Mosselkwekers niet happig- op import vreemde schelpdieren Rushdie mag meevliegen in toestellen van KLM Beatrix in 52 minuten door zeven eeuwen Maartensdijk Congres geeft wetgever de schuld van opsporingscrisis Bezorgdheid overbrengen creusen en slippers Tijdelijke noodverordening op Koninginnedag Een kwart eeuw bij De Zonnebloem Open huis Visio Zeeland Innovatie agrarische bedrijven Bloed geven Weinig gedaan om problemen te voorkomen Doodvonnis nu zeven jaar oud Tien maanden voor bijbeldief Alternatief afkicken 'Geen uitbreiding opslag van radio-actief afval' Vieze clown 6 ZIERlKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens kenners is het verzaaien van schelpdieren riskant. (Ar chief) BAKKEVEEN/BRUINISSE - Het verzaaien van schelpdieren waarvan niet vaststaat of ze ongewenste neveneffecten met zich meedragen brengt grote risico's met zich mee. In de Neder landse kustwateren geldt nog steeds een verbod op het verplaatsen van tweekleppige weekdie ren, delen of afval van tweekleppige weekdie ren als deze niet afkomstig zijn uit de Neder landse wateren en de Deense en Duitse Waddenzee. Binnenkort legt het ministerie van lnv een beleidsnotitie aan een aantal visserijorganisaties voor, waarin onder meer een standpunt wordt gevraagd over het verzaaien van half wasmosselen of mosselzaad van de Oosterschelde naar de Waddenzee. Beleidsmedewerker Jan van Dijk van het ministerie van lnv beet onlangs op de Visserij- dagen in Bakkeveen het spits af met een inleiding over het uitzaaien van schelpdieren, die afkomstig zijn uit elders in Eu ropa gelegen produktiegebie- den. Unaniem was men het er over eens dat met het importe ren van schelpdieren uit 'vreemde' landen niet zorgvul dig genoeg kan worden omge gaan. Het verzaaien van mosselen vanaf de Oosterschelde naar de Waddenzee heeft de over heid tot nog toe geblokkeerd, ondanks het verzoek van een groep Zeeuwse kwekers. Een deel van de kwekers met ge schikte consumptiepercelen op de Waddenzee zou graag zien dat door de overheid een moge lijkheid wordt gecreëerd om jonge schelpdieren in het voor jaar vanaf de beschutte Oos terschelde naar het stormge- voelige noorden over te brengen. Door de snelle arbeid op de Waddenzee kunnen deze schelpdieren dan vervolgens nog voor de winterstormen worden opgevist en op de vei ling worden aangeboden. Tot op heden heeft het ministe rie zich altijd terughoudend opgesteld. Ook het uitzaaien van mosselen en oesters uit landen als Ierland en Frank rijk in de Oosterschelde heeft het ministerie tot vandaag de dag niet gepropageerd. Omdat er volgens Van Dijk van han delszijde steeds meer aanvra gen komen om elders geprodu ceerde schelpdieren in Nederlandse kustwateren uit te zaaien wordt onderzocht of deze wens gehonoreerd kan worden. Tijdens een vorig jaar gehouden workshop werd dui delijk dat de risico's van im porteren niet procentueel kun nen worden aangegeven. Ook de mate waarin de risico's zijn te verkleinen is niet te be palen. Te allen tijde is het be langrijk om meer te weten te komen over de flora en fauna van de herkomstgebieden, vooral waar het gaat om het voorkomen van algensoorten. Diverse instanties zoals de Waddenadviesraad, de Raad voor de Natuurbescherming, de Stuurgroep Oosterschelde en het Produktschap Vis zullen zich binnenkort buigen over de adviezen in het beleidsvoorne men. Alvorens de mogelijkhe den voor de handel worden verruimd bestaat een reële kans dat een aantal wijzigin gen in de beleidsnotitie wor den aangebracht. Als het aan het ministerie van lnv ligt hoeft een versoepeling van de eisen zoals die er nu zijn niet lang op zich te laten wachten. Voorlopig blijft echter het be staande voorzorgprincipe ge hanteerd. Klakkeloos Met het oog op deze ontwikke ling is het niet