'Dat geld beter gebruiken om tarieven te verlagen' I Drempel in Krabbendijke moet straat veiliger maken SCHOUWEN-DUIVELAND DE VLIEGER UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z L 9 - 3 Z ANBO-voorzitter Jvan Wezel over 'prestige-objecten M. Politie houdt autokraker aan op Rampweg Renesse Losgeschoten dé krant van schouwen - duiveland! Dorpsraad Brouwershaven eensgezind ROLSTOELVERVOER GROEPSVERVOER zilEKENFONDSVERVOER TROUWAUTO'S TAXIBUS DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 152e JAARGANG NR 25929 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE QlIEUWSBODE Gedwongen armoede is een ramp; vrijwillige armoede is rijkdom. A. J. Borne-Volber 24 uur bereikbaar Sneeuwbuien HET WEER Vannacht enkele opklaringen en een enkele sneeuwbui. Min. temp. omstreeks -6 graden. Overdag af en toe zon en een enkele sneeuwbui. Middagtemp. ongeveer-2 graden. Noordenwind, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust af en toe hard, 7. BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111-641562 3 BEREIKBAAR Park Kaaskenswater is moeilijk bereikbaar voor minder-validen. Q 5 TREKPAARDEN Belgische trekpaarden zaterdag present bij Strao- feest in Noordwelle. 6 KOUD Dagboek overwinteraars: Koud? Op Nova Zembla hadden ze het koud. 7 TRAIINER MEVO heeft volgens gebroeders Van Splunder trainer van type Olijhoek nodig. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Inmiddels zestig inbraken bekend RENESSE - Op de Kampweg in Renesse is vrij dag een 24-jarige man uit Kortgene aangehou den. De man heeft inmiddels zestig inbraken in auto's bekend. Deze werden gepleegd op Schou- wen-Duiveland, Walcheren en Noord-Beveland. Na zijn aanhouding bleek de het oosten van het land hier man in het bezit var.- girobe- 'shoppen'. Maar we hebben nu taaicheques en pasjes die afge- in ieder geval een goede te pak- lopen week uit auto's werden ken", aldus Verkerke. gestolen. De man heeft inmid dels zestig inbraken in auto's De politie gaat ervan uit dat de bekend. Veel hiervan w erden man solo werkte. Over de buit gepleegd in de Kop van Schou- en de motieven van de man wen. Maar ook Walcheren en was vanmorgen nog geen dui- Noord-Beveland behoorden delijkheid. tot het werkgebied van de ver dachte. De man is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens politievoorlichter Theo Verkerke was de man al SEROOSKERKE - Een 36-jari- voor de zomer van vorïg jaar ge inwoner van Zierikzee raak- actiefZijn grootste glag sloeg te gistermorgen op de kruising hij echter in het seizoenToen van de Dammenweg en de werd met name de Kampweg Stoofweg zijn aanhangwagen in Renesse en Scharendijke ge- kwijt, teisterd door een groot aantal autokraken. De man kwam vanaf de Dam menweg en sloeg linksaf de De aanhouding betekent vol- Stoofwég op. Hierbij brak de gens Verkerke geen garantie triangel af en schoot de aan- dat er een eind gekomen, is aan hangwagen los. De politie gaat een lange reeks inbraken aan ervan uit dat de oorzaak in een met name de Rampweg in Re- technisch mankement gezocht nesse en Scharendijke. ,,Zewe- moet worden. De aanhangwa- ten toch dat er wat te halen gen kwam tot stilstand in de valt. Er komen zelfs lieden uit berm. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonn ement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw f l I I l j I P r i j bank-/gironummervermelden: III IIIII I—J II l SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesch e Nieuwsbode abonnementenadministratie. qq Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. steekt is dat ouderen, zo stelt hij, door de overheid verne derd worden. De ouderen van nu, zo betoogt Van Wezel, ho ren bij een generatie die niet snel klaagt, nooit schulden maakt en het voor de buiten wacht - uit schaamte - verbergt