Belgische trekpaarden bij Strao in Noordwelle dichters Brandende schoorsteenpijp Leerlingen Groen College Goes richten mini-onderneming op Gebruik scheepsverf aan banden Middeleeuwse open dag Slot Moermond Problemen Zuidhoek Openstelling Maritiem Museum DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 NR 25929 5 Veel deelnemers verwacht H. Punt - kier in het gezelschap van dochtqj Annechien - is één van de ruiters die voor het Belgische trekpaard kiest. (Foto: Joop van Houdt) NOORDWELLE - De dorpsgemeenschap Noordwelle verwacht veel be langstelling voor het door haar zaterdag 24 februari te houden Strao- feest. Er maakt in ieder geval ook een aantal Belgische trekpaarden deel uit van de ruiterstoet. Het straofeest in Noordwelle gaat om 12.15 uur van start. Versierde paarden, het wassen van de paardenbenen op het strand, muziek, ringsteken en een straobal. Dat zijn de ingrediënten van het Straofeest in de Wester- schouwse kern. Noordwelle probeert het oorspronkelijke Straofeest zo goed mogelijk in ere te houden. Om 12.15 uur verzamelen de ruiters zich met hun versierde paarden op de Dorpsring. Na het keuren van de paarden wordt om 13.00 uur op de hoorn geblazen als sein voor het ver trek van de ruiterstoet. Het traditionele paardenvoeten spoelen in het 2oute zeewater gebeurt op het strand bij Kijk duin om 13.30 uur. Na een rondrit - inclusief stops bij 't Wapen van Renesse en 't Cafeetje - worden ruiters en paarden terug verwacht in het dorp. Zij worden ingehaald on- der muzikale begeleiding van muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Na een welkomstwoord van burge meester H. Tees begint het ringsteken op de Ring rond de kerk. In de middaguren is er voor de jeugd een Straofeest op de fiets. Als om 13.00 uur de paar den vertrokken zijn voor de rondrit worden de versierde fietsen gekeurd en begint het ringsteken per fiets. In het dorpshuis probeert de Welfare van het Rode Kruis eigen ge maakte spullen te verkopen. De prijsuitreiking voor de ver sierde fietsen en paarden én het ringsteken te paard én per fiets staat gepland voor 19.30 uur. Aansluitend gaat om 20.00 uur in het dorpshuis het strao bal van start. The Guitar Men zorgen voor de muziek. Opga ve voor deelname aan het Stra ofeest kan via 461323. Winst nu al boven landelijk gemiddelde GOES - Het Groen College Goes is dit jaar ge start met de mini-onderneming Eco Deco. De deelnemende jongeren hebben nu al een winst gemaakt die ver boven het landelijk gemiddel de ligt. In de stijl van een echte onder neming starten leerlingen een mini-onderneming. Het doel is de leerlingen alvast kennis te laten maken met de verschil lende facetten van het onder nemerschap. De mini-onderneming is opge richt door de leerlingen uit de tweede klassen van het MBO aan het Groen College Goes (het voormalige AOC Zeeland). Als naam hebben zij gekozen voor Eco Deco. Dit betekent Ecologisch Decor. De naam heeft betrekking op de produkten die gemaakt worden. Zo worden er zeer na tuurlijk ogende terracotta pot jes gemaakt en mandjes met droogbloemen. Onder de droogbloemen treft men onder meer aan: diverse granen, la vendel, rozen, distels en juffer tjes in het groen. De diverse modellen en het assortiment van de grondstoffen staan af gebeeld in een catalogus. Om de MBO-ers op hun toe komstig ondernemerschap voor te bereiden, stimuleren steeds meer scholen in Neder land groepen jongeren de markt op te gaan om hun pro ducten aan de man te brengen. Werkwijze De werkwijze van een mini-on derneming is dezelfde als bij een echte onderneming. Er is een managementgedeelte met een algemeen directeur, een fi nancieel manager, een produc tiemanager, een personeels- en een marketinmanager: Dit team wordt aan het begin van het jaar gekozen door de mini- ondernemers. De deelnemde ondernemers zorgen elk voor vijf aandeel houders, die ieder aan het be gin van het jaar 25 gulden stor ten. Op de laatste aandeel houdersvergadering van het jaar, wordt bekendgemaakt hoeveel winst er is gemaakt. Daarna wordt de onderneming weer opgeheven, om in het nieuwe jaar weer met nieuwe deelnemers een nieuwe onder neming op te zetten. Net als bij een echte opstarten de onderneming worden bij de keuze voor het product de ver schillende facetten, zoals de doelgroep, de afzetmogelijkhe den en de kostprijs onder de loep genomen. Voor een succesvolle verkoop worden beurzen bezocht, parti culieren, winkeliers en horeca ondernemers benaderd. Er worden zelfs