ondenkbaar dat het verzaaien van schelpdieren van de Oosterschelde naar de Waddenzee binnen afzienbare tijd ook wordt toegestaan. Tij dens het vragenuurtje na de le zing in Bakkeveen konden uit de mond van de aanwezige kwekers uit Bruinisse en Zie- rikzee daarover geen positieve geluiden worden opgetekend. Signalen over het automatisch transporteren van creusen en slippers (schelpdieren die veel vuldig in de Oosterschelde voorkomen) naar de Wadden zee werden breed gedragen. Van Dijk probeerde de zorg bij de kwekers af te romen door te stellen dat via het ballastwa- ter of de aangroei aan schepen ook organismen kunnen 'mee liften'. Van Dijk: „Als we deze mogelijkheid uitstellen, kun nen we geen enkele garaitiie geven dat ze (oesters en sap pers, red.) er niet zullen ko men. Wel willen we zoveel mo gelijk gevaren indekken op grond van internationale richt lijnen". Voor wat betreft het importe ren uit 'vreemde' lidstaten is het uiterst zinvol om te toetsen hoe de controle daar in elkaar steekt. „Want je mag nooit klakkeloos aannemen dat an dere landen net zo goed als Ne derland controleren", aldus Wout van den Berg (Bru 6). SINT MAARTENSDIJK - De ze week gaan zestien werk groepen aan de slag om het be zoek van koningin Beatrix aan Sint Maartensdijk op Koning innedag voor te bereiden. Bur gemeester H. A. de Munnik verwacht 10.000 a 15.000 bezoe kers. De politiek heeft ver deeld gereageerd op het be zoek. Daarmee gaat het met name om de kosten die het be zoek voor de gemeente Tholen met zich meebrengt. Voor de feestelijkheden rond het bezoek van de vorstin denkt de burgemeester 175.000 gulden nodig te hebben. Voor een deel van de dag wordt een noodverordening ingesteld die het mogelijk maakt om straten af te sluiten, auto's weg te sle pen en cafés langs de route dicht te houden. Kinderen van scholen uit Sint Maartensdijk en andere dorpen worden uit genodigd. Koningin Beatrix arriveert per helikopter en maakt ver volgens een wandeling van exact 52 minuten waarin zij ze ven eeuwen smalstad aan zich voorbij zal zien trekken. Het programma voor het bezoek staat nog niet voor de volle honderd procent vast. Wel is zeker dat de vorstin ver welkomd wordt door de ka merheer, de Commissaris van de Koningin in Zeeland en de burgemeester van Tholen. Ver volgens neemt het hele gezel schap plaats in de koninklijke bus die hen via dt Sportlaan naar de Kaaistraat voert. De trouwzaal van het stadhuis doet dienst als ontvangstzaal. Om tien uur brengen de kinde ren een aubade als koningin Beatrix weer naar buiten komt. Na een korte toespraak door de burgemeester gaat de wandeling van start. Bij twaalf spelactiviteiten staat het kinderspel centraal. Op de Markt wordt het hofle ven in de tijd van Jacoba van Beieren gestalte gegeven. Op de hoek van de Westvest is een activiteit voor gehandicapten en ter hoogte van de Vijfzinnen komt het onderwerp 'Van mid deleeuwse brandemmer tot tankautospuit' aan bod. Bij de Bloemenlaan wordt de ont staansgeschiedenis van het ei land - door middel van bedij king - onder de aandacht gebracht. De spelletjes bij Onder de Lin den zijn geïnspireerd op de agrarische sector en aan de Pa rallelweg mag ,de recreatieve sector zijn gang gaan. Op de Oostsingel zijn spelactivitei ten uit de industrie en in en rond het kleine speeltuintje vinden traditionele Koningin nedag-kinderspelen plaats. Aan het eind van de Oostsingel is plaats ingeruimd voor het Smalstads Mannenkoor. Voor 25 jaar trouwe dienst aan de regio Schouwen-Duiveland van de Nationale Vereniging De Zonnebloem, kreeg mevrouw L. Blommaert uil Zierikzee woensdagavond het gouden insigne en een erepenning van de vereniging uitgereikt. Ze ontving deze uit handen van provinciaal bestuurs lid van De Zonnebloem. Jan Doeswijk uit Zierikzee. Als vrijwilligster bij de vereniging is mevrouw Blommaert onder meer actief als hoofd huishouding tijdens de boottochten die De Zonnebloem or ganiseert voor hulpbehoevende ouderen. Verder is ze vaak te vinden in de Corneliastichting waar ze ook al jarenlang als vrijwilligster werkt. Voorzitter van de regio Schouwen-Duiveland van De Zontu bloi'rn. mevrouw I. Lips legt uit dat de afdeling puur op vrijwilligers draait. 