Uitbreiding Poort ambacht na jaren praten afgeketst Grondruil moet bouw 50 woningen mogelijk maken 1 SCHOUWEN-DUIVELAND ™^/de vlieger Jongeren besmet met tuberculose UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 lOlxi Gemeente staakt onderhandelingen aankoop grond Overeenkomst Stichting Renesse en vofWesterenban Uitbreiding steiger Museumhaven Controle 2 3 5 7 1 dé krant van schouwen - duiveland! s^/ODPLB^ ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 FEBRUARI 1996 ZIERIKZEE - De uitbreiding' van Zierikzee in zuidelijke richting' is van de baan. De gemeente heeft de onderhandelingen voor de aankoop van ruim drie hectare grond van de gebroeders Kooman aan het Eerste Weeg- je gestaakt. De grond was nodig voor de eerste fase van de uitbreiding. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs omschreef de gang van zaken giste ren na afloop van de raadsvergadering' als een 'nachtmerrie-scenario'. Burgemeester Asselbergs: ,,Dit is een nachtmerriescena rio Desgevraagd liet Asselbergs weten dat het met name de ei sen die de eigenaren stelden re den waren de onderhandelin gen te stoppen. ,,Er werden ei sen gesteld waar we niet op in konden gaan, omdat we daar niet over kunnen beslissen. Dat wordt van hogerhand ge regeld", aldus Asselbergs. Welke eisen dit waren wilde hij niet kwijt. Kooman was niet bereikbaar voor commen taar. De onderhandelingen zijn vol gens Asselbergs niet vastgelo pen op de financiën. ,,We heb ben enorm veel water bij de wijn gedaan. Als alles door was gegaan hadden we nog een fors bedrag uit de algemene middelen bij moeten passen." Hij houdt het er op dat de ge meente gewoon ,,aan het lijn tje gehouden" is. Dat bleek volgens hem ook uit de reactie op het eindbod dat de gemeen te in januari heeft gedaan. ,,We kregen als reactie een nietszeg gende brief waaruit bleek dat ze weer in gesprek wilden. Maar op een eindbod zeg je ja of nee en ga je niet nog eens on derhandelen. Op een gegeven moment eindigt het." Afgerond Voor de uitvoering van de eer ste fase van de nieuwe uitbrei ding van Poortambacht had de gemeente ruim drie hectare grond nodig die in het bezit is van de gebroeders Kooman. In totaal zou met de uitbreiding een oppervlakte van zo'n vijf tien hectare gemoeid zijn. De eerste fase was planologisch geheel afgerond. Er zouden in het gebied zo'n tweehonderd huizen gebouwd worden tij dens de eerste fase. Al veel mensen hebben zich bij de ge meente gemeld als belangstel lende voor een kavel. Voor hen, en de gemeente Zie rikzee, rest er nog slechts de Wethouder Van Gastel: ,,Erg frustrerend allemaal. hoop dat de eigenaren op hun schreden terugkeren en het eindbod van de gemeente als nog accepteren. Gebeurt dit niet, dan is het theoretisch nog mogelijk dat een projectont wikkelaar de zaak in handen neemt. ,,Als die wel tot over eenstemming komt met de ei genaren kan hij zo gaan bou wen. Hij moet zich wel houden aan een aantal regels, maar verder is alles planologisch ge regeld", aldus wethouder L. J. van Gastel (ruimtelijke ont wikkeling en planologie). Hij ervaarde de gang van zaken als ,,erg frustrerend". Structuurschets De gemeente is intussen ge dwongen de uitbreidingsmoge lijkheden ten noorden van de stad nader uit te werken. In de 'notitie kernrandzone' worden de gronden ten oosten en wes ten van de Lange Blokweg be stempeld als gebieden die in de toekomst in aanmerking ko men voor woningbouw. De plannen hiertoe bevinden zich echter nog maar in de fase van een structuurschets. Overigens heeft het niet door gaan van de uitbreiding van Poortambacht in zuidelijke richting niet alleen consequen ties voor de woningbouw. Ook de reconstructie van de Laan van Saint Hilaire en de aanleg van een nieuwe ontsluitings- weg voor Poortambacht gaan niet door. Deze zaken waren immers gekoppeld aan de uit breiding van Poortambacht en zouden alleen uitgevoerd wor den met een toename van het woningaantal met minimaal 250 stuks. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Renesse en de vennootschap on der firma Westerenban werken momenteel aan een overeenkomst voor het ruilen van grond aan de Kloosterweg en Westerenban in Haamstede. Met de grondruil wordt de bouw van vijftig vrijstaande koop woningen direct ten westen van de woonwijk Westerenban mogelijk ge maakt. Het open duingebied aan de Kloosterweg wordt dan natuurge bied. Het algemeen bestuur van de Stichting Renesse spreekt zich tijdens een openbare vergade ring op donderdag 29 februari uit over de concept-ruilover eenkomst. De stichting is eige naar van zes hectare grond di rect grenzend aan de woonwijk Westerenban, het terrein wat nu voor een groot deel uit bos bestaat. Vof Westerenban, of wel P. Breur en partners uit Zwijndrecht, is eigenaar van zes hectare daaraan grenzend terrein, waaronder het stukje open duingebied ten noorden van de Kloosterweg.Jaren ge leden al diende Breur een plan in voor woningbouw op dat terrein. De provincie vond het plan echter te massaal. Bij de bouw van zestig woningen zou een natuurcorridor van tien of twintig meter overblijven en dat vond de provincie veel te weinig. Een ander plan voor 26 twee-onder-een-kapwoningen viel minder slecht, als de bouwlocatie tenminste op kon schuiven zodat een bredere corridor zou ontstaan. Inmiddels heeft Breur enkele partners gezocht en gevonden en wil met de vennootschap na de ruil, overgaan tot de bouw van vijftig vrijstaande wonin gen tegenover de woonwijk Westerenban tot aan de Jonge Jan Boeyesweg. De aan dat perceel westelijk grenzende zes hectares zijn dan van de stichting, waarbij de scheiding pal na het witte vakantiehuis je valt. Dat blijft staan en wordt als vanouds door de stichting verhuurd.Van de zes hectares die Breur door de ruil verkrijgt, gebruikt hij 4,5 hec tare voor woningbouw. De an dere anderhalve hectare laat hij onbebouwd, waardoor het de bestemming van natuurge bied krijgt. Omdat bouwgrond meer waard is dan grond die ongerept moet blijven, betaalt Breur volgens D. Kooman van de Stichting Renesse ,,een be hoorlijk bedrag" bij. Volgens Kooman is de stich ting van plan het natuurgebied voor iedereen toegankelijk te maken en er een extensief be heer te voeren. „Wellicht leg gen we er een wandelpad met houtsnippers aan en komt er poeltje voor bijvoorbeeld ha gedissen", aldus Kooman. Advies Als het algemeen bestuur van de stichting akkoord gaat met de ruilovereenkomst, is het in maart aan de commissie ruim telijke ordening van de ge meente Westerschouwen om een advies uit te brengen over de plannen bij de Westeren ban. Daarna komt het plan ter inzage en kunnen eventuele be zwaarschriften worden inge diend. De bestuursvergadering van de Stichting Renesse wordt donderdag om 16.00 uur gehou den in het gebouw van de stich ting aan de Jan van Renesse- weg. Het open duinterrein aan de Kloosterweg moet een ecologische bufferzone blijven, vindt de provincie. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De Museumha ven in Zierikzee krijgt er een stuk steiger bij. Gisteren ging de raad akkoord met dit voor stel van het college van burge meester en wethouders. Ook de steiger in de Nieuwe Haven wordt uitgebreid. In de jacht haven wordt een deel van de steiger vervangen door nieuwe onderdelen. De uitbreiding van de steiger in de Museumhaven stuitte op weerstand van de PvdA. Frac tievoorzitter M. R. de Jong-van Loo vond het beter om te wach ten op de resultaten van het haalbaarheidsonderzoek naar de plannen die de Stichting Museumhaven heeft. Dit on derzoek is onlangs gestart. Wethouder L. J. van Gastel be nadrukte echter het voordeel voor de gemeente wanneer er gebruik gemaakt werd van een aanbod van de leverancier van de steigers. Door een gecombi neerde aankoop is de gemeente stukken goedkoper uit. Vol gens hem is het dan ook beter de uitbreiding van de steiger in de Museumhaven los te zien van het haalbaarheidsonder