'In schrikkeljaar vinden mensen me pas echt jarig' 043 15:3! 2W% 8?75 GfiSTHBG Vertrek leidt tot spli van hervormd Scher] Vertrek leidt tot splitsing van hervormd Scherpenisse Varkenshouders in hoger beroep Provincie stemt toe in aanlegf rotonde Sinds 1582 elke vier jaar een 29ste februari Promotie danspaar Scheffers Politie velt man met pistoolschot PARKEERTUDEINDtGT Tffic L' Dominee wil Vrije Hervormde Gemeente stichten Driekwart miljoen met vakantie dit voorjaar MAANDAG 26 FEBRUARI 1996 NR 25932 7 Omdat ze in een schrikkeljaar is geboren, viert Corrie van Vulpen haar verjaardag meestal op 1 maart. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Wie op 29 februari is geboren, staat er misschien bij stil. Een ander heeft wel licht niet eens in de gaten dat 1996 een extra dag in huis heeft, omdat het hier om een schrikkel jaar gaat. Volgende week donderdag is het voor het eerst in vier jaar weer 29 februari, een da tum die dan op de kalender opduikt ter correc tie van de tijd. Tegen weigering vergunning BROUWERSHAVEN - De afdeling bestuurs recht van de Raad van State in Den Haag buigt zich vandaag over de weigering van de gemeen te Brouwershaven om twee Brabantse varkens houders vergunning te geven voor de bouw van een varkensstal aan de Gaanderseweg in Drei- schor. -Deze correctie in tijd heeft te maken met de tijd die de aarde nodig heeft om rond de zon te draaien, namelijk 365 en een halve dag. De baan van de aar de rond de zon is ellipsvormig. Om dat wat ongelukkig uitge vallen cijfer van 365 en een hal ve dag recht te trekken ten op zichte van onze kalender, wordt elke vier jaar een dag toegevoegd. Op die manier be gint bijvoorbeeld de lente toch elk jaar weer op hetzelfde punt in de tijd. Het 'instituut' schrikkeljaar vormt onderdeel van de Grego riaanse tijdrekening, de door paus Gregorius XIII in 1582 in gevoerde kalenderhervor ming. Voordien bestond de Ju liaanse tijdrekening, die het gemiddelde jaar 11 minuten te lang maakte. Om de juiste tijd te herstellen bepaalde Gregori us dat 5 oktober 1582 meteen 15 oktober 1582 zou zijn en elk Ds. Van der Sleen maakte zijn besluit om uit de Nederlandse Hervormde Kerk te stappen vorige week zondag bekend aan het eind van de kerk- vierde jaar een schrikkeljaar, behalve de eeuwjaren 1700, 1800, 1900 et cetera, die niet door vierhonderd deelbaar zijn. Geboren zijn op 29 februari is dan ook een speciale aangele genheid, die voor de jarige in houdt dat hij of zij, haar of zijn verjaardag maar eens in de vier jaar écht kan vieren. Cor rie van Vulpen uit Brouwers haven is één van die 'aparte ge vallen'. Ze werd geboren op 29 februari 1932. Corrie kijkt uit naar volgende week donder dag, want dan kan ze haar ver jaardag weer eens een keer naar behoren vieren. ,,Die kans laat ik me inder daad niet ontglippen. Als je voor de grap m'n echte verjaar dagen zou tellen, dan zou ik nu zestien worden", zegt ze gek scherend. Van Vulpen heeft nooit op haar verjaardag voor- dienst. Eerder had hij de ker- keraad, ouderen en de bijbel kring ingelicht. Ook meldde hij een eigen Vrije Hervormde Gemeente te willen stichten. uit gelopen. „Nee, we vieren het normaliter altijd op 1 maart. Maar aan de reacties te merken, lijkt het wel alsof mensen vinden dat ik in zo'n schrikkeljaar pas echt jarig ben." Leuk vindt ze het in elk geval wel om op 29 februari jarig te zijn. „Het grappige is dat men sen die geboren zijn onder het sterrenbeeld Vissen - het ster renbeeld waar Van Vulpen on der valt, red. - bekend staan als Van der Sleen is het niet eens met de aanpassing van de kerkvooogdij en het besluit van de synode van de NHK om te blijven streven naar vereni- mensen die zich gauw onder la ten sneeuwen. Maar door die datum spring ik er één keer in de vier jaar echt uit", vindt ze. Verder zou Van Vulpen