Plan voor herinrichting van winkelgebied Burgh i+n Oefening en Uitspanning wil weer meedoen aan concoursen Expositie over hazen en konijnen Invoering kort betaald parkeren niet uitgesloten Volle bak bij jaaruitvoering Te veel gedronken 'Oosterland in vroeger tijden' vanaf oktober verkrijgbaar KLOOSTER MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 NR 25928 5 Door de reconstructie ontstaat een 'plein' dat wordt voorzien van sierbestrating. BURGH - Verkeersdrempels, sierbestrating en een verhoogd pleintje. Dat zijn de ingrediënten van de eerste fase van het reconstructieplan voor Burgh. Het gaat daarbij om het gebied tus sen Kerkstraat, Leliëndaleweg en Burghseweg. Het is de bedoeling dat dit najaar met het werk wordt begonnen. Met de reconstructie is een be drag van enkele tonnen gemoeid. Het is niet uit gesloten dat op bepaalde plaatsen kort betaald parkeren ingevoerd wordt. Het is de bedoeling dat het niet alleen bij het eerder genoemde gebied blijft. Leliëndaleweg, Kerkstraat en Burghseweg zelf moeten ook op de schop. Wethouder i£. C. W. Veerhoek en hoofd 'clfenst. gemeentewer ken W. van Meerteri zien de herinrichting van het gebied waar de winkels van Verton en AH gevestigd zijn dan ook als de eerste fase van de herinrich ting van Burgh. Verblijfsgebied De reconstructie van het ge- Lied past volgens Veerhoek en Van Meerten prima in het mo biliteitsscenario. Doel van de reconstructie is het gebied het karakter van een verblijfsge bied te geven. Door verkeers technische maatregelen pro beert men automobilisten zo ver te krijgen dat ze de Burgh seweg en Kerkstraat niet meer als doorgaande Voute gebrui ken. Om het karakter van verblijfs gebied te benadrukken wordt ter hoogte van de Burghse Schoole een verkeersdrempel gelegd, gevolgd door een licht bollend kruisingsvlak met in het midden de monumentale bruine beuk. Men heeft de keu ze tussen rechtdoor richting Kerkstraat of afslaan richting parkeerterrein. Op de Kerkstraat komt ter hoogte van de supermarkt een verkeersdrempel en he'tzelfde- geldt voor de Leliëndaleweg. Het gebied tussen de drempels in wordt voorzien van sierbe strating. Het is de bedoeling dat de AH-vestiging vier par keerplaatsen inlevert om een bredere doorgang naar de Le liëndaleweg mogelijk te ma ken. Het parkeerterrein achter de Burghse Schoole blijft onge wijzigd. Voorlopig wordt uit gegaan van gratis parkeren in dit gedeelte van Burgh, maar Veerhoek sluit niét uit dat voor een deel van de Kerk straat kort betaald parkeren wordt ingevoerd. Vorig jaar werd door de gemeenteraad het parkeerbeleidsplan aange nomen en daarin staat dat het parkeren in Burgh gratis blijft. In datzelfde parkeerbeleids plan wordt wel uitgegaan van de invoering van kort betaald parkeren in Haamstede. ;En dat, zo stelt VeerKb'èk, 'is iets dat de ondernemers in Haam stede niet lekker zit. ,,Wij van gen daar bepaalde signalen over op. Misschien moeten we NIEUWERKERK - „Dit jaar nog niet, maar misschien volgend jaar". Dirigent A. Radewalt van muziekvereniging Oefening en Uitspan ning uit Nieuwerkerk is voorzichtig in zijn uit spraken, maar kan niet verhelen dat er binnen de vereniging steeds meer stemmen opgaan om - na een afwezigheid van zo'n twintig jaar - weer mee te gaan doen aan muziekconcoursen. Oefe ning en Uitspanning kan terugzien op een zeer succesvolle jaaruitvoering samen met hun col lega's van het Bruse Nu met Hope in een uitver kocht dorpshuis. Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk en Nu met Hope uit Bruinisse gingen in 1971 een samenwerkingsverband aan. „We moesten wel. Er was een enorm verval in muzikan ten en wilden we overleven, dan kon dat alleen als we sa men zouden gaan werken", vertelt Radewalt. De samenwerking bevalt hem nog steeds prima en hij consta teert dat het muzikale niveau vooral de laatste jaren een stij gende lijn vertoont. Het leden tal schommelt de laatste jaren zo rond de 23. Phantom Illustratief voor de muzikale fase waarin Oefening en Uit spanning/Nu met Hope zich momenteel bevindt is het feit dat op het muzikale program ma Andrew Lloyd Webber's Phantom of the Opera prijkte. ,,Dat was voor ons - en het pu bliek - het klapstuk van de avond", vertelt Radewalt. ,,Het was eerlijk gezegd wel wat hoog gegrepen voor ons en toen het idee op tafel kwam was er ook wel wat aarzeling. Maar we waren ervan over tuigd dat het haalbaar zou zijn om dat stuk uit te voeren. We hebben er wel extra repetities voor gehouden". Die extra repetities wierpen alsnog besluiten om voor een deel van de Kerkstraat kort betaald parkeren in te voe ren", aldus de wethouder. Het plan zoals dat vrijdag ge presenteerd werd, is kersvers. ,,Het moet zelfs nog in het col lege besproken worden", ver telt Veerhoek. ,,In de voorbe reiding hebben we wel de ondernemers erbij betrokken en die hebben een positieve grondhouding tegenover Het plan". Volgens Veerhoek staan de Burghse ondernemers ook niet op voorhand onwelwil lend tegenover het idee om fi nancieel bij te dragen aan re alisering van de plannen. Daar staat dan volgens Veer hoek wel tegenover dat wie mee betaalt ook mee bepaalt. Het plan wordt donderdag 22 februari voorgelegd aan de commissies financiën en open bare werken. Vervolgens komt er een openbare hoorzitting waarbij iedereen die dat wil zijn of haar zegje kan doen. Zijn de meningen eenmaal ge peild, dan wordt het plan in de tail uitgewerkt. Hoeveel uit voering van de plannen in totaal gaat kosten wil Veer hoek nu nog niet kwijt. Wel geeft hij aan dat het om enkele tonnen gaat. Liefst zou hij het karwei nog voor de zomer klaren, maar dat zit er volgens hem niet in. Hij gaat er vanuit dat in het najaar van 1996 het gebied op de schop gaat, ZIERIKZEE - Een 41-jarige vrouw en een 47-jarige man uit Zierikzee zijn gisteren door de politie betrapt op liet rijden onder invloed van alcohol. De man werd gistermiddag omstreeks 17.00 uur aangehou den op de Gracht weg in zijn woonplaats: De ademanalayse had 540 ug/1 als resultaat. Dit komt overeen met een alcohol- promillage van 1,2. De man kreeg een rijverbod van vijf uur opgelegd en een dagvaar ding uitgereikt. In april moet hij zich verantwoorden voorde politierechter. Zondagavond werd op de Nieu we Haven in Zierikzee een 41- jarige vrouw uit deze plaats aangehouden. De blaastest le verde bij haar 280 ug/1 op. Zes tig meer dan is toegestaan. Nieiuv in Deboektnnt-serie ZIERIKZEE - Bij de Zeeuwsche Boekhandel in Zierikzee verschijnt in oktober de uitgave 'Oos terland in vroeger tijden'. Het boek zal ruim ne gentig afbeeldingen tellen, die van uitgebreide onderschriften worden voorzien door C. P. Pols van de Zeeuwsche Boekhandel. Het is de bedoeling dat de uit gave vanaf oktober verkrijg baar is. Het boek komt uit in de zogenaamde Deboektant-se- rie. Eerder verschenen in die ven in het dorp en straatbeel den. reeks al delen over Burgh- Haamstede, Renesse, Brou wershaven, Nieuwerkerk, Ou- werkerk en Bruinisse. Wat het beeldmateriaal in Oos terland in vroeger jaren be treft, gaat het om oude ansich ten en foto's van onder meer het verenigings- en schoolle- Volgens Pols zullen in de uitga ve over Oosterland oude an sichten te vinden zijn, die nooit eerder in boekjes zijn opgeno men. Verder benadrukt hij dat er veel tekst bij de oude ansich ten komt te staan. Tekst die ook voor 'nieuwkomers' en de jongere generaties interessant