'Order of Odd Fellows' naar Sint Jacobshofje Plannen voor rouwcentrum bij ziekenhuis in Zierikzee Problemen met sterkte bemanning vissersschepen Subsidie plattelandstoerisme Schouwen-Duiveland opgeschort Vanwege ontbreken deugdelijk plan Broederschap vanaf rnaart in Zierikzee Deze zomer openbaar invalidentoilet in Zierikzee stukken Blunders in de Westhoek VRIJDAG 16 FEBRUARI 1996 NR 25927 7 ZIERIKZEE - De Stichting Streek VVV en Pro motie Schouwen-Duiveland heeft tot het eind van deze maand de tijd om met een deugdelijk plan voor ontwikkeling van het plattelandstoe risme op Schouwen-Duiveland te komen. Kan men een dergelijk plan niet op tijd produceren dan is het niet onwaarschijnlijk dat de provin cie de subsidiekraan dichtdraait. Dat blijkt uit de voortgangs rapportage Plattelandstoeris me Zeeland. Volgens een woordvoerden van de provin cie was het door de stichting ingediende plan onvoldoende uitgewerkt. Besloten werd om uitbetaling van de reeds in het vooruitzicht gestelde vervolgs ubsidie op te schorten. Deelprojecten Idee achter het project platte landstoerisme is om te laten zien dat Schouwen-Duiveland meer te bieden heeft dap alleen duinen en strand. In het Schouwse project plattelands toerisme staan vier thema's centraal: natuur, sport, agra risch gebied en cultuurhisto rie. De Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duive land werkt aan de uitwerking van negen deelprojecten, va riërend van kano- en fietsrou tes tot survivaltochten of een excursie naar een kaasboerde rij. Eén van de deelprojecten is 'Kijk op het erf', waarbij agra rische bedrijven rondleidingen op hun bedrijf verzorgen. Een ander deelproject betreft de ontwikkeling van een cultuur historische fietsroute. Het is de bedoeling dat deze en ande re deelprojecten letterlijk in kaart worden gebracht. Er komt een nieuwe kaart van Schouwen-Duiveland waarop men in één oogopslag kan zien wat er waar te doen is. Mevrouw M. J. van Holthen tot Echten-Boomsma van de Stich ting Streek-VVV en Promotie Schouwen-Duiveland is zich terdege bewust van de tijds druk op de schouders van die genen die werken aan het pro ject. ,,De financiële onder bouwing was niet in orde en daar wordt nu hard aan ge werkt. Daarbij wordt steeds teruggekoppeld naar de pro vincie. Wij doen er echt alles aan om op tijd klaar te zijn". BRUINISSE - Door de nieuwe vaartijdenwet zijn problemen ontstaan voor wat betreft de be manningssterkte op vissersschepen. De visse rij-organisaties - die in het voortraject niet bij de nieuwe wet betrokken zijn - willen de proble men zo snel mogelijk aankaarten bij de over heid. Voor opvarenden van vissers schepen gaf J. van den Berg, medewerker van de afdeling rivieren van het corps Lande lijke Politiediensten, onlangs een toelichting op het vaartij- denbesluit; een regeling die 1 januari 1995 vo'pr de binnen wateren van kracht werd. Regels Tot die datum golden, uitge zonderd op dé Rijn, geen regels voor de vaar- en rusttijden en de sterkte en bekwaamheid van de bemanningen. De nieu we vaartijdenwet is van toe passing op alle Nederlandse vaarwegen ten zuiden van de Waddeneilanden en ten oosten van de kustlijn. Deze i^egel be tekent voor de mosselvloot dat zij in het meest ongunstige ge val niet langer dan 14 uur uit de haven mogen. Enige verruiming van het aan tal vaaruren kan worden be reikt door het installeren van een tachograaf. „Daarmee breid je je mogelijkheden uit", aldus Van den Berg. Als verder niet aan de regels kan worden getornd zal bij de continuvaart het aantal opvarenden uitge breid moeten worden tot vier personen, waarvan twee gedi plomeerde schippers en twee matrozen. Ongeveer 90 procent van de mosselschepen wordt nu door drie personen bemand. Voor de Zeeuwse mossel- en garnalen- vissers op de Waddenzee die dag en nacht doorvaren heeft de Vaartijdenwet mogelijk verstrekkende gevolgen. Hoe wel de woordvoerder van het landelijke politiecorps^ aangaf dat de integratie van de régel- geving nog veel vraagtekens oproept