nie mand anders kunnen noemen in haar omgeving die op 29 fe bruari jarig is. En dat vindt ze eigenlijk wel best. Want zo wordt haar verjaardag nog eens extra uniek. Haar specia le geboortedag leverde ooit nog eens een verrassing op in de vorm van een taart die ze kreeg bij een supermarkt, ging in plaats van federatie van de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken. De synode nam dit besluit no vember vorig jaar. Daarnaast ergert hij zich al jaren aan sy node-uitspraken over de vrouw in het ambt en homo- sexualiteit. Het opstappen van Van der Sleen heeft geleid tot een scheuring binnen de kerkeraad van de Hervormde Gemeente. Drie leden keuren de actie van Van der Sleen af. Ze bestempe len zijn vertrek als 'onkerke lijk'. Het drietal, diaken M. Dijke en de ouderlingen M. den Engelsman en Chr. Cornet heb ben in een brief aan de gemeen teleden te kennen gegeven dat zij van mening zijn dat „zelf standig breken met de NH Kerk een onkerkelijke weg is." Dijke zegt in de Eendracht- bode het een droeve zaak te vinden. „Het is erg voor de ge meente en de predikant, hoe wel hij zelf die stap heeft gezet, 't Is jammer dat de contacten zo moeten eindigen." Verwarring Drie andere leden van de ker keraad steunen ds. Van der Sleen. Een van hen, diaken J. J. Bolier, zegt in de Eendracht- bode dat de brief meer verwar ring zaait dan duidelijkheid schept. Bolier vindt het argu ment dat de stap van Van der Sleen onkerkelijk is, onderge schikt aan onder meer „de on bijbelse zaken in de NH Kerk als Samen op Weg en de op- waarvan de eigenaar ook op 29 februari jarig is. Parkeren Een heel ander verhaal brengt de extra dag met zich mee voor bijvoorbeeld ticketautomaten bij parkeerplaatsen. Niks uniek of speciaal. Wie denkt dat deze moderne apparatuur niet voorziet in dit vierjaar lijkse extra etmaal, komt be drogen uit. Een woordvoerder van de gemeente Zierikzee meldt dat deze apparatuur een automatische kalender in zich heeft, waarop alle data tot het jaar 2010 foutloos zijn vastge legd, inclusief de bewuste 29 februari dus. De schrikkeldag wordt door de ouderenbonden en de vakcen trales aangegrepen voor de or ganisatie van een meiddag leeftijdsdiscriminatie. Via te lefoonnummer 070-3183013 kunnen mensen discrimine rend gedrag melden waarmee zij werden geconfronteerd op grond van hun leeftijd. Het kan gaan om verzekerings maatschappijen die weigeren een verzekering af te sluiten. Werkgevers die mepsen niet in dienst willen nemen omdat ze 'te oud' zouden zijn. Verhuur ders van serviceflats die geen woning willen verhuren aan ouderen of scholingsinstituten die weigeren om mensen van een bepaalde leeftijd in te schrijven. Vrijwilligersorgani saties die mensen te oud vin den om als vrijwilliger actief te zijn of de overheid die een studiebeurs weigert te geven aan mensen die een bepaalde leeftijd hebben bereikt. Volgens de ouderenbonden en vakcentrales maakt het niet uit hoe jong je bent of hoe jong je je voelt. De kleine lettertjes van statuten, reglementen en voorschriften in vele maat schappelijke sectoren laten volgens deze organisaties niets aan duidelijkheid te wensen over. „Wie een bepaalde, vaak willekeurig gekozen leeftijds grens is gepasseerd mag niet meer mee doen. Talent, moti vatie, energie, kennis en in zicht. Dat alles telt dan niet meer mée." Via de telefoonlijn die op schrikkeldag open staat willen de ouderenbonden en vakcentrales deze willekeur in kaart brengen en uitbannen. Mensen die een baan hebben hoeven niet bang te zijn dat ze dit jaar vanwege de schrikkel dag een werkdag voor niets draaien. Volgens D. Jeroense van de FNV-afdeling Schou- wen-Duiveland krijgen men sen bij de maandelijkse beta ling de dag gewoon uitbetaald. heffing van de zelfstandige kerkvoogdijen." Volgens Bo lier is voor een vierde ambt als