De handel tast dieper in beurs voor mosselen Ellemeet maakt zich op voor Strao Tienjarige Edmée Verwest 15.000 ste die in Onderdak zwemdiploma haalt Kookcursus Zeeuwse lekkernijen MANAGER Strao-bal met De Stamgasten Nepdierenarts aangehouden Controle Zeelands Roem betaalt 183 gulden per mosselton MAANDAG 26 FEBRUARI 1996 NR 25932 5 - ~l ■- i- Aan het Strao in Ellemeet doen altijd een aantal ruiters op Zeeuwse trekpaarden mee. (Foto: Marijke Folkertsma) ELLEMEET - Na de Straofeesten in achtereen volgens Renesse, Haamstede en Noordwelle is het zaterdag 2 maart de beurt aan Ellemeet. Het Straofeest in het Middenschouwse dorp gaat om 12.30 uur van start met de keuring van de versierde paarden. De ruiters worden met hun versierde paarden om die tijd verwacht op het dorpsplein waar de keurmeesters al klaar staan. Na de keuring vertrekt de ruiterstoet om 13.00 uur voor de rit over hét strand, waarbij de paardenvoeten ge wassen worden nadat de die ren een winter lang op stal heb ben gestaan. De ruiterstoet wordt om streeks 15.00 uur weer terug in het dorp verwacht. Voorafge gaan door muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse maken de strao-ruiters hun rentree in het dorp waar ze, na een rondrit door het dorp, op het pleintje voor het dorpshuis verwelkomd worden. In ver band met ziekte van burge meester W. den Boer is loco burgemeester L. C. Hart present om de ruiters welkom te heten. Na de officiële ontvangst gaat in het dorpshuis het strao-bal van start. Er kan gedanst wor den op muziek van De Stam gasten uit Ellemeet. Gezien de geringe belangstelling voor het avondprogramma in het verleden heeft de dorpsraad Ellemeet besloten om 21.00 uur te stoppen met de festiviteiten. Opgave voor deelname aan het strao-feest kan telefonisch bij D. de Graaf (671434) of op de dag zelf op het dorpsplein waar de ruiterstoet zich 's och tends verzamelt voor de keu ring. Wethouder: één op de vier mensen op Schouwen-Duiveland heeft zwemdiploma ZIERIKZEE - Ze kon reeds zwemmen voor ze kon lopen en het behalen van het zwemdiploma A was voor Edmée Verwest uit Ouwerkerk geen enkel probleem. Afgelopen zaterdag kreeg zij in het restaurant van sportcentrum Onderdak in Zierikzee het zwemdiploma B uit handen van de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel. Het betrof een supergroot exemplaar en Edmée kreeg er ook een badlaken, een taart en bloe men bij. Want zij leverde niet alleen een sportié- ve prestatie, maar haar zwemdiploma was te vens het 15.000e dat in Onderdak werd uitgereikt. Behalve Edmée werden ook drie vrouwen in de bloemetjes gezet, die in 1972 tot de groep behoorden aan wie de eerste zwemdiploma's in Onderdak werden uitgereikt. Marleen Bech-Rook uit Zierikzee weet het nog precies. ,,Mijn eerste zwemlessen kreeg ik in zwem bad De Val, dat toen nog naast de Zeelandbrug lag. Dat was eng, omdat het water zo on doorzichtig was. Het leek een dreigend, donkergroen gat. Daarom vond ik het heerlijk dat zwembad Onderdak werd geopend, zodat we voortaan daar les kregen. Daar was het water zo helder dat je tot op de bodem kon kijken." Marleen behaalde haar zwemdiploma in september 1972 samen met Monique Post-de Looze uit Zie rikzee. Miriam de Vries-de Looze uit Ouwerkerk behoor de tot de 'eerste lichting' die het zwemdiploma in juni 1972 behaalde. 