zal zijn, omdat er veel foto's van na de Tweede Wereldoor log afgedrukt worden. In Bezoekerscentrum Grevelingen OUDDORP/SCHARENDIJKE - In bezoekers centrum de Grevelingen is vanaf zaterdag 24 fe bruari tot en met donderdag 28 maart een expo sitie te zien over het leven van hazen en konijnen. Aan de hand van foto-materiaal, di verse opgezette dieren, skeletten, schedels, spo ren en andere toepasselijke zaken wordt een beeld gegeven van het leven van deze knaagdie ren. Konijnen en hazen komen voor in de duinen, of gewoon in het weiland. In de schemer komen deze knaagdieren pas goed tot leven. De manier waarop zij zich voortplanten, wat ze eten en welke bijzonderheden over hen bekend zijn wordt in de tentoonstelling tot uitdruk king gebracht. Konijnen en ha zen behoren beide tot de orde van knaagdieren, zij leven ech ter op een heel verschillende wijze. Aan deze tentoonstelling van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen werd mede werking verleend door de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV), rayon Zuid-Holland, het Zeeuws Biologisch Muse um te Oostkapelle en de Ge meentebibliotheek van Helle- voetsluis. Bezoekerscentrum De Greve lingen is geopend van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tevens is in het be zoekerscentrum een perma nente expositie te zien over het verleden, heden en de toe komst van het Grevelingen- Een scène uit de musical 'Mag het een onsje meer zijn', geschreven en gespeeld door leden van Oefe ning en Uitspanning/Nu met Hope. (Foto: Marijke Folkertsma) hun vruchten af. Radewalt: ,,Het ging heel goed en we kre gen ook veel positieve reacties vanuit het publiek". Oefening en Uitspanning/Nu met Hope opende de jaaruitvoering in Nieuwerkerk met een mars: Shore to shore waarin het zoals de titel al aangeeft om zee mansliedjes gaat. Vervolgd werd met Variété sur Maria uit de opera van Flotow. Daarna werd de Handelian Song, geba seerd op een thema van G. F. Handel, gespeeld. Na klapstuk Phantom of the Opera mochten de opgeluchte muzikanten stoom afblazen in de Spaanse wals Fiësta de Gra nada. Het voorlaatste nummer dat gespeeld werd was Circle of Life uit de Disney-film The Lion King. Het concert werd afgesloten met het door J. Mor- ali geschreven en door The Vil lage People tot hit gemaakte YMCA, in een arrangement van F. Bernaerts. Zoals te doen gebruikelijk werd het muzikale gedeelte ge volgd door een toneelprogram ma. Regisseuse Elly van Lies hout bracht een volledig eigen produktie in de vorm van een musical/blijspel onder de titel 'Mag het een onsje meer zijn'. Een stuk waarin met muziek, zang en toneelspel allerlei he dendaagse 'problemen' op de hak genomen werden. Zo was er Ome Leen (Jaap Kuut), de barkeeper met een voorliefde voor appelsap, trainer Serge (Jan de Jonge) met meer vrou welijke dan mannelijke hor- momen, eeuwige lijnster Mimi (Truus de Bruin), Dom blondje Ankie (Elly van Lieshout) en etnisch minderheidje Fatima (Nel Tierie). Zij en de andere tonelisten/ zangers stelden zaken aan de orde als te veel en te vet eten, jezelf niet mooi genoeg vinden en met niemand over de pro blemen kunnen praten. De technische leiding was in han den van Remco Poelman. Mat- thijs Ras zorgde voor de belich ting. De VPRO-reportage over de verdwijnende kloosters in Nederland stemde mij droevig. Altijd had ik me t,en doel gesteld om eenmaal, moe geworden van de aanbidding van de bai, het gekibbel om de kabel, aan een klooster poort aan te kloppen, mijn gouden dasspeld af te leggen erf als broeder Marzasius een leven van versterving te leiden. Het verdwij nen van de kloosters acht ik een groot verlies. Toen ik deze week een diaken van de