van ouderling-kerkvoogd geen bijbelse grondslag aanwezig. Hij volgt hierin Van der Sleen die de ouderlingen-kerkvoogd bestempelt als een onschrif tuurlijk vierde ambt. Van der Sleen staat niet alleen in zijn kritiek tegen de synode. In een open brief riepen 330 predikanten uit de rechter flank van de Kerk begin janu ari de synode op tot herbezin ning. Ook schreven zeventien synodeleden afkomstig uit Ge- refórmeerde-Bondskringen, een brief waarin ze de synode van hun bezorgdheid op de hoogte stelden. Daarna be schuldigden 92 predikanten, waaronder Van der Sleen, het Hervormd moderamen (syno- debestuur) van oneerlijkheid, dwang en intimidatie. In deze brief schrijven de onderteke nenaars niet vrijwillig uit de NH Kerk te stappen. Van der Sleen is hierop dus teruggeko men. Behoud Inmiddels heeft, na de Her vormde Gemeente Garderen en de Ichtusgemeente in Soest, ook hervormd Jaarsveld de sy node laten weten dat het geen deel van de toekomstige VPKN wil uitmaken. „Wij wensen hervormd te blijven en voort te bestaan onder de oude kerkorde met behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk en al haar ambtelijke vergade ringen", aldus de kerkeraad in een open brief aan de hevorm- de-synodeleden. De behoudende Gereformeer de Bond in de NHK, ook fel te gen de fusie, riep donderdag op tot rust rond het Samen-op- Wegproces. „In de crisis waar in de Nederlandse Hervormde Kerk zich bevindt, kan een pe riode van rust van waarde zijn", aldus het hoofdbestuur van de bond. Behalve bij de gemeente Brou wershaven dienden M. Sche pers uit Nuenen en A. A. Brug- mans uit Best bij vele andere Zeeuwse gemeenten een stan daardplan in voor de bouw van varkenstallen. Vanwege de mestwetgeving wilden zij met hun intensieve veehouderijbe drijven uitwijken naar Zee land. Een aantal gemeenten, waar onder Brouwershaven, pro beerde via het nemen van een voorbereidingsbesluit, te voorkomen dat ze de aanvraag van de Brabanders moesten in willigen. In Brouwershaven dienden de varkenshouders hun plan in, twee dagen voor de Brouwse gemeenteraad haar voorbereidingsbesluit nam. De gemeenteraad weigerde De uittocht leidt niet tot ver keersproblemen in Nederland. Maar de ANWB en de landelij ke verkeerspolitie in Drieber gen verwachten wel drukte op de wegen naar de wintersport plaatsen. In Frankrijk zal het vooral op zaterdag erg druk zijn. Vakan tiegangers moeten rekening houden met files op de A4 (Ma- con-Genève-St. Gervais-les- Bains), de A43 (Lyon-Chambe- ry), de RN90 (Albertville- Moutiers) en op de toegangs wegen naar de diverse winter sportoorden. In Duitsland zijn de knelpun ten zaterdag onder meer de A3 (Frankfurt-Würzburg-N euren- berg), de A5 (Frankfurt-Basel), De aanleg van de rotonde is een van de werkzaamheden die voortvloeien uit het mobili teitsscenario van de gemeente Westerschouwen. Bij het kruispunt moet het verkeer af slaan richting het aan te leggen transferium bij boerderij De Dreef. Op dit moment is het kruispunt geen toonbeeld van verkeersveiligheid. De aanleg van een rotonde moet hierin verbetering aanbrengen. Behalve de aanleg van de ro tonde wordt ook de Stoofweg tussen de rotonde en Renesse ZWOLLE - Het openbaar mi nisterie in Zwolle gaat onder zoeken of ze tot strafvervol ging kan overgegaan tegen, aanhangers van de CD en CP'86. AARSCHOT - Wim en Wijnan- da Scheffers zijn gepromo veerd naar de hoofdklasse Bal- lroomdansen. Zij werden zaterdag derde in de B-klasse tijdens een internationale danswedstrijd in het Belgische Aarschot. In de hoofdklasse hebben Wim en Wijnanda gezelschap van het Zierikzeese danspaar Bram Wilkens en Ad van Dij ke. Dit paar sleepte in Aar schot in de hoofdklasse een vierde plaats in de wacht. Het danspaar Peter en Margriet van der Aart werd bij een danswedstrijd van de NADB in Hilversum tweede in de