staat het volgens hem vast dat de normen worden aangescherpt. Ook opvarenden van onder SI- klasse gebouwde schepen kun nen niet onder de nieuwe rege ling uit. Met name dit laatste aspect betekent een regelrech te tegenvaller omdat tot voor kort de indruk bestond dat de als zeevissersvaartuigen aan gemerkte schepen niet onder de vaai-tijdenwet zouden val len. Zevibel en de Nederlandse Vis sersbond hebben hun leden toegezegd na te gaan welke consequenties de vaartijden wet voor de mossel- en garna- lenvissers met zich meebrengt. De vaartijdenwet is net als de Rijn-regeling in bloktijden on derverdeeld. Onderscheid wordt gemaakt in dagvaart - met een vaartijd van maxi maal 14 uur per etmaal - en continuvaart. Voor de dag vaart ligt de bloktijd' tussen 22.00 en 06.00 uur en voor de se- mi-continuvaart tussen 23.00 en 05.00 uur. Rusttijd Voor de dagvaart en de conti nuvaart geldt dat de ononder broken dagelijkse rusttijd mi nimaal acht uur moet omvatten. Deze rust moet in de dagvaart worden genoten in de periode dat het schip stil ligt. Bij de continuvaart heeft ieder bemanningslid recht op 24 uur rust per periode van twee da- gén,' waarvan tenminste twee keer zes uur aan een stuk. In situaties waarin met een ta chograaf wordt gewerkt mag de dagvaart één keer per week tot 16 uur worden verlengd, mits minimaal twee opvaren den voldoen aan de in de vaar tijdenwet gestelde bekwaam heidseisen. Bloktijden zijn dan niet van toepassing. Wel geldt een maximale vaartijd en een minimale rusttijd. Op de thans geldende vaartijdenwet zijn inmiddels bepaalde vrijstel lingen en ontheffingen van toe passing. De Vismarkt biedt vanaf maart onderdak aan de broederschap van Odd Fellows. Archieffoto)n ZIERIKZEE - In het Sint Jacobshofje aan de Sint Domusstraat, bij de Zierikzeeënaars beter bekend als 'De Vismarkt', wordt binnenkort de broederschap van de Odd Fellows onderge bracht. Deze zogenoemde 'loge' is gericht op harmonie in de samenleving. Het is de eerste' van deze orde in Zeeland. De Odd Fellows zijn de leden van de Independent Order of Odd Fellows (IOOF), die voor het eerst 250 jaar geleden in Engeland voorkwamen. De- Engelsman Thomas Wildey emigreerde naar Amerika en stichtte daar een loge. Vanuit Baltimore verspreidde deze or de zich over de hele wereld. De Odd Fellows zijn georgani seerd in plaatselijke afdelin gen die loges worden genoemd. Deze loge is ëen gewone ver eniging, die ingeschreven is bij de Kamer van Koophandel. De leden ontmoeten elkaar we kelijks of tweewekelijks in de loge-zittingen. Zo'n avond be staat uit twee delen. Allereerst is er een op bezinning gerichte bijeenkomst, in een speciaal daarvoor ingerichte ruimte. Vervolgens een op ontmoeting gerichte nazitting in een ande re ruimte. Broederschap Onder erkenning van een hoge re macht streven zij naar ver draagzaamheid jegens de me demens, naar harmonie in de samenleving en naar broeder schap onder de mensen. Zij gaan uit van de gedachte dat de mens verantwoordelijk is voor wat zich afspeelt op de aarde en dat aan deze verant woordelijkheid praktisch vorm gegeven wordt door het geven van vriendschap, het to nen van (naasten)liefde en het zoeken naar waarheid. Alleen mannen In de Loge is vanuit de tradi tie, die stamt vanaf'1700, al leen plaats voor mannen. Vrouwen hebben een aparte lo ge die Rebecca genoemd wordt. „Tegenwoordig zijn er ook gemengde loges, maar dat is allemaal nog in ontwikke ling. Dat er hier wordt gestart met een mannenloge is geen principiële, maar een prakti sche kwestie, omdat het star ten van de organisatie op deze manier gemakkelijker ver loopt," zegt J. L. Gans, de se cretaris van de Odd Fellows, uit Bruinisse. Het bestuur wordt gevormd door leden uit een bestaande Rotterdamse lo ge. Gans: „In Nederland zijn er ongeveer 5000 leden. Meer dan andere genootschappen hou den zij zich actief bezig met het maatschappelijk welzijn van de omgeving. Zij zetten zich in voor het goede doel en doèn veel voor gehandicapte kinde ren." Vismarkt