dichters Sportverenigingen presenteren feestavond met toneel en muziek Scheepsramp centraal in Gouden Eeuw van Flairck In drie kernen ontbreekt nog woonzorgvoorziening cu Subsidie uit Fonds Kazernering DFS in Burgh-Haamstede en ZSC 62 in Scharendijke Zierikzee subsidieert festival Diefstal Kerkwerve, Renesse en Scharendijke Meerderheid voor subsidie vrouwen Overleden bij inbraak 0) (/I DINSDAG 27 FEBRUARI 1996 NR 25933 8 Het nieuwe toneelpodium in de Putmeet was omgetoverd tot het café van Bertus Zoutewater. Een omgeving waar zich de meest vreemde taferelen afspeelden. (Foto: Joop van Houdt) BURGH HAAMSTEDE/SCHARENDIJKE Leden, donateurs en sponsors van de sportver enigingen DFS uit Burgh-Haamstede en ZSC'62 uit Scharendijke kwamen het afgelopen week einde massaal naar de jaarlijkse feestavond van hun sportvereniging. De Schutse in Haam stede was vrijdagavond tot de laatste plek be zet en zaterdagavond was het druk in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Beide avonden werden inge vuld met een toneelvoorstel ling, die werd gepresenteerd door eigen leden van de sport vereniging, en een bal op le vende muziek. ,,De feestavond is in de loop van de jaren uitge groeid tot een jaarlijkse hap pening waarmee de onderlinge' contacten tussen leden, spon sors en donateurs worden ver stevigd", aldus DFS-voorzit- ter M. I. Bakker. Hij toonde zich tevreden over de jongste ontwikkelingen bij zijn sport vereniging, met name de aan passing van de sportvelden die inmiddels is begonnen. ,,Het ziet er naar uit dat we binnen kort kunnen beschikken over een van de beste sportaccom modaties in de regio." Drijvende kracht Reeds 35 jaar kan. DFS bogen op een eigen toneelvereniging: De Hutspot. De groep werd in dertijd opgericht door Bertus Visser, die nog steeds een van de drijvende krachten is van het toneelgezelschap. ,,Als Bertus speelt is het stuk ge slaagd", aldus Bakker. Zijn woorden werden bevestigd door de reactie van het pu bliek, dat reeds in de lach schoot toen Bertus Visser werd aangekondigd als hoofdrolspe ler in de eenakter 'De scheve schaats van Bertus'. De leden van De Hutspot presenteerden verder 'De nachtclub van kromme Nelis'. Een klucht die werd gespeeld in dialect. De acht tonelisten van de toneel vereniging waren sinds no vember bezig met de voorbe reidingen op de voorstelling. ZSC '62 Ook in dorpshuis De Putmeet werd door leden van ZSC '62 sinds november geoefend om goed voor de dag te komen tij dens de jaarlijkse feestavond. Op het nieuwe podium van het vorig jaar verbouwde dorps huis studeerden de spoi-ters de klucht Sjongejongejonge in. Zoals reeds zes jaar gebruike lijk, gebeurde dat ook nu on der leiding van Truus Heij- boer. Het brede toneelpodium werd omgetoverd in het café van Bertus Zoutewater, waar zich de meest vreemde tafere len afspeelden. Voorafgaand aan de toneel voorstelling liet ZSC '62-voor- zitter Piet van der Horst uit Scharendijke weten dat het goed gaat met de sportvereni ging, zowel in financieel als sportief opzicht. Hij toonde zich bijzonder ingenomen met de prestaties van het dames team dat kampioen werd. Zor gen maakte Van der Horst zich over de moeite die het kost om voldoende kaderleden en jeugdcommissieleden te 'vin den, die zich willen inzetten voor de sportvereniging. Hij weet dat aan de eisen die te genwoordig aan zo'n vrijwilli gersfunctie worden gesteld. ,,De mensen zien het als een hobby, maar van hen wordt wel verwacht dat ze een cursus of training volgen om hun vrij willige taak op de juiste wijze uit te voeren." Jeugdplan De sportvereniging heeft in- middels een Jeugdplan opge steld. Een beleidsplan waar mee het bestuur van ZSC '62 probeert de jeugdleden te be houden en te laten doorstro men en de begeleiders van de jeugdactiviteiten te scholen. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee verleent een bijdra ge van 2.000 gulden aan het fes tival Zonnemaire Buitenge woon. Alleen de fractie van de SGP/GPV/RPF stemde giste ren tijdens de raadsvergade ring tegen. Dit omdat het eve nement op zondag gehouden wordt. „Mensen die uit religieuze overtuiging de zondagsrust willen handhaven kunnen niet naar het festival. Het dient al dus geen algemeen belang en daarom stemmen wij tegen." Met deze woorden lichtte J. de Bruijne het standpunt van zijn fractie toe. Daarnaast is hij van mening dat het festival in Zonnemaire een Brouwse aan gelegenheid is en vindt hij het vreemd dat de 750 gulden waarderingssubsidie die het college eerst'wilde geven, op geschroefd wordt tot 2.000 gul den. Ook het grote aantal be zoekers mag volgens hem geen argument zijn voor het toeken nen van subsidie. Burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs respecteerde het princi piële argument van De Bruij ne. De overige vond hij er „artificieel" bijgehaald. Bo vendien zat er volgens hem wel degelijk een Zierikzees belang aan de zaak vast. Er treden na melijk ook gezelschappen uit Zierikzee* op in Zonnemaire. De meerderheid van de raad was dit met hem eens. BURGHSLUIS - In Burghsluis is vorige week een reddings vlot gestolen. Een 45-jarige man uit Lckkerkcrk deed hier van gisteren aangifte bij de po litie in Zierikzee. Het reddingsvlot is afkomstig van een boot, die afgemeerd lag in de haven van Burgh- sluis. Volgens de eigenaar moet het tussen maandag 19 en zaterdag 24 februari zijn gesto- ZIERIKZEE - De teloorgang- van een van de grootste schepen van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie inspireerde Flairck tot het mu ziektheaterprogramma de Gouden Eeuw. Za terdag 2 maart is dit opera-achtige spektakel te zien in de Concertzaal in Zierikzee. Flairck, voor de gelegenheid met enige muzikanten ver sterkt, brengt als een vreemd soortig orkest van de Gouden Eeuw het verhaal van de te loorgang van het VOC-schip. Zeventiende-eeuwse en eigen tijdse teksten, composities en instrumenten gaan hand in hand. Dit resulteert in een keur van muzikale stijlen; van rauwe zeemansmuziek tot verfijnde rederijkerscomposities en van parmantige menuetten tot 'houten-benendansen' Maatschappij In de zeventiende eeuw weer spiegelde zich aan boord van een schip de toenmalige maat schappij. Door de beperkte leefruimte werd het contrast tussen arm en rijk, tussen machthebbers en machtelozen, wel bijzonder duidelijk. Maar als de bemanning na een schip breuk aanspoelt op een onbe woond eiland regeert een ande re orde: het recht van de sterk ste. De machtsverhoudingen worden pas rechtgetrokken als de VOC-schepen aan de hori zon verschijnen. De theatervoorstelling van Flairck speelt zich af op het scheepsdek, dat gedomineerd wordt door enorme masten en zeilen waarop zeventiende- eeuwse schilderijen worden geprojecteerd. Naast onder meer luit, viool, schipperskla- vier, cello, contrabas en slag werk, zijn de doedelzak, het zeewiel, het virginaal en de foekepot te horen. Ook het vo cale element ontbreekt niet in de voorstelling. En dat is voor het eerst bij Flairck. De voorstelling in de Concert zaal begint om 20.00 uur. Kaar ten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij de VVV in Zierikzee. Erik Visser en Carla Veen aan boord van hel VOC-schip. (Foto: Kees Tabak) ZIERIKZEE - In de kernen Kerkwerve, Renesse en Scharendijke ontbreekt nog een complex ou derenwoningen met extra service of een andere woonzorg-voorziening voor ouderen, zoals een verzorgingshuis, woonzorgcentrum of service flat. Dat blijkt uit het rapport Spreiding van Woonzorgvoorzieningen in Zeeland dat werd opgesteld door de Zeeuwse Raad voor Volksge zondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur (VMC). Ook Oosterland wordt in het rapport gênoemd als een van de kleinere kernen in de Oos- terschelderegio (900 tot 2.500 inwoners) die nog niet beschik ken over een woonzorgvoorzie ning voor ouderen. Maar, zoals bekend, bestaan er vergevor derde plannen om op het vroe gere sportveld De Saele een servicewoningencomplex voor ouderen te realiseren. Voor Renesse, Kerkwerve en Scharendijke bestaan nog geen concrete plannen. De woning bouwvereniging Beter Wonen streeft er wel naar om in elk wat groter dorp in de regio (waar nog geen woonzorgvoor ziening voor ouderen is) een servicewoningencomplex voor ouderen te realiseren. Volgens de normen die uit het rapport naar vroren komen zou elke grote woonkern (met meer dan 5000 inwoners) moe ten beschikken over één of meer regionale woonvoorzie ningen voor ouderen, zoals verzorgingshuizen, aanleun woningen en serviceflats. Mid delgrote kernen (minimaal 2.500 inwoners) zouden moeten beschikken over minimaal één woonzorgcentrum en kleinere kernen (minimaal 900 inwo ners) over één of meer com plexen ouderenwoningen. Kernen met minder dan 900 in woners zijn volgens het rap port te klein om er een woon zorgvoorziening voor ouderen te kunnen exploiteren. Uit het rapport blijkt dat de grote en middelgrote kernen op Schou- wen-Duiveland reeds zijn voorzien van de woonzorg voorzieningen die hen worden toegedicht. De vraag van ouderen naar woonruimte in een woonzorg centrum, serviceflat, aanleun woning of ouderenwoningcom plex is in Zeeland groter dan het aanbod. Ongeveer dertien procent van de zelfstandig wo nende ouderen wil verhuizen naar een ouderenwoning, al dan niet met extra mogelijkhe den op het gebied van zorg. ZIERIKZEE - Volgens het Zierikzees raadslid J. de Bruijne (SGP/RPF/GPV) is het al jaren bekend „hoe kunstzinnig, creatief en inven tief" vrouwen zijn. Volgens hem hoeft dit dan ook niet verder gestimuleerd te worden met een subsidie voor het houden van het 8 maart evene ment. Zijn fractie stemde dan ook tegen. Net als de VVD. De Bruijne maakte handig ge bruik van het thema en doel van de Internationale Vrou wendag die traditioneel op 8 maart gehouden wordt. Het thema dit jaar is 'vrouwen ne men de ruimte'. Het doel is „om vrouwen letterlijk de ruimte te bieden door te tonen hoe creatief, inventief, en kunstzinnig velen van hen zijn." Aan dit thema is een op dracht verbonden voor werk stukken die op 8 maart ten toongesteld worden in het MFC Zierikzee. Wat De Bruijne en zijn fractie genoot W. F. Sprengelmeijer betreft hebben vrouwen in de Nederlandse samenleving al genoeg ruimte. De Bruijne vroeg zich dan ook af wat het evenement op 8 maart toe voegt aan het belang van vrou wen. Bovendien plaatste hij vraagtekens bij het algemeen belang; een van de criteria voor het toekennen van een subsidie van maximaal 2.600 gulden.Ook de VVD heeft de indruk dat de gemeente subsi die verleent aan iets dat niet leeft onder de bevolking. „Vrouwen zijn mans genoeg om zichzelf te openbaren", al dus J. T. Bos. Daarnaast is de fractie van mening dat de sub sidie deels bestemd is voor het beeldje dat de vrouwen aan het MFC willen schenken. Oneigenlijk Dit laatste was volgens wet houder D. van der Wekken een oneigenlijk argument en bo vendien al in een eerder stadi um naar het rijk der fabelen verwezen. Hij was niet onder de indruk van de weerstand. „Kennelijk zijn er vrouwen die wel aandacht wensen voor hun positie. De subsidie-aan vraag voldoet aan de criteria. Dus is het college van mening positief te beslissen." Hij wees daarnaast op het internatio naal karakter van het evene ment. „Dat wil ik wel geloven. In Saudi-Arabië zou ik het eve nement ook willen subsidië ren. Maar niet in het land waarin wij wonen", aldus De Bruijne. Dit zeer tegen het zere been van M. R. de Jong-van