VVD-fractie houdt vast aan privatisering wao Meeste gewonden busongeval vandaag terug in Nederland Van Aartsen trekt 27,5 miljoen uit voor visserij Amsterdammers dreigen Ajax te moeten missen Geen aanklacht tegen Servische officieren Grote brand Vlaardingen Overwinning Bob Dole Fraude 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Compensatie vangstbeperking DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (vis serij) is bereid de komende drie jaar in totaal 27,5 miljoen gulden uit te trekken als steun voor de Noordzee-vissers ter compensatie voor de eind december afgekondigde vangstbeper king. Dat heeft de bewindsman maandag ver klaard in een overleg met visserij-vertegen woordigers. Van Aartsen rekent erop dat Brussel daarbovenop nog eens 11,5 miljoen gulden bijdraagt aan de steunregeling. De mi nister zei wel te verdachten dat de sector zelf zes miljoen gulden top tafel legt. De vis sers vroegen Van Aartsen vori ge week óm een compensatie ter grootte van 36 miljoen gul den over een periode van twee jaar. De voorzitter van het Produkt- schap Vis, D. Langstraat, toon de zich na afloop van het ge sprek niet ontevreden. ,,De toegezegde overheidssteun is 8,5 miljoen gulden minder dan wij hadden gewild, en gezien de problemen voor de vloot hadden we echt niet over vraagd. Maar met het beloofde bedrag komen we een heel eind. Of het voldoende is zal de tijd moeten leren", aldus Langstraat. Kale kip Hij heeft wel moeite met de „dringende suggestie" voor de eigen bijdrage van de vissers. Volgens hem is daar bitter wei nig animo voor binnen de sec tor. ,,Van een kale kip is het moeilijk plukken. Maar na dit gebaar van de minister zullen we het onze achterban nog eens uitdrukkelijk voorleggen. Ik geef geen enkele garantie, en of die zes miljoen er inzit vraag ik me af, maar we zullen zien. Over circa twee weken laten de vissers hun beslissing aan Van Aartsen weten. Sanering' De bewindsman wil zijn steun- bijdrage besteden aan een sa nering van de vloot, een sociale regeling voor de opvarenden, het stimuleren van onderzoek naar alternatieve vangsttech nieken en een studie naar de noodzakelijk aanpassing van de bedrijfstak. Wegens de dalende visstand in de Noordzee besloot de Euro pese Unie eind vorig jaar tot een drastische beperking van de vangstquota voor dit jaar. Naast de vissers zelf, die min der mogen vangen, krijgt ook de Nederlandse visverwerken de industrie te kampen met da lende verdiensten door deze maatregel. Geen geld voor KNVB-net AMSTERDAM (ANP) - Amsterdammers kun nen de verrichtingen van Ajax niet meer op de televisie zien als de plannen van de KNVB voor een sportkanaal doorgaan. Dat heeft woord voerster S. ter Meulen van de Amsterdamse Programmaraad, die bepaalt welke zenders in de hoofdstad op de kabel komen, dinsdag ge zegd. De KNVB en haar partners willen de kijkers twee gulden per aansluiting laten betalen. Alle zenders die op de kabel zijn aangesloten moeten vol gens de Mediawet betalen voor doorgifte (750.000 gulden per jaar) en ontvangen hiervoor dus geen geld. Ter Meulen ver wees naar de zender Eurosport en Cartoon Network die per 1 januari om dezelfde reden van het scherm verdwenen zijn. In plaats van te betalen, wilden deze zenders geld ontvangen van de kabelexploitant waar voor uiteindelijk de abonnee zou moeten opdraaien. „Alle zenders worden gelijk behandeld en moeten dus beta len", aldus de woordvoerster. Ze voegde eraan toe dat de Pro grammaraad elke sportzender verwelkomt om het gat op te vullen dat Eurosport heeft ach tergelaten. Geschrapt De nieuwe kabelexploitant A2000/KTA heeft onlangs de Amsterdamse kabeltelevisie KTA en de netten van Zaan stad, Purmerend, Landsmeer en de Ouder-Amstel kunnen kopen op voorwaarde dat de abonnementsprijs van de kij ker stabiel blijft, aldus de woordvoerster. In de nieuwe, voorlopige Mediawet die de Tweede Kamer deze week be handelt, is de betalingsver plichting overigens geschrapt, aldus Ter Meulen. DEN HAAG (ANP) - De twee van oorlogsmisdaden verdach te Bosnisch-Servische officie ren die maandagavond in het huis van bewaring in Scheve- ningen aankwamen, zijn offi cieel nog niet in staat van be schuldiging gesteld. Generaal Djordje Djukic en kolonel Aleksa Krsmanovic waren maandag onder zwaar bewapende escorte van de IFOR-vredesmacht overge bracht van de Centrale gevan genis van Sarajevo naar een IFOR-basis. Daarvandaan werden zij per helikopter en la ter met een vliegtuig 'van de NAVO naar Nederland overge vlogen. Daar bracht een ge blindeerde auto hen onder po litiebegeleiding naar Scheve- ningen. Het VN-tribunaal zal de twee ondervragen in verband met oorlogsmisdaden. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP PvdA zou outer afspraak regeerakkoord uit willen DEN HAAG (ANP, - De WD-fractie in de Tweede Kamer ho»dt vooralsnog' onverkort vast aan het voornenen uit het regeerakkoord om de wao te privatiseren. WD-kamerlid Van Hoof heeft dat dinsdig- gezegd. Hij reageert op aanhoudende geruchbn dat er binnen het kabi net stemmen zouden Ingaan 0111 af te zien van het plan omdat het tecmisch en juridisch onuit voerbaar zou zijn. ,,Ik ben nog niet toe aan de con clusie dat de privatisering niet door moet gaan", aldus Van Hoof. „Mocht straks blijken dat iedereen zegt dat het niet kan, dan moeten we verder kij ken. Maar dan wil ik wel dat er iets substantieels tegenover komt te staan." Wat dat dan zou moeten zijn, wil Van Hoof niet zeggen. Het wao-plan houdt in dat bedrijven zich particulier mogen verzekeren tegen het arbeidsongeschikt heidsrisico. Over de uitvoer baarheid van dit plan bestaan veel twijfels, onder andere bij de sociale partners. Ook de fracties van PvdA en D66 heb ben al diverse malen laten we ten vraagtekens te plaatsen bij het voornemen. Naar verluidt zouden ook de PvdA-bewindslieden van de wao-privatisering af willen. Zij praten daar echter nog niet ipenlijk over. De belangrijkste vrees bij de critici is dat bedrijven mis bruik zullen maken van de pri vatisering. Dat zou kunnen door het personeelsbestand te splitsen. Gezonde werknemers vallen dan onder een particu liere verzekering, terwijl de rest in het „publieke bestel" terechtkomt. Op die manier zouden bedrijven de kosten van arbeidsongeschiktheid op het collectief kunnen blijven afwentelen VVD-staatssecretaris Linscho- ten (sociale zaken) wil dat voorkomen door bedrijven die uit het publieke bestel stappen een premie te laten betalen voor de wao'ers die ze daarin achterlaten. Maar het nadeel hiervan is dat het privaat ver zekeren van het arbeidsonge schiktheidsrisico erg duur en dus onaantrekkelijk wordt, al dus tegenstanders van de maatregel. Concurreren De gedachte achter de privati sering van de wao is dat be drijfsverenigingen moeten concurreren met verzekerings maatschappijen. Dat moet er toe bijdragen dat ze een beter preventiebeleid voeren, zodat minder werknemers arbeids ongeschikt raken. Het kabinet wil daarnaast de wao-premies per bedrijfstak laten variëren. Bedrijfstakken met veel arbeidsongeschikten zijn dan duurder uit. Ook deze maatregel moet ervoor zorgen dat bedrijven beter hun best doen te voorkomen dat hun personeel arbeidsongeschikt wordt. Scharnier De wao-plannen vormen een belangrijk onderdeel van het paarse regeerakkoord. Kok be titelde ze ooit als het „schar nier" daarvan. De geraamde bezuinigingsopbrengst be draagt 750 miljoen aan het eind van deze kabinetsperiode. VLAARDINGEN (ANP) - Een grote brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag de Pelmolen, een groot, uit de vo rige eeuw daterend pakhuis aan de Vlaardingse haven, gro tendeels in de as gelegd. De brand brak rond half twaalf maandagavond uit. De brandweer van Vlaardingen bestreed de brand met groot materieel en kreeg daarbij hulp van Schiedamse collega's en drie blusboten van de Rot terdamse havendienst. Vier naast het brandende pand gele gen binnenvaartschepen met olie werden in allerijl verwij derd. Bovendien bestond er ex plosiegevaar omdat in het pand zuurstof en gasflessen la gen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. DES MOINES (ANP) - De Ame rikaanse senator