Kabinet kan leven met sportkanaal van KNVB De Unicef Flyer blijft voorlopig aan de grond Pinnen bij collectant van Leger des Heils Twee leden IRA onder slachtoffers bomaanslag Files en botsingen door stuifsneeuw ochtendspits Cursus voor agressie in het verkeer Adviseur in ruzie CTSV ^4 "TH 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Experiment samen met bank ALMERE (ANP) - Enkele collectanten van het Leger des Heils gaan deae week op pad met een mobiel pin-apparaat. Het gaat om een experiment in samenwerking met een bank. Maandag is de Nationale Collecte van het leger begonnen. Deze duurt twee weken. Volgens het leger is het we reldwijd de eerste keer dat mobieïe pin-apparatuur wordt ingezet om geld op te halen voor een goed doel. Majoor Bosschardt nam gis teren het eerste apparaat in ontvangst van ING-bankdi- recteur mr. R. Prins. Het le ger zal vijf pin-apparaten gebruiken in verschillende gemeenten. De collectanten hebben overigens ook de traditionele collectebus bij zich. Volgens een woordvoerder van het leger is de gulle ge ver met en pinnen niet ver plicht een hoger bedrag te schenken. ,,Maar in de praktijk zal het pinnen niet worden gebruikt voor klei ne bed ragen, Daar is dan de collectebus nog voor." Hoger Verwacht wordt dat vooral jonge mensen van het pin nen gebruik zullen maken. Het lej'er rekent er verder op dat de electronische gif ten hoger zullen liggen dan de donaties in de collecte bussen. De apparatuur wordt ge- sponsored door het be drijfsleven. De giften ko men volledig ten goede aan het werk van het Leger. In Londense dubbeldekker DUBLIN/LONDEN (AFP/RTR/DPA) - Een van de gewonden van de bomexplosie zondagavond in het centrum van Londen is volgens het Ierse dagblad de Irish Times lid van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). De Britse politie erkent hem als bomlegger te beschouwen. De Irish Times schrijft dinsdag dat de in het ziekenhuis onder bewaking gestelde patiënt een IRA-lid uit Dublin is. De Ierse politie heeft maandag huiszoe king in zijn woning verricht. De dode die bij de bomexplosie in een stadsbus viel was ook een IRA-lid, afkomstig uit het Ierse graafschap Wexford in het zuidoosten van Ierland, al dus de krant. Een woordvoerder van de Brit se politie wilde niet bevestigen of de omgekomen man de ande re transporteur van de bom was. Een ooggetuige verklaarde eerder: ,,Een persoon bevond zich in het midden van de bus. Volgens mij was hij de bomleg ger. Hij hield de resten van een koffertje; nog vast, maar hij was helemaal verbrand". Betreuren Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) erkende in een telefoon tje aan de BBC de verantwoor delijkhei d voor de bomexplo sie in de dubbeldekker. De IRA-zegsman deelde mee de dode en acht gewonden te be treuren. Van de vier gewonden die maandag nog in het ziekenhuis lagen, was van één tot dusver de identiteit niet bekend. De man, die verwondingen aan de schedel heeft en een gebroken bekken, wordt bewaakt en po litie gaf toe de man te zien ,,als één van de bomleggers". DRIEBERGEN (ANP) - Stuifsneeuw, plaatselij ke gladheid en harde wind hebben in het wes ten, oosten en noorden van het land de nodige ongelukken, glijpartijen en vertragingen in de ochtendspits opgeleverd. De verwachte hevige sneeuw val bleef echter uit, waardoor de problemen minder waren dan waarop politie en hulp diensten zich hadden inge steld. Door een ongeluk bij Hardenberg viel een dode. Ver der bleef de schade voor zover bekend beperkt tot blikscha de. Een flink aantal scholen in Friesland bleef dinsdag dicht. Een school kan zelf beslissen of de lessen wel of niet doorgaan. De wegen in het hele land wa ren redelijk te berijden. In het zuiden en in Gelderland deden zich nauwelijks problemen voor. In de gebieden waar maandag een sneeuwstorm woedde wa;s het dinsdag voor al de stuifsneeuw die het ver keer hinderde. De harde noordoostenwind blies de sneeuw de weg op, waar die.of- wel bevroor ofwel op hoge wal len bleef liggen. Sneeuwdui- nen en opgevroren sneeuw veroorzaakten dan ook meer aanrijdingen en glijpartijen dan normaal De ochtendspits kwam door het slechte weer later op gang dan normaal, Het aantal files was dinsdag rond negen uur groot. Doordat mensen zacht jes reden en door de ongelukjes her en der liepen de wegen vol. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrurn Zeeland Lo.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 februari 05.20 170 11.20 -163 17.40 178 23.25 -126 22 februari 05.55 172 12.05 -163 18.20 172 ROOMPOT BUITEN 21 februari 03.10 191 09.35 -172 15.30 203 21.50 -135 22 februari 03.55 191 10.15 -169 16.15 194 22.30 -133 BRUINISSE 21 februari 05.45 189 11.10 -172 18.05 196 23.20 -136 22 februari 06.25 188 11.55 -170 18.50 188 WEMELDINGE 21 februari 05.30 178 11.15 -168 17.50 187 23.20 -132 22 februari 06.10 179 12.00 -167 18.30 181 Springtij: 21 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Geen bezwaar, nog wel veel onduidelijk DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet geen on overkomelijke juridische bezwaren tegen de sportzender die de KNVB wil opzetten. In een nota van bevindingen schrijft staatssecretaris Nuis (media) dat er nog veel onduidelijkheid over de nieuwe zender bestaat. Het sportkanaal behoeft vol gens de brief niet al te zeer te vrezen van het Commissariaat voor de Media, dat toe2icht uit oefent op naleving van de wet. De publieke omroep heeft zich in het debat op het standpunt gesteld een voorkeursrecht te hebben voor de uitzending van wedstrijden. Zwaartepunt bij de beoorde ling van het intiatief van de KNVB was voor de overheid de bereikbaarheid en de kos ten voor de consumenten. Uit het onderzoek is Nuis gebleken dat de bekabeling per regio sterk varieert. Zo blijkt uit cij fers van de Vecai, de vereni ging van kabelexploitanten, dat in Overijssel 79 procent van de huishoudens op de ka bel aangesloten is en in Noord- Holland 92 procent. Het plan van de KNVB gaat de consument dan wel de kabel exploitant twee gulden per maand kosten. Kabelexploi tanten hebben al gezegd niet te zullen betalen. De overheid handhaaft het standpunt dat voetbal de burger niet op extra kosten mag jagen. Nuis schrijft dat er geen sprake kan zijn bekostiging uit verlaging van de kijk- en luistergelden. Het gaat immers om een com mercieel kanaal. Businessplan De overheid heeft de afgelopen week druk overlegd met KNVB, Endemol, NOS en Ve cai. De regering heeft nog geen businessplan ontvangen, om dat dat nog niet definitief is vastgesteld. Op de zender zul len veertig wedstrijden per jaar integraal worden uitgzon- den. Het recht op het uitzenden van samenvattingen zal aan een andere zendgemachtigde worden verkocht. Dertig wed strijden zullen een apart abon neekanaal worden vertoond. Niet bekend is welke wed strijd op welke tijdstip op welk soort kanaal wordt ver toond. Premier Kok drong er vorig week op aan dat de top pers als Ajax - Feyenoord en de wedstrijden van het Neder lands elftal op het open net zonder extra kosten te zien zouden zijn. Directeur Hend riks van het Sportkanaal heeft vervolgens toegezegd aan die voorwaarde te kunnen vol doen. EMMEN (ANP) - Leerlingen van rijscholen uit Emmen wor den binnenkort bij wijze van proef speciaal getraind voor het omgaan met agressief ge drag van medeweggebruikers. Het gaat om een proefproject van de ANWB, waaraan vijf rijscholen meewerken. Eind april gaat de proef van start. Bij een positief resultaat wordt de anti-agressie-opvoe- ding mogelijk landelijk inge voerd. De training leert aspi rant-automobilisten daarom onder meer hoe ze moeten om gaan met bumperklevers en snijders. Het verstandigste antwoord daarop is volgens de ANWB overigens om niet te re ageren. Dat voorkomt escala tie en ongelukken. DEN HAAG (ANP) - Prof.dr. Max Rood, lid van D66, is maandag door