7000 gediplomeerden Sinds zwembad Onderdak in april 1972 werd geopend, heb ben bijna 15.000 mensen hun voorbeeld gevolgd. ,,De mees te mensen behalen tegenwoor dig twee zwemdiploma's. Dat betekent dat op Schouwen-. Duiveland minstens 7000 gedi plomeerde zwemmers zijn. Dat is één op de vier mensen in de regio", berekende wethouder Van Gastel. Hij was vooral blij met het feit dat het gediplo meerde zwemmers van hoog niveau betreft. ,,Uit de beoor deling van de afgevaardigden van de Nationale Raad Zwem diploma's, die altijd bij diplo- mazwemmen aanwezig zijn, blijkt steeds weer dat het zwemniveau van de examen zwemmers gemiddeld zeer hoog is." Van Gastel was van mening dat dat komt door de inzet van zeven badmeesters en badjuf- fen die de lessen geven. Zij be geleidden ook de 86 kinderen, die gelijk met Edmée Verwest hun zwemdiploma A of B kre gen. Volgens de bedrijfsleider van sportcentrum Onderdak, Marco Reedijk werden de 15.000 zwemdiploma's in de af gelopen 24 jaar vooral uitge reikt aan kinderen. Ongeveer veertig procent van hen kwam in schoolverband naar zwem bad Onderdak om via school zwemmen het diploma te ha len. Maar de meeste kinderen leren zwemmen via particulie re lessen.". Reedijk is er van overtuigd dat bijna alle kinde ren op Schouwen-Duiveland tegenwoordig goed kunnen zwemmen. Bang Dit in tegenstelling tot de men sen van ongeveer veertig jaar en ouder. ,,In die leeftijds- De tienjarige Edmée Verwest werd gehuldigd als de 15.000e die in Onderdak een zwemdiploma her haalde. Marleen Bech-Rook. Miriam de Vries-de Looze en Monique Post-de Looze omdat zij, 24 jaar geleden, behoorden tot de eerste groep. (Foto: Joop van Houdt) groep hebben veel mensen zwemonderwijs gemist, omdat er nog geen overdekte zwem baden waren en omdat ze bang zijn geweest in natuurlijk zwemwater." Sinds de ope ning van Onderdak hebben ook een aantal volwassenen in het zwembad hun zwemdiplo ma behaald. „Daar is een hech te groep zwemmers uit voort gekomen, die twintig jaar geleden hun diploma behaal den en nog steeds naar het zwembad komen om samen te zwemmen." Volgens Reedijk is het in dit waterrijke gebied van groot belang dat mensen kunnen zwemmen. „Ik hoorde pas nog dat een van onze oud-leerlingen in de Oude Haven terecht kwam en ver volgens op eigen kracht uit het water kon komen. Dan ben ik echt trots." De bedrijfsleider van Onderdak is ervan over tuigd dat het geven van zwem lessen een van de belangrijkste taken is van het sportcentrum Onderdak. REIMERSWAAL - Een 23-jari ge man uit Reimerswaal is vo rige week aangehouden. Hij wordt verdacht van overtre ding van de Wet Uitoefening Diergeneeskunde en valsheid in geschrifte. De man, die voortijdig zijn stu die diergeneeskunde afbrak, zou zich volgens de politie schuldig hebben gemaakt aan het onbevoegd uitvoeren van vergaande medische verrich tingen bij dieren. Daarnaast heeft hij dieren ingeënt zonder dat hij de daarvoor benodigde entstoffen in bezit mag hebben en gaf hij vaccinatieboekjes af zonder daartoe gerechtigd te zijn. De entstoffen kreeg hij van een dierenklinkiek in West-Brabant. Tegen een die renarts van deze kliniek is pro ces-verbaal opgemaakt voor het ongeoorloofd afstaan van diergeneesmiddelen. DRIEBERGEN - Weggebrui kers tussen Assen en Breda hebben zich dit weekeinde aan het begin van een meerdaagse snelheidscontrole volgens de verkeerspolitie in Driebergen goed gedragen. De politie regi streerde 4001 overtredingen op de maximum snelheid, bij ruim 37.000 gecontroleerde voertuigen. BRUINISSE/ZIERIKZEE In de week van 12 tot en met 17 februari werden 39 ladingen mos selen op de veiling aangevoerd, met een totaal gewicht van 10*894 ton netto. Dat is ruim 1.200 ton minder dan in de vorige week. De aangebo den ladingen werden alle aan de handel ver kocht. De gemiddelde prijs bedroeg 90,86 per ton, precies negen gulden per ton meer dan in de voorgaande week. De verzending was volgens op gave van het Mosselkantoor in Yerseke: België 4.118 ton, Frankrijk 4.552 ton, diverse landen 1.1.07 ton en de binnen landse handel tekende voor 1.280 ton. Maandag 12 februari