Teleurstelling bij gs over het Mislopen' van Goeree Restauratie Vissersdijk in Zierikzee van start COMMENIRRR Diefstal motor Zuidhoek Studiemiddag kaarten Jacob van Deventer Inbraken zomerwoning Inbraak auto Staatssecretaris trekt voorstel stadsprovincie in Brutale diefstal pallets Diefstal van bouwmateriaal Carnaval in Zierikzee Praise en ontmoeting in Terneuzen Nieuwe kade nog deze zomer in gebruik DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 NR 25926 Verwachting t/m maandag 19 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht n.west 7 Zondag Zonneschiin 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graad Mid.temp. 3 graden Windkracht z.oost 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht n. oost 6 ZON- EN MAANSTANDEN 16 febr. Zon op 07.54, onder 17.62 Maan op 05.46, onder 15.05 Nieuwe Maan: 19 februari (00.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt op termijn kou der. Zondagmiddag ligt de tempera tuur nog boven het vriespunt, maar daarna op veel plaatsen niet meer. Naar het zich nu laat aanzien moeten we begin volgende week rekenen op lichte vorst overdag, terwijl het 's nachts op veel plaatsen matig kan vriezen. Bovendien kan het stevig waaien. Maar voor het zover is, gaat het kwik omhoog. Lag de tempera tuur de afgelopen nacht overal nog onder het vriespunt, de komende nacht is dat overal iets erboven. En die stijgende lijn wordt morgen eerst nog doorgetrokken; morgenmiddag schommelt de temperatuur rond 7 graden. Verder is het bewolkt en win derig. De westenwind is soms krachtig, 6, in de kustgebieden af en toe stormachtig, windkracht 8. Af en toe kan er wat lichte regen vallen, maar door de bank genomen is het aanvankelijk droog. Later op de dag nadert een storing, waardoor dan de kans op neerslag toeneemt. Ook tij dens het weekeinde zijn de neer slagkansen groot. Zaterdag vallen er enkele wintersebuien, zondag re gent of sneeuwt het waarschijnlijk geruime tijd. ALMELO - Wethouder A. Sjoers (43) van Almelo wordt verdacht van belastingfraude. Volgens het Openbaar Ministe rie hebben hij en zijn twee broers verzuimd tussen 1989 tot en met 1993 60.000 gulden omzetbelasting te betalen. BRUINISSE - In Bruinisse is in de nacht van dinsdag op woensdag in de werkhaven een buitenboordmotor gestolen. De buitenboordmotor zat aan de visboot van een 57-jarige man uit Achthuizen. Het gaat om een blauwe, 40 PK, buiten boordmotor van het merk Ya maha. ZIERIKZEESCH E fifflj NIEUWSBODE fü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertehtietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. De kogel is door de kerk. Een interim-manager gaat orde op zaken stellen bij Werkvoorzie ningsschap de Zuidhoek. Dat is nodig, want waar de werk verhoudingen verziekt zijn omdat bepaalde mensen niet met elkaar kunnen of willen werken, valt ook niet te wer ken. Die conclusie heeft ook di recteur De Groot getrokken. Hij maakt met ingang van 1 ja nuari 1997 gebruik van de VUT. Die keus moest hij toch maken in verband met de her indeling en naar eigen zeggen hebben de problemen bij de Zuidhoek geen invloed gekad op zijn besluit. Maar geen wel denkend mens kan zich aan de indruk onttrekken dat het één niets met het ander te maken heeft. Volgens een door de ambtena ren opgesteld zwartboek gaat De Groot solistisch te werk, handelt hij impulsief en chao tisch, komt hij gemaakte af spraken niet na, draait hij voortdurend om de zaken heen en probeert hij door middel van intimidatie