26 in totaal. Doelgroep vormen ouderen die thuis wonen, maar zonder hulp de deur niet meer uit kunnen. De Zonnebloem organiseert voor deze mensen onder mees dagtripjes, een vakantieweek, huisbezoeken en de Sinterklaasactie Zon in de Schoorsteen. (Foto: Joop van Houdt) GOES - Vanwege het tienjarig bestaan, houdt Visio Zeeland in Goes op vrijdag 23 februari open huis. Van-14.00 uur tot 16.30 uur is iedereen welkom. Visio Zeeland is een revalida- tie-instelling voor blinden en slechtzienden. Visio biedt in formatie, advies, training en begeleiding. Revalidatie bij slechtzienden en blinden houdt onder meer in leren goed gebruik te maken van allerlei handige hulpmid deltjes voor het huishouden, typen of braille leren, met een magnetron koken, omdat op gas koken veel meer kans op ongelukjes geeft en leren vei lig op straat te lopen. Tijdens het open huis vinden er demonstraties plaats, waar bij mensen zelf kunnen erva ren hoe het is om met een be perkt gezichtsvermogen zelf je weg te vinden of een panne- koek te bakken. Om 14.30 uur en 15.30 uur verzorgt Charlotte Glorie een optreden. Ze ver haalt muzikaal over haar erva ringen met blinden en zienden. KAPELLE - Veranderingen en innovatie op agrarische bedrij ven staan centraal op de stu die-avond dinsdag 27 februari van het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt (ZAJK) in Ka- pelle. JBom van de Stichting Stimu lering Plantaardige Produktie verzorgt een inleiding over we gen naar vernieuwing. Provin cie en innovatie is de titel van de lezing die Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder verzorgt. J. W. de Landgraaf van de Rabo bank Goes spreekt over inno vatie en bedrijfsresultaat. De studie-avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in Gemeenschapscentrum De Vroone. BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 11 april kan van 18.30 uur tot 21.00 uur bloed worden gegeven voor het Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen organi seert het bloed geven in de brandweerkazerne in Haam stede. Bloed kan worden afge nomen bij iedereen die gezond is en tussen de 18 en 70 jaar oud AMSTERDAM (ANP) - Het VU-congres over het rapport van de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden, heeft donderdagmor gen met een overweldigende meerderheid vast gesteld dat er sprake is van een crisis in de opsporing. Op het congres, gehouden in de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft een beperkt panel de mogelijkheid elektronisch te stemmen over een aantal stellingen. Het drukbezochte congres zit vol met advocaten, officieren van justitie, rechters en leden van het openbaar be stuur. De „hoofdoorzaak" (de organi satoren van het congres willen nadrukkelijk geen schuldige aanwijzen) ligt volgens het pa nel bij de wetgever. Uit de par lementaire enquête en het eindrapport van de commissie- Van Traa bleek al dat de wet gever te weinig heeft gedaan om de opsporingscrisis te voor komen. Fouten Volgens de stemmingsresulta ten is de politie absoluut niet geneigd de hand in eigen boe zem te steken, in tegenstelling tot het openbaar ministerie (OM) dat, althans in het kader van dit congres, inziet dat het fouten heeft gemaakt. Het openbaar bestuur bleek het OM als de hoofdoorzaak te be schouwen. De advocatuur, toch de traditionele tegenstan der van het OM, legt