Waarnemend manager stelt orde op zaken bij Zuidhoek Invasie pestvogels in regio 1 SCHOUWEN-DUIVELAND 69, yVf UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Directeur De Groot vertrekt Vanwege strenge winter en voedselvoorkeur Dodelijk ongeval in Goes Inbraken vakantiepark Inbraak kerk Diefstal geld bij artsen Diefstal uit winkel 3 TELEURSTELLING 5 TUINDERS 7 PARKEERTERREIN 9 BILJARTEN 0 Palen centrum Zierikzee blijven hele jaar staan Controle n dé krant van schouwen - duiveland! i J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3-KANAALS LICHTORGEL Reageert door ingebouwde micro foon op het ritme van de muziek, inclusief drie gekleurde lampen (60 W) 95 ZEEDIJK ELECTRONICA Nieuwe Bogerdstraat 1 4301 CV Zierikzee, 0111-416803 Satelliet Service-Zeeland 24 uurs-service Storingsnummer 0111-416138 Het adres voor 27 MC, Scanners, Auto HiFi, Hobby electronica, Satellietschotels Computer Acc., disco DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 152e JAARGANG NR 25926 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 P. J. de Groot: ,,Geen onplezierig gevoel over van het hele traject.(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Ir. J. E. Beerman moet als waar nemend manager orde op zaken gaan stellen bij Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierik- zee. En het managementteam wordt terugge bracht van vijf naar drie personen. Dat heeft het algemeen bestuur gistermiddag besloten. Directeur P. J. de Groot vertrekt op 1 januari 1997 bij de Zuidhoek. Hij maakt gebruik van de préVUT-regeling. Beerman, sinds zeven jaar di recteur van de tandwielkas- tenfabriek van Schelde Groep in Vlissingen, heeft de op dracht binnen twee maanden een zogenaamd veranderplan aan het bestuur voor te leggen. In dit plan moet duidelijk wor den gemaakt wat er schort aan de Zuidhoek en welke verbete ringen er kunnen worden aan gebracht in de nieuwe organi satie. Wanneer het bestuur de aanbevelingen overneemt is het aan Beerman om de reorga nisatie in te voeren. Hij fun geert dan tot 1 januari 1997 naast directeur P. J. de Groot. Deze maakt met ingang van de ze datum gebruik van de pré- VUT. Het aanstellen van een waar nemend manager is een van de adviezen van een commissie van goede diensten. Deze com missi e werd eind vorig jaar door het bestuur aangesteld nadat gebleken was dat de ambtelijke organisatie niet goed functioneerde. Er waren met name problemen in de werkverhouding tussen de ambtenaren aan de ene en de directeur en de twee bedrijfs leiders aan de andere kant. Namens de ambtenaren zat P. Werkman, oud-districtsbe stuurder van de AbvaKabo, in deze commissie. De directie en bedrijfsleiding werden verte genwoordigd door ir. J. E. Bourdrez. J. L. Bax was onaf hankelijk voorzitter. De directeur en de bedrijfslei ders worden in een door de ambtenaren opgesteld zwart boek beschuldigd van intimi datie, slecht leiding geven en chaotisch en impulsief hande len. Mede in verband met de slechte verhoudingen tussen bedrijfsleiding en ambtena ren, moeten er volgens be stuursvoorzitter D. van der Wekken zeker verbeteringen worden aangebracht in de com municatie. Daarnaast moet de organisatiestructuur volgens Van der Wekken worden aan gepast aan de huidige omstan digheden. Hij is van mening dat de huidige organisatie structuur niet meer aansluit bij de huidige taakstelling van het werkvoorzieningsschap. De eerste stap is al gezet. Op advies van de commissie van goede diensten bestaat het Ma nagementteam nu nog maar al leen uit de directeur en de twee bedrijfsleiders. De hoofden Personeelszaken en Admini stratie maken, met onmiddel lijke ingang, geen deel meer uit van het Managementteam. Met het verbeteren van de com municatie, en meer in het alge meen het verhelpen van de problemen in de ambtelijke or ganisatie, moet het pad wor den geëffend voor de nieuwe directeur van de Zuidhoek. De ze moet zo ,,op een rijdende trein kunnen springen", aldus Van der Wekken. Volgens De Groot heeft zijn vertrek niets te maken met de problemen die er zijn tussen hem en de ambtenaren van de Zuidhoek. ,,Ik moest in ver band met de herindeling toch een keuze maken om al dan niet gebruik te "maken van dè VUT-regeling.. Ik maak er graag gebruik van en houd geen onplezierig gevoel over van het hele traject." Ook