Machinefabriek Stork wil delen Fokker overnemen Israël rouwt om doden bloedige aanslag Harnas Recordaantal koeriers gepakt op luchthaven Moordenaar Nederlandse vrouw in Miami bekend 'IRA bereidde aanslag: op koningen Elizabeth voor' Fakir in de brand Samenwerking GPV en RPF agenda 2 zierikzeesche nieuwsbode Zestienjarige overvaller MIAMI (ANP) - De politie in het Amerikaanse Miami gaat ervan uit dat de 16-jarige Max Brez- ley de moordenaar is van de Nederlandse toe- riste Tosca Dieperink. „Hij is de schutter", al dus een woordvoerder van de Metro Dade Police in Miami. De 39-jarige vrouw werd afge lopen vrijdag bij een benzine station in Miami (Florida) doodgeschoten. Zij was daar samen met haar man Gerrit Jan met een huurauto gestopt om de weg te vragen. Dat ge beurde in Liberty City, een wijk die als gevaarlijk bekend staat. De politie arresteerde zaterdag drie inwoners van de stad, twee van zestien en één van twintig jaar oud. De drie heb ben bekend. Zij hebben allen al een uitgebreid strafblad. Al- le drie is moord en poging tot beroving ten laste gelegd. Volgens politiewoordvoerder R. Espinoza zijn de daders ge pakt dank zij hulp van de ge meenschap. ,,De burgers heb ben laten zien dat we deze misdrijven niet tolereren." De politie kreeg ongeveer 300 tips. Proces De drie worden binnenkort voorgeleid. Hun proces zal niet eerder dan over enkele maan den zijn. De andere arrestanten zijn de 20-jarige Barry Chandler en de 16-jarige Xavier Bendross, Brits dagblad The Sun: LONDEN (AFP) - Het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) heeft een aanslag voorbereid op de Britse koningin Elizabeth II. Het Britse leger en de politie hebben een grootscheepse operatie opgezet om de koninklijke familie te bescher men, meldde het dagblad The Sun maandag. De politie heeft documenten gevonden in de woning van Ed ward O'Brien die aangeven dat de IRA een aanslag op de koningin voorbereidde. Dit IRA-lid kwam op 18 februari om het leven toen een bom ont plofte die hij in een Londense bus vervoerde. „De documenten en het krijgs plan tonen dat de IRA belang stelling had voor de koninklij ke familie", verklaarde een veiligheidsbron in The Sun. De koningin stond bovenaan een lijst met mogelijke doelen. De lijst lag tussen de documenten die bij O'Brien in beslag zijn genomen. Andere leden van de koninklijke familie, premier Major en parlementsleden,, stonden er ook op. ,,De koningin werd als belang rijkste doel aangewezen. Het kasteel van Windsor was on derwerp van besprekingen om er een aanval op te plegen", al dus de bron. De IRA heeft de koninklijke familie niet meer aangevallen sinds de moord in 1979 op Lord Mountbatten, de oom van Elizabeth. De politie vond ook kaarten van Buckingham Palace, het kasteel van Windsor, waar de koningin de weekeinden door- bengt, van Sandringham, Ken sington Palace, waar lady Dia na woont, het kasteel Balmoral en de residentie van premier Major. Fort De politie nam uitgebreide vei ligheidsmaatregelen. Het kas teel Windsor is in een fort ver anderd en dezelfde maat regelen zijn genomen in Buc kingham. The Sun had een foto van soldatefi «ifct mitrailleurs •die voor het kasteel patrouille ren. Ook bij Sint James Pa lace, de woning van prins Charles, zopden de veiligheids maatregelen aanzienlijk zijn verscherpt. Schipholteam goed ingewerkt SCHIPHOL (ANP) - Het zogenoemde Schiphol team van de Koninklijke marechaussee heeft vorig jaar een record aantal van 508 koeriers aangehouden. Dat is ruim 40 procent meer dan in 1994, aldus woordvoerder E. Sal van de mare chaussee. Dit jaar zal het aantal naar verwachting nog hoger zijn, omdat de opsporingsambtena ren steeds meer inzicht krijgen in de manier waarop smokkel bendes opereren. Het Schipholteam vermoedt dat drugsbendes de^ risico's van aanhouding proberen te verminderen dpor meer koe riers in te zetten die per per soon kleinere hoeveelheden drugs bij zich hebben. .Gezien het aantal arrestaties heeft de ze spreiding geen