar ideeën over het Yoruba-geloof te wijzigen. In de nacht van dinsdag op woensdag deed de politie Hol lands Midden in de bungalow een inval, die werd begeleid door politiemensen van de re gio Oosterscheldebëkken. De politie forceerde de voordeur en overmeesterde zonder ge weld een familielid, dat op wacht stond. De andere fami lieleden sliepen. De politie ar resteerde vijf mensen, waaron der de vader en broer van Ester Veldhoen. De moeder, die ook in het com plot zat, was niet in de bunga low aanwezig. Haar verblijf plaats is ook niet bekend. Ook van de andere betrokkenen bij de ontvoering ontbreekt vol gens de politie elk spoor. Geheim Ester Veldhoen werd direct na haar bevrijding onder dokters behandeling gesteld, waarna zij terugkeerde naar haar echt genoot in Zoeterwoude-dorp. Om bij te komen van de ge beurtenissen van de afgelopen dagen en om zich te bescher men tegen verdere acties van haar familie is zij met haar kind overgebracht naar een ge heime verblijfplaats. De burgemeester van Wester schouwen, H. Tees beklaagde zich er over dat hij, als hoofd van de politie in de gemeente Westerschouwen, niet op de hoogte werd gesteld van de po litieactie aan de Jasmijnlaan. Volgens politiewoordvoerder Jongh volstond het recherche team Hollands Midden met het inlichten en inschakelen van de politie in Zierikzee, omdat zij dacht dat dat voldoende was. ,,Wij weten niet dat het in Westerschouwen gebruikelijk is om de burgemeester in ken nis te stellen van dergelijke ac ties. In ons district wordt dat niet gedaan." Eindelijk Het onderzoek naar de andere familieleden die bij de ontvoe ring waren betrokken gaat door. Volgens Jongh heeft de behandeling van de Ameri kaanse therapeut niet het ef fect gehad dat de familie be oogde. ,,Het eerste wat Ester zei toen de politie binnen kwam was: 'Ik ben blij dat jullie daar ein delijk zijn." Hans van Breukelen vergelijkt voetbal met ondernemerschap: RENESSE - „Scoren doe je alleen door samen werking. Het is duidelijk dat je alleen niets presteert. Een team is een goed team als de indi viduele kwaliteiten van de teamleden tot hun recht komen". Dat was in een notedop de bood schap van oud-international Hans van Breuke len aan de ondernemers van Schouwen-Duive- land. Van Breukelen sprak tijdens het gisteren in Renesse gehouden symposium voor onderne mers. Centraal stond tijdens het symposium in De Zeeuwse Stromen in Renesse het plan voor het realiseren van een overkoepelende federatie van ondernemersverenigingen op Schouwen-Duiveland onder het motto 'Met federatie naar topprestatie'. Er wordt ge werkt aan een beleidsplan voor die nieuw op te richten fe deratie, zo deelde dagvoorzit ter D. M. Meulblok tijdens het symposium mee. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de fede ratie" er komt. ,,Op 25 maart komen leden van alle besturen van ondernemersverenigingen bij elkaar om de laatste puzzel stukjes in elkaar te passen". Hoe belangrijk het is dat al die losse puzzelstukjes uiteinde lijk een eenheid vormen bena drukte Van Breukelen in een gloedvol betoog herhaaldelijk. Eigenschappen Een topondernemer, zo stelde de oud-internationaal, moet dezelfde eigenschappen heb ben als een topsporter. Hij moet talent hebben en bereid zijn om keihard te knokken voor het succes. Ook in tijden dat het niet zo goed gaat. Een goede organisatie van een onderneming is volgens Van Breukelen - vandaag de dag zelf actief in het bedrijfsleven - van essentieel belang. Om als ondernemer succesvol te kun nen zijn moet er allereerst sprake zijn van een duidelijk beleid van bovenaf. De werk nemers moeten bereid zijn on derdeel van een groter geheel te zijn. Zij moeten verantwoordelijk heidsgevoel hebben en disci pline en als aan die voorwaar den wordt voldaan komt het 'wij-gevoel' en de zelfverzeker de uitstraling die nodig zijn om van een onderneming -van wel ke aard dan ook - een succes te maken. „Goed omgaan met mensen is heel belangrijk", aldus Van Breukelen. Hij ging in voetbal termen verder: ,,Een goede trainer haalt het beste uit de individuele leden van zijn team en maakt er een eenheid van". Van Breukelen trok de verge lijking tussen ondernemer schap en voetballerij conse quent door. Als voorbeeld van goede teamgeest noemde hij het nationaal elftal zoals dat in '88 Europees kampioen werd door van Rusland te winnen. „Iedereen weet wie het win nende doelpunt scoorde, maar wie weet welke speler van het nationaal team het eerste bal bezit had?". Waarmee Van Breukelen maar wilde zeggen dat binnen een team iedereen zijn eigen taak heeft en dat pas als iedereen die taak goed ver richt een team succesvol kan