'Pas als iedereen vindt dat het moet, gebeurt er wat' Het extraatje van Huggies. laas J KI APK Service Station aan de Zierikzeese Steiltjesstraat Keukens half geld N Prijswinnaar Open Horecadag CottonfielcP NIEUWE COLLECTIE Jfk. deurloo Greenpeace-medewerker Hans Mazee: KEUKEN O z Exclusieve brillen ALEX DE NIE OPTIEK Goede service voor mensen met smalle beurs Wedstrijd produktinformatie Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 NIEUWSBLAD HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND nu bij —mannen Mol 7 Hans Mazee uit Schuddebeurs:Greenpeace is er om fouten die door de welvaart veroorzaakt wo' SCHUDDEBEURS - „De huidige mate van vervui ling in de wereld is veroorzaakt door één generatie mensen en het zal enkele generaties duren voordat alles weer op een aanvaardbaar niveau is," denkt de 52-jarige Hans Mazee uit Schuddebeurs. Sinds 1990 werkt hij als machinist op schepen van Greenpeace en heeft meegedaan aan een aantal bekende acties van deze milieu-organisatie. Mazee begon in 1981 als vrij williger bij Greenpeace te varen als hij verlof had en raakte steeds meer betrok ken bij het werk. Hans: ,,Toen ik begon met varen, in de jaren zestig, duurde het dagen voordat je rommel in zee zag drijven. Als je nu op de Noordzee bent zie je bin nen de minuut afval. Op de oceaan binnen tien minuten. Zolang die mentaliteit niet verandert, zal het afvalpro bleem nooit opgelost wor den. Pas als iedereen ervan overtuigd is dat het gewoon niet meer kan zal er iets ge beuren. Eerder niet." Het klinkt somber, maar toch vindt Hans zichzelf van nature een optimist: ,,Je moet ergens beginnen en het geeft me een goed gevoel om er daadwerkelijk mee bezig te zijn. Greenpeace is er om de foute zaken die door de welvaart veroorzaakt wor den aan de kaak te stellen. Het is eigenlijk een taak van de overheid, maar de poli tiek werkt in veel gevallen te langzaam. Soms moet er on middellijk ingegrepen wor den." Kritiek Het feit dat de milieu-organi satie de laatste jaren aan kri tiek bloot staat deert hem niet zo erg. Mazee: „Natuur lijk worden er fouten ge maakt. Het is een grote orga nisatie met kantoren in zo'n dertig landen van de wereld. Maar ik denk dat je alleen iets kunt doen als je het mas saal aanpakt. Vervuiling is een internationale zaak. Gevaarlijke stoffen die in de lucht terecht komen, waaie ren uit naar andere landen en slaan daar neer, denk maar aan Tsjernobyl. Ook de zees tromen verspreiden vervui ling. Maar dat wil niet zeg gen dat lokale acties niet be langrijk zijn." Zelf staat de machinist niet zo graag in de belangstelling: „Het werk dat wij doen komt in het nieuws en het spreekt de mensen aan. Maar we kun nen alleen maar op pad, om dat op grote en kleine schaal werk verzet wordt door vrij willigers om geld binnen te krijgen. Ook hier op Schou- wen-Duiveland is een werk groep die zich daar mee bezig houdt. Ik vind het altijd jam mer dat die zo weinig in het nieuws komen. Het is heel belangrijk werk." Brent Spar Ook bij de actie tegen het in zee dumpen van de Brent Spar was Hans Mazee be trokken. Over het belang hiervan heeft hij geen twij fels. Mazee: „Ook hier geldt weer dat het om het principe gaat. Schoon staal mag je best in de zee dumpen. Shell zei dat het schoon was, maar dat was gewoon niet zo. Het vet zat nog in de pannen, er was olie en ook verf. Dat is niet schoon. Het probleem is dat er wel allemaal regels zijn, maar wie ziet er op toe dat ze ook nageleefd worden. Altijd worden er wel mazen in die regelgeving gevonden die er voor zorgen dat iets toch kan, terwijl het eigen lijk verboden is." Mazee vindt uiteraard dat mensen zelf in moeten zien waar ze mee bezig zijn, maar dat het de overheid is die de verantwoording heeft: „Kijk, een regel als de eco- tax is in principe goed. Maar alleen dan als het geld ook werkelijk besteed wordt aan de verbetering van alterna tieve energie. Ik ben bang dat het gewoon in een alge mene pot komt en dan heeft het weinig zin. Er is nog ont zettend veel te doen op dit ge bied." Als voorbeeld dat het soms lükt om daadwerkelijk iets van de grond te krijgen