als zij armoede lijdt. Want dat er onder ouderen veel stille ar moede is, staat voor Van Wezel als een paal boven water. ,,Er zullen in Nederland geen ouderen doodgaan van de hon ger, maar hun inkomensposi tie is wel zodanig dat zij zich een hoop dingen moeten ont zeggen. Een vakantie is er vaak niet bij. En als de wasmachine ka pot gaat of de stofzuiger, dan is er gewoon geen geld om een nieuwe te kopen. En die men sen willen hun hand niet op houden bij de overheid", aldus Van Wezel. Ziet men geen andere uitweg dan de overheid om hulp te vragen, dan wordt de gang naar het loket als zeer vernede rend ervaren, volgens Van We zel. „Dan. moeten er allerlei formulieren ingevuld worden die dan weer bij de belastingen gecontroleerd worden. Als ze daar alle gegevens al hebben, dan hoeven ze die mensen die formulieren toch niet in te la ten vullen". Ook het door gemeenten en ge meentelijke instanties gehan teerde kwijtscheldingsbeleid kan iri zijn ogen geen genade vinden. „Als je weet dat. men sen bepaalde tarieven gewoon niet kunnen betalen waarom verstuur je ze dan toch om het later weer kwijt te schelden", zo vraagt Van Wezel zich hard op af. Flauwekul Het enige dat de ouderen en an dere kwetsbare groepen in de samenleving volgens hem kun nen doen is misstanden aan de kaak stellen. Het wijd ver spreide verhaal dat ouderen de samenleving alleen maar geld kosten doet zijn bloed naar het kookpunt stijgen. „Dat is gro te flauwekul. Er zijn een hele boel ouderen die helemaal niet met hun 65ste willen stoppen met werken. Door hen te dwin gen met pensioen te gaan wordt heel veel kennis en erva ring verspild". staan. Hij herinnerde zich nog dat in 1968 alle oude bomen op de wallen gekapt werden. De bomen aan het Slingerbos stonden hetzelfde lot te wach ten. „Dit plan is echter toen niet uitgevoerd en wat mij be treft gebeurt dat ook nooit. We hebben al zo weinig hoge be planting in Brouwershaven", aldus Padmos. Tot enige geografische verwar ring zorgde het pleidooi van Obbink voor de aanleg van een fatsoenlijk tegelpad achter de Lelie dat aansluit op de Wet houder den Boerstraat. Niet ie dereen was ervan op de hoogte dat daar een pad liep. Maar het bleek dan ook om een door de bewoners zelf aangelegd pad te gaan. Maar een „klein stukje gemis voor de gemeente", vol gens Obbink. „Maar voor de bewoners van veel betekenis." Dat waren de overige dorps- raadsleden met hem eens. De dorpsraad Brouwershaven vergaderde gisteren voor het eerst in een complete samen stelling. Als vertegenwoordi ger van de jeugd heeft sinds kort Miranda van Dijk zitting in de dorpsraad. Dat betekent dat ook zij straks op stap gaat om een 'Rondje Brouw' te doen. Koster stelde dit voor, met als doel de dorpsraad meer be kendheid te geven in Brou wershaven, „Het spreekt de burger aan wanneer we geza menlijk op stap gaan. Zolang we hier (in het stadhuis, red.) zitten zien ze niet wat we doen." Zijn voorstel werd posi tief ontvangen. Het is alleen nog wachten op het lengen van de dagen. Van Wezel: Doorgaan met het afgeven van signalen van onvrede". (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - 'Bouw nieuw kantoor RSD kost zeven ton' en 'Waterschap trekt 145.000 gulden uit voor geschiedschrijving'. Twee berichten uit de krant waar J. van Wezel, voorzitter van het gewest Zeeland van de ANBO, zich verschrikkelijk kwaad om kan maken. „Dat is natuurlijk allemaal leuk en aardig, maar wat heeft de burger er nou eigenlijk aan. Ik vind dat ze dat geld beter kunnen gebruiken om de tarieven te verlagen". Van Wezel vindt dat de over heid, zowel de rijksoverheid als provincie en gemeenten, zich veel te weinig aantrekt van ouderen en andere kwets bare groepen en de problemen die ze hebben. „Ouderen wor den toch steeds weer in het ver domhoekje