de schuld voor de crisis overwegend bij de wetgever en de rechterlijke macht. Aan het eind van de congresdag zullen de leden van het panel opnieuw over de stel lingen stemmen. In zijn openingstoespraak hield commissievoorzitter Van Traa onverkort vast aan zijn advies om van overheidswege hooguit enkele kilo's („en dat zijn dus geen tonnen") soft drugs op de markt te laten ver dwijnen, ten behoeve van een justitieel onderzoek. Anders dan de parlementaire enquêtecommissie is prof. D. Fijnaut geen verklaard tegen stander van het onder regie van politie en justitie op de vrije markt brengen van hard drugs. Hij sluit zich aan bij commissielid Koekkoek (CDA), die als enige het doorla ten van een enkele proefzen ding wel aanvaardbaar acht. Volgens de wetenschapper heeft de enquêtecommissie zich bij haar eindoordeel „mis schien iets te veel laten leiden door misstanden in het Haar lemse politiekorps". Infiltratie Fijnaut had ook kritiek op het standpunt van de commissie dat justitie bij infiltratie on der geen beding gebruik mag maken van burgerinfiltranten. Hij wees erop dat de politie niet in staat is succesvol bin nen te dringen bij criminele or ganisaties die worden geleid door Chinezen, Ghanezen of andere allochtone misdaad groepen. AMSTERDAM (ANP) - De KLM weigert niet langer de Britse schrijver Salman Rushdie te vervoeren. Dat bleek woensdagavond tijdens een bijeenkomst van het Rushdie Defence Com mittee Nederland in De Balie in Amsterdam. „Er bestaat bij vervoersmaat schappijen een zekere huiver hem te vervoeren", aldus schrijver Adriaan van Dis, voorzitter van het comit'e. „Die huiver is nu weggeno men, na drie jaar daarover te hebben gezwegen." Het Rushdie Defence Commit tee hield de bijeenkomst op de zevende verjaardag van de fat wa, het doodvonnis dat de Ir- aanse ayatollah Khomeiny over de Britse schrijver uit sprak. Diens boek De Duivels verzen zou godslasterlijk zijn. Motto van de avond was Alles wat ik al zeven jaar over de af faire-Rushdie had willen zeg gen, maar altijd verzweeg om de zaak niet in gevaar te bren gen. Van Dis wilde echter geen duidelijke taal spreken. Dat zou de KLM op andere gedach ten kunnen brengen. Hij ver ontschuldigde zich daarvoor. „Ik had u met een zwaan wil len verblijden, maar kwam he laas met een dode mus." Van Dis sprak woendagmid- dag voor het eerst openlijk over de weigering van de KLM de Britse schrijver te vervoe ren. De luchtvaartmaatschap pij reageerde daarop verbaasd. Een woordvoerder vond het geen onderwerp om in de pu bliciteit te bespreken. De ge sprekken tussen de KLM en het comit'e waren volgens de zegsman nog niet afgerond. Intrekken Rushdie was niet in Amster dam aanwezig maar riep in een telefonisch interview vanuit Straatsburg de politiek op iets te doen. Economische sancties jegens Iran om de regering zo ver te krijgen het doodvonnis in te trekken, zouden het meest effectieve middel zijn. Rushdie is niet al te negatief over de afgelopen zeven jaar. Het doel van de fatwa, het monddood maken van de schrijver is niet gelukt. Ook zijn zijn boeken gewoon ver krijgbaar. Rushdie's laatste werk, De laatste zucht van de Moor, verscheen onlangs in een Nederlandse vertaling. De laatste tijd probeert de schrijver ook meer een gewoon leven te leiden. Dat lukt voor driekwart, zei hij. Die laatste 25 procent kan alleen de poli tiek geven. Resolutie Een ruime meerderheid van het Europees Parlement nam woensdag een resolutie aan waarin Iran wordt gevraagd de fatwa niet uit te voeren. De resolutie vraagt niet het dood vonnis in te trekken. De parle mentariërs roepen de Iraanse regering op te verklaren dat zij zelf niet van plan is de fatwa ook echt uit te voeren. Ook vraagt de resolutie de regering duidelijk te maken dat de ban vloek niet is