staatssecretaris Linschoten van sociale zaken benoemd tot adviseur in ver band met het conflict bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen. Linschoten heeft derhalve ge kozen voor een adviseur - geen bemiddelaar, waarvan aan vankelijk werd uitgegaan - van een politieke hoofdstroom die afwijkt van die van de drie kleuren die in het driekoppige bestuur van CTSV zijn verte genwoordigd: VVD, PvdA en CDA. Rood (68) was in het rompkabi net Van Agt van CDA en D66, dat als zaakwaarnemer bleef zitten nadat de PvdA had afge haakt, minister van binnen landse zaken (1982). Daarvoor was hij ruim dertig jaar advo caat in Amsterdam. Rood geeft zichzelf twee tot drie weken voor het opstellen van een advies.-Hij heeft in middels een bevestiging van de or dat hij bereid is te komen praten. Het bestuur van CTSV heeft vrijdag al ingestemd met een onafhankelijke adviseur. Rijksluchtvaartdienst keurt ballon af NIJMEGEN (ANP) - Pech heeft Henk Brink vanaf november 1995 achtervolgd. Hij was sinds 1991 bezig om met zijn Unicef Flyer „een jongensdroom te laten uitkomen". Maandag moest hij definitief beslissen om af te zien van vertrek met de 72 meter hoge luchtballon, omdat vorige week duidelijk werd dat de ballon van ondeugdelijk mate riaal is gemaakt. Begin januari besloten Brink en Hageman samen op te stijgen. Maar het weer gooide roet in het eten. Mete orologen spreken van. een „a- typische winter": geen enke le dag is verlopen zoals op grond van langjarige weer statistieken verwacht mocht worden. Op 19 januari kwam de volgende teleurstelling: vliegtuigfabrikant Fokker raakte in grote financiële moeilijkheden. De capsule van de Flyer stond in de fa briek te wachten Op vertrek. Brink moest halsoverkop andere opslagruimte voor het gevaarte vinden om te voorkomen dat hij bij een faillissement van Fokker zou moeten procederen over zijn eigendom. Opnieuw ver liep een weekeinde dat wel licht geschikt zou zijn ge weest voor het vertrek, zonder dat de ballon kon op stijgen. Ballonstof De laatste tegenvaller deed zich vorige week voor, toen fabrikant Cameron Balloons Ltd. uit Engeland moest er kennen dat de ballonstof niet deugdelijk is. Na uitvoe rig onderzoek bleek de stof op grote hoogte „onvoldoen de samenhang" te hebben. De fabrikant kan nog niets zeggen over de mogelijkheid dat dit euvel kan worden hersteld. Maandag moest Brink be- De Rijksluchtvaartdienst trok het luchtwaardigheids- bewijs in en daarmee viel voorlopig het doek voor de recordpoging om non-stop rond de wereld te vliegen in een luchtballon. Het is nog maar de vraag of Brink ooit nog op zal stijgen. Begin november kondigden Brink en zijn teamleden Wil lem Hageman en Wouter Bakker trots aan dat het ver trek van de Flyer vanaf dat moment tot 1 maart elke dag kon worden verwacht. Het wachten was slechts op ideale weersomstandighe den: windstil aan de grond, helder zicht tot op grote hoogte, en oostenwind om de ballon in de richting van Turkije te drijven, waar het gevaarte meegevoerd zou worden met een straal stroom rond de wereld. Der gelijke weersomstandighe den doen zich normaliter minstens vijf maal per win-, ter voor. Rond Kerstmis leek de bal ion te gaan'vertrekken. Toen kwam de eerste grote tegen valler: Wouter Bakker stap te uit het team. Volgens or ganisator Global Adventu res „om strikt persoonlijke redenen", maar volgens in gewijden omdat Brink en Bakker grote ruzie hadden gekregen. Bakker zou ernsti ge twijfels hebben aan de veiligheid van de ballon en de capsule. Het vertrek werd uitgesteld. sluiten de recordpoging voor deze winter definitief af te blazen, ook al omdat de weersverwachting zeer slecht blijft. Acht miljoen Het hele project heeft ruim acht miljoen aan sponsorgel den gekost. De Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) bouwde een unieke capsule, die niet alleen lucht- waardig was, maar die ook bij een noodlanding in zee geruime tijd