gezet", aldus Van Wezel. Hij voegt daar wel me teen aan toe dat het de ouderen zelf zijn die dit allemaal laten gebeuren. Berustend Waar hij als ANBO-voorzitter en kritisch oudere vaak tegen aan loopt is de berustende hou ding van ouderen. „Vooral op het platteland zie je dat oude ren erg gezagsgetrouw zijn. Als ik in een toespraak de overheid aanval krijg ik ver ontwaardigde telefoontjes dat dat helemaal niet kan". Van Wezel laat zich door die tele foontjes niet weerhouden van scherpe kritiek richting over heid én politiek. Het is niet alleen de overheid waar Van Wezel een eitje mee te pellen heeft. Hij gaat ervan uit dat het de plicht van de po litiek is om de overheid kri tisch te volgen en in zijn visie gebeurt dat veel te weinig. Hij is geen voorstander van specia le politieke ouderenpartijen. „Ik vind dat élke politieke partij zich in moet spannen voor de belangen van oude ren". Liefst zou Van Wezel zich geza menlijk met de andere oude renbonden sterk maken voor de belangen van ouderen. Erg optimistisch dat dat ook echt lukt is de ANBO-voorman niet. „Je loopt toch weer steeds tegen die verzuiling in Neder land aan. Iedere groep komt vooral op voor de belangen van haar eigen leden, maar wat ik wil is gezamenlijk opkomen voor de belangen van alle ou deren én de andere kwetsbare groepen in onze samenleving". Van Wezel krijgt meer en meer het idee dat overheid en over heidsinstanties schaamteloos in de toch al niet zo best gevul de portemonnee van de kwets bare groepen in de samenle ving graaien. „Het is allemaal maar halen, h?.ian, halen", constateert Van Wezel veront waardigd. Nutsbedrijven en waterschappen kijken volgens herb alleen maar naar hun ei gen belang zonder rekening te houden met de beurs van de consument. Daar komt nog bij dat zowel waterschap als reinigings dienst - in zijn visie onnodig luxe en dure - kantoren neer la ten zetten, terwijl de tarieven die bij de consument in reke ning worden gebracht steeds hoger worden. „En je ziet na tuurlijk straks ook weer dat er een prachtig nieuw kantoor wordt neergezet voor de nieu we gemeente Schouwen-Dui veland. Je kunt je afvragen of dat allemaal wel nodig is". Schaamte Wat Van Wezel nog het meeste Hoe de drempel er precies uit moet gaan zien. Daar sprak Obbink zich gisteren niet over uit. Dat is volgens hem een zaak van de deskundigen van gemeentewerken. Maar dat er iets aan de verkeerssituatie ter plekke gedaan moet worden staat volgens hem buiten kijf. De voltallige dorpsraad was het met hem eens. „Ik vind het mooi dat dit op de agenda staat. In de straat ligt een lan ge onoverzichtelijke bocht. Wat mij betreft worden er zelfs twee drempels aangelegd om het veiliger te maken. Eén voor en één achter de bocht", aldus J. C. A. Koster. Groen Unaniem was de raad ook over het onderhoud van het open baar groen langs het Slinger- bos. Dat heeft in haar ogen te lijden onder achterstallig on derhoud. „Het moet weer een leuk pad worden. Dat kan makkelijk wanneer het oude hout wordt opgeruimd en er eens flink wordt gesnoeid. Dan is het een lust voor het oog", aldus Obbink. Ook volgens C. M. Padmos is een goede opknapbeurt hard nodig. Maar hierbij moeten wel de oude bomen blijven BROUWERSHAVEN - De dorpsraad van Brouwershaven wil dat er in de bocht van Krabbendijke één of meerdere drempels worden aangelegd. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering in het stadhuis van Brouwers haven. Het verkeer rijdt met grote snelheid door de bocht in deze straat en het is volgens voorzitter D. L. Obbink alleen maar „verbazingwek kend" dat er nog nooit ongelukken zijn gebeurd. De onoverzichtelijkheid van de bocht in de Krabbendijke maakt volgens de dorpsraad Brouwers haven maatregelen noodzakelijk. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1