Kerkvoogdij zoekt steun bij bedrijfsleven in regio Bouw nieuw kantoor RSD kost zeven ton Westlandse tuinders willen zich vestigen bij Sirjansland streeknieuws Mosselaanvoer stijgt tot 12.000 tonnen Oneens over het eigen risico gezondheidszorg DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 NR 25926 5 Dagelijks bestuur verdeeld Kerken Renesse en Noordivelle in slechte staat De kerk in Renesse is al voorzien van veiligheidshaken. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - De kerken in Renesse en Noordwel- le zijn aan reparatie toe. De kosten hiervoor zijn niet op te brengen door de Hervormde Ge meente. In een open brief wordt het bedrijfsle ven om steun gevraagd. KERKWERVE - Met de grootst mogelijke meer derheid stemde het algemeen bestuur van de reinigingsdienst tijdens haar vergadering gis teren, woensdag, in Kerkwerve in met het voor stel van het dagelijks bestuur om zeven ton uit te trekken voor de bouw van een nieuw kan toor. Het is de bedoeling dat het kantoor in juli dit jaar wordt opgeleverd. Bij een onderzoek van Monu mentenzorg is aan het licht ge komen dat zowel in Renesse als in Noordwelle het lood van de nok van de kerk vervangen moet worden. En dat is niet het enige. Vanwege de Arbowet moeten er voor de veiligheid van de werklieden ook haken aange bracht op de daken, de bevesti ging van de bliksembeveili ging moet vernieuwd worden en binnen moet er gestuca- doord worden vanwege lekka ge- In totaal bezorgt dit de Her vormde Gemeente Renesse- Noordwelle, na aftrek van sub- Het plan is gemaakt door de te lers. Ze willen de bestaande kassencentra, in het Westland en rond Aalsmeer, herinrich- ten. Een aantal glastuinbouw bedrijven zou gesaneerd moe ten worden of verhuizen naar sidies, een onvoorziene kosten post van 45.000 gulden. Een be drag, dat door de leden niet op te brengen is. Hulp De kerkvoogdij heeft in een open brief het bedrijfsleven om hulp gevraagd. Met de slo gan: 'Geef geld volgens uw ge wicht, dan behoudt u mede ons dorpsgezicht. Natuurlijk mag het ietsje meer, alstublieft voor deze ene keer', probeert de kerkvoogdij aan het beno digde bedrag te komen. „Het is twintig jaar geleden elders. Op die manier komt meer ruimte voor de uitbrei ding en daardoor modernise ring van anderen. Voor zo'n herverkaveling vraagt de sec tor steun van de overheid. De tuinders hebben hun plan toe dat we de dorpsgenoten ge vraagd hebben ons financieel te steunen. Destijds ging het om het schooltje dat tegen de kerk aangebouwd stond. Toen hebben we met de kreet 'Maak met z'n allen een vuist, weg met die puist' ook voor elkaar gekregen dat we voldoende geld binnenkregen om het schooltje af te breken en het koor van de kerk in de oude stijl te herstellen. Daarna heb ben we altijd nog zelf alles kunnen bekostigen. De kosten waar we nu voor staan, zijn echter onvoorziene kosten, die ons van buitenaf opgedrongen worden." Aldus J. Dudok na mens de kerkvoogdij. Nieuwe predikant Bovendien komen er ook extra kosten, omdat er binnenkort een nieuwe predikant komt. gelicht voor de Tweede Kamer. Die praat er volgende week over met minister Van Aartsen (Landbouw). De Stichting Natuur en Milieu,, de Vereniging Milieudefensie en de Zuidhollandse Milieufe deratie ondersteunen het plei dooi van de tuinders. Volgens deze natuurorganisaties stelt een herstructurering de telers beter in staat te investeren in technieken die milieuvervui ling terugdringen. Ook kun nen de tuinders dan installa ties neerzetten die zuiniger omgaan met energie. Verder leveren verspreiding van de kassen en herverkaveling een minder monotoon glasland schap op „Op die manier kan concrete milieu- en natuur- winst worden geboekt. Zo'n kans grijpen wij natuurlijk aan", aldus de woordvoerster De pastorie moet dan opge knapt en de verhuis- en inrich tingskosten moeten worden vergoed. „Als we niet krediet waardig genoeg zijn, krijgen we niet eens een full-time pre dikant. Dan moeten we genoe gen