Jan Arie van der Schee is veel meer dan een melkhandelaar Het extraatje van Unox. Jazzmiddagen in 't Swarte Schaep trekken publiek uit wijde omgeving deurloo intermeubel Workshops Atelier Jan Eikenaar Hans van Breukelen gast op symposium 2.99 deurloo heeft een prachtig aanbod. zie advertentie "elders in deze krant Iedere tweede zondag in de maand ALEX DE NIE OPTIEK Al 65 jaar koopman in Zierikzee Deze week alleen bij Albert Heijn. CU Met federatie naar topprestaties HET EXl NIEUWSBLAD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Haringvlietplein 4 Zierikzee Tel. 0111-412946.'s Maandags gesloten Donderdag koopavond BROUWERSHAVEN - Toen Nel Evers vijf jaar gele den samen met haar zoon Hans begon met het orga niseren van Jazz-middagen in haar eetcafé 't Swarte Schaep, kon zij niet weten dat de belangstelling hiervoor zo groot zou worden. Inmiddels zijn de con certen van verschillende jazzbands die buiten het zomerseizoen maandelijks op iedere tweede zondag in 't Swarte Schaep gehouden worden een begrip ge worden voor vele jazzliefhebbers afkomstig van Schouwen-Duiveland en tot ver daarbuiten. Volgens Hans Schoon is zijn moeder Nel, net als hijzelf, een echte jazzliefhebber. Vijf jaar geleden nam zijn moe der 't Swarte Schaep over en zocht naar een manier om het in de stillere maanden van augustus tot en met mei wat drukker en gezelliger te ma ken. Al snel was het idee ge boren om jazz-concerten te organiseren, want hiervoor bleek veel animo te bestaan. Inmiddels blijkt de ruimte van 't Swarte Schaep haast te klein, want het laatste concert, verzorgd door de Big Daddy's Jazzband uit Zoeter- meer afgelopen zondag, werd bezocht door bijna honderd- vijftig swingende en zeer goed geluimde liefhebbers, die niet alleen van Schou wen-Duiveland afkomstig waren. ,,De mensen blijken het erg leuk te vinden, dat zij hier verschillende jazzbands kun nen beluisteren, die overal vandaan komen. Inmiddels hebben we een groot vast publiek, dat bij bijna ieder concert aanwezig is. Dat zijn voor een deel de zelfde mensen die iedere der de zondag in de maand naar de Schuttershof in Middel burg gaan voor een jazzvoor- stelling. Daarnaast werken we veel samen met de jazz club in Middelburg. Het is een klein, maar heel leuk we reldje en veel mensen zien el kaar steeds weer tijdens de concerten", legt Hans uit. Dringen Als mensen een leuke band gehoord hebben vertellen ze dat aan ons en ook de Jazz- stichting in Middelburg en 't Schuttershof melden dat aan ons en wij aan hun. Daar naast ben ikzelf ook regel matig op stap in plaatsen als Enkhuizen, Arnhem en Dor drecht om daar naar bands te luisteren. Ook het concert van de Big Daddy's Jazzband blijkt weer een doorslaand succes. Vanaf 15.00 uur is het bijna dringen voor de bar, waar talloze bezoekers zich swingend, meewiegend of met elkaar pratend de dixie- land-achtige klanken van de band laten welgevallen. De samenstelling van de band bij sommige nummers wis selt steeds. ,,Dit is pas echte muziek die de tand des tijds tenminste doorstaan heeft. Deze mu ziek wordt ovër honderd jaar nog gespeeld," meldt een vijftiger die tevens zegt niets van house te moeten hebben. Een vrouw veert op, als een voor haar bekend nummer ten gehore wordt gebracht. Een groot gedeelte van het publiek geniet echt van de muziek, terwijl een ander ge deelte, getuige de levendige gesprekken, ook voor het so ciale contact gekomen is en de muziek meer als een ach tergrondvulling ziet. De klarinettist blijkt ook te kunnen zingen, terwijl ande re nummers soms met twee schuiftrombones worden uit gevoerd. Aan de bewegingen van de band en hun levendi ge, maar tegelijkertijd ont spannen manier van spelen, is goed te zien, dat de band ook een looporkest heeft dat uit tien man bestaat. Daar mee trekken ze geregeld van kroeg naar kroeg tijdens fes tiviteiten. Het zal tot ruim 19.30 uur duren eer de klan ken afkomstig van een klari net, twee schuiftrombones, een trompet, banjo, drums en bombardon en de menselijke stem verstommen. Volume