Vijfenzestig ruiters bij goed bezocht Strao Haamstede GOED KOOP •99 'DGSM te hard van stapel met opheffen Motie Blaauw' Laatste keer voor burgemeester H. Tees Geld provincie voor het opknappen Kloosterwet Aanrijding Diefstal uit auto Nieuw soort abonnement bedrijven Autokraker gepakt FLITS SNELRIJST 75°6ram Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander Zierikzee Aanrijding Philipsdam MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 NR 25928 3 De paarden hoefden niet ver het strand op (Foto Marijke Folkertsma) HAAMSTEDE - „Mijnheer, weet u misschien wat er hier aan de hand is?", vroeg een argeloze toerist - zich verwonderend over de ongewone drukte en de aanwezigheid van een complete buiten-geluidsinstallatie - zaterdag aan burge meester H. Tees van Westerschouwen. Onder grote publieke belangstelling ontving de Wes- terschouwse burgemeester even later - voor de laatste keer in die hoedanigheid - de vijfen zestig aan het Straofeest Haamstede deelne mende ruiters Even zag het er nog naar uit dat het aloude Straofeest in Haamstede afgelast dan wel uitgesteld zou moeten worden. Voorspeld was dat het bijzon der guur weer, compleet met sneeuwbuien, zou worden af gelopen zaterdag. Gelukkig voor de organisatoren kwam die voorspelling niet uit. Inte gendeel, men kon zich verheu gen in volop zon en vrij weinig wind. Doorgaan In zijn welkomstwoord aan het adres van de Strao-ruiters en het massaal toegestroomde pu bliek constateerde burgemees ter H. Tees van Westerschou- wen tevreden dat zowel onder de ruiters als bij het publiek de belangstelling voor het Strao feest in Haamstede nog steeds groot is. Tees besteedde ook aandacht aan het feit dat het voor hem de laatste keer is dat hij als burgemeester van de ge meente Westerschouwen een aandeel mag leveren in het Straofeest. „Het is maar goed dat de ge meente weinig bemoeienis heeft met het Straofeest en dat men dus niet afhankelijk is van die gemeente", stelde Tees. Hij sprak de hoop uit dat de viering van het Straofeest in Haamstede - binnen de nieu we gemeente Schouwen-Dui- veland - nog een lang leven be schoren mag zijn. G. Overbeeke van het Straoco- mité toonde zich zaterdag bij zonder tevreden over zowel het aantal deelnemers als de pu blieke belangstelling voor het Straofeest. „Ik heb zelf het idee dat er meer volk op de been is dan vorig jaar. Dat zal ook wel met het mooie weer te maken hebben", aldus Over beeke. Hij is ervan overtuigd dat het verdwijnen van de ge meente Westerschouwen als zelfstandige gemeente weinig invloed zal hebben op het voortbestaan van het Strao feest. „Je weet natuurlijk nooit wat de toekomst brengt, maar wij blijven gewoon door gaan". Het Straocomité Haamstede hecht eraan om de viering van het Straofeest sober te houden: geen ringsteken, geen versier de fietsen of andere toeters en bellen, maar een Straofeest pur sang waarbij volgens eeu wenoude traditie de paarden- benen in zee worden gewassen nadat de dieren een winter lang op stal hebben gestaan. Elk jaar weer probeert het Straocomité zoveel mogelijk ruiters te bewegen zich in tra ditionele strao-kledij te hullen en hun paarden te versieren. „Vooral dat eerste wil nog niet erg lukken. Er zijn elk jaar maar een handjevol ruiters dat de traditionele dracht draagt. Aan de andere kant zie je weer dat sommige ruiters het versie ren van het paard overdrijven, op het carnavaleske af. Dat is ook weer niet de bedoeling". Prijzen Vast onderdeel van de Strao- viering in Haamstede is de ver kiezing van het mooist versier de paard. Voorafgaande aan de rondrit werden op het verza melpunt van de ruiters aan de Achterweg de paarden ge keurd. Amber Muhlhaus legde beslag op de eerste plaats. De tweede plaats was voor Jeanet Bervoets, terwijl Rilana van de Wetering op de derde plaats eindigde. Onder de