nemen met een part-time predikant voor Renesse en Noordwelle. We zijn dus erg ge motiveerd om een oplossing te vinden voor deze onverwachte uitgaven." Vertelt Dudok. Omdat het twintig jaar gele den is dat er financiële hulp is gevraagd, denkt Dudok dat de dorpsgenoten meewerken. „Tenslotte komt het ook ten goede aan het dorpsgezicht. De hele dorpskern op het ogenblik opgeknapt. De kerk in de Ring is erg bepalend voor het dorpsgezicht. Hét zou zon de zijn als dit gebouw in slech te staat verkeert, terwijl de rest van het centrum er mooi uitziet." voor de organisaties, die een intentieverklaring hebben on dertekend over dit onderwerp. Hoewel de belangstelling van enkele tuinders voor het opzet ten van een glastuinbouwbe drijf ten oosten van de Brede- weg bij Sirjansland duidelijk aanwezig is, moeten zij nog even geduld hebben voor dat ook daadwerkelijk mogelijk is. Omdat het Zeeuws provin ciaal bestuur het oorspronke lijke plan afwees, waarin Dui- veland toestemming vroeg voor zeventig hectare glastuin bouw, ging de gemeente daar tegen in beroep. In afwachting van die beroepszaak bij de af deling Bestuursrechtspraak van de Raad van State sloten provincie en gemeente een compromis voor twintig hecta re glastuinbouw bij Sirjans land. Dat compromis kan pas in de praktijk worden gebracht wanneer de Raad van State, re kening houdend met het deze afspraak, uitspraak heeft ge daan over het al dan niet toe staan van glastuinbouw in het poldergebied bij Sirjansland. Een alternatief voor deze pe riode van geduld uitoefenen is volgens Schiettekatte het op starten van een nieuwe be- stemmingspl a nproced u re Maar dat neemt ruim een jaar in beslag. Schiettekatte ver wacht dat de Raad van State de zaak eerder zal behandelen. „We hebben pas een brand brief gestuurd, omdat de zit ting zo lang op zich laat wach ten en de gemeentelijke herindeling voor de deur staat. We hopen dat dat resultaat zal hebben." De langdurigheid van de pro- decure is er mede oorzaak van dat de ondernemer, die zich en kele jaren geleden reeds bij de gemeente meldde met het ini tiatief om een glastuinbouw bedrijf te beginnen in het ge bied ten oosten van de Bredeweg, inmiddels heeft af gezien van zijn plannen. In de eerste tekeningen van het afval-overslagcentrum van de .reinigingsdienst in Zierikzee stond het kantoor al geprojec teerd. Later verdween het uit de plannen en werd het idee ge opperd om een tijdelijk kan toor neer te zetten, maar uit eindelijk is men daar weer op terug gekomen. Het kantoor moet plaats bieden aan het kantoorpersoneel van de RSD en voorzien zijn van een kanti ne, douches en andere sanitai re voorzieningen. Prijskaartje Aan de aannemer die de bouw van het afvalcentrum verzorgt - Bouwbedrijf Boogert BV uit Oosterland - werd door het DB van de reinigingsdienst offerte gevraagd voor de bouw van het kantoor. De prijs die daaruit kwam ligt, zo schetste plaats vervangend RSD-voorzitter ir. C. W. Veerhoek, wat boven de oorspronkelijke begroting. „Maar we hebben het na laten rekenen en de conclusie was dat het een redelijke prijs is die Boogert vraagt", aldus Veerhoek. Hij voegde daar aan toe dat men mogelijkerwijs wel goed koper uit kan zijn als er aan ZIERIKZEE Zangdienst In dë Gasthuiskerk in Zierik zee wordt zondag 18 februari een zangdienst gehouden waaraan het Nederlands Her vormd Kerkkoor meewerkt. Het koor wordt geleid door H. Droogers. De zangdienst is de zevende dienst in de serie over het gebed Onze Vader. Het the ma van de bijeenkomst is 'Leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van den boze'. Op basis van dit thema zijn liede ren uitgezocht die gezamenlijk worden gezongen. Ds. Verwey uit Middelburg gaat voor in de dienst en M. van der Veer be speelt het orgel. Aanvang 18.20 uur. Prijsklaverjassen In het café van sportcentrum Opderdak wordt zondag 18 fe bruari een wedstrijd prijskla verjassen gehouden. Het eve nement begint om 13.