Hevige sneeuwval legt noorden Nederland lam Dode en acht gewonden bij explosie bus Londen waterstanden s Van Linschoten benoemt bemiddelaar bij CTSV Fraude bedrijfsleven vorig jaar toegenomen Recordaantal nieuwe hypotheken afgesloten Absolute puinhoopin Leeuwarden Bod Fokker blijft uit Gewonde bij brand Utrecht Reddingdiensten Engelse hoofdstad in alarm TpSpt 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Erebaantjes voor ex-politici DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Linscho ten van Sociale Zaken zal vandaag, maandag, een onafhankelijke bemiddelaar aanwijzen voor het conflict tussen bestuur en directie, OR en personeel van het College van Toezicht So ciale Verzekeringen. Het personeel en de onderne mingsraad van het CTSV zeg den vrijdag het vertrouwen in het bestuur opgezegd. Bij het CTSV werken ongeveer 250 mensen. Staatssecretaris Linschoten zei na een gesprek met be stuursvoorzitter mevrouw D. van Leeuwen en interim-direc teur Jacobs, dat die bemidde ling zoals hij die zich voor ogen stelt accepteren. De onderne mingsraad sloeg vrijdag de uit nodiging van de staatssecreta ris om te komen praten af. De raadsleden willen dat Linscho ten woensdag in hun OR-ver- gadering uitleg komt geven. De staatssecretaris heeft al één of meer personen op het oog voor de bemiddelingsrol. Hij wil echter nog geen naam of namen prijsgeven. De onderne mingsraad heeft een voorkeur voor voormalig Rekenkamer president Kordes. Die heeft onlangs ook al een bemidde lingspoging gewaagd, die mis lukte. De bemiddelaar krijgt een dubbele opdracht: analyse van de oorzaken van het con flict en aanbevelingen om uit de impasse te geraken. Verhoudingen Het conflict tussen or en be stuur van het CTSV escaleerde donderdagavond toen het be stuur directeur M. Czyzewski na afloop van een onthullende NOVA-reportage over het con flict per fax ontslag aanzegde. Czyzewski werd in september vorig jaar binnen gehaald als de man die de verhoudingen zou normaliseren. Binnen en kele maanden verkeerde hij echter op voet van oorlog met het bestuur. Erebaantjes Het conflict gaat diep. Het driekoppige bestuur bestaat uit politici die door slechte ver kiezingsresultaten (Van Rooij- en, CDA), een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst (Van Otterloo, PvdA) of een controversiële positie binnn de partij (Diane Van Leeuwen, ex-partijvoorzitter VVD) de kans op een verdere carrière in de politiek konden vergeten. Inmiddels hebben zij zich in het erebaantje dat hen werd vergund, salarissen toegeme ten die in de politiek niet voor komen. De bestuursvoorzitster krijgt drie ton, de twee andere be stuursleden twee ton. Cijfers Bedrijfsrecherche AMSTERDAM (ANP) - In het bedrijfsleven is vorig jaar in toenemende mate met geld gefrau deerd. Dat blijkt uit gegevens van bureau Hoff mann Bedrijfsrecherche uit Amsterdam. Van de vorig jaar door het bureau onderzochte za ken betrof 55 procent onregelmatigheden met geld. In 1993 en 1994 was dat respec tievelijk 39 en 49 procent. Het bureau had vorig jaar bijna ne genhonderd opdrachten (in 1994 waren dat er 750). Volgens Hoffmann zijn er diverse oor zaken voor de voortdurende toename van financiële fraude. Zo is uit fraude verkregen geld gemakkelijk besteedbaar. Het valt moeilijk op te sporen en behoudt zijn waarde. Verder hebben toezichthouders vaak geen zicht op fraude met geld. Dat geldt veel minder voor fraude met goederen. Bijna 40 procent van de onderzoeken van het bureau betrof vorig jaar fraude met goederen. Bijna een derde van de daders is tussen de 36 tot en met 45 jaar. Het grootste deel van de fraude (71 procent) wordt ge pleegd door mensen met een dienstverband van zes jaar of langer. (In 1994 was dat 44 pro cent). Opdrachten Volgens het bedrijfsrecherche- bureau krijgt ze meer opdrach ten doordat bedrijven steeds meer bereid zijn fraude te voorkomen en te bestrijden. Hoffmann rekent ook dit jaar op een stijging van het aantal opdrachten. Het bureau