zijn zin door te drijven. Ongeacht het waarheidsgehal te van het zwartboek, heeft het bestuur terecht geconstateerd, dat er iets moet gebeuren aan de verhoudingen tussen amb tenaren en bedrijfsleiding. Een taak voor de gisteren be noemde interim-manager. Enige zekerheid tot dusver is het vertrek van De Groot over tien maanden. De ambtenaren zullen dit niet betreuren. Het is voor hen te hopen dat zij over tien maanden nog zo posi tief gestemd zijn over de ver anderingen die op komst zijn. De kans bestaat immers dat de reorganisatie voor hen met de komst van een 'sterke man' nadelig uitpakt. De Groot zal daar waarschijnlijk niet meer om malen. Deze zit dan thuis op de bank en lacht in zijn wuistje. MIDDELBURG - In opdracht van Philips II volbracht ge ograaf/landmeter Jacob van Deventer tussen 1557 en 1570 een mega-project: hij maakte kaarten van 260 steden in de Spaanse Nederlanden, waar onder zestien in Zeeland. Die kaarten staan donderdag 29 fe bruari centraal tijdens een stu diemiddag in Middelburg. De kaarten dienden destijds een militair doel en waren der halve geheim. Drie eeuwen lang bleven ze verborgen en pas in de negentiende eeuw werden de stadsplattegronden herontdekt. Sindsdien gebrui ken onderzoekers er reproduc ties van. Sinds vorig jaar bestaat een map met fotografische repro ducties van de originele kaar ten. De - zeer nauwkeurige - kaarten vormen meestal de oudste plattegronden die van de Zeeuwse steden beschik baar zijn. De aan de kaarten gewijde stu diemiddag wordt gehouden in de filmzaal van de provincie Zeeland en begint om 13.30 uur. Na de opening door Com missaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder worden inlei dingen verzorgd door prof. dr. ir. J. C. Visser, prof. dr. P. A. Henderikx (hoogleraar mid deleeuwse nederzettingsge- schiedênis), drs. H. Sarfatij (archeoloog) en drs. B. M. J. Speet (docent geschiedenis). BROUWERSHAVEN - Aan de Botterlaan in Brouwershaven is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in twee zo merwoningen. Zowei uit de woning van een veertigjarige man uit het Duit se Aschenberg-Herben als diens landgenoot uit Reckling hausen werd elektrische appa ratuur ontvreemd. SCHARENDIJKE - Uit een au to die geparkeerd stond aan de Brouwersdam in Scharendijke werd gisteren een damestasje ontvreemd. De inbraak werd gepleegd tus sen 14.10 en 14.30 uur. In het tasje zaten persoonlijke papie ren. Een 52-jarige inwoner van Numansdorp deed aangifte bij de politie. BURGH-HAAMSTEDE - Aan de Meeldijk in Burgh-Haam- stede zijn dinsdagmorgen op een brutale wijze een groot aantal pallets gestolen. Omwonenden zagen om streeks 11.00 uur een vracht wagen, met een groene cabine -en vvitte strepen, het terrein" van een pallethandel oprijden. Na een kwartier vertrok de vrachtwagen weer, geladen met pallets. Kort daarna ont dekte de bedrijfsleider dat er zeventig tot tachtig pallets wa ren ontvreemd. De schade be draagt tussen de zeven- en achthonderd gulden. DEN OSSE - Op een bouwter rein aan de Heernisweg in Den Osse is in de nacht van dinsdag op woensdag een container opengebroken. Uit de afgesloten container werden een verwarmingsketel en zeven rollen dakbedekking gestolen. Volgens de uitvoer der, die bij de politie aangifte deed, bedraagt de schade onge veer drieduizend gulden. ZIERIKZEE - Drie dagen lang wordt in drie Zierikzeese cafés feest gevierd in het kader van carnaval. Het carnaval gaat vrijdag 16 februari van start in De Ege lantier en wel van 