Ondanks het drumstel en de blaasinstrumenten wist de band toch het volume niet zo hoog te laten oplopen dat de gesprekken daarbij ver stoord werden. De verster ker werd hoofdzakelijk ge bruikt voor de versterking van de zang, banjo en klari net, terwijl de trompetspeler de schetterende klanken heel vaak met zijn hand bewust wat afdempte. Grote klasse had ook de bombardonspe- ler, die ondanks zijn enorme instrument, bijna tot aan het De Big Daddy's Jazzband tijdens het optreden in het Swarte Schaep in Brouwershaven. plafond van 't Swarte Scha ep, er zeer goed in slaagde zeer rake en zwoele basloop- jes te spelen zonder met dit moeilijke instrument te veel volume te geven. Het geheel getuigt van de professionali teit van de Big Daddy's Jazz band, ook al was wellicht ge zien het karakter van de nummers de term dixieland- band wat meer op zijn plaats geweest. Hans: ,,We organiseren de concerten uit pure hobby, want de toegang is steeds gratis. Dat halen we er uit door de verkoop van con sumptie. Ieder jaar komen we net uit de kosten, ook al is dit bij dé aanvang van de concerten in augustus meest al wat minder. Veel mensen zijn dan bijvoorbeeld op va kantie. Verder is het ook erg opvallend, dat de laatste ja ren de jazzmuziek steeds populairder wordt bij de jon geren. Vroeger waren de lief hebbers meestal veertigers en vijftigers. Wel is het zo, dat jazzmuziek een muziek- (Foto: Joop van Houdt) soort is, waar je in moet groeien." Eetcafé en herberg 't Swarte Schaep is geenszins alleen maar een jazzcafé. Hans: ,,Nee, ikzelf houd ook van andere soorten muziek. Ik heb het altijd betreurd dat ik zelf geen instrument kan bespelen. Naast jazz is er ook andere muziek, blues, rock en house." MUSSCHENGILDE RENESSE - Het Renesser Musschengilde houdt zater dag 24 februari een ledenver gadering in café Het Wapen van Zeeland in Renesse. De vergadering begint om 20.00 TENTOONSTELLING GOES - In Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes, is de komende maan den een tentoonstelling te zien van werk van Koen Mer- tens. De kunstenaar maakt beelden en objecten van brons en keramiek. De vader van Koen Mertens was pot tenbakker in de potterij aan het Cleypad in Noordwijk. Na zijn overlijden, zette zijn zoon het werk in de potterij voort. Aan het begin van zijn carrière kwam Mertens tot de combinatie kunstenaar/ docent. Hij is van mening dat ook een kunstenaar in zijn ei gen onderhoud moet kunnen voorzien. Gedurende 23 jaar gaf hij les in Goes en ontwik kelde zich daarnaast in zijn eigen werk. Hij exposeerde onder meer in Noordwijk, Katwijk, Leiden, Wasse naar, Den Haag, Delft, Rijs wijk, Goes, Middelburg en Amsterdam. Particulieren en gemeenten kochten werk van hem aan. De tentoonstel ling is te zien tot 11 mei. CARNAVAL SEROOSKERKE - Voor de vijfde keer in successie wordt vrijdag 16 februari in het dorpshuis in Seroosker- ke carnaval gevierd. De carnavalsavond is een ini tiatief van het Carnavalsco mité Serooskerke. De avond gaat van start met een op tocht door het dorp. Deelne mers aan de optocht moeten zich om 17.30 uur melden bij het dorpshuis vanwaar de optocht vertrekt. Na een paar rondjes door het dorp wordt in de school de maal tijd genuttigd. Om 19.00 uur gaat in het dorpshuis de car navalsavond van start. Mar co de Vrieze zorgt voor de muziek. Advertentie 30% KORTING op contactlensvloeistoffen BURGHSERING 27 BURGH-TEL 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN De 88-jarige Jan van der Schee heeft al 65 jaar een melkhandel in Zierikzee. (Foto; Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „We gaan eens naar Zeeland toe, een melkzaak beginnen." Dat zei Jan van der Schee 65 jaar geleden tegen een kameraad van hem uit het Zuid-Hollandse plaatsje De Lier (bij Naaldwijk). Ze stapten op de fiets en zo begon het avontuur dat hij, uiteindelijk alleen, tot een goed einde bracht. Na een half jaar kocht hij het pandje aan de Krepel- straat 4 in Zierikzee. om kreeft te kopen." Ook slechte tijden heeft het gezin Van