De Odd Fellows prijzen zich gelukkig dat zij een onderko men hebben gevonden in het Sint Jacobshofje. Voordat het hofje in 1804 omgebouwd werd tot de huidige Vismarkt, had het ook een dergelijke bestem ming. Toen was het in gebruik voor gildebroeders van het Gilde van Sint Jacob, dat ge vormd werd door de Zierikzee- se vissers. Vanaf maart vinden de bijeen komsten plaats op elke eerste en derde woensdag van de maand. ZIERIKZEE - De kans is groot dat er bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee een nieuw rouwcentrum wordt gebouwd. Be grafenisonderneming De Jonge en Uijl heeft hiervoor tekeningen laten maken. Het mortu arium in 't Vrije in Zierikzee is sinds kort niet meer in gebruik. Op deze plaats wordt deze zo mer een openbaar invalidentoilet gebouwd. Het plan is om op de plaats van het huidige mortuarium van het ziekenhuis (bij de ingang van de poliklinieken) een nieuw rouwcentrum te boü- wen. Volgens M. Arensman van Begrafenisonderneming De Jonge en Uijl wordt het een compleet uitvaartcentrum en dus niet alleen een mortuari um. Gistermorgen heeft hij over de plannen een gesprek gehad met B. Bouman, facilitair ma nager Oosterscheldeziekenhui- zen. Bouman is zeer positief over de'plannen. „Op tekening ziet het er allemaal zeer ver zorgd uit. Het is volgens mij een aanwinst voor Zierikzee", aldus zijn eerste reactie. Overeenkomst Wanneer alles doorgaat is het volgens hem de bedoeling dat het ziekenhuis een overeen komst sluit met de begrafenis onderneming over de eerste zorg aan een overleden patiënt of verkeersslachtoffer. „Nu ge beurt dit in het ziekenhuis en wordt het personeel ermee be last. Wij zijn echter van me ning dat een uitvaartverzor ging een overledene con- frontatieklaar moet maken. Dat zou in dit geval dan kun nen gebeuren door de mensen van het rouwcentrum. Daar staat dan een vergoeding te genover, die overeenkomt met de prijszetting in de markt. Dat is tenminste een voor waarde die we bij de verkoop van de grond insluiten", aldus Bouman. Om misverstanden te voorko men benadrukt hij dat het niet de bedoeling is dat De Jonge en Uijl vervolgens ook automa tisch de uitvaart verzorgen. „De nabestaanden zijn vrij om de uitvaartonderneming te kiezen die ze zelf willen. Wij geven alleen werk uit handen dat we nu nog in het zieken huis doen." Volgens Bouman is de geschet ste situatie in grotere zieken huizen heel normaal. Ook het Oosterscheldeziekenhuis in Goes werkt samen met een be grafenisonderneming. Het komt er volgens hem op neer dat iedereen moet doen waar hij voor opgeleid is. „Wij voor het verzorgen van zieken en zij voor het verzorgen van overle denen. Tot dusver deden wij ook het laatste, maar eigenlijk kan dat tegenwoordig niet meer." Ook zou het rouwcentrum vol gens Bouman voor het zieken huis als een soort facilitair be drijf op kunnen treden. Hij denkt hierbij aan het gebruik van het rouwcentrum wanneer er sectie verricht moet worden. Dat geldt niet alleen voor het ziekenhuis, maar ook voor Verpleeghuis Corneliastich- ting. Wethouder P. de Rijke, als por tefeuillehouder openbare wer ken belast met het gemeente-1 lijk mortuarium aan 't Vrije, staat positief tegenover de nieuwbouw van een rouwcen trum bij het ziekenhuis. Hij twijfelt echter over de reali seerbaarheid van de plannen. Volgens hem is het te duur. De gemeente heeft enkele we ken geleden besloten het mor tuarium in 't Vrije niet meer als zodanig te gebruiken. Op deze plaats wordt deze zomer een openbaar invalidentoilet gebouwd. Om de hoek, in de Hoge Molenstraat, is al een openbaar toilet. Het mortuari um stond al lange tijd op de no minatie om op deze plaats te verdwijnen in verband met het ernaast gelegen danscentrum. De combinatie mortuarium en danscentrum vinden veel men sen ongelukkig. Daarnaast zorgde de locatie voor ver keersproblemen. De gemeente wilde het mortuarium pas slui ten wanneer ergens anders in Zierikzee een nieuw mortuari um zou komen. Omdat het mortuarium toe was aan een flinke opknapbeurt