bijeenkomsten georganiseerd waar mini-on dernemingen uit het hele land hun produkten kunnen presen teren. De Eco Deco onderneming uit Goes heeft, zoals op de laatste aandeelhoudersvergadering bekend is geworden, nu al een winst gemaakt van drie gulden per aandeel. Dat is ver boven het landelijk gemiddelde. Als de productiviteit blijft zoals die nu is, zullen de onderne mers aan het einde van het schooljaar de aandeelhouders goed onder ogen kunnen ko men. ZIERIKZEE - Het Maritiem Museum in Zierikzee opent dit jaar voor het eerst zijn deuren op zaterdag 24 februari. Ver volgens is liet museum gedu rende de Krokusvakantie, tot en met zondag 10 maart, dage lijks geopend". In het Maritiem Museum, ge vestigd in het Gravensteen aan de Mol, zijn maritieme voor werpen te zien. Onder de col lectie bevinden zich histori sche scheepsmodellen en •schilderijen en Nehalennia-vo- tiefaltaren. Daarnaast kunnen bezoekers de eeuwenoude ge vangenisruimten zien, met de door gevangenen aangebrach te inscripties en tekeningen. De tweede verdieping van het museum is tijdens de Krokus vakantie gesloten in verband met de herinrichting van de Kor Bot-expositie. ZONNEMAIRE - „De laatste tijd moeten we ge middeld één keer per week uitrukken voor het blussen van een schoorsteenbrand. De mensen waar we komen vertellen vaak dat ze de schoor steen enkele maanden geleden nog hebben la ten vegen. Waarschijnlijk gebruiken ze iifhun kachel vuil hout of hout dat veel 'aanlaadt'." Dat zegt de commandant van de blusgroep Brouwershaven van de Brouwse brandweer, M. de Boer. De brandweerlieden moesten maandagmiddag op nieuw in actie komen voor een schoorsteenbrand in een parti culiere woning aan de Oost- straat in Zonnemaire. Een be woner van het huis ontdekte de brand toen hij buiten liep, en heel veel rook en vlammen uit de schoorsteen zag komen. De gealarmeerde brandweer rukte uit met beide blusgroe- pen. Maar dë brandweerlieden uit Dreischor keerden weer huiswaarts toen de situatie was bekeken De Brouwse brandweerlieden lieten een ra- moneur, een.ketting waaraan kleine kettinkjes zijn beves tigd, door de schoorsteenpijp naar beneden zakken. Daar door 'viel' de vuurhaard in de pijp naar beneden. Door een luik aan de buiten zijde van het huis, dat in verbinding stond met het schoorsteenkanaal werd de brandende massa verwijderd. Het gezin ondervond daardoor in huis nauwelijks schade door de schoorsteenbrand. Zelfs de kachel kon op zijn plek blijven staan. De Brouwse brandweer was ongeveer een uur bezig met de klus. Enkele nieuwsgierigen trotseerden de harde wind en kou om de activiteiten van de brandweer gade te slaan. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het College voor de Toelating van Bestrijdings middelen (CTB) wil liet gebruik van beschermende scheepsverven op basis van or- ganotinverbindingen aan ban den leggen. De betrokken bestrijdings middelen vormen volgens het CTB een te groot gevaar voor de kwaliteit het oppervlakte en grondwater. Ze vinden ech ter nog op ruime schaal toepas sing. Schepen kampen vaak met de aangroei van zeepokken, wie ren en algen. Om dat te voor komen, wordt vaak een specia le verf gebruikt, veelal op ba sis van organotinverbindin- gen. Volgens het CTB zijn der gelijke verven al in lage concentraties schadelijk voor het watermilieu. Het stand punt van de CTB is nu voorge legd aan branche-organisaties, milieuclubs en andere betrok kenen. ZIERIKZEE Amnesty International Aangezien de voortgang van de bijeenkomsten van Amnes ty International in Zierikzee wordt bedreigd door een te ge ringe belangstelling, hopen de organistoren deze keer op een grote opkomst. Deze maand wordt aandacht geschonken aan de mensen rechten in landen als Cuba, Griekenland, Marokko en Noord-Korea. Het is mogelijk een brief te sturen naar de au toriteiten van deze landen om opheldering te vragen over di verse zaken die met mensen rechten te maken hebben. Am nesty International heeft deze brieven opgesteld. U hoeft ze alleen maar over te schrijven. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met 416349. Bijeenkomsten dinsdag 27 fe bruari: Zierikzee: In de huishoud school aan het Jannewekken, tussen 19.00 en 20.30 uur. Noordgouwe: Bij de familie Murphy, Dr. Wortmanstraat 23 van 10.00 tot 11.30 uur. Maandag 26 februari: Haamstede: In de zaal van de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven: In de zaal van de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk: Bij de familie Van der Linde aan de Baalpapen- weg, van 19.00 tot 20.30 uur. OOSTERLAND Ledenvergadering IJsclub Winterleven houdt op donderdag 29 februari een le denvergadering in zaal Neffen d'Eule. De aanvang is 19.30 uur. BRUINISSE Jaarvergadering IJsvereniging Nooitgedacht houdt donderdag 22 februari haar jaarvergadering in Café 't Centrum in Bruinisse. De ver gadering begint om 19.30 uur. Open (lagjubileum Stichting Moermond RENESSE - In Slot Moermond in Renesse wordt zaterdag 23 maart een open dag gehou den in middeleeuwse stijl. Het betreft een initiatief van de Stichting Moermond, die dit jaar veertig jaar bestaat. De stichting houdt zich bezig met het beheer en onderhoud van het uit de Middeleeuwen date rende slot. Via de open dag wil de stichting een beeld geven van haar werkzaamheden. Dat gebeurt op een attractieve wijze die helemaal past bij het karakter van het kasteeltje. De activiteiten in het kader van de open dag worden zowel gehouden in het slot zelf als in de tuinen erom heen en de Oranjerie die bij het slot staat. De open dag is van 12.00 tot 16.00 uur. Het bestuur van de Stichting Moermond heeft reeds beslo ten het evenement te houden, maar moet nog officieel beslis sen over het beschikbaar stel len van de financiën die daar voor nodig zijn. In maart wordt bekend gemaakt welke activiteiten in middeleeuwse stijl worden gepresenteerd tij dens het evenement. DEN HAAG - Zes mensen zijn maandagavond in Den Haag dakloos geworden door een uitslaande brand in een ka merverhuurbedrijf aan de Her- zogstraat. ARNHEM - Een boswachter van de Arnhemse politie heeft maandagavond laat in de bos sen bij Deelen een ongeveer tien jaar oude Duitse herder gevonden. 0) IA Rommelmarkt Op de rommelmarkten, wijd en zijd Heerst altijd een sfeer van gezelligheid Je kan er dan ook je keuze wel maken Van speelgoed tot boeken en aanverwante zaken. Voor tafels en stoelen r I P-f 1! "t b t zij gropt of klei.n Daar moet1 je Voó(-''óp 'dêür^ffin?elhi'arkt zijn. Ook in het kleine is van alles voorhanden Koppen en schotels, en borden met randen. Ook aan de inwendige mens is gedacht Oliebollen, koffie met cake Heerlijk van smaak en lekker zacht Van elf tot één, wat dacht u daarvan serveren we worstjes, warm uit de pan. Beste mensen, ik wil dan ook vragen om allen ons steentje bij te dragen en niet af te dingen op de kast of die stoel. De opbrengst, u weet het, is voor het „goede doel". Corry Kloet-Slager, Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee De reaactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van dc schrijver of schrijfster staat onder het gedicht De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschnjver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Volgens de heer Van der Wek ken is de ambtelijke organisa tie verantwoordelijk voor de toestand bij de Zuidhoek. Het bestuur vraagt zich echter niet af of zij geen fouten hebben ge maakt. Voor zover ik op de hoogte ben van de situatie zijn zij de hoofdschuldigen met betrek king tot deze situatie. De hoofden personeelszaken en administratie, die al 12 jaar geleden waarschuwden voor de onhoudbare situatie, zijn uit het managementteam gezet (zeker te lastig) en de twee be drijfsleiders, waar veel kritiek op is, moeten nu samen met de waarnemend manager de kar weer op het spoor gaan zetten. Oftewel een ziende met twee blinden. Een mooi span voor de wagen! Het bestuur moet eens in de spiegel kijken. Misschien wordt dan de schuldige zicht baar? Maar nee, volgens de heer Van der Wekken zijn hel dc ambtenaren. Het is opmer kelijk dat het bestuur nu zelf buiten schot blijft, zeker met het oog op de naderende ge meentelijke verkiezingen. De aantrekkelijke banen die dan te verwerven zijn, konden de heren bestuursleden dan wel eens aan hun neus voorbij zien gaan, mochten de kiezers reke ning houden met de bestuurs kwaliteiten die zij met betrek king tot de Zuidhoek hebben laten zien. En wie draait er voor al deze extra kosten en tekorten op (commissie van goede diensten en salaris van de waarnemend manager)? De inwoners van Schouwen-Duiveland! Dus de grote bezem dient door bestuur en managementteam gehaald te worden en dan niet zoals bij Van Randwijk met gouden handdrukken. Maar .gewoon opsnappen zodat er weer rust komt en de WSW-er en de werkleiding weer aan het werk kunnen. J. Noordsij Nieuwerkerk P.S. Ik werkte 20 jaar bij de Zuidhoek waarvan 12 jaar in het managementteam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5