der Schee gekend: De oorlog en de water snoodramp. Een grote slag was het tragische ongeluk van hun toen driejarige doch tertje. Ze kwam om het leven doordat ze onder een draaior gel terecht kwam. Van der Schee heeft vijf kinderen, drie zoons en twee dochters. Eén van de zoons is op 60-ja- rige leeftijd overleden. Rinus heeft min of meer de zaak voortgezet en rijdt nu met een SRV-wagen. Zoon Piet werkt bij Zeelandia, dochter Annie is altijd on derwij zeres geweest en woont in Middelburg. Doch ter Ada is fysiotherapeute en heeft een praktijk in Hoek van Holland. Armoede Van der Schee houdt zich nog bezig met bestellingen en gaat iedere maandag naar de RSG en de SG/SD om melk te leveren: „Dat is prima zo. Ik mag het nu wel wat rusti ger aan doen. Een paar jaar geleden heb ik een hartaan val gehad, dus ik moet wel minderen. Je bent toch eer der moe na zoiets. Het waren andere tijden toen wij begon nen. Veel mensen hadden het arm en je hielp elkaar een beetje. Nu is er ook wel ar moede maar dat is toch an ders. Ik denk dat dat komt omdat veel mensen te groot leven. Dat kan toch niet? Al les moet nieuw en mooi zijn. Wij kochten meubels voor 45 gulden, maar ik was daar mee tevreden. We hadden het gewoon naar ons zin. Dat is het belangrijkste." „Het was niet gemakkelijk want in die tijd waren er al veertien melkhandelaren in Zierikzee. Die liepen met zo'n karretje en één had een paard en wagen. De melk was niet veel waard. Van de fabriek kregen ze zes cent en ik betaalde er twaalf. Elke dag ging ik met de auto naar verschillende boeren hier in de buurt om melk te gaan ko pen. Waar ik heel veel zaken mee gedaan heb is Van der Wekken in Kerkwerve. Dat zijn ook goede vrienden ge worden in de loop der jaren. Vier jaar geleden is hij over leden en toevallig deze week zijn vrouw, Betje van der Sluis," mijmert de nu 88-jari- ge Van der Schee. In het begin huurde de han delaar een woonhuis op de hoek van de Krepelstraat dat in tweeën was gedeeld. De éne helft was in gebruik als pakhuis, de andere helft als kerkje. Toen het pand op nummer vier leegkwam, na een half jaar. kocht de melk handelaar dat voor vijfhon derd gulden. Van der Schee: „Dat was overigens niet het goedkoopste huis dat ik kocht. Dat was een huis in Schuddebeurs. Dat kocht ik voor 25 gulden. Ik heb veel huizen gekocht en verkocht in de loop der jaren." Kreeften Maar niet alleen huizen kocht en verkocht Jan van der Schee. Het handelen zat hem blijkbaar in het bloed. Ook zijn vrouw Coba werd een begrip in het Zierikzeese. Nog maar kort geleden is ze overleden. Van der Schee: „Alles kon ze verkopen. Ze zeiden wel eens: dat zal ze wel niet hebben, maar het kwam maar zelden voor dat ze het niet voor elkaar kreeg. Duizenden kreeften heeft ze verkocht, pruimen, kip, noem maar op. Ze leverde aan de jachten die in de ha ven lagen. Er kwamen ook veel Belgen en die wisten dat ze van Coba kwaliteit kre gen. Soms stonden ze om vijf uur 's-morgens al aan de deur Advertentie Die lekker gekruide, sappige, malse, magere rookworst van Unox is deze week niet alleen extra voordelig maar u kunt er ook nog eens eer originele roestvrijstalen stamp- potpan bij winnen. Unox heefl 150 pannen tw.v. 109.- be schikbaar gesteld. Het deelna meformulier ligt voor u klaar ir de winkel. Unox Magere rookworst, 250 gram Nu met kans op gratis stamp- potpan. BURGH-HAAMSTEDE - Atelier Jan Eikenaar aan de Zuidstraat in Burgh-Haamstede houdt dit jaar een groot aantal workshops. De workshops hebben als doel belangstellenden kennis te laten maken met een van de vele uitingen van kunst. Om zich verder te verdiepen kunnen deelnemers zich inschrijven voor een van de wekelijkse cursussen. Het seizoen begint in het vierde weekend van febru ari. Gedurende drie dagen (23 tot en met 25 februari) wordt de workshop 'Schilde ren en tekenen: Bloemen en stillevens' gegeven. Net zo als bij de andere schilder workshops is het echter niet nodig voor alle drie de dagen in te schrijven. Deelnemers kunnen kiezen uit één, twee of