begon de klok te draaien voor de ver koop van een handvol ladin gen, in totaal ruim 1.500 ton netto. Zeelands Roem tastte het diepst in de buidel voor 395 tonnen met een stukstal van 171, aangeboden door de YE 58. Het vleesgewicht bedroeg 24,2 kilo. Hollestelle drukte het hoogst af voor 441 nettoton van de YE 161. Deze ladingen tel den een tarrapercentage van 15,6 procent, een stukstal van 111 en een vleesgewicht van 19,4 kilo. De handel betaalde die dag tussen de 68 en 125 gul den per ton. Een dag later gaven vijf vaar tuigen acte de présence, met in totaal zes verschillende ladin gen. De YE 1 voer met de groot ste partij, namelijk 905 bruto- ton in twee vrachten. Zeelands Roem sleepte beide ladingen met stukstallen van 125 en 139 en een vleesgewicht van 25 ki lo in de wacht. Uit de Hammen arriveerde de YE 30 met ruim 400 brutotonnen. Deze partij kookte bij een stukstal van 147 een vleesgewicht van 21,4 kilo. Hoogste Woensdag 14 februari maakte de handel keuze uit negen la dingen met in totaal 3.310 bru- toton. De stukstallen varieer den die dag tussen 121 en 236. De vleesgewichten liepen op tot 26,8 kilo. De YE 38 ver scheen met de grootste lading van 622 brutoton. Deze partij noteerde bij een stukstal van 224 een vleesgewicht van 23,8 kilo. Donderdag was de YE 1 op nieuw de grootste aanvoerder met 993 brutoton. Deze ladin gen bevatten bij een stukstal van rond de 140 een vleesge wicht van ongeveer 25 kilo. Delta Mossel en Prins Dinge- manse kochten elk een mooie partij van deze aanvoerder in. De prijzen schommelden tus sen 65 en 173 gulden per ton. Op vrijdag tenslotte waren zes vaartuigen goed voor een aan bod van 2.247 ton bruto. De YE 96 was verantwoordelijk voor de grootste lading van 802 bru toton. De stukstallen kwamen uit op 200 en 288, het vleesge wicht op 23,2 en 22,4 kilo. Zeelands Roem betaalde in week zeven de hoogste prijs van 183,33 per ton aan een kweker uit Yerseke. OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toe risme Zeeland Oranjezon houdt binnenkort verschillende kooksessies waarbij Zeeuwse produkten worden verwerkt. Vooral lekkernijen uit zee ko men aan de orde. Om de deel nemers zo goed mogelijk te in formeren over deze produkten, worden de kooksessies uitge breid met een excursie naar de verschillende kwekerijen. De eerste geplande activiteit staat in het teken van de vissoort tarbot. Op dinsdag 5 maart wordt een bezoek gebracht aan tarbot kwekerij Sea Farm in de Jaco- bahaven in Kamperland en op woensdag 6 maart gaan de deelnemers de tarbot klaarma ken. De kooksessie wordt gehouden in Studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle en staat onder lei ding van een chef-kok. In deze les worden ook escargots ver werkt. De escargots worden betrokken van kwekerij 'Rond oekje' in Kerkwerve. Specialiteiten In juni is het thema Groente uit zee. Naast de bereiding van deze Zeeuwse specialiteiten, volgt een excursie naar het project Marine Cultures Oosterschel- de bij Serooskerke, waar zee aster, zee kraal, zeekool en snijbiet worden gekweekt. Voor inlichtingen en aanmel ding kan men terecht op tele foonnummer 0118-581507 r a In den beginne waren er directeuren. Met eigen handen hadden zij hun bedrijf opge bouwd. Zij zaten achter een oneindig bureau en rookten een reusachtige sigaar. Toen gin gen de directeuren dood. De 'managers' ruk ten op. Zij waren wel niet de baas maar ze speelden het wel. Het waren slimme jongens in snelle auto's. Zij vlogen en faxten over de aardbol. Onafscheidelijk verbonden aan een stropdas en in het weekend een vlotte spen cer van de Society Shop. Met hun scherpe blik en vlotte babbel, de haren met een licht grijze vleug keurig in de plooi, handelden zij