Loo. Volgens de fractievoorzitter van de PvdA zijn de mogelijk heden in Nederland niet voor iedereen hetzelfde. „Uw woor den zijn ontroerend, maar kijk bijvoorbeeld eens op de secre tarie van de gemeente. Daar bezetten de mannen de hoge posities. En hoe zit het bij de politieke partijen", diende zij De Bruijne van repliek. Volgens wethouder L. J. van Gastel kan men dit echter de mannen niet verwijten. En ook De Bruijne was niet van de woorden van De Jong onder de indruk. Al gaf hij haar wel ge lijk. „Maar dat is geen zaak waar het 8 Maart Team iets aan kan veranderen. Dat moeten de politieke partijen zelf doen", aldus De Bruijne. De WD (met uitzondering van Van Gastel) en de SGP/RPF/GPV stonden alleen in hun kritiek op het toeken nen van subsidie. De overige fracties vinden de Internatio nale Vrouwendag wel belang rijk. En hebben daar ook geld voor over. ZIERIKZEE - Speciaal voor eenmalige activiteiten die buiten de gebrui kelijke subsidies vallen bestaat de mogelijkheid voor een subsidie via het Fonds voor Kazernering, een fonds dat sinds 1811 bestaat. Het fonds werd destijds in het leven geroepen om de inkwar tiering van militairen in Zie rikzee te bekostigen. Nu geeft het fonds financiële tegemoet komingen voor allerlei activi teiten in Zierikzee. Daarbij gaat het om sociaal-culturele activiteiten die gericht zijn op de inwoners van Zierikzee. In 1995 kreeg de Stichting 't Duupje 500 gulden uit het fonds als startsubsidie. De Meester Breetvelt-speeltuin kreeg 450 gulden voor de aan koop van een tafel voor de zandbak. Verder kreeg onder meer de bewonerscommissie van De Veste geld voor de aan schaf van gezelschapsspelen, ohtving atletiekvereniging Delta Sport een bijdrage voor de inrichting van het nieuwe clubhuis en werd het Comité AMSTERDAM - Het Amster damse stadsdeel De Pijp start eind dit jaar een proef waarbij bewoners een financiële belo ning krijgen als ze hun afval gescheiden inleveren. PUITEN (ANP) - Ben 72-jarige bewoonster van een woning aan de Tollcnstraat in Putten is in de nacht van zondag op maandag overleden aan de ge volgen van een hartinfarct, die zij kreeg nadat in haar woning was ingebroken. De vrouw en haar eveneens bb- jaardc echtgenoot ontdekten de inbraak toen zij zondag avond laat thuiskwamen. De vrouw raakte zo door emotie bevangen dat zij getroffen werd door een hartinfarct. Re animatie door gealarmeerde politiemensen baatte niet meer. Uit het huis zijn waar schijnlijk een videorecorder en een klok weggenomen. Licht voor Luncani financieel ondersteund. Voor 1996 is bij na 2400 gulden te verdelen. Wie in aanmerking wil komen voor een bijdrage uit het Fonds van Kazernering moet voor 31 maart een aanvraag indienen. Deze moet een zo duidelijk mo gelijke omschrijving bevatten van activiteit en doel ervan. Late winter De heesters in de vroege morgen, zijn met zilverdraad omhangen, het water van de plas stolde tot ijs. En openbaar vervoer zit weer in zorgen, het gladde wegdek schept één verlangen: breng o natuur dit al weer op de wijs! De mensen hebben zo hun taken, van alle dag, die altijd wenken, plicht en arbeidsvreugd zij één! Men mag dit nimmer ooit verzaken, en moet zichzelf die waarde schenken: al staat men somtijds hier alleen Komt dan de lieve voorjaarszegen, nu nog verborgen voor de ogen, wist men die toch al in de dop! Wij kwamen 't spinneweb al tegen, en vogel raakt al opgetogen: de lenteroep stijgt weer ten top! R C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeeschc Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan eeh groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kon deze opsturen noar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te ploatscn. Wijzigingen worden vanzelfsprekend met doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5