drie dagen. Dit is om technische redenen niet mogelijk bij de works hops beeldhouwen en boetse ren en beeldhouwen. Deze worden respectievelijk gege ven op 8, 9 en 10 maart en 26, 27 en 28 april, en 29, 30 en 31 maart en 31 mei, 1 en 2 juni. Bij de workshops schilderen en tekenen moeten de deelne mers zelf voor het materiaal van hun voorkeur zorgen. Steen en klei worden be schikbaar gesteld door het atelier. Het volledige cursusaanbod is als volgt: 23 - 25 februari: Schilderen en tekenen, bloe men en bloemstillevens; 8 - 10 maart: Beeldhouwen, wer ken in albast en speksteen; 22 - 2*4 maart: Schilderen er tekenen, portret en model; 29 - 31 maart: Boetseren, tuinor- namenten; 12 -14 april: Schil deren en tekenen, bloemen en bloemstillevens; 26 - 28 april: Beeldhouwen, werken in albast en speksteen; 10 -12 mei: Schilderen en tekenen, portret en model; 17 -19 mei: Schilderen naar aanleiding van muziek (deelnemers krij gen vooraf een geluidscasset te opgestuurd); 31 mei - 2 juni: Boetseren, tuinorna- menten. Alle cursussen zijn geschikt voor beginners en gevorder den. Voor informatie en op gave kan men zich wenden tot Atelier Jan Eikeriaar (te lefoon: 654544). Voor beeld houwen en boetseren moeten de deelnemers zich twee we ken van tevoren aanmelden. RENESSE - Oud-voetbalinternational Hans van Breukelen sluit woensdag 28 februari het sympo sium 'Met federatie naar topprestaties' af in Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. Het sym posium wordt gehouden om ondernemersvereni gingen op Schouwen-Duiveland te bewegen tot nadere samenwerking. Tijdens het symposium ko men verschillende aspecten van samenwerking naar boven. Diverse sprekers stellen het waarom van sa menwerking, de terreinen waarop samenwerking mo gelijk is en de structuur van het samenwerken aan de orde. Naast Hans van Breukelen zullen gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (economische za ken), drs. A. W. A. M. Broos, algemeen directeur MKB Nederland en G. B. Beltman, algemeen direc teur Rabobank Schouwen- Zierikzee, het woord voe ren. Het symposium wordt ge houden op initiatief van de gezamenlijke onderne- mersveienigingen. de Ra bobank Schouwen-Zierik- zee en MKB Nederland. Het streven is om door samen werking de nadelige gevol gen die overheidsbesluiten kunnen hebben te voorko men. Het MKB Nederland en de Bedrijvenadviesgroep van de Rabobank houden over al in het land bijeenkom sten. Op Schouwen-Duive land hebben de ondernemersverenigingen hierbij aangehaakt De aanvang van het sympo sium is 19.00 uur. Belang stellenden voor het sympo sium moeten zich vooraf aanmelden bij het directie secretariaat van de Rabo bank Schouwen-Zierikzee. STUDIEDAG ST. ANNALAND - 'Boerin in de maatschappij' is het the ma van de jaarlijkse studie dag van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. die donderdag 7 maart in St. Annaland wordt ge houden. De studiedag is georgani seerd door de agrarische commissie van de bond. Plaats van handeling is De Wellevaete in St. Annaland om 9.30 uur. Na de lunch staat een bezoek aan museum De Meestoof op het programma. Voor inlich tingen kan worden gebeld naar S. Hanse-Verburg in Brouwershaven, telefoon: 691265. De internationale commissie is van zins in september een vijfdaagse fietstocht naar Brabant te organiseren. Op geven hiervoor kan bij me vrouw Luteyn in Oostburg. BIJEENKOMST DIRKSLAND - De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van Helpende Handen Ge handicaptenzorg houdt op zaterdag 17 februari een con tactbijeenkomst. De bijeen komst begint om 14.15 uur. De bijeenkomst is bedoeld voor verstandelijk gehandi capten en hun begeleiders Ook andere belangstellen den zijn welkom. Het pro gramma bestaat uit een bij belse vertelling. het feliciteren van jarigen, zin gen en diverse ontspannende bezigheden. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw Reho both, bij de kerk van de Ge reformeerde Gemeente aan de Geldersdijk in Dirksland. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1