zoek. Met uitzondering van de PvdA waren alle fracties dit met Van Gastel eens. En in verband met het financiële aspect ging ook De Jong uiteindelijk overstag. Al bleef zij het „principieel on juist" vinden dat niet gewacht wordt op het haalbaarheidson derzoek. ZIERIKZEE - Bij vijf snel heidscontroles registreerde de politie gisteren in totaal 83 overtredingen. Op de Weg naar de Val passeerde iemand met een snelheid van 135 kilometer per uur de radarapparatuur, terwijl op deze weg een snel heidslimiet geldt van tachtig kilometer per uur. In Ellemeet ging er van de 44 gecontroleerde voertuigen op de Kuijerdamseweg slechts één over de schreef. Op de Kloosterweg in Haamstede waren dit er zes van de tachtig. Noordwelle had gisteren zeer waarschijnlijk een unicum. De politie controleérdè op de Stoofweg 73 voertuigen. Niet één daarvan reed er te hard. Dat was op de Weg naar de Val bij Zierikzee wel anders. Vijf tig van de 268 passerende voer tuigen reden hier harder dan de toegestane tachtig kilome ter per uur. Op de N59 bij Nieu- werkerk waren dit er zestien van de 975. T 24 uur bereikbaar BRUINISSE ROLSTOELVERVOER 1 DUIVELAND GROEPSVERVOER ZIERIKZEE ZIEKENFONDSVERVOER 0111-641562 TROUWAUTO'S TAXIBUS 1 152e JAARGANG NR 25933 v WAARIN OPGENOMEN DE ZlERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BERNHARD Rijksinstituut oorlogsdocumentatie erkent feiten Nazi-verleden prins Bernhard. O VERVUILING Vervuilde grond in Oosterland wordt pas volgend jaar afgegraven. FEESTAVOND Sportverenigingen presenteren feestavond met muziek en toneel. BILJARTEN Nico Tuinman werd in Noordgouwe districtskam pioen derde klas bandstoten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Valt men bij het uitvoeren van een edel plan dan is dat een edele val. Af en toe zon HET WEER Vannacht overwegend veel bewolking en eerst nog kans op wat regen. Minimumtemperatuur dicht bij het vriespunt. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind uit noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. GGD onderzoekt bezoekers uitgaanscentra KRUININGEN - De GGD Zeeland gaat fre quente bezoekers van verenigingsgebouwen, clubs en cafés in Kruiningen onderzoeken op besmetting met tuberculose. Het onderzoek is nodig, omdat bij twee jonge volwassenen uit het Zeeuwse plaatsje een besmettelijke vorm van tuberculose is vastgesteld. De Kruiningers bezochten veelvuldig uitgaansgelegenhe den. Mensen die met hen con tact hebben gehad, kunnen geïnfecteerd zijn. Tuberculose is een infectie ziekte die wordt overgebracht door hoestén of niezen. Be smette mensen hoeven nog niet direct klachten te hebben en kunnen ziekte voorkomen met medicijnen. Positief Volgens arts en hoofd afdeling Algemene Gezondheidszorg van de GGD Zeeland, R. J. I. Boog werd de open tuberculose ontdekt door een huisarts. Uit onderzoek van de familie en di recte kennissenkring van de tuberculose-patiënten bleek dat ongeveer de helft van hen positief reageerde op de Man- to\ix-test, een reactie van de huid waaruit blijkt of iemand in aanraking is geweest met tbc-bacillen. Naar aanleiding van dit eerste onderzoek besloot de GGD ook stappers in Kruiningen op te roepen om zich te laten testen. Op maandag 5 maart kunnen zij tussen 12.00 en 17.00 uur te recht in het kruisgebouw aan de Burgemeester Vogelaar straat in Kruiningen. Ook mensen van buiten Kruinin gen, die in de afgelopen maan den zijn uit geweest in Kruin ingen kunnen daar terecht. Volgens Boog daalde het aan tal tbc-gevallen in Nederland sterk nadat in de zestiger jaren medicijnen werden uitgevon den om de ziekte te genezen. Sinds ongeveer vijf a tien jaar stijgt het aantal tuberculosege- vallen weer. In 1994 registreer de de GGD in Zeeland zestig gevallen van open tbc en in 1995 bijna dertig. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving a ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: 2S! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1