Dit weekeinde serieus bod van Bombardier op Fokker verwacht Pyromaan Ede voorlopig een tijd achter tralies 1 f Congres tegen meer regelgeving politie Lucian Perkins wint World Press Photo Chauffeur van rampbus komt op borgtocht vrij Ook Samsung cirkelt nog boven vliegtuigfabriek Stewardess gestoken Lekkende supertanker Woensdag op heterdaad betrapt door politie 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Haaks op conclusie Van Traa AMSTERDAM (ANP) - De meerderheid van een congres dat donderdag werd gehouden in het kader van de parlementaire enquête opspo ringsmethoden heeft zich uitgesproken tegen gedetailleerde regelgeving voor politie en justi tie in de bestrijding van de zware misdaad. Het congres werd bezocht door vertegenwoordigers uit de we relden van justitie, politie, ad vocatuur, rechterlijke macht en openbaar bestuur. Per be roepsgroep konden twintig deelnemers elektronisch stem men over 18 stellingen, gefor muleerd door de organisatoren van het congres, gehouden in de Vrije Universiteit in Am sterdam. De stemmen tegen meer regel- of wetgeving druisen in tegen de bevindingen van de com missie-Van Traa, die vindt dat politie en justitie juist meer re gels voorgeschreven moeten krijgen. Vooral de politie bleek tegen strakkere regelge ving: 86 procent sprak zich er tegen uit. Tegelijkertijd echter was het congres van mening dat juist de wetgever de hoofdoorzaak is van de crisis in de opsporing. Maar liefst 82 procent van de deelnemers meende dat er sprake is van een crisis. Een meerderheid van het con gres sprak zich uit tegen het stelselmatig doorlaten van soft drugs in het kader van een opsporingsonderzoek. Het openbaar ministerie en de rechterlijke macht hadden over deze stelling tegengestel de meningen. Veel groter is de consensus als het om hard drugs gaat: 74 procent sprak zich uit tegen het doorlaten daarvan. Burgerinfiltranten mogen in de ogen van de meerderheid van de stemmers (66 procent) onder regie van politie/justitie nooit strafbare feiten plegen. Strafbare feiten gepleegd door politiële infiltranten liggen be duidend minder gevoelig: 69 procent wilde die mogelijk heid niet uitsluiten. Kroongetuige Ruim driekwart van het con gres sprak zich uit tegen de in voering van de kroongetuige in de Nederlandse strafvorde ring. Een zeer krappe meerder heid vond dat deals met crimi nelen nooit mogen leiden tot afzien van vervolging. Een ruime meerderheid van de stemmende politiemensen vond dat de politie te weinig verantwoordelijkheid wordt gegund in het rapport-Van Traa. Het geheel van het con gres deelde die mening niet. WINTERBERG (ANP) - De 39-jarige chauffeur van de rampbus komt op borgtocht vrij. Dit be tekent dat hij - zodra de borg is betaald - vrijdag of anders maandag naar Nederland terug mag De officier van justitie in Arns- berg heeft daarvoor toestem ming gegeven. De woordvoer der van Hanze Tours heeft dat vrijdag bekendgemaakt. De Duitse justitie beschuldigt de chauffeur van dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Bij het ongeval kwamen zeven passagiers om het leven en raakten er 42 gewond. Ook de chauffeur is gewond. Hij verblijft sinds zijn arresta tie, donderdag, in een gevange nisziekenhuis bij Dortmund. Hanze .Tours heeft verheugd gerèageerd op "het besluit van justitie om de chauffeur op borgtocht vrij te laten. AMSTERDAM (ANP) - De World Press Photo 1995 is gemaakt door de Amerikaan Lucian Perkins, fotograaf van het dagblad The Was hington Post. De winnende zwart-wit foto, die in mei vorig jaar in Tsjets jenië gemaakt is, toont een jon getje dat uit een bus naar bui ten tuurt. De bus verwijdert zich van het strijdtoneel en is op weg naar de heuvels en dor pen van hét gebied. De foto won tevens de eerste prijs in de categorie algemeen nieuws. Perkins ontvangt