0.00 tot 02.00 uur. In de nacht van zaterdag op zondag kunnen carnavals vierders terecht in dancing Va nity en zondagavond is het van 17.00 tot 19.00 uur feest in Stadscafé De Banjaard. TERNEUZEN - Ronduit, de joiigerenclub van dc Evangeli sche Omroep (EO) houdt vrij dag 22 maart voor dc eerste keer een Praise- en Ontmoe tingsavond in Terneuzen en wel in sporthal 't Zwaantje. Op de Praise- en Ontmoetings avonden in Antwerpen bleek dat veel mensen uit Terneuzen aanwezig waren. Vanwege de ze belangstelling wordt de Praise- en Ontmoetingsavond deze keer in Terneuzen gehou den. Thema van de avond in Terneuzen is 'Gevonden voor werpen'. Martin Tensen houdt hierover een korte meditatie. Wim Grandia presenteert de avond en leidt de samenzang. De Praise- en Ontmoetings- avondbegint om 19.30 uur. DEN HAAG/MIDDELBURG - Gedeputeerde r^eg^es^ staten van Zeeland hebben met teleurstelling' deis in het Rijnmondgebied, gereageerd op het bericht dat Goeree-Overflak- De reacties op Goeree_0ver. kee deel uit blijft maken van de provincie Zuid- flakkee zijn luchtiger van Holland. Staatssecretaris Van de Vondervoort drftad^provincit^plezierig heeft dinsdagmiddag zelf de stadsprovincie voor het eiland, maar een Rotterdam naar het rijk der fabelen verwezen ^hf,e mevrouw Rj."g" en daarmee de bestuurlijke overheveling van sieurink-Rabbinge, burge- Goeree naar Zeeland. meester van Middclhamis Gedeputeerde G. L. C. M. de Kok toont zich vooral teleurge steld, omdat door onenigheid tussen regeringsfracties de Tweede Kamer niet eens is toe gekomen aan een discussie over Goeree-Overflakkee. Hij verwijt D66 en zijn eigen par tij, de PvdA „vluchtgedrag" omdat de stadsprovincie deel uitmaakt van het regeer akkoord. De Kok singaleert verder dat „beide partijen in de knel zijn geraakt tussen hun voorne mens aangaande het houden van referanda en de vorming van de stadsprovincie." Volgens de gedeputeerde zal indeling bij Zeeland er voorlo pig niet meer van komen. „Be halve de bestuurlijke isolatie van Goeree-Overflakkee na de stadsprovincie staan alle argu menten om toe te treden tot on ze provincie nog overeind. Maar ik denk niet dat een der gelijk voorstel op korte ter mijn nog eens ter tafel komt.' ZIERIKZEE - De restauratie van de Vissersdijk in Zierikzee is gisteren van start gegaan. De werkzaamheden moeten voor de zomer worden afgerond. De kosten bedragen ruim een miljoen gulden. De kademuur aan de Vissers dijk wordt over een lengte van 92 meter geheel vernieuwd. Hiertoe wordt allereerst twee meter voor de kademuur een stalen damwand geslagen. Het water tussen deze wand en de kade wordt vervolgens wegge pompt, zodat er droog kan worden gewerkt. Nadat de dekzer-ken van de kademuur en de bestrating van de kade zijn weggehaald wordt de kademuur uitgegra ven en gesloopt tot op een hoogte van één meter plus NAP. In de praktijk houdt dit volgens uitvoerder Van Liere in dat er over de gehele lengte tussen de 1,75 en 2,50 meter kademuur weggehaald wordt. Een heel karwei, want de muur is ongeveer 1,60 meter dik en heeft op regelmatige afstanden steunberen van nog eens zestig centimeter. In het deel van de kademuur dat blijft staan worden gaten geboord. Deze gaten worden gebruikt om de muur te injec teren met een soort kunsthars mengsel. Hierdoor wordt de muur steviger. Vervolgens wordt er tot een diepte van ruim drie meter een groot aan tal gaten geboord in de muur. Hierbij gaat men ook door de houten kadevloer. Op deze vloer, die ondersteund