deelnemers aan het Strao verschillende 'vaste klanten'. Mari Gelëijnse reed voor de drieënzestigste keer mee en Nico Dambruin maakte voor de vijfenveertigste keer deel uit van de ruiterstoet. Ook de bereden politie was met twee ruiters present bij het Strao. Een Strao is geen Strao zonder Schröosels - door een bakker in Haamstede geafficheerd als schrooisels - en deze volgens eeuwenoud recept gemaakte koek was in Haamstede zater dag volop verkrijgbaar. Witte van Haemstede zorgde voor de muzikale omlijsting van het Straofeest in Haamstede. Met veiliger oversteekplaatsen BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Wester schouwen krijgt van de provincie, vooropge steld dat de Zeeuwse staten akkoord gaan, een subsidie van 154.000 gulden voor de geplande reconstructie van de Kloosterweg. Dat maakte wethouder ir. C. W. Veerhoek vrijdag bekend. Het fietspad langs de Klooster- weg - tussen het gemeentehuis en het vliegveld - is nu erg smal en daardoor onveilig. Ook zijn er weinig veilige mogelijkhe den om de Kloosterweg over te steken. Het plan is om over steekplaatsen te creëren die duidelijk gemarkeerd zijn. In het reconstructieplan is ook voorzien in het toepassen van snelheidsremmende maatrege len op de Kloosterweg. Het voetpad op het gedeelte van de Kloosterweg tussen de Vroon- weg en de Hogezoom wordt een fietspad. Met de reconstructie van de Kloosterweg zijn vol gens Veerhoek enkele tonnen gemoeid, ZIERIKZEE - De auto van een 21-jarige inwoner van Zierik zee raakte vrijdag beschadigd bij een aanrijding. De aanrijding vond plaats op de Nieuwe Haven. De Zierik- zeeënaar kreeg geen vrije door gang van zijn tegenligger, een nog onbekende inwoner van Aken. De Duitser reed door na de aanrijding. OOSTERLAND - Uit de auto van een 25-jarige inwoner van Oosterland werd de radio/CD- combinatie gestolen. De auto van de Oosterlander stond geparkeerd voor de deur van zijn woning. Het is niet be kend wanneer de diefstal werd gepleegd. MIDDELBURG - In de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg wordt vrijdag 23 februari het signaalabonnement gepresen teerd. Het betreft een nieuwe vorm van dienstverlening waarmee bedrijven op de hoogte kunnen worden gehouden van de stand der techniek, octrooien, marktonderzoek, wereldwijde adressen en bedrijfsinformatie en data van congressen en con ferenties. Daarbij wordt infor matie geselecteerd die speci fiek van toepassing is op het bedrijf dat een signaalabonne ment neemt. Het signaalabon nement is een initiatief van het Innovatie Centrum Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek. De in troductie en presentatie van de nieuwe dienstverlening begint om 10.45 uur in het restaurant van de bibliotheek. BROUWERSDAM - Door de politie werd zaterdag een 25- jarige inwoner van Kortgene aangehouden op verdenking van diefstal uit auto's. De man werd aangetroffen op de Brouwersdam in het bezit van gestolen goederen. De be trokkene is voor verder onder zoek ingesloten in het politie bureau in Goes. Advertentie pak 400 gram van LA ROYALE APPELTAART UIEN net 2 kilo Merken krassen, prijzen winnen Doe mee! Aanbiedingen geldig van ma. 19 t/m wo. 21 februari 1996 A&P Services B.V. tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ZIERIKZEE - De Scheepvaart-inspectie (SI) heeft te lang getreuzeld om nauwkeurig aan te geven waaraan mosselschepen moeten voldoen om in de toekomst buitengaats te mogen varen. Daarom is het niet reëel om de tussentijdse re geling Motie Blaauw in het jaar 2000 abrupt te schrappen. Dat is de mening van voorzitter B. W. Schot van vissersvereniging Helpt Elkander in Zierikzee. Tijdens de jaarvergadering in het Huis van Nassau betichtte Schot de Scheep vaart-inspectie van besluiteloosheid. De gevolgen van de rigoureuze van het ministerie van verkeer maatregel