effect", al dus Sal. Criminele bendes maken steeds meer gebruik van zoge noemde slikkers, koeriers die de drugs verpakt in kleine bol letjes doorslikken. Die lopen meestal tegen de lamp als ze een urinetest moeten doen. Bolletjes Het lijkt erop dat sommige bendes bezig zijn met het ont wikkelen van nieuwe bolletjes die bij een urinetest niet ont dekt worden. De smokkelaars worden steeds spitsvondiger. Zo vond drugshond Tessa vori ge maand een halve kilo mari huana in een kunstbeen. ALPHEN A/D RIJN - Een 24- jarige Alphenaar is zondag morgen door een brand in zijn etagewoning aan de Fazant straat om het leven gekomen. De man is vermoedelijk door verstikking overleden. AMSTERDAM - Met het leggen van bloemenkransen en een défilé langs het beeld van De Dokwerker, symbool van ver zet, is in Amsterdam zondag middag d herdacht. Tijden en slanden volgens getijdetabel Hvdro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand ZIERIKZEE 27 februari 09.15 123 02.55 -123 21.50 102 15.30 -125 ROOMPOT BUITEN 27 februari 08.05 114 02.05 -115 20.50 91 14.50 -116 BRUJNISSE 27 februari 09.15 133 03.00 -131 21.40 110 15.35 -131 WEMELÖINGE 27 februari 09.15 130 02.55 -128 21.45 107 15.35 -129 Doodtij: 28 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Als Bombardier en Samsung afhaken NAARDEN/AMSTERDAM (ANP) - Machinefa briek Stork heeft belangstelling voor Fokker. Als een overname van het gehele concern door Bombardier of Samsung niet slaagt, wil Stork de onderdelen die buiten de surséance vallen, overnemen. men zitter aldus de bestuursvoor- Ook wil bestuursvoorzitter dr. J. Hovers best participeren in een nieuw op te richten Fokker II, samen met andere gegadig den. Hoe groot die deelname zou moeten worden, kan Ho- vers nog niet zeggen. ,,Dat is momenteel nog een beetje pre matuur." Hovers heeft zich al enkele we ken geleden bij de bewind voerders gemeld als geïnteres seerde. ,,We hebben gekeken hoe wij een bijdrage kunnen leveren aan de continuïteit van Fokker, gecombineerd met een verbetering van onze eigen po sitie. Volgens de bestuursvoor zitter past Fokker „uitstekend bij een grootkapitaalgoederen- bedrijf als Stork". In eerste instantie is Stork vooral geïnteresseerd in de on derdelen die buiten de surs'eance vallen. Dat zijn on der meer de vestigingen in Woensdrecht (Elmo), Fokker Special Products in Hoogeveen en Fokker Space in Leiden, dat nog maar voor de helft eigen dom is van Fokker. Volgens Hovers leveren deze bedrijven, evenals Stork, diensten aan tal van industriën. „Zij hebben ook zonder Fokker volop mo gelijkheden." Bij de drie ondernemingen zijn ongeveer 2000 mensen werk zaam. Hovers meent dat ge dwongen ontslagen na een eventuele overname niet nodig zijn. „Een spectaculaire perso neelsreductie is uitgesloten. Ik denk dat we, zelfs als de nieuwbouw wegvalt, met na tuurlijk verloop heel ver ko- Volgens Hovers, tevens lid van de raad van commissarissen bij Fokker, heeft Stork vol doende financiële middelen om de overnames en eventuele deelneming te bekostigen. „Het gaat slechts om tweedui zend mensen. U moet niet ver geten dat wij bij Stork 21.000 mensen in dienst hebben. Dat is allerminst disproportipneel. Bovendien is Stork met een ei gen vermogen van 40 procent en een half miljard gulden in kas buitengewoon gezond." Ontstekers Stork is zelf ook al op beperkte mate actief voor de vliegtuig en ruimtevaartindustrie. Zo maakt het bedrijf ontstekers en robotonderdelen voor de Ariane-raket. Verder verricht de onderneming engineering- werk voor Fokker. Voor Fokker zelf komt de inte resse van Stork niet als een verrassing. „Er bestaat al en kele weken een lijst met be drijven die in delen van Fok ker zijn geïnteresseerd. Daar staan, naast Stork, nog dertig a veertig andere bedrijven op", aldus een woordvoerder. Blij Cor-secretaris G. Melchers is blij met de belangstelling van Stork. „Wij zijn ermee ingeno men dat ook Nederlandse in dustriële partijen willen parti ciperen. Maar wij blijven