de onder scheiding en het daaraan ver bonden bedrag van 15.000 gul den op 25 april tijdens een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Ook krijgt hij een expositie van zijn fotografisch werk, die evenals de jaarlijkse World Press Pho- to-tentoonstelling op 25 april wordt geopend. Drieduizend In zestien categorieën zijn prij zen toegekend. Bij de win naars zijn geen Nederlanders. Ruim drieduizend fotografen uit 103 landen hadden bijna 30.000 foto's ingestuurd, ruim 57 procent in kleur en 42,6 pro cent in zwart-wit. De jury stond onder voorzitter schap van de Fransman Alain Mingam! Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 februari 01.40 141 07.45 -145 14.20 163 20.10 -133 18 februari 02.50 152 08.45 -153 15.20 174 21.10 -130 19 februari 03.45 160 09.35 -158 16.10 179 21.55 -128 ROOMPOT BUITEN 17 februari 00.10 145 06.30 -145 12.30 173 18.55 -134 18 februari 01.00 162 07.20 -158 13.20 190 19.40 -137 19 februari 01.45 17 5 08.05 -167 14.00 201 20.25 -137 BRUINISSE 17 februari 01.20 150 07.50 -155 13.50 167 20.20 -142 18 februari 03.25 157 08.45 -163 15.50 184 21.05 -140 19 februari 04.20 174 09.30 -169 16.40 196 21.50 -138 WEMELDINGE 17 februari 01.30 147 07.45 -151 14.20 167 20.15 -138 18 febniari 03.00 155 08.45 -159 15.30 179 21.10 -137 19 februari 04.00 166 09.35 -164 16.20 187 21.55 -134 Springtij: 21 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De Canadese vliegtuig bouwer Bombardier legt waarschijnlijk ko mend weekeinde een bod neer bij de bewind voerders van Fokker. „De mensen van Bombardier komen in het weekeinde terug. Dat doe je niet als je niets van Fokker wil weten: Ik verwacht dat ze een serieus bod neerleggen." Dit zei secretaris Melchers van de centrale on dernemingsraad van Fokker donderdag desge vraagd. steeds in gesprek met Fok ker", aldus vice-president M. Lord vanuit Canada. Hoe het bod eruit zal zien, is niet duidelijk. Wel zou Bom bardier volgens Melchers al tijd al geïnteresseerd zijn in de overname van de gehele onder neming. De snelle terugkeer van Bom bardier heeft de Koreaanse gi gant Samsung onder druk ge zet. „Samsung heeft iets meer belangstelling gekregen voor Fokker", aldus Melchers. De Koreanen zijn deze week met besprekingen begonnen Ook CNV-bestuurder G. van den Heuvel denkt dat er in het weekeinde zaken gedaan wor den. „De mensen van Bombar dier komen binnenkort aan. De bewindvoerder liet ons we ten dat het niet uitgesloten is dat er in het weekeinde een bod op tafel zal liggen." Van den Heuvel denkt dat de Canadese firma een kans maakt: „Ze kennen Fokker. Ze kunnen daar zo aan de slag.". De tijd gaat dringen, zo conclu deert hij. Het boedelkrediet voor Fokker loopt tot begin maart. Daarna is de kas leeg. Bombardier zelf wilde donder dag weinig kwijt. „We zijn nog bij de noodlijdende vliegtuig fabrikant. Overigens zou de werkwijze van Samsung extra versneld zijn door berichten dat concurrent Hyundai samen met de Amerikaanse vligetuig- bouwer McDonnell Douglas vliegtuigen wil gaan bouwen. Bij een overname ontstaat er volgens Melchers altijd een „fors werkgelegenheidspro bleem". Maar vakbondsbe- richten dat er 2000 banen bij Fokker gaan verdwijnen, noemt hij gebakken lucht. „Een fors werkgelegenheids probleem bestaat er ook als er bijvoorbeeld vijfhonderd werknemers eruit gaan. Dat getal van 2000 arbeidsplaatsen was uiterst ongenuanceerd. We weten nog steeds niet welk sce nario uit de bus zal rollen. Dus kan er ook geen uitspraak over het verlies van werkgelegen heid gedaan worden." Dasa Een oplossing voor Fokker kan echter niet tot stand ko men zonder medewerking van Dasa, de Duitse meerderheids aandeelhouder en grootste schuldeiser van de in surséan ce verkerende vliegtuigbou- De Duitsers hebben alvast 2,3 miljard mark gereserveerd voor als het