voort. Dankzij hun kennis en fantasie, hun durf en daadkracht stegen de winsten en ble ven de bedrijven maar groeien. Maar toen kwamen er nog meer 'managers'. De 'mid denmanagers' staken hun hoofden boven het gras. Het werden de loopjongens van de 'top managers' en stichtten hun eigen rijkjes, zoals de graven eens dachten dat ze zelf ook koning waren. Er ontstond zelfs nog een 'lager management' en toen was het hek van de dam. Overal verschenen er 'managers'. Er bestond een tijd dat in de kantines van de universiteiten 'bedrijfsleven' een vies woord, was. Op de tafeltjes met koffiekopjes en koekkruimels lagen de Volkskrant en Vrij Ne derland als statussymbolen. Zij meldden dat een linkse meerderheid in zicht was. Als we naar de foto's kijken met onze lange haren van toen lachen we om onszelf. We waren wel naïef, maar 't was toch wel leuk. Maar dat is allemaal lang geleden. Langzamerhand werd het duidelijk dat we het wel van het bedrijfsle ven moeten hebben. Toen was er geen hou den meer aan. Sinds die tijd worden we over spoeld cfoor de geest van het bedrijfsleven. Avond aan avond zap je je lam om niet gecon fronteerd te worden met de ongewenste inti miteiten van de televisiereclame. Zelfs op zondagavond zijn er nog blauwe OB-tam- pons in de aanbieding. Het bedrijfsleven is onze afgod geworden. Elke dag ontvangen banken en bedrijven bidbrieven van sportver enigingen en culturele clubs om genadige bij stand. Zelfs de kerkeraad van de Hervormde Kerk van Renesse ontkwam niet aan de ver leiding.'Zomaar een dak boven wat hoofden' zingen ze. Maar het moet wel een gespon sord dak zijn. Het bedrijfsleven zorgt voor ons allen. Zij schenkt ons onder aanvoering van Jos Staatsen het voetbal in de huiskamer. Zij schenkt ons ook geestelijke rijkdom. Een slij merige stem aan de telefoon wenst mij 'na mens de RABO bank veel plezier bij het be zoeken van de Vermeer-tentoonstelling' als ik twee kaartjes bestel. Wat zullen de mensen later over ons zeggen? Wat schrijven ze over onze maatschappij aan het einde van de twintigste eeuw? Het zal keurig beschreven worden, maar het komt er op neer dat we gewoon gek waren. Niet van wege het bedrijfsleven, want de handels geest hoort bij ons al sinds mensenheugenis. Niet vanwege de sponsoring, want dat is ei genlijk ook niets nieuws. Wel vanwege de idi oterie dat tegenwoordig alles 'bedrijfsmatig' moet worden aangepakt, dat de 'managers' overal verschijnen, ook in instellingen waar geen cent verdiend wordt. Op middelbare scholen wordt er al onbeschaamd gesproken van 'midden managers', in ziekenhuizen loopt er al een 'management-team' rond. In een onzer kerken wordt al met 'beleidsplan nen' gewerkt. Men raaskalt over doelgroepen en produkten. Het 'produkt' onderwijs' en het 'produkt' zorg. De 'managers' die eens alleen bij Shell rondliepen zijn er overal: in bedrijven, op scholen en ziekenhuizen. Nog even en ze verschijnen ook bij de openbare toiletten. Zelfs in ons aller Cornelia, eens genoemd een instelling van liefdadige barmhartigheid, is het virus gesignaleerd. In 'De Schouwenaer' die deze week verscheen werden de functie wijzigingen gepubliceerd. Naast de talrijke 'teamcoördinatoren' is er zelfs de naam be dacht van 'manager.... zorg'. Ach, als al die leuke Engelse namen slechts mode zijn, vind ik het best. Maar als met de zakelijke naamgeving ook de zakelijkheid in kerk, school en instelling doorbreekt is er reden tot zorg over de zorginstellingen, in de kerk schuil je samen, op de school troost je een huilend ventje, in de Cornelia veeg je bil len schoon. En dat allemaal met heel veel lief de. Of moet ook daar ook nog een manager voor komen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5