kon bij ven drij ven. Fokker-personeel richt te de capsule in. Volgens des kundigen was de inrichting van de capsule vergelijkbaar met de cockpit van een Boeing 747. Als de ballon eenmaal in de lucht was zouden Brink en Hageman volledig aange stuurd worden door 'dé' vluchtleiding op Schiphol en een team meteorologen van het KNMI. Brink en Hage man zouden onderweg onder andere gegevens verzamelen voor het ruimtevaartcen trum NASA in de Verenigde Staten. Helium De capsule van de Flyer en een grote kist met het bal londoek stonden sinds tien dagen in een speciale tent op de Goffertwei in Nijmegen, het vertrekpunt voor de ge waagde tocht. Elders in Nijmegen stond twintig miljoen liter helium te wachten om de ballon op te blazen. Bovendien waren zes tanks met elk vijfhonderd liter propaangas voor de brander van de ballon in Nijmegen opgeslagen. Naast alle ande re problemen moet de orga nisatie deze week beslissen waar al deze spullen opgesla gen moeten worden. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen Boeren duidelijk peen slriptiefhebbers. Belon - nen borst hes ven Jerommeke ts begrip! Viel itn om omelet le maken van gemene tronies Spelbreker6mg net plezierig worden H f laat the boeven heel1 In naam van de Secure té i Ik uil hen ondervragen aangaande het pluloni umoutsje Ir slaan te veet mensenlevens op het svel Maandag 19 februari Burgh-HaamStede f Raadsvergadering" in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dorpsraad Brou wershaven in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 februari Burgh-Haamstede Ledenvergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 14.00 Vergadering commissie ruim telijke ordehing Westerschou- wen. Gemeentehuis. 20.00 uur. Voorafgegaan door hoorzitting Haamstede Zuid-West en be drijventerrein Renesse. 19.00 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Lingerieverkoping ten bate van De Schutse. Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur. Mini-instuif CJV Samen Ver der in gebouw de Driehoek aan het Kerkhof. 14.00 uur. Jaarvergadering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat 11. 19.30 uur. Theaterprogramma Wat heb ik het toch goed, Job Schuring, cabaret. Concertzaal. 20.00 uur. Dreischor Afdelingsbijeenkomst Platte landsvrouwen. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 22 februari Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën en openbare werken Wes- terschouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Noordwelle Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. demonstratie persoonlijke verzorging, ver antwoorde voeding en eigen tijds huishouden. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering ijsvereniging Nooitgedacht. Café 't Cen trum. 19.30 uur. Vrijdag 23 februari Zierikzee Ledenvergadering Platte landsjongeren in restaurant Kiek in de Pot. 19.00 uur. Burgh- Haamstede Jaarlijkse feestavond sport vereniging DFS met toneel, verloting en dansen na. 20.00 uur in De Schutse. Scharendijke Generale repetitie toneel voor ZSC'62 in de Putmeet. toegang gratis voor de jeugd tot 16 jaar, 19.30 uur. Bruinisse Optreden Surrender in De Pul vanaf 9.00 uur. Zaal open van af 19.30 uur. Individueel klaverjastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 24 februari Burgh-Haamstede Concert Son of Tarzan. Big S. 22.00 uur. Renesse Vergadering Rencsser Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.15 uur. Scharendijke Jaarlijkse feestavond voor de leden, donateurs en sponsors van ZSC'62 in De Putmeet met toneel, verloting en bal na. 19.30 uur. Sirjansland Verkoping vrouwenvereni ging Tryfosa. Grote zaal Ne derlandse Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 26 februari Zierikzee Raadsvergadering in het stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 27 februari Zierikzee ZVU-workshop fotograferen met compact camera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2