helemaal misgaat met Fokker, maar de bedoe ling is dat bedrag de komende tijd substantieel te verlagen. Positief „Iedereen die met een oplos sing voor Fokker komt, heeft met ons te maken. Dat is geen dreigement maar een feit", zei Dasa-bestuursvoorzitter M. Bischoff donderdag in Mün- chen. Dasa staat in principe po sitief tegenover ieder initiatief dat tot redding van Fokker leidt. Wel stellen de Duitsers met nadruk geen pfennig meer in de Nederlandse vliegtuig bouwer te willen stoppen; dus ook geen risicodragend kapi taal. De Duitsers hebben met een deel (28 procent) van de pro- duktiepatenten op de Fokker toestellen in ieder geval een belangrijke troefkaart achter de hand. SCHIPHOL (ANP) - Een 38-ja- rige stewardess van de KLM is donderdagmorgen tijdens een vlucht van Bangkok naar Am sterdam in haar rug gestoken door een 34-jarige passagier. Twee andere inzittenden over meesterden de uit Nederland afkomstige man. Hij is na de landing van het toestel op Schiphol door de marechaus see aangehouden. De stewardess raakte zwaar gewond en is naar een zieken huis overgebracht. Ze heeft een ingeklapte long, maar ver keert niet in levensgevaar. De man stak de vrouw met een soort zakmes in haar rug in 'e'en van de keukens van het toestel. Dat gebeurde een ha,lf uur voor.de landing. Volgens een woordvoerder van de marechaussee is het motief voor de steekpartij onduide lijk. Wel leek de man psychisch in de war," aldus een woord voerder van de marechaussee. LONDEN (RTR/DPA/AFP) - De supertanker die donderdag voor de Britse kust aan de grond liep heeft 6000 ton olie verloren. De Britse kustwacht stuurt vliegtuigen met bestrijdings middelen en legt drijvende versperringen aan om verdère verspreiding van de olie tegen te gaan. Een woordvoerder van de kustwacht verklaarde bezorgd te zijn over de kolonies zeehon den en overwinterende zeevo gels op de nabijgelegen eilan den Skokholm en Skomer voor de kust van Wales. Milieuorga nisaties in Wales hebben al een onderzoek geëist. ARNHEM (ANP) - De rechter-commissaris in Arnhem heeft vrijdagmorgen de 22-jarige Edenaar F.D., beter bekend als de Edese py romaan, in bewaring gesteld. De politie ver denkt D. van het aansteken van minstens twaalf branden in Ede en omgeving in de af gelopen maand. Woensdagavond betrapten twee rechercheurs de man vrijwel op heter daad bij het aansteken van een brand bij een caravan in Veenendaal. Door de in bewaringstelling heeft de politie maximaal honderd dagen de tijd om be wijzen tegen de verdachte te verzamelen. Als blijkt dat hij inderdaad opnieuw bran den aangestoken heeft in Ede en omgeving, moet hij daarvoor opnieuw voor de rechter in Arnhem verschij nen. Justitie beschouwt de nieuwe reeks brandstichtin gen als een aparte zaak, die los staat van de beslissing van het gerechtshof in de zaak van de brandstichtin gen van vorig jaar. De politie betrapte D. woensdagavond „door stom toeval". Agenten achter volgden de man die met hoge snelheid naar huis reed en hielden hem even later aan. D. ontkent dat hij de brand aangestoken heeft. Hij zou op het tijdstip van de brand met zijn moeder en een buur vrouw koffie gedronken hebben. D. veroorzaakte in het voor jaar van 1995 zo'n dertig branden in Ede en omgeving, die een miljoenenschade ver oorzaakten. De rechtbank in Arnhem veroordeelde hem daarvoor tot vijf jaar cel straf en tbs met dwangver pleging. D. ging in hoger be roep van het tbs-vonnis, omdat hij naar zijn mening geen pyromaan is en dus geen behandeling nodig heeft. Hij verklaarde meer malen in het openbaar dat hij nooit meer een brand zou aansteken. Justitie had D.'s voorlopige hechtenis moeten verlengen toen de Edenaar in hoger be roep ging, maar verzuimde dat. Daardoor moest het openbaar ministerie de man op 1 december op vrije voe ten stellen. Pogingen