volgens Van der Wekken is er geen sprake van dat De Groot, door zijn vertrek, als de schuldige van het conflict moet worden bestempeld. „De een misschien iets meer dan de an der. Maar de hele ambtelijke organisatie draagt hiervoor de verantwoordelij kheid Op de achtergrond speelt het SCHOUWEN-DUIVELAND - Vogelliefhebbers signaleren op diverse locaties op Schouwen- Duiveland groepjes pestvogels. De roze-rood- kleurige, opvallende vogels zijn afkomstig uit Noord-Scandinavië en Siberië. lopen weken ongeveer zeven honderd pestvogels waargeno men, op Schouwen-Duiveland enkele tientallen. Omdat de vogels dol zijn op de bessen van ligusterheggen werden de vogels onder meer gesignal eerd in tuinen van particulie ren, ook binnen de bebouwde kom. Ze kwamen naar Nederland vanwege de extreem lage tem peraturen in hun territorium en omdat daar gebrek is aan de zaden die ze het liefst eten. Volgens lid van de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, Gerard Janse kwam in het na jaar van 1968 voor het laatst een invasie van pestvogels voor in deze streek. In heel Nederland zijn de afge- Zo kwamen bij de Vogelwerk groep meldingen binnen vanuit de Zierikzeese nieuw bouwwijk Poortambacht, Burgh-Haamstede en Scharen- dijke. De pestvogel is iets klei ner dan een spreeuw en bijzon der opvallend vanwege zijn roze-rode kleur, de gele band op zijn staart en zijn zwarte masker dat de indruk wekt dat de vogel een brilletje draagt. De mannelijke vogels zijn voorzien van een, eveneens ro ze, kuif. De pestvogel dankt zijn naam aan een oud bijgeloof. Ook in de Middeleeuwen kwamen met tussenpozen van jaren invasies van pestvogels voor in Neder land. Omdat de oorzaak van de komst van de vogels niet be kend was dachten de mensen dat ze de voorboden waren van Pestvogels op Schouwen-Duiveland. (Foto: Gijs van den Ende) de pest-epidemieën, waaraan velen bezweken. Tegenwoordig is wel bekend waarom af en toe grote groe pen pestvogels vanuit het hoge noorden naar Nederland en an dere zuidelijker gelegen lan den vliegen. Volgens Janse heeft dat alles te maken met de buitentemperatuur in Noord- Scandinavië en Siberië. „Wan neer die te laag wordt, zakken ze af naar landen waar ze de temperatuur prettiger vin den." Volgens een ander lid van de Vogelwerkgroep, Ted Sluijter heeftde invasie van pestvogels ook alles te maken met hun voorkeur voor één bepaald soort zaad, het zogenaamde stapelvoedsel. „Wanneer dat zaad in een bepaald jaar veel voorkomt leggen de pestvogels veel eieren en krijgen veel jon gen. Wanneer het zaad in^het daaropvolgende jaar wat min der talrijk is, zwermen ze uit omdat er niet voldoende is voor de hele groep." Hier in de regio doen de pest vogels zich tegoed aan de bes sen van ligusters. Janse vertelt dat dat steeds volgens een vast patroon gaat: De pestvogels strijken in een groepje van vijf tot vijftien neer op zo'n bessen- struik en vreten zich vol. Daar na stijgen ze op, om in een boom of op een andere hoge plaats vijftien twintig minu ten te blijven zitten en zichzelf te wassen. Dit in verband met de spijsvertering. Volgens de vogelliefhebber is de kans dat de pestvogels nog lang op Schouwen-Duiveland blijvep niet groot. „Vanwege de gestegen buitentempera tuur is de kans groot dat ze tus sen nu en een week vertrokken zijn." conflict bij de beslissing van De Groot echter wel degelijk een rol. De Groot: „Ik word volgend jaar 57 en dan rest mij relatief nog maar weinig tijd om orde op zaken te stellen." Daarnaast geeft hij toe dat de problemen de keus er voor hem „zeker niet moeilijker op gemaakt hebben." Over de aanstelling van een waarnemend manager is hij positief gestemd. Het bestuur heeft volgens hem een goede en verstandige keus gemaakt om de problemen op deze manier op te lossen. GOES (ANP) - Bij een aanrij ding in Goes is woensdag, op zijn zestigste verjaardag, W. Nuyts uit Lewedorp om het le ven gekomen. Zijn auto botste op een krui sing met verkeerslichten tegen een vrachtwagen met opleg ger, bestuurd door een 32-jari- ge inwoner van Heerlen. De personenauto raakte bekneld onder de oplegger en werd zo'n honderd meter meegesleurd. Nuyts overleed ter plekke. De kruising is ruim een uur afge sloten geweest voor het ver keer. De politie onderzoekt wie'er door rood is gereden. BURGH-HAAMSTEDE - In park Zeeduin aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede is inge broken in vijf woningen. De in braken werden gepleegd tus sen vrijdag 9 en dinsdag 13 februari. Uit de woningen zijn audio-ap- paratuur en een telefoon gesto len. In een van de woningen zijn bovendien levensmidde len gebruikt door de inbre kers. Ze zijn de woningen bin nengedrongen door het for ceren van ramen en deuren. De politie gaat ervan uit dat de in braken door een en dezelfde groep personen zijn gepleegd. BROUWERSHAVEN - In de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in Brouwershaven is tussen maandag en dinsdag in gebroken. In de kerk is volgens de politie gezocht naar geld. Voor zover kon worden nagegaan is er niets ontvreemd. De inbraak is gepleegd tussen maandag 8.30 en dinsdag 7.30 uur. De in braak werd ontdekt door de koster van de kerk. BROUWERSHAVEN - In een huisartsenpraktijk in Brou wershaven is in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken. Toegang tot het pand werd ver kregen door het forceren van een raam. De buit bestond uit enkele honderden guldens aan contanten en een strippen kaart. BURGH-HAAMSTEDE - Een dertienjarige jongen uit Haam stede is dinsdag betrapt bij een winkeldiefstal in zijn woon plaats. In een supermarkt aan de Noordstraat werd de jongen betrapt bij het stelen van een pakje sigaretten ter waarde van 5,75 gulden. De jongen is door de politie overgedragen aan het Bureau Halt. Goede verhouding wekt de gedachte aan kracht en stevigheid. Regen of sneeuw HET WEER Overwegend bewolkt. Temperatuur omstreeks 5 graden. Later op de dag kouderen perioden met regen en mogelijk sneeuw. De westenwind is krachtig, 6, in kustgebieden hard, 7 en af en toe stormachtig, 8. Gedeputeerde staten Zeeland teleurgesteld dat Goeree bij Zuid-Holland blijft. Westlandse tuinders willen zich in gemeente Dui- veland vestigen. Parkeerterrein aan Hoofdpoortstraat wordt pas na de zomer uitgebreid. Overtuigende zege Cees den Boer in districtsfinale hoofdklasse libre. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Het winkelgebied in Zierikzee blijft het hele jaar door 's middags gesloten voor verkeer. Nadat een meerderheid van de commissie openbare werken en milieu zich vo rige week hiervoor uitsprak, ging dinsdag het college van burgemeester en wethouders ak koord. Het college neemt met zijr? be- sluit het advies over van een meerderheid van de commissie openbare werken en verkeer. De fracties van PvdA, D66 en SGP/RPF/GPV zijn voor het dagelijks afsluiten van de Mol na 12.00 uur en van het Haven park op donderdag na dit tijd stip. Het CDA en de WD zijn tegen. Zij zijn alleen voor het afsluiten van de straten in de zomer, 's Winters vinden deze fracties dit niet nodig in ver band met de geringe drukte. WD-wethouder L. J. van Gas tel denkt er anders over dan zijn partijgenoten in de ge meenteraad. Desgevraagd ver klaarde hij zowel de meerder heid van de commissie te willen respecteren als voor eenduidigheid te zijn. Dit laat ste argument werd ook door de meerderheid van de commissie naar voren gebracht. Een wis selende situatie zou slechts voor verwarring zorgen. „Voor mij mag een afsluiting het hele jaar door het voordeel van de twijfel hebben", aldus Van Gastel. Wethouder P. de Rijke neemt binnen het college een andar standpunt in. Hij wil dat de straten 's winters de hele dag open blijven. Dat wil ook de klankbordgroep, waarin onder meer de Zierikzeese On dernemers Centrale is verte genwoordigd. Dit is omdat on dernemers uit de achterliggende straten, zoals de Lange Nobelstraat, ge klaagd hebben over de slechte bereikbaarheid. WESTERSCHOUWEN - Bij drie snelheidscontroles in Wes- terschouwen zijn dinsdag 51 voertuigen door de radarappa- ratuur betrapt op te hard rij den. Op de Kraaijensteinweg in Burgh-Haamstede werden elf overtredingen geconstateerd. Op de Stoofweg in Renesse wa ren dat er dertien. In Seroos- kerke kwamen daar later op de middag nog eens 27 overtre ders bij. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ó/180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam DhrJmevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I I I I I I I I I bank-/gironummer vermelden: II II II II L_J II II II lI 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1