noemt Mazee het verbieden van de productie van freon 22: „De industrie zei dat het niet mogelijk was om binnen tien jaar freon-vrije koelkas ten te maken. Door de be moeienissen van Greenpeace was er binnen een jaar een al ternatief. Kijk, en daar is nou dat geld van die dona teurs voor nodig. Een veran dering in het productiepro ces kost heel veel geld en dat kan het bedrijf niet altijd op brengen. Een fabriek kan er zelfs failliet aan gaan. Maar we willen wel allenfaal een koelkast, dus moet je er iets aan doen." Volgens Mazee kan het leven in een welvaartsmaatschap pij mogelijk zijn, maar zit het probleem in de hoeveel heid mensen op aarde. Ma zee: „Als je een veld met graan hebt mag je dat alleen maar oogsten als je zeker weet dat je voldoende hebt om weer een veld vol te zaai en. Als dat niet zo is, moet je het laten staan. Het dragen van bont is niet verkeerd, maar wel als daardoor een diersoort uitsterft of een on waardig bestaan heeft. Ja pan zegt dat er voldoende walvissen zijn en dat er dus gejaagd kan worden. Maar hoe bepaal je dat? Hoeveel walvissen kun je vangen zon der dat de soort bedreigd wordt? Dat zijn hele moeilij ke vragen. Maar wel vragen waar een antwoord op moet zijn voordat het te laat is. Hetzelfde geldt voor het pro bleem van kernafval. Mazee: „Eigenlijk zou het verboden moeten worden totdat er een echte oplossing is. Als je al het geld dat nu aan de bouw van kernreactoren en het ma ken van bommen besteed zou worden aan het oplossen van het afvalprobleem zou beste den, is het misschien moge lijk om over honderd jaar een veilige kernreactor te bouwen. Kijk, ideaal is een land den aan de kaak te stellen. (Foto: Marijke Folkertsma) bouwmaatschappij zonder fabrieken en vervuiling. Dan kan er niet veel misgaan. Maar dat is nu eenmaal niet zo. Ik vind het zelf ook pret tig om in een welvaartsmaat schappij te leven, het heeft enorm veel voordelen. We hoeven niet terug naar pri mitieve levensomstandighe den. Maar je moet wel waak zaam blijven en er voor zorgen dat de zaken niet uit de hand lopen." KLAVERJASSEN BURGH-HAAMSTEDE - In het party-restaurant van Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede wordt donder dag 22 februari een klaver- jas-avond gehouden. De kaartavond bestaat uit drie ronden waarin steeds met een andere partner wordt gespeeld. Deelnemers zijn vanaf 19.00 uur welkom. Voor meer informatie is er het volgende nummer: 652351. Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! ROTTERDAM STAOfONWEG 41 a - 010-4834441 ROTTERDAM (OMMOORD) SATIJNBIOEM 55 (KEUKfNPlUS) - 010-4550511 OUD BEYERLAND BURG DE VRIES BROEKMANLAAN 2 01B&821066 CAPELLE A/D IJSSEL HOLLANDSCH DIEP 63c - 010-1501572 Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9-11 w Burgh-Haamstede 0118-626649 Q z UI tl N De zorgzame verhuizers U sinds 1886! J X C£ UI bij: BURGHSERING 27 BURGH-TEL. 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN ZIERIKZEE - Na een grondige, twee weken duren de, opknapbeurt werd aan de Steiltjesstraat 10 in Zierikzee vorige week het nieuwe APK Service Sta tion Centraal geopend. Eigenaar Walter Wevers en zijn vrouw Wilma Markus willen in hun garage de klanten een goede en betaalbare service bieden. Een bedrijfsformule die mensen aanspreekt, zo bleek uit het grote aantal belangstellenden dat op de ope ningsdag de garage bezocht. De garage is gevestigd in het voormalige pand van Auto- centraal, waarvan de eige naar om gezondheidsredenen zijn bedrijfsactiviteiten moest stoppen. Van jongsaf aan waren auto's een passie van Walter Wevers. Hij sleu telde veel aan verschillende auto's en was in het verleden actief betrokken bij de auto sport. Een groot aantal jaren werkte Wevers als technisch supervisor voor een grote multinational in Afrika. Op basis van die kennis en erva ring begon Wevers nu een ei gen zaak. Milieu-eisen Hij vindt het erg belangrijk dat de garage voldoet aan de zwaarste milieu-eisen. Zo is bij de renovatie de betonnen vloer schoongemaakt, bijge werkt en voorzien van een kunststof bovenlaag, die niets kan doorlaten. Daarnaast is voor de afvoer van