wordt door houten palen, rust de ka demuur. In de gaten worden stalen palen geslagen voor de versteviging. Trekankers Uiteindelijk wordt er nieuw beton gestort. In dit beton wor den trekankers bevestigd. De ze lopen onder de bestrating door tot onder de bedrijven aan de Vissersdijk. Voor de be tonnen muur wordt een steens muur gemetseld en worden de dekzerken weer op hun plaats gelegd. Wanneer daarna ook de vijftien meerpalen zijn ge plaatst en de steigers, kunnen de eerste boten aanleggen aan het nieuwe stuk kade. De bedoeling is nog steeds dat dat deze zomer zal zijn. Door de aanhoudende vorst heeft het werk nu al een vertraging van enkele weken opgelopen. Volgens Jaap van Liere kan het werk nog op tijd worden geklaard. „Maar dan moeten we geen gekke dingen tegenkomen on der de grond." Om dit te voor komen is er voorafgaand on derzoek verricht. Dit is echter niet over de gehele lengte van de kademuur gedaan. En volgens Van Liere kan het best zo zijn dat ze tijdens Ret werk te maken krijgen met te genvallers. Wanneer een deel van de Vis sersdijk vervangen is door een kademuur is niet bekend. Vol gens streekarchivaris Huib Uil is dat vermoedelijk i'n de acht tiende eeuw geweest. In 1752 zou er nog sprake zijn van een houten kade. Hij houdt echter een slag om de arm, want er is hierover tot dusver geen informatie gevon den. De muur is in ieder geval veel later gebouwd dan de kademu ren in de Nieuwe Haven. Hier van is voor hèt eerst sprake in 1632. In dat jaar wordt de hou ten kade bij de Zuidhaven poort vervangen door een ste nen kademuur. In 1680 was een ander deel aan de beurt. Volgens Uil is dit lo gisch. De noodzaak van een stenen kade was aan.de Nieu we Haven immers veel groter dan aan de Vissersdijk. Om droog te kunnen werken wordt allereerst een stalen damwand voorde kademuur geslagen. (Foto: Joop van Houdt) Nadat PvdA en D66 dinsdag in de Tweede Kamer een wetswij ziging hadden ingediend om de stadsgrenzen van Rotterdam na invoering van de stadspro vincie intact te laten, trok staatssecretaris Van de Von dervoort het gehele wetsvoor stel in. gehele wetsvoorstel in. Volgens haar is bij een onge deeld Rotterdam het risico te groot dat het provinciebestuur slecht functioneert. Het rege ringsplan ging uit van deling van de Maasstad in vijf stuk ken. Het wijzigingsvoorstel van PvdA en D66 was vooral inge geven door het referendum af gelopen zomer. Bijna negen op de tien Rotterdammers zeiden toen 'nee' tegen verbrokkeling van hun stad. Met enig genoegen constateert zij dat alle samenwerkingsver banden met Rotterdam ge woon blijven bestaan. „We hadden anders toch een be hoorlijk stuk inspanning moe ten leveren om alles weer in goede banen te leiden." 'Overeind blijven' Burgemeester D. Boonstra van Dirksland was van meet af aan tegen indeling bij Zeeland. „Wij wilden graag overeind blijven. Dirksland is altijd te gen herindeling bij Zeeland ge weest, omdat wij daar geen voordelen in zien. Alles op het eiland, zoals het woon-werk- verkeer, de GGD en de politie, is namelijk richting Rotter dam gericht", stelt Boonstra. Geschokt Toont Middelburg zich teleur gesteld; in Rotterdam is rond uit geschokt gereageerd. Ha- Burgemeester A. van Pelt van Oostflakkee en een woord voerder van de gemeente Goe dereede lieten weten zich al tijd „prima thuisgevoeld" te hebben bij Zuid-Holland. Sommelsdijk, provincie Zeeland. Het is historie en het blijft his torie. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3