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kindercarnaval In jongerencentrum Big S in Haamstede wordt zaterdag 17 februari een carnavalsparty gehouden voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Het jonge rencentrum wordt geheel in stijl versierd en de muziek be staat uit carnavalsliederen. Het is de bedoeling dat de kin deren verkleed komen. Het evenement is van 14.00 tot 17.00 uur. Spreekbeurt 'Evangelieverkondiging in Spanje en Zuid-Amerika' is het thema van een spreekbeurt die woensdag 28 februari wordt gehouden in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg in Haamste de. Het onderwerp wordt toe gelicht door evangelist J. W. N. van Dooijeweert De avond wordt geopend door ouderling Boot en er is ook een boekenta fel aanwezig. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Oliebollenactie De Zeeuwse werkgroep Chris tenen voor Israël in Bruinisse heeft de inzamelingsactie voor een bijdrage aan de bouw van een buurthuis voor jongeren in Jeruzalem afgesloten met een succesvolle oliebollenverkoop. Ongeveer 1.500 ouderwets ge bakken oliebollen verwissel den in een vlot tempo van eige naar. De Bruse 'bollenactie' heeft een brutobedrag van 1235 gulden opgebracht. Dankzij de medewerking van de bewoners uit de regio kunnen de organi satoren het beoogde streefbe drag van 12.000 gulden over maken naar Jeruzalem. meerdere bedrijven offerte wordt gevraagd. Maar dat. le vert, zo hield Veerhoek zijn ge hoor voor, wel een vertraging van zo'n twee maanden op. „Dan wordt het werk over de bouwvak heen getild", aldus Veerhoek. De bouw van net nieuwe kan toor vergt een investering van zeven ton. Een fors bedrag, maar volgens Veerhoek zijn er niet alleen tegenvallers, maar vooral ook meevallers bij de bouw van overslagstation en kantoor. Alles bij elkaar is men ongeveer vier ton goedko per uit dan aanvankelijk was geraamd. Binnen het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst neeiht J. J. Geleijnse een minder heidsstandpunt in. Hij vindt dat de gevolgde procedure niet juist is en dat andere bedrijven in staat hadden moeten wor den gesteld om ook een offerte voor de bouw van het kantoor in te dienen. Het argument van Veerhoek dat alsnog offerte vragen aan andere bedrijven flinke vertraging oplevert, wees Geleijnse tijdens de ver gadering gisteren van de hand. Boogert heeft toegezegd het nieuwe kantoor op 19 juli op te De gemiddelde prijs bedroeg 81,96 per ton, ruim 18 gulden per ton meer dan een week er voor. De verzending was vol gens opgave: België 3.646 ton, Frankrijk 2.967 ton, diverse landen 782 ton en de binnen landse handel was goed voor 1.375 ton. De aanvoer op maandag 5 fe bruari werd verzorgd door acht vaartuigen, in totaal goed voor 2.620 ton netto. De ZZ 7 (J. Schot BV) was verantwoorde lijk voor de grootste partij van 676 brutoton. Delta Mossel waardeerde ,deze partij met een stukstal van 139 en een vleesgewicht van 20,8 kilo met de hoogste prijs. Hollestelle tastte het diepst in de buidel van 283 brutoton van de YE 161. Bij een stukstal van 116 kwam deze lading uit op een vleesgewicht van 21,5 kilo. Op dinsdag bracht de handel een bod uit op 2.998 nettoton, afkomstig van tien vaartui gen. De YE 82 verscheen met de grootste partij, namelijk 596 ton uit het Mastgat. Deze lading met een stukstal van 139 en een vleesgewicht van 19 kilo verhuisde naar de verwa- terpercelen van Zeeuwsche Ba nier. De YE 1 loste een partij tje zwarte schelpdieren met een stukstal van 134 bij een vleesgewicht van 25 kilo. De Minister Borst van volksge zondheid wil een niet-inko- mensafhankelijke bijdrage van maximaal 200 gulden in voeren voor medische hulp, uitgezonderd de huisarts. Voor laagbetaalden komt er in haar visie compensatie van koopkrachtverlies. De WD wil van geen enkel verschil weten, de PvdA geeft de voorkeur aan helemaal geen eigen bijdrage of anders een in komensafhankelijke. D66 schaart zich achter de - ei- leveren, mits 19 februari met de bouw begonnen kan wor den. „Ik