de voorkeur geven aan een totale overname. Als dat niet lukt of leidt tot een enorm banenver- .lies, preferen wij de doorstart- variant." Banken Volgens die laatste optie moet de overheid garant staan voor een speciale lease-maatschap pij. Daarnaast zouden buiten landse en Nederlandse indus triële partijen moeten parti ciperen. Melchers: „Dan ko men de banken vanzelf over de brug." ROTTERDAM (ANP) - Een 28- jarige Rotterdammer heeft zondagavond verwondingen aan het gezicht opgelopen doordat een fakir-act misluk te. Dat heeft de politie maandag bekendgemaakt. Het slachtoffer wilde zondag avond in een discotheek aan de Westblaak in Rotterdam een demonstratie vuurspuwen ge ven. Het ging echter mis en de baard van de „fakir" vatte vlam. De man liep brandwon den in het gezicht op. De onfor tuinlijke vuurspuwer is per ambulance overgebracht naar het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis. UTRECHT/AMERSFOORT (ANP) - Voorzitter Van der Vlies van de SGP-fractie in de Tweede Kamer juicht het toe als de twee andere kleine christelijke partijen GPV en RPF binnen afzienbare ter mijn opgaan in één nieuwe be weging. De SGP zelf blijft buiten een dergelijk samengaan. Princi piële verschillen staan een fu sie in de weg. Samenwerking moet er uiteraard blijven. Van der Vlies verkondigde dat za terdag in Utrecht ten over staan van de algemene verga dering van zijn partij RPF-fractievoorzitter Van Dij- ke zei onlangs nog eens te stre ven naar een gezamelijke lijst met het GPV bij de komende kamerverkiezingen. Hij. ver wacht daar positieve electora le effecten van. Zijn GPV-collega Schutte zei zaterdag in een reactie de op roep van Van der Vlies abso luut niet nodig te hebben. Een fusie is wat hem betreft niet aan de orde. Palestijnse elektricien verdacht JERUZALEM (DPA/RTR) - Israël rouwt maandag: om zijn doden na twee bloedige zelfmoordacties van de fundamentalistische Hamas-beweging. De regering- heeft besloten de Palestijnse autonome gebieden af te slui ten tot na de Israëlische parlementsverkie zingen van 29 mei. Premier Peres schortte de dialoog met de Palestijnen op tot na de rouw- periode. didg hem onderdak te heb ben verleend. Dé Hamas-beweging, die de verantwoprdelijkheidvoor de.aansjagen heeft opgeëist, zegt te hebben gehandeld uit wraak voor de dood van Ya- hya Ayyash, bijgenaamd „de ingenieur", de belang rijkste bommenexpert van de beweging. Diens hoofd werd vorige maand van zijn romp geblazen toen zijn draagbare telefoon explo deerde. Harnas stelde onmid dellijk de Israëlische veilig heidsdienst verantwoorde lijk voor de aanslag. Bij de aanslagen van zondag in Jeruzalem en Ashkelon kwamen zeker26 mensen.om het léven, onder wié dé twee daders, en raakten meer dan 80 mensen gewond. Van de 56 gewonden die zondag avond in een ziekenhuis ver bleven verkeerden 21 in kri tieke toestand. Israël verdenkt een Pale stijnse fundamentalist uit Oost-Jeruzalem ervan het brein te zijn achter de dubbe le aanslag. De militaire ra dio meldde dat de Shin Beth, de binnenlandse veiligheids dienst de 28-jarige elektri cien Mohieddine al-Charif beschouwt als de organisa tor van de acties. Al-Charif is lid van de gewa pende tak van de Islamiti sche verzetsbeweging Ha rnas die zich voor de aanslagen verantwoordelijk heeft gesteld. Hij leefde in de wijk Beit. Hanina in Oost- Jeruzalem. De Israëlische politie is al maanden naar hem op zoek. Zij arresteerde enkele weken geleden zijn vader, twee broers en een neef. Zij zijn ervan beschul- Aanvalskracht De beweging heeft met de aanslagen van zondag, de bloedigste die de beweging ooit pleegde, aangetoond dat haar aanvalskracht intact is. Noch de liquidatie van Ayy ash, noch dé druk van de Pa lestijnse autoriteiten op Ha mas het geweld te staken heeft de acties kunnen voor komen. „Harnas is in een ho gere versnelling gegaan door op twee plaatsen tegelijk toe te slaan", zei Karmi Gilon, de vbormalige chef van de binnenlandse veiligheids dienst Shin Beth. De