bedoeld als op roep Rushdie te vermoorden. Het Parlement vraagt de raad van ministers ook wat Europa nog meer zou kunnen doen om de Iraanse regering op andere gedachten te brengen. De kriti sche dialoog die vorig jaar werd gestart, heeft volgens het Parlement weinig opgeleverd. ROTTERDAM (ANP) - Wegens inbraken in kerken en horeca gelegenheden in Zeeland en op de Zuid-Hollandse Eilanden is een 23-jarige man uit Zierikzee donderdag door de rechtbank in Rotterdam bij verstek ver oordeeld tot een celstraf van tien maanden. Twee weken geleden eiste het openbaar ministerie dezelfde straf. Begin '94 brak de Zierik- zeeënaar negen keer bij kerken in, waarbij hij telkens enkele duizenden guldens meenam. Ook vier horecagelegenheden en verenigingsgebouwen vie len ten prooi aan de inbreker. Hij sloeg zijn slag in Ooster- land (gemeente Duiveland), in Achthuizen op Overflakkee, in Sommelsdijk, in Nieuwe-Ton- ge en in Middelharnis. MIDDELBURG - Een alterna tieve afkickniethode voor druggebruikers, daar gaat het over tijdens een bijeenkomst van Ouders van Druggebrui kers Zeeland (OVD) maandag 19 februari in Middelburg. De OVD heeft Frans Rox, straathoekwerker/maatschap pelijk werker in de regio Zuid- West Brabant uitgenodigd om te komen vertellen over zijn zwaar verslaafde broer en hoe deze met succes een alternatie ve afkickmethode onderging bij psycholoog Juan Legarda in het Spaanse Sevilla. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het kan toor van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) aan de Brak- straat in Middelburg. Provinciebestuur aan minister: MIDDELBURG (ANP) - Minister Wijers van economische zaken moet in de procedure rond uitbreiding van de vergunning voor opslag van radio-actief afval in Borsele meer rekening houden met de gevoelens van omwonenden. Die voelen zich gepasseerd en zelfs misleid, waar door het maatschappelijk draagvlak verloren dreigt te gaan. heeft ingevoerd, waardoor af val eerder als radio-actief wordt bestempeld. Gedepu teerde Staten willen weten waarom afval uit bijvoorbeeld de gas-, olie-, ertsverwerken- de- en procesindustrie niet el ders in Nederland kan worden opgeslagen. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de mi nister. Ze vragen verder onder meer onderzoek naar moge lijkheden voor opslag van ra dio-actief afval elders in Ne derland en een analyse van mogelijke gevolgen voor de Westerschelde bij overstro mingen. Het Centraal Orgaan voor Op slag van Radio-actief Afval (Covra) in Borsele heeft toe stemming gevraagd om vanaf 1998 het hoog radio-actief af val uit de ondcrzoekcentrales in Petten en Delft tijdelijk op te mogen slaan in transport- containers in het gebouw voor laag radio-actief afval. Covra kan pas in het jaar 2000 een ge bouw voor hoog radio-actief afval in gebruik nemen. Gedeputeerde Staten van Zee land vragen zich af, waarom de mogelijkheid voor tijdelijke verlenging van de opslag in Petten en Delft niet is onder zocht. Ook willen ze dat minis ter Wijers een bovengrens in stelt naar aard en hoeveelheid van het afval dat bij de Covra wordt aangeboden. Die afvalstroom, groeit omdat het rijk strengere normen Verder ontbreekt volgens hen duidelijkheid over de optel som van stralingsrisico's in een regio waar zich de Covra, de kerncentrale en ertsverwer- kende industrie bevinden en transporten plaatshebben van radio-actief afval en gevaarlij ke stoffen. OUDENBOSCH (ANP) - Dc po litic in Oudenbosch heeft ccn man aangehouden die ver kleed als clown op kinderfeest jes ontucht zou hebben ge pleegd met enkele kinderen. Het gaat om een 34*jarige man uit Roosendaal. De man zou minstens drie 7-jarige meisjes hebben betast tijdens kinder feestjes waar hij optrad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6