geloof er niets van dat dat lukt", aldus Geleijnse. „Er wordt véél te weini'g rekening gehouden met onwerkbare da gen". Veerhoek reageerde op de kri tiek van Geleijnse met de op merking dat er in het contract met Boogert een boete-clausu le is ingebouwd. Lukt het het Oosterlandse bouwbedrijf niet het kantoor voor 19 juli op te leveren, dan kost het hen geld. „Ik ga er van uit dat het Boogert wel lukt", aldus Veer hoek. Personeel De overige algemeen bestuurs leden stemden wel in met het voorstel van het dagelijks be stuur. G. E. Houtekamer wees op de belangen van het perso neel dat nu tijdelijk onderge bracht is in een schuur bij Kak kersweel. „Zij moeten zo snel mogelijk naar een nieuw on derkomen", aldus Houteka mer. W. P. Stouten sloot zich daarbij aan. Tijdens de vergadering werd verder gemeld dat de verkoop van het oude kantoor aan de Ring in Kerkwerve rond is. Er heeft zich een koper aange diend die een bedrag heeft ge boden dat weliswaar 10.000 gulden onder de vraagprijs ligt, maar 15.000 gulden hoger is dan de taxatiewaarde van het pand. Hoeveel de transac tie de reinigingsdienst ople vert werd tijdens de vergade ring niet duidelijk. Ook is nog geen bestemming voor het geld gevonden. prijzen varieerden tussen 45,55 en 167 per ton. Hoogste De volgende dag werden negen ladingen aangeboden door ze ven schepen. De YE 1 ver scheen met twee ladingen be staande uit 828 brutoton in totaal. Beide partijen met stukstallen van 129 en 134 wer den ingekocht door Delta Mos sel. Het stukstal schommelde rond de 27 kilo. De YE 36 gaf acte de présence met 681 bruto ton uit de Hammen. Het stuks tal was hoog (221), het vleesge wicht cirkelde rond de 23 kilo. Donderdag draaide de veiling- klok voor de verkoop van tien verschillende ladingen. Uit de Hammen meerde de YE 30 af met 372 brutoton. Het hoogste bod op deze partij werd uitge bracht door Delta Mossel. De zelfde inkoper drukte ook het hoogst af voor een partij met een stukstal van 133, aangebo den door de YE 1. Op vrijdag tenslotte arriveer den vier vaartuigen aan de vei ling met gezamenlijk krap dui zend ton bruto. Delta Mossel betaalde de hoogste prijs van 176,69 per ton aan een kwe ker uit Yerseke. gen - minister en wil minima en chronisch zieken ontzien. Doorhakken Het kabinet had eigenlijk in januari de knoop al willen doorhakken, maar kwam er toen in het overleg met de rege ringsfracties ook niet uit. Nu dat overleg opnieuw is mis lukt, ziet het ernaar uit dat het kabinet zonder instemming vooraf van de fracties een be slissing neemt en met een voor stel komt. Bij de gemeente Duiveland melden zich regelmatig tuinders uit het Westland die overwegen een glastuinbouwbedrijf te beginnen bij Sirjansland. (Archieffoto) Herverkaveling kassengebieden actueel SIRJANSLAND - In het gemeentehuis van de gemeente Duiveland, aan de Kerkring in Nieu- werkerk, melden zich, volgens beleidsmede werker bestuurszaken A. J. Schiettekatte, re gelmatig tuinders uit het Westland die overwegen een glastuinbouwbedrijf te begin nen in het poldergebied nabij Sirjansland. De herverkaveling van kassengebieden en de ver plaatsing van glastuinbouwbedrijven is actueel vanwege het Plan voor Modernisering van de Glastuinbouw, dat deze week in Den Haag wordt besproken. Delta Mossel betaalt 176 gulden per mosselton BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 5 tot en met 19 februari werden 41 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een to taal gewicht van 12.136 ton netto. Dat is ruim 5.300 ton meer dan in de vorige week. De aange boden partijen werden alle aan de handel ver kocht. Minister wil maximaal 200 galden DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen blij ven het oneens over de manier waarop een ei gen risico in de gezondheidszorg moet worden ingevoerd. Overleg tussen het kabinet en de drie regeringsfracties heeft de partijen niet na der tot elkaar kunnen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5