zijn. Onbespeelbaar Van Breukelen gebruikte tij dens zijn optreden de meest uiteenlopende hulpmiddelen: van overheadprojector en tele visiebeelden van de wedstrijd Nederland-Rusland tot een fraaie wedstrijdbal die hij tot het laatst bewaarde. „Dit is een absoluut topprodukt. Hij is gemaakt van 32 stukjes van het beste leer en aan elkaar ge naaid met het beste garen dat er is. Er zit een binnenbal in van het beste rubber dat be staat. En toch is deze bal een onbespeelbaar kreng als er geen lucht inzit", aldus Van Breukelen. Verder werd tijdens het sym posium het woord gevoerd door drs. A. W. A. M. Broos, al gemeen directeur MKB-Neder- land, het overkoepelend or gaan in het midden- en kleinbedrijf. Hij hield - zei het op geheel andere wijze dan Van Breukelen - eveneens een gedreven betoog over de voor delen van goéde samenwer king. Als ondernemers de han den ineen slaan kunnen ze, in tegenstelling tot wat sommige sceptici beweren, heel wat voor elkaar krijgen. Niet alleen op het gebied van gemeentelijk beleid, maar bij voorbeeld ook op het gebied van criminaliteitspreventie. Uiteindelijk, zo hield Broos zijn gehoor voor, komt goede samenwerking de klant van het MKB en in het verlengde van ook de ondernemer en diens werknemers ten goede. G. B. Beltman, algemeen direc teur van de Rabobank Schou- wen-Zierikzee zat op dezelfde lijn in zijn voordracht. Hij nam de recreatie als voor beeld. Als er niets verandert, zo stelde Beltman, blijft over een paar jaar een deel van de Duitse toerist weg. Hij riep de ondernemers op om - in hun ei gen belang - de recreant te koesteren. „Kwaliteit leveren betekent dat je meer biedt dan alleen je eigen plekje", aldus Beltman. „We moeten bedrei gingen omzetten in uitdagin gen". Het symposium was een initia tief van de Rabobank Schou- wen-Zierikzee, de gezamenlij ke ondernemersverenigingen van Schouwen-Duiveland en MKB-Nederland. Naar schat ting 250 ondernemers bezoch ten het symposium. ZIERIKZEE - Vanaf de buiten muur van restaurant De Beuze in Zierikzee werden twee re clameborden gestolen. De borden verdwenen tussen afgelopen dinsdag 17.00 uur en woensdag 00.30 uur. Het gaat onder meer om een groen bord met witte letters. In de Gereformeerde kerk in Haamstede werd dinsdag nacht een poging tot inbraak gedaan. Advertentie Oud-international Hans van Breukelen ivist van de eerste tot de laatste minuut te boeien. Hij ver geleek - hoe kan het ook anders - voetbal met het bedrijfsleven: Een topprestatie kun je alleen leve ren met teamwork. (Foto: Joop van Houdt) DAM 15-19 ZIERIKZEE TEL. 0111-412816 Verwachting t/m maandag 4 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht noord 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 maart Zon op 07.25, onder 18.18 Maan op 14.35, onder 05.08 Volle Maan: 5 maart (10.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kans op neerslag neemt toe. Morgen en ook zondag valt er regen of natte sneeuw. Voor het zover is, blijft het vannacht droog en vriest het in opklaringsgebieden licht. Er is weinig wind. Morgen over dag neemt vanuit het noorden de bewolking toe en gaat het af en toe regenen, in het oosten mogelijk nat te sneeuw. In de middag wijzen veel thermometers 5 graden aan. 's Avonds krijgen opklaringen op nieuw de overhand. Er waait boven land een matige wind uit richtingen tussen noord en noordwest. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind af en toe vrij krachtig, windkracht 5. Zaterdag schijnt de zon geregeld en blijft het vrijwel overal droog. Zon dag overheerst de bewolking en is er opnieuw kans op regen of natte sneeuw. Vanaf maandag wordt het geleidelijk kouder, 's Nachts gaat het licht, in het oosten van het land soms matig vriezen. Overdag blijft het kwik steken bij waarden tot iets boven het vriespunt. Bovendien is er flink wat ruimte voor de zon. RENESSE/BURGH-HAAM- STEDE - De uitgever van de Duitse campinggids ADAC heeft aan de campings Ginster- veld in Haamstede en De Wijde Bliek in Renesse het predikaat 'Speciaal aanbevolen door de ADAC' toegekend. De campings zijn lid van de Stichting Zeeland Campings, van wie vijf leden het predi kaat kregen. De eervolle ver melding wordt toegekend aan campings met een goed gast heerschap, een hoog voorzie ningenniveau en uitstekende dienstverlening. Verder moet op de campings een complete vakantiesfeer heersen. In to taal kregen 23 campings in Ne derland het predikaat, waar van tien Zeeuwse. ZIERIKZEESCHE ifi NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot13.Ö0uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (l/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3