is vol gens eigen zeggen marktleider. Het heeft 45 full-time mede werkers in dienst. Laatste drie maanden 1995 VOORBURG (ANP) - In de laatste drie maan den van vorig jaar is een recordaantal nieuwe hypotheken op woningen afgesloten. rente van 7,8 naar 6,5 procent. Sinds 1968 was de hypotheek rente niet meer zo laag. Er zijn volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 129.000 nieuwe woninghypo theken ingeschreven, een stij ging met 32 procent ten opzich te van het laatste kwartaal van 1994. De forse toename van het aan tal nieuwe hypotheken zorgde ervoor dat 1995 slechts 5 pro cent achterbleef bij het absolu te recordjaar 1994. De run op woninghypotheken hangt nauw samen met de forse da ling van de hypotheekrente. Tussen april en december vo rig jaar daalde de gemiddelde Tweede hypotheek De lage rente doet ook veel mensen besluiten een tweede hypotheek af te sluiten ter fi nanciering van allerlei aanko pen. Het aandeel van hypothe ken onder de 50.000 gulden in het totaal aantal particuliere hypotheken steeg van 13 pro cent in 1993 tot ruim 15 procent vorig jaar. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 februari 04.35 165 10.30 -161 16.55 180 22.40 -126 ROOMPOT BUITEN 20 februari 02.25 185 08.50 -172 14.45 205 21.05 -136 BRUINISSE 20 februari 05.00 184 10.20 -171 17.20 199 22.35 -136 WEMELDINGE 20 februari 04.50 173 10.25 -167 17.10 189 22.35 -132 Springtij: 21 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 GRONINGEN (ANP) - Hevige sneeuwval heeft maandagmorgen het verkeer in het noorden van het land lamgelegd. De politie in Leeuwar den sprak van een absolute puinhoop, en vrees de tegen elf uur dat het noorden geïsoleerd zou raken van de rest van Nederland. Gemiddeld viel in de noordelijke provincies tien centime ter sneeuw. De wegen waren vrijwel onbe gaanbaar, het autoverkeer liep volledig vast, busdiensten vie len uit. Treinen bleven rijden, maar wel met vertraging. In totaal telde de politie in Driebergen rond de 300 aanrij dingen, waarvan twee met do delijke afloop. Bussen, vracht wagens en personenwagens lagen her en der in de sloot, au tomobilisten namen in afwach ting van de politie zelf de scha de alvast op. Veel chauffeurs zetten hun wagen of bus langs de kant in afwachting van be ter weer of de strooiwagen. De sneeuw viel boven de lijn Emmen en Dordrecht. De ver keersdienst in Driebergen had grote moeite om een totaal beeld te krijgen, omdat de lo kale politie-meldkamers geen tijd hadden hen te woord te staan. Gestrande automobilis ten moesten na een aanrijding uren in de kou wachten op hulpdiensten en politie. ,,We kunnen het aantal meldingen niet aan", aldus een politie woordvoerder. In het noorden waren de pro blemen in de schemering het grootst: in Groningen, Dren the, Friesland en de kop van Noord-Holland deden zich door de gladheid talloze slip partijen voor, die voorname lijk resulteerden in blik schade. ,,Ze zijn alle kanten op gevlogen, ze staan in de berm, tegen elkaar en tegen de vang rail", aldus de politie. Later kwamen ook de automobilis ten in Flevoland in de proble men. De politie meldde dat het binnen 10 minuten spekglad was geworden. De dijk tussen Lelystad en Enkhuizen werd afgesloten na dat diverse auto's op elkaar waren gebotst. De politie sloot tevens de Afsluitdijk af voor bussen. Thuis blijven De politie riep de mensen op om thuis té blijven. Zij die door de sneeuw werden ver rast, konden slechts stapsvoets rijden, als ze al vooruit kwa men. Opstoppingen ontston den ook doordat vrachtwagens en bussen niet tegen viaducten en andere hellingen omhoog konden komen. Leerlingen in Groningen kre gen van de busvervoerders het advies om zo spoedig mogelijk naar huis terug te gaan, omdat het vervoer de hele dag niet ge garandeerd was. ,,De diensten die nu nog rijden maken hun rit af en dan stoppen we ermee, het is niet meer vertrouwd", aldus een woordvoerder van de Veonn in Friesland. Twee verkeersdoden viélen in Groningen. In