om hem opnieuw in hechtenis te nemen strandden, omdat zich op dat moment geen nieuwe bezwa ren tegen de man voorge daan hadden en iemand niet tweemaal voor dezelfde fei ten gevangen genomen kan worden. Het gerechtshof be handelde dinsdag het hoger beroep in de zaak van D. en doet daar op 27 februari uit spraak over. Burgemeester W. Blanken toonde zich donderdag aan genaam verrast door de aan houding van de pyromaan. Hij noemde de arrestatie buitengewoon prettig voor de gemoedsrust binnen zijn gemeente. „De onrust was natuurlijk weer opgelaaid door de nieu we branden," aldus de bur gervader. Onderzoek moet nu uitwijzen of de Edenaar ook de twaalf branden van de afgelopen maand op zijn geweten heeft, „Ik doe daar verder geen mededelingen over," aldus Blanken don derdagavond. Boos De Edese bevolking reageer de donderdag boos op de nieuwe brandstichting. Vol gens R. Sloof van de Edese ondernemersvereniging ver wachtte iedereen in Ede dat D. opnieuw de fout in zou gaan. De CD A-fractie in de Tweede Kamer wil van de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Za ken) weten, wat zij hebben ondernomen om de Edese py romaan sinds zijn vrijlating zodanig te laten observeren dat de kans dat hij opnieuw zou toeslaan minimaal zou 2ijn. Sorgdrager beloofde de Ka mer in december dat de poli tie goed op de man zou let ten. De politie stelde steeds dat de sociale controle in Ede groot genoeg was om hem in toom te houden. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER" door Willy Vandersteen l/lug1 hor ie bij hun positieven komen. 7 Ha l Daar staat m 'n fiets [en plank tegen Jat ge broken kaderen... weg ermeeDat buisje moet Wf in veiligheid)y Vrijdag 16 februari Zierikzee v Jaarvergadering visserijver eniging Helpt Elkander. 14.00 uur. Film Behind the sun in het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein. 19.45 uur. Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. J.0.00 tot 17.00 uur. Concert Marcel de Groot Groep en Harde Smart. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond m.m.v. Duivelands Mannenkoor. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Strao-feest. Achterweg Burgh. 12.00 uur. Jaarlijkse feestmiddag voor de ouderen met toneel en verlo ting. Sportvereniging DFS. 14.00 uur in de Schutse. Kindercarnaval in 'Big S', voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Oliebollenactie Gereformeer de Kerk. Huis-aan-huis. Vanaf 09.30 uur. Jaaruitvoering Smalstads Ge mengd koor. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 18 februari Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Zangdienst met Nederlands Hervormd Kerkkoor. Gast- huiskerk. 18.20 uur. Maandag 19 februari Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 februari Burgh-Haamstede Ledenvergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening Westerschou- wen. Gemeentehuis. 20.00 uur. Voorafgegaan door hoorzitting Haamstede Zuid-West en be drijventerrein Renesse. 19.00 uur. Oosterland Lingerieverkoping ten bate van De Schutse. Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur. Theaterprogramma Wat heb ik het toch goed, Job Schuring, cabaret. Concertzaal. 20.00 uur. Dreischor Afdelingsbijeenkomst Platte landsvrouwen. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 22 februari Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën en ruimtelijke ordening Westerschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Noordwclle Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. demonstratie persoonlijke verzorging, ver antwoorde voeding en eigen tijds huishouden. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharcndijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering ijsvereniging Nooitgedacht. Café Centrum. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2