Rus- sisch-orthodoxe kerk aan de telefoon had vertelde hij me dat ze in Rusland niet weten waar ze de nieuw ingetredenen moeten stop pen. Elke dag wordt er wel een nieuwe kerk of een klooster geopend. In Nederland betekent een klooster zoveel als een sterfhuiscon structie. De ruïnes van de Nederlandse kloos ters zullen straks hooguit bestaan uit enkele kloostermoppen die op feestjes door olij- kerds getapt worden. Ook Zierikzee heeft een bloeiend kloosterle ven gekendEr waren volgens onze onvolpre zen stadsarchivaris vroeger minstens zes kloosters binnen de poorten. Het boek 'Zier ikzee, Monumentenstad aan de Schelde' spreekt van onder meer het Driekoningen klooster, het Bogardenklooster, het Minder broederklooster, het Predikherenklooster, het klooster van de Zwarte Zusters en het klooster van de Grauwe Zusters. Maar er is niets meer van over. Sinds de Nieuwsbode van vrijdag waag ik de stelling dat elk verzon ken klooster in zekere zin levend blijft. Het is als met een boom die men tot de grond toe omzaagt. Jarenlang denk je dat de boom dood is, totdat ergens in de buurt van de oude tronk spontaan nieuw leven ontstaat. Kloos ters mogen verdwijnen, de geest van spiritu aliteit blijft opgeslagen dichtbij de plek waar het klooster eens heeft gestaan. Het blijft als het ware in de grond zitten totdat er jaren later iets groots tot leven komt. Zierikzee toont ons drie treffende voorbeel den. Aan de Minderbroederstraat klonken eens de vrome gezangen van de Minderbroe ders, de bedelmonniken die in kuisheid en ar moede hun leven doorbrachten. Het klooster is er niet meer. Maar eeuwen later schoot er bijna op dezelfde plaats een reusachtige kerk op die er tot op vandaag nog steeds is. Het tweede voorbeeld is het klooster van de Orde der Predikheren aan de Sint Domusstraat. Ook dit gewijde gebouw werd eens met de grond gelijk gemaakt, maar loop vandaag eens door deze straat. Van links naar rechts ziet men eerst de Oud Gereformeerden en vervolgens ook de gewone Gereformeerden. Alles in Orde. Als dat geen predikheren zijn! Daarbij voegde zich aan de overkant reeds de Orde der Vrijmetselaren en de Nieuwsbode van vrijdag openbaarde dat er een nieuwe scheut aan de spirituele kloosterplant is ont staan: aan de Vismarkt vestigt zich binnen kort de Orde der Odd Fellows. De ruimte waar deze orde samenkomt heet zelfs een 'tempel'. Het is een van de buitenwereld afge sloten ruimte, waar men zich bezint op vriendschap, liefdeen waarheid. Als symbool geldt de gouden ketting met de drie aaneen gesmede schakels. De orde is in zekere zin een geheim genootschap. Er wordt geheim houding betracht ten aanzien van ritueel en graden van inwijding. Enkele woorden en te kens dienen ter onderlinge herkenning. Even als als bij het verre familielid aan de overkant, de Orde der Vrijmetselaars, zullen we heren in keurig pak over straat zien lopen, op weg naar de zitting. Maar ook de geest van goede wer ken leeft in deze heren voort, want het is hun plicht om zich actief in te zetten voor maat schappelijk dienstbetoon. Het meest frappante voorbeeld dat de geest van spiritualiteit opnieuw kan bloeien zien we in het klooster van de Grauwe Zusters. Want op deze plek aan de Nieuwe Haven floreert eeuwen later De Gehoonde Suikerbiet waar onder leiding van zuster Ria de Gelukkige het kloosterbier naar hartelust geschonken wordt. Het is opnieuw een beweging van spi ritualiteit, zij het van geheel andere aard. Laten deze voorbeelden een bemoediging zijn voor de teleurgestelde broeders en zus ters uit de VPRO-reportage. Dus: toch een rondje Trappisten. Voor allemaal. Omdat het carnaval is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5