de buurt van Hoogezand kwam een persoon om ftet leven. Na een slippartij raakte hij in zijn wagen be kneld. Pogingen tot reanima tie mochten niet baten. Een tweede man raakte bij het on geluk zwaar gewond. Het tweede slachtoffer viel bij Stadskanaal. De sneeuwbuien trokken van noord naar zuid, terwijl ook het westen van het land al vroeg met sneeuwval te kam pen kreeg. In de Randstad kwam het verkeer minder in de problemen. Met een score van rond de 20 aanrijdingen noemde de politie de schade niet al te groot. De politie Friesland heeft on geveer tien kilometer van de Waldweg aan beide kanten af gesloten. Deze doorgaande route tussen Leeuwarden en Drachten is door de sneeuwval slecht te berijden. Door de gro te drukte kan Rijkswaterstaat echter niet strooien. Het ver keer wordt omgeleid. Ook dat is geen ideale situatie want alle wegen zijn ontzettend slecht, aldus een woordvoer der van de meldkamer Fries land. AMSTERDAM (ANP) - De be windvoerders van Fokker heb ben in tegenstelling tot de ver wachting nog geen serieus bod ontvangen van de Canadese vliegtuigbouwer Bombadier. De gesprekken tussen Bomba- dipr, minister Wijers van eco nomische zaken en de bewind voerders lijken zich te concentreren op de rol die de overheid kan spelen bij een overname. Dit hebben ingewij den zondag bevestigd. De drie partijen hebben vrii- dag tot laat in de nacht met el kaar gesproken. Er werd niet zoals de bewindvoerders, vak bonden 'én centrale onderne-' mingsraad van Fokker hadden verwacht,' een bod neergelegd. Volgens een betrokkene wilde Bombardier extra informatie hebben over de „randvoor waarden" van Economische Zaken. Overigens is Bombar dier niet alleen actief, ook de Koreaanse onderneming Sam sung is volgens de betrokkene „druk bezig". 'UTRECHT (ANP) - Bij een uit slaande brand in een flatwo ning aan het Spinozaplantsoen in Utrecht is zondagavond een jongeman zwaar gewond ge raakt. De man woonde in de flat en is met brandwonden aan borst en gezicht naar het Academisch Ziekenhuis Utrecht overge bracht. Alle ongeveer vijftien wonin gen van het flatgebouw wer den tijdens de brand ontruimd. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder con trole. LONDEN (RTR/AFP) - Door een nieuwe aan de IRA toegeschreven bomaanslag in het centrum van Londen zijn zondagavond zeker een dode en acht gewonden gevallen. De ex plosie trof een dubbeldekker. doelwit. Bij de aanslagen in die stad vielen tot zondag savond 24 doden en talrijke 'gewonden. Als het ook zon dagavond ging om een bom van d'e IRA, was het' de acht tiende aanslag in Londen door deze organisatie sinds 1974. De snelle reactie van politie, brandweer en ziekenhuizen op de explosie zondagavond bewees dat in de Britse hoofdstad sinds 9 februari de alarmfase voor bomaansla gen weer is ingegaan. Op die datum onplofte een bom ge plaatst door het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) vlak ten oosten van het stadscen trum. De IRA verbrak daar mee een sinds 'september 1994 nageleefd bestand. De politie vondt maandag morgen een lijk in het voer- tüig wadfvan het dak is weg-^ geblazen. Ze&gr, acht mensen' raakten gewond. De explosie vernielde'pok de* ruiten van" gebouwen in de nabijheid. Een ooggetuige sprak van een „sneeuwstorm" van glas. Donderdag had de politie een bom onschadelijk weten te maken. Dat was ook in het uitgaanscentrum West End, vlakbij regeringsgebouwen en het hoofdkwartier van de Britse omroep BBC. In de wijk zijn veel feathers, ho tels en bars. Tien dagen geileden vielen in Londen twee doden en meer dan honderd 'gewonden bij een zware aanslag door de IRA, het Ierse Republikeinse Leger. De IRA, die strijdt voor de hereniging van Noord-Ierland met Ierland, verbrak daarmee een zeven tien maanden oud bestand. De IRA kondigt de aansla gen doorgaans kort van te voren aan. Voorzover be kend gebeurde dit zondag avond niet. De IRA begon in 1972 met aanslagen in Engeland. Lon den is daarbij een voornaam Afgegrendeld De