S-5 klasse. toch vergunning te verlenen voor de bouw van een varkens stal aan de Gaanderseweg. Dit omdat de bouwaanvraag niet voldeed aan de eisen die aan een varkensstal worden ge steld. Het ging daarbij om een aantal technische voorzienin gen, die onder meer betrek king hadden op de wijze waar op de stallen werden ge scheiden. De Brabantse varkenshouders .gingen tegen de beslissing van de Brouwse raad in beroep bij de arrondissementsrechtbank in Middelburg. Toen die hun beroep ongegrond verklaarde, zochten ze het hogerop bij de Raad van State. Die buigt zich vandaag over de zaak en zal naar verwachting over onge veer zes weken uitspraak doen. de A8 (München-Salzburg), de A9 (Neurenberg-München), de rond-wegen rond München en de wegen naar en in de Eifel en het Sauerland. Reizigers naar Oostenrijk krij gen met grote drukte te maken op de AIO (Salzburg-Villach), A12 (Kufstein-Innsbruck), A14 (Bregenz-Bludenz) en op alle belangrijke wegen naar en in de skigebieden van Tirol, Vor- alberg en het Salzburger land. België Voor België is een verwachting moeilijk te geven. Veel hangt af van de sneeuwval in de Ar dennen. De verwachtingen zijn voorlopig niet gunstig. versmald. Deze maatregel moet automobilisten de lust ontnemen om rechtdoor te rij den. In plaats daarvan is het de bedoeling dat ze linksaf slaan en bij het transferium terecht komen. Het transferium is een van de sleutelprojecten van het mobi liteitsscenario. De financie ring voor de aanleg ervan is zo goed als rond. De verwachting is dat volgende maand, het rijk een (positieve) beslissing neemt over een bijdrage aan het project van drie miljoen. ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse wijk Feijenoord heeft een politieagent zondag avond omstreeks half negen een nog onbekende man die hem bedreigde, neergeschoten. De man is overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. De agenten waren op een bu renruzie aan het Vossepad af gekomen, waarbij volgens een politie-woordvoerster „de rui ten eruit vlogen". De man vluchtte de woning uit en stap te in zijn auto, waarna een wil de achtervolging door Rotter dam-Zuid volgde, die eindigde in de Brabantsestraat. „De man parkeerde daar zijn auto en kwam zwaaiend met een vuurwapen op de politie mensen toegelopen. Toen de man het wapen niet wilde neerleggen, schoot één van de agenten hem in een boven been", aldus de woordvoer ster. Het Samen-op-Wegproces en de uitspraken van de synode over de vrouw in het ambt en homosexu- aliteit zijn voor ds J. van der Sleen uit Scherpenisse reden de Nederlandse Hervormde Kerk te ver laten. (Foto: Eendrachlbode) DATUM TIJD BETAALD TAXAMETER CEMTRALE B.V. Volgens de gemeente Zierikzee is 29 februari beslist ingevoerd in de ticketautomaten voor betaald parkeren. SCHERPENISSE/ZIERIKZEE - Het besluit van ds. J. van der Sleen uit Scherpenisse om uit de Nederlandse Hervormde Kerk te stappen heeft voor een splitsing gezorgd van hervormd Scherpenisse. Ook elders in Ne derland raken de gemoederen onder de Hervormde Kerken steeds meer verhit. De Hervormde Gemeenten in Soest, Garderen en Jaarsveld heb ben de synode laten weten geen deel te willen uitmaken van de toekom stige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland (VPKN). Derde deel in eigen land DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 750.0Ö0 Neder landers gaan de komende twee weken met voor jaarsvakantie. Deze week gaan er 350.000, vol gende week zo'n 400.000. Een derde van de vakantievierders blijft in eigen land, de rest gaat naar het buitenland. MIDDELBURG - De provincie Zeeland stemt toe in de aanleg van een rotonde op de kruising van de Helleweg, Stoofweg en Randweg in Re- nesse. Vorige week werd hiertoe een verklaring van geen bezwaar afgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7