afgewerkte olie en ande re afvalstoffen een uiterst moderne dubbelwandige af valbak geplaatst, zodat alle zaken verantwoord kunnen worden afgevoerd. Verder is de elektrische installatie in het pand vervangen, zijn overal telefoonlijnen aange legd en zijn de muren en vele bestaande werktuigen en ap paraten van een nieuw verfje voorzien. Veel van het verf- werk en het schoonmaak werk werd uitgevoerd door de nieuwe eigenaren zelf. Het resultaat is een bedrijf van 240 vierkante meter, dat bestaat uit een kantoor, een werkplaats, een klein maga zijn en een soort huiskamer. De muren zijn wit, terwijl de twee aanwezige bruggen en het lijstwerk is uitgevoerd in rood en blauw. Wevers denkt vooral klanten te vinden bij mensen met een wat smalle re beurs en bij bedrijven, die op contractbasis en voor een interessante prijs hun wa genpark bij hem willen laten onderhouden. Zijn service gaat zo ver dat hij ook zijn privénummer be schikbaar stelt voor de klan ten, die voor onverwachte technische problemen ko men te staan. „De mensen kunnen bij ons terecht voor banden, uitlaten, schokbre- kers, accu's, APK-keuringen en alle soorten onderhoud en reparaties. Auto's kunnen op verzoek door ons worden op gehaald en bij huis of bedrijf weer worden afgeleverd. Bij startproblemen kunnen we ook ter plekke komen hel pen. Daarnaast kunnen men sen die hun auto willen ver kopen mij inschakelen voor bemiddeling, en kan deze au to dan ook meestal bij ons in de showroom worden ge plaatst" aldus Wevers. Walter Wevers en Wilma Markus in hun nieuwe bedrijf. (Foto: Marijke Folkertsma) Zijn vrouw gaat regelmatig de benodigde onderdelen ha len en zorgt ook voor de uit voering van andere werk zaamheden als het ophalen van wagens. Verder kunnen mensen bij de garage terecht voor losse onderdelen. Via een computersysteem kun nen voor de meeste auto's de juiste onderdelen worden op gezocht. Behalve de originele onderdelen toont de compu ter tevens een aantal kwali tatief goede, maar goedkope re alternatieven. De klanten kunnen dan zelf beslissen voor welke onderdelen zij kiezen, afhankelijk van het beschikbare budget. Tenslot te zijn in de garage talloze onderhoudsprodukten te koop als was, shampoo, cleaner, oliën, vetten en an dere vloeistoffen en smeer middelen. Advertentie Rinus Kloet overhandigde de Dinerbon aan Kristen van den Houten. (Foto: Joop van Houdt) Advertentie De jeugdige Bruenaar is de winnaar van een wedstrijd, waaraan mensen konden deelnemen die in januari de Open Dag van de Horeca be zochten in Port Zelande. Volgens Kloet maakten pre cies 294 belangstellenden van die gelegenheid gebruik. Ze werden ontvangen door vijftien bedrijven van Schouwen-Duiveland, die op Port Zélande diverse aspec ten van de horeca presenteer den. Via produktinformatie- formulieren konden de bezoekers vragen beant woorden over produkten die in de horeca worden ge bruikt. Ruim 125 mensen maakten daarvan gebruik. Een vijfde deel van hen slaagde er in al le vragen goed te beantwoor den. Volgens Kloet deed de afbeelding van een puree- knijper velen de das om. „Veel mensen zagen dat ge reedschap aan voor een spa- gettiknijper, een knoflook- pers of een fruitpers." Kristen van den Houten was een van de bezoekers die ook de naam van de pureeknijper goed invulde. Hij had boven dien het geluk dat zijn for mulier uit de stapel juist in gevulde papieren werd getrokken. Advertentie /Jiirfcrrt verhuur verkoop onderhoud Schulthaven 10 Zierikze SEROOSKERKE - In café-restaurant De Schelp- hoek in Serooskerke overhandigde de voorzitter van de Vereniging van Leermeesteroverleg Schou wen-Duiveland Rinus Kloet een dinerbon voor vier personen aan Kristen van den Houten uit Bruinisse. Nu bl] Huggies het 2e pak luiers voor de halve pri]s! Bovendien kunt u voor slechts f 14.95, een leuk en leerzaam houten naamtreintje bestellen. (Maxi maal zes letters. Voor elke extra letter moet u f 1.95 bijbetalen.) De bestelfolder ligt voor u klaar In de winkel. Huggies-lulers, Huggies diverse soorten, Newborn-luiers, n nn 2 pakken 1 pak Xim U.yV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1