eerste bom ging zondag ochtend vroeg af in een druk ke lijnbus voor een stoplicht in Jeruzalem. Zeker 23 pas sagiers vonden de dood. Een bus die er vlak achter stond, werd ook zwaar beschadigd. De bom bestond deels uit stalen kogels en spijkers, die bij de explosie tot ver in de omtrek slachtoffers maak ten en schade aanrichtten. Veel passagiers raakten gru welijk verminkt. Sommigen werden door de klap ver weggeslingerd. Nog geen uur na de eerste aanslag explodeerde in de zuidelijke kustplaats Ashke lon een andere bom, tussen Israëlische soldaten die langs de grote weg op de bus stonden te wachten. Ten minste één soldaat kwam hierbij om het leven, en ze ker 31 mensen raakten ge wond. Dialoog: Hoewel Peres de besprekin gen met de Palestijnse leider Arafat tijdelijk heeft ge staakt, gaf hij meteen aan geen reden te zien om de dia loog over het vredesproces te beëindigen: Arafat zou in middels al hebben gere ageerd met arrestaties in fundamentalistische krin gen in de gebieden die onder zijn bestuur staan. De Pale stijnse politie pakte in de Gaza-Strook zondagmiddag zeker tien mensen op. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER'' door Willy Vandersteen PfftIk heb de hele nacht doorgereden Hel buisje is veilig i en ute! tn m 'n bent. Dm ken 'k eren pitten IEBÉ ie: Ben je jeker dat 1 Honderd protent1 Deer hij het uas JN==\ staat i'n [iets L Ut lullen hem mores teren 7emeir de Tour verroken Maandag 26 februari Zierikzee Raadsvergadering in 'het stad huis. 19.30 uur. Huurdersoverleg Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 51. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal Gereformeerde kerk, Platbpslaan. 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal Gereformeerde kerk, Bostonplein. 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering in het stad huis. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad. Dorpshuis. 20..00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. v. d. Linde, Baalpapenweg. 19.00 tot 20.30 Dinsdag 27 februari Zierikzee ZVU-workshop fotograferen met compactcamera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Huishoudschool Jan- newekken. 17.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Informatiebijeenkomst water schap in dorpshuis 't Zuudèn- de. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Ge meentehuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. 10.00 tot 11.30 uur. Woensdag 28 februari Zierikzee Open ochtend interkerkelijke vrouwengroep in MFC. 9.15 uur. Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Oprichtingsvergadering Fo togroep Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur. Ouderraad Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. Aula Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. 19.30 Burgh-Haamstede Spreekbeurt Evangeliever kondiging in Spanje en Zuid- Amerika. Kerk Gereformeer de Gemeente aan Ankerweg. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Symposium Met federatie naar topprestatie in Hotel de Zeeuwse Stromen. 19.00 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 in de Put- meet voor de ouderen van Schouwen-Duiveland. Toneel en verloting. 14.30 uur. Brouwershaven 55+ modeshow. Recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping t.b.v. Stichting Adullam Gehandicaptenzorg in zaal kerk Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30- 21.00 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Donderdag 29 februari Zierikzee Symposium Op weg naar stroomlijning van gesubsi dieerde arbeid. Concertzaal. 13.30 uur. Symposium stroomlijning WSW/WIW in de Concertzaal. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Kennismaking ZVU-cursus na- tuur- en fotografie. Dorpshuis DeSchutse. 13.30 tot 15.30 uur. Noordgouwe Vergadering dorpsraad. Multi Functioneel Centrum. 20.00 Nieuwerkerk Jaaruitvoering muziekvereni ging Oefening en Uitspanning en Nu met Hope. Ons dorps huis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2