politie was zondagavond binnen luttele minuten in West End. De hele wijk werd afgegrendeld en alleen am bulances mochten de plaats des onheils naderen om voor zover bekend acht gewonden af te voeren. I)e politie liet in de nacht van zondag op maandag niets meer los dan het vermoeden dat de IRA verantwoordelijk is voor de aanslag. Ze deelde mee dat het hele gebied ook maan dagmorgen nog afgegren deld zou blijven, maar daar voor werd geen verklaring geen verklaring gegeven. Toeristen die naar hun ho tels langs de Strand terug wilden moesten genoegen nemen met onderdak en een kop thee in eèn politiebu reau. Uitgaanscentrum De explosie van zondag avond had plaats in het uit gaanscentrum van Londen, waar het wemelt van theaters, hotels en bars. Als het ging om een IRA-bom, die al dan niet ontplofte op de plaats waar de daders dat wilden, is het de achttiende bomexplosie in Londen door explosieven van de IRA sinds 1974 en de tweede sinds het opzeggen van het be stand op 9 februari. Opstoppingen De forensen, ondernemers en bewoners van het Londense centrum krijgen in elk geval weer te maken met talrijke opstoppingen en ontruimin gen. Bovendien veroorzaken valse bommeldingen net als verdachte tassen of pakjes geregeld de sluiting van bij voorbeeld metrostations. Suske en Wiske "het kostbare kader' door Willy Vandersteen Slap in Jonjens. Hij is eerjeten om I dat m tgen onklaar te maken Prima i Dan hebben ue hen zo Ie pakken [Hé, ik ml niet dat hier jonlla s leefden J Maandag 19fébruarj Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het «ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dorpsraad Brou wershaven in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 februari Burgh-Haamstede Ledenvergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 14.00 Vergadering commissie ruim telijke ordening Westerschou- wen. Gemeentehuis. 20.00 uur. Voorafgegaan door hoorzitting Haamstede Zuid-West en be drijventerrein Renesse. 19.00 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Lingerieverkoping ten bate van De Schutse. Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur. Jaarvergadering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde ♦kerk, Zevengetijstraat 11. 19.30 uur. Theaterprogramma Wat heb ik het toch goed, Job Schuring, cabaret. Concertzaal. 20.00 uur. Dreischor Afdelingsbijeenkomst Platte landsvrouwen. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 22 februari Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën en openbare werken Wes- terschouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Noordwelle Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. demonstratie persoonlijke verzorging, ver antwoorde voeding en eigen tijds huishouden. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering ijsvereniging Nooitgedacht. Café 't Cen trum. 19.30 uur. Vrijdag 23 februari Zierikzee Ledenvergadering Platte landsjongeren in restaurant Kiek in de Pot. 19.00 uur. Burgh- Haamstede Jaarlijkse feestavond sport vereniging DFS met toneel, verloting en dansen na. 20.00 uur in De Schutse. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 24 februari Burgh-Haamstede Concert Son of Tarzan. Big S. 22.00 uur. Renesse Vergadering Renesser Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.15 uur. Sirjansland Verkoping vrouwenvereni ging Tryfosa. Grote zaal Ne derlandse Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 26 februari Zierikzee Raadsvergadering in het stad huis. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering in het stad huis. 19.30 uur. Dinsag 27 februari Zierikzee ZVU-workshop fotograferen met compactcamera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 februari Zierikzee Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 lot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum. achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Oprichtingsvergadering Fo togroep Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2