heeft de gemeente kort geleden de knoop doorgehakt. „Eigenlijk is het mortuarium het geld van een verbouwing niet meer waard. Dus we hebben beslo ten om te stoppen met het ge bruik ervan", aldus De Rijke. Volgens Arensman is de ex ploitatie van het nieuwe rouw centrum inderdaad een van de hete hangijzers. Daarnaast spelen ook andere factoren een rol bij de uitvoerbaarheid van de plannen. Eén daarvan is bij voorbeeld de mate van vervui ling van de grond. Volgens Bouman is dat geen probleem. „De grond is vervuild met sin tels, maar als deze niet ver plaatst worden kan er gewoon gebouwd worden", zegt hij. Arensman is echter voorzichti ger. Hij herinnert zich de plan nen van een aantal jaren gele den. Na veel gepraat kwam er toen uieindelijk niets terecht van de bouw van een rouwcen trum bij het ziekenhuis. „Het moet allemaal verder onder zocht worden. Op dit moment is er nog weinig van te zeggen. Alles staat nog in zijn kinder schoenen. Over een maand of drie hebben we meer zeker heid. Pas dan valt de beslis sing." Do redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat do inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukkon zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bi; de reönclio Nadat volgens de Zierikzee- sche Nieuwsbode de nieuw jaarsreceptie van de gemeente Westerschouwen werd opge fleurd door Hannes en Wannes - een fout, die niet gemaakt zou zijn indien een verslaggever of plaatselijke correspondent aanwezig zou zijn geweest - en men blunderde in de eerste be richtgeving over de straofees- ten moest ik kort daarna dc derde misser in drie weken tijd constateren. Het 'verslag' van de uitvoerin gen van het fanfarekorps Luc- tor et Emergo was zo summier, dat het haast onmogelijk lijkt, daar nog fouten in te maken, maar hel lukte de redactie van de Nieuwsbode toch. Onderge tekende zou een zilveren das speld hebben gekregen. Pijn lijk voor de schenkers, want het was goud en dat. klinkt zelfs door de telefoon toch echt niet als zilver. Als men in drie weken zoveel fouten ziet, die men zelf kan controleren, wat moet men dan nog geloven van de berichten uit andere dorpen? Daarnaast moet het mij van het hart, het een journalistieke misser te vinden als zo weinig aandacht besteed wordt aan twee muziekuitvoeringen, be zocht door minstens 570 men sen, waarbij naast de eigen muzikanten tien medewerkers 'van buiten' hun inbreng had den. Dal deze externe mede werkers niet genoemd zijn is voor alle partijen pijnlijk. Aan een voetbalwedstrijd uit de laagste afdeling met twintig toeschouwers langs de lijn wordt nog meer aandacht be steed. Dat het anders kan, blijkt uit het uitstekende verslag van het concert van Nut en Uit spanning te Zonnemaire. Vooralsnog denk ik, dat met het op een zijspoor zetten van de plaatselijke corresponden ten de Zierikzeesehe Nieuws bode op een verkeerd spoor is beland. J. H. Blom, Renesse Naschrift redactie: 1) Uw optreden tijdens de ■nieuwjaarsreceptie Wester schouwen is door ondergete kende bijgewoond. De artie stennamen zijn overgenomen uit een persbericht van ge meentevoorlichting. 2) Strao Haamstede werd door ons ten onrechte aangekondigd als eerste'in de regio. Dat is bij eerste gelegenheid gerectifi ceerd. 3) Inderdaad meneer Blom. U hoeft een gouden speld. Het fo tobijschrift is telefonisch tot stand gekomen vanwege sa- menval die avond met twee an dere, drukbezochte culturele evenementen. Voor zover mo gelijk worden alle gebeurte nissen in het weekeinde door verslaggevers of correspon denten bezocht. 4) De Nieuwsbode-redactie zet geen correspondenten op een zijspoor. In tegendeel: wij zoe ken nog meer mensen die ons willen berichten. De een schrijft veel, de ander weinig. Alle hulp is welkom. Uw kritiek en uw compliment zijn door ons ter harte geno men. A. H. M. van den Nouweland hoofdredacteur Het mortuarium aan 't Vrije wordt binnenkort omgebouwd tot openbaar invalidentoilet. (Foto: Joop van Houdt) 1 A 4 V 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7