waarmee het Direc- en waterstaat onlangs voor de toraat-Generaal Scheepvaart dag is gekomen zit de Zierik- en Maritieme Zaken (DGSM) zeese visserijvoorman dwars, erg dwars zelfs. Wat is er pre cies aan de hand? Als het DGSM voet bij stuk houdt, mo gen mosselkotteïs die niet on der classificering van de Scheepvaart-inspectie zijn ge bouwd niet meer over de Noordzee van de Waddenzee naar Zeeland varen. Schepen die voor 1 januari 1985 zijn ge bouwd beschikken nu over een ontheffing waardoor zij onder bepaalde voorwaarden tot drie mijl uit de kust mogen varen. Deze regeling (de Scheepvaart inspectie noemt het een sterf huisregeling), de zogenaamde Motie Blaauw, wil DGSM in het jaar 2000 laten vervallen. Voor de kwekers in Zierikzee De ZZ 19 naast de ZZ 5, de Constant Petnis. De ZZ 5 vaart buitenom naar de Waddenzee en is van het bouwjaar 1989. Om vooreen Si-classificatie in aanmerking te komen zal aan dit schip voor on geveer drie ton vertimmerd moeten worden. (Foto: Joop van Houdt) (ook de overige Zeeuwse kwe kers zitten hiermee in hun maag) blijkt dit onverteer baar. Voorzitter Schot uitte dan ook ongezouten kritiek op dit voornemen. Daarbij de wens uitsprekend dat DGSM een fikse scheut water bij de wijn zal doen en de mossel- vloot de mogelijkheid om 'bui tenom' te varen niet zal ontne men. „Het is een verschrikking als die Motie Blaauw verdwijnt. De eisen zijn totaal niet reëel. De ene dag zeggen ze dit, de andere dag weer dat. Beter had men in 1983 kunnen zeggen wat ons te wachten stond", morde Schot. Brandveiligheid Verbetering van de veiligheid en een stukje concurrentiever valsing ten opzichte van dege nen die extra in hun schepen hebben geïnvesteerd zouden naar verluidt de drijfveer zijn om de regelgeving voor mos- selkotters aan te scherpen. Om voor een specifieke SI-classifi- catie in aanmerking te komen moeten alle schepen die voor 1989 van stapel zijn gelopen deels worden gesloopt en op nieuw worden ingetimmerd. Zodra dat uitgevoerd is wordt volledig aan de brandveilig heidseisen voldaan en wordt een Sl-classificatie verstrekt. De investeringen die de aan passing van de bestaande sche pen vergt bedragen naar schat ting maximaal 300.000 gulden, terwijl de kosten bij nieuw bouw indertijd circa 80.000 gulden bedroegen. Onder de Motie Blaauw regeling vallen in totaal 51 van de ongeveer 75 vaartuigen. Ondanks dat de hedentijdse kotters worden be mand door gediplomeerde op varenden, de modernste com- municatie-apparatuur voorhanden is en alle denkba re reddingsmiddelen aan boord zijn gooit de (beperkte) brandwerendheid in de be- manningsverblijven en de brug dus roet in het eten. Ter wijl in al die jaren dat de route over de Noordzee (weliswaar onder bepaalde voorwaarden) wordt toegestaan geen brok ken zijn geregistreerd. Vooral ook in het licht van het aantal meldingen dat de KNRM-red- dingsdienst jaarlijks krijgt om het groeiend aantal in nood verkerende pleziervaarders, 'stormzwemmers' en 'surf- schippers' op de Noordzee te hulp te schieten komt deze maatregel bij de beroepsschip pers hard aan. In de afgelopen zomer heeft de moderne uitgeruste mossel- vloot wekenlang kunnen pro fiteren van de gunstige weers omstandigheden en was het bijna constant mogelijk om over de Noordzee naar de Oos- terschelde te koersen. Deze mogelijkheid, waarvan nage noeg alle kwekers wind en we der dienende gretig gebruik maken, betekent een tijdwinst van zo'n acht a negen vaar- uren. Bij minder goede weers voorspellingen zien de mosse laars van de reis over de Noordzee af en kiezen zij voor de standaardroute over de ri vieren en het IJsselmeer. Een bijkomend probleem noemde Schöt bij doorgang van de plannen de beperkte toekomstmogelijkheden voor de huidige schepen. De vraag rijst waar de vaartuigen die niet aan de Si-eisen voldoen na de eeuwwisseling kunnen wor den ingezet. De handelswaarde zal volgens Schot sterk terug lopen. Schot: „Het opheffen van de Motie Blaauw zal pas na een lange overgangstijd accepta bel kunnen zijn. Het jaar 2000 is in elk geval niet acceptabel. De Scheepvaart-inspectie heeft boter op het hoofd om tussen 1983 en 1990 allesmaar te laten lopen." Hij pleitte er voor om een speciale regeling voor mosselvaartuigen in het leven te roepen. Karteren Wat dat betreft kan Schot re kenen op de steun van Zevibel- voorzitter J. D. de Voogd die staande de vergadering beloof de het gevecht om het behoud van de Motie Blaauw aan te gaan. In overleg met de Stich ting Nederlandse Visserij zal De Voogd deze zaak komende week gaan aankaarten. In een korte bloemlezing van zaken deed De Voogd tevens een dringend beroep aan het ministerie van LNV om voor zichtig te zijn met het verrui men van de importmogelijjk- heden van schelpdieren. De Zevibel-voorman hecht er gro te waarde aan dat de schelp diersector wordt gehoord alvo rens er definitieve besluiten worden genomen. RIVO-bio- loog drs M. van Stralen hield tijdens de jaarvergadering van de Zierikzeese mosselkwekers een interessant verhaal over de wijze waarop mosselzaad bestanden in het voor- en na jaar worden geïnventariseerd. Bij het periodieke onderzoek naar de voorraden op de Wad denzee wordt de laatste jaren handig gebruik gemaakt van de vliegkunsten van de Bruse mosselschipper en- piloot S. Otte (BRU 14). Het 'karteren' vanuit de lucht blijkt een uit stekend alternatief om de voorraden te meten. In de toe komst denkt Van Stralen de kosten te kunnen drukken door grotere vlieghoogtes aan te houden waardoor minder fo to's nodig zijn. Ook het maken van satellietfoto's lijkt hem een interessant alternatief. Verwachting t/m vrijdag 23 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. -7 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht noord 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 07.46, onder 17.59 Maan op 08.07, onder 20.22 Eerste Kwartier: 26 februari (06.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De sneeuwkansen nemen geleidelijk af. Morgen overdag valt er nog wel een enkele sneeuwbui, maar van tijd to! tijd komt de zon er ook even aan te pas. Wel blijft het stevig waaien; de noordoostenwind is bo ven land vrij krachtig, langs de kust en boven het IJsselmeer hard. De temperatuur ligt gedurende de ge hele dag enkele graden onder het vriespunt. De storing die vandaag de sneeuw en wind veroorzaakte, ligt morgen in de buurt van Italië. Een hogedrukzone op de lijn Schotland - midden-Zweden wordt dan belang rijker voor ons, al is de invloed ervan aanvankelijk beperkt; het voornaam ste effect is morgen dat de neerslag kansen afnemep. Pas woensdag zwakt de wind af. De zon krijgt dan geregeld ruimte, maar het kwik blijft onder nul. In de nacht van dinsdag op woensdag vriest het hier en daar matig. Het ziet er niet naar uit dat de winterse opleving een lang leven be schoren is. Vanaf vrijdag waait de wind uit de zuidwesthoek en bereikt veel zachtere lucht Nederland. De temperatuur klimt dan in de middag uren op tot rond 5 graden en de neerslag valt dan weer in de vorm van regen. BRUINISSE - Twee auto's raakten gistermiddag bescha digd bij een aanrijding op de kruising van de Philipsdam en de noordelijke parallelweg van de Grevelingendam (N59). Een 86-jarige inwoner van Sta- venisse kwam vanaf de Phi lipsdam. Op de kruising ver leende hij geen voorrang aan een 41-jarige inwoner van het Duitse Grevenbroich. Deze kwam vanaf het strand van de Grevelingendam. Beide auto's konden met lichte materiële schade hun weg vervolgen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20,00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17"/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3