Bob Dole heeft in de staat Iowa de eerste krachtmeting gewonnen voor de Republikeinse president skandidatuur. Hij kreeg 26 procent van de stemmen. De conservatieve Patrick Buchanan volgde hem verrassend dicht op de Voet met 23 procent van de stem men. Een nog grotere verrassing was de derde plaats van-de ge matigde Lamar Alexander met 18 procent. Hij eindige ruim boven de miljonair Steve For bes die met 10 procent vierde werd. Datum Hoogwater I^aagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 februari 10.15 134 03.50 -125 23.00 126 16.35 -134 15 februari 11.45 136 05.15 -126 18.00 -132 ROOMPOT BUITEN 14 februari 09.20 132 02.50 -119 22.00 124 15.30 -129 15 februari 10.30 137 04.10 -120 23.10 130 16.40 -126 BRUINISSE 14 februari 10.35 147 03.50 -135 23.10 140 16 30 -143 15 februari 11.45 151 05.05 -133 17.55 -138 WEMELDINGE 14 februari 10.25 142 03.50 -131 23.05 134 16 t() -140 15 februari 11.45 145 05.10 -131 17.55 -136 Doodtij: 14 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG - De Sociale Ver zekeringsbank (SVB) zal indi vidueel aangifte doen tegen frauderende buitenlanders, die hier kinderbijslag hebben aangevraagd en ontvangen waarop zij geen recht hebben. Zeven doden bij ongeval in Winterberg WINTERBERG (ANP) - Het merendeel van de gewonden van het busongeval van maan dag; bij de Duitse wintersportplaats Winter berg keert vandaag, dinsdag, terug naar Ne derland. De touringcar raakte gisteren na een slip van de weg. Bij het ongeval vielen ze ven doden en 43 gewonden. Volgens behandelend chi rurg dr. C. Schwenen in het Sankt-Franziskus zieken huis in Winterberg is de toe stand van de meeste gewon den stabiel. Drie tot vier gewonden, onder wiede chauffeur, zijn er zo slecht aantoe dat zij^moeten blij ven. Een deel van de gewonden komt per vliegtuig of heli kopter naar Nederland. An deren, de licht gewonden, gaan over de weg. Niet be kend is of dat per bus of per ambulances zal zijn. Ook is nog niet duidelijk wanneer de zeven stoffelijke over schotten naar Nederland worden gebracht. Onder de gewonden bevindt zich zwemkampioen Ron Dekker (29). Hij ligt met een hersenschudding en een ge kneusde schouder in het zie kenhuis. In de Duitse wintersport plaats Winterberg (Sauer- land) raakte de bus va Hanze Tours uit Zwolle maandag middag tijdens een uitwijk manoeuvre in een slip. De bus belandde ondersteboven naast de weg. Slechts twee mensen kwamen ongedeerd uit debus. Reddingswerkers zijn de he le nacht bezig geweest om de slachtoffers te bergen. Het wrak van de bus is in de loop van de nacht weggetakeld. Dinsdagochtend rond acht uur is uit Deventer een bus van Hanze Tours naar Win terberg vertrokken met 25 familieleden van slacht offers. De meeste lichtgewonde pas sagiers slaagden erin op ei gen kracht of met behulp van de reddingswerkers snel uit de bus te komen. Zij wer den opgevangen in een vlak bij gelegen hotel. Aqdere passagiers zaten zodanig be kneld dat de brandweer er pas na uren in slaagde om hen met speciale apparatuur uit hun benarde positie te be vrijden. Rond 21.30 uur bleek ook dat zeven passa giers het ongeval niet had den overleefd. f De bus met 52 passagiers uit Deventer en omgeving maakte maandag een dag tochtje naar Züschen, ten zuiden van Winterberg. De bus was net aan de terugreis begonnen, toen het ongeluk plaatsvond. De inzittenden, van 17 tot 59 jaar oud, zijn al len op een of andere manier betrokken bij het sportcen trum De Scheg in Deventer. Spiegelglad Het ongeluk gebeurde rond 16.30 uur, toen de bus op een spiegelgladde smalle weg bergafwaarts moest uitwij ken voor een andere bus van Hanze Tours die voor hem reed. De Duitse politie gaat er vooralsnog van uit dat de voorste bus, een dubbeldek ker met Zwolse mbo-scholie- ren, plotseling moest uitwij ken voor twee wagens met pech. De chauffeur van de tweede bus moest daarom ook remmen waardoor de bus om zijn as draaide, de eerste bus raakte en van de weg gleed. De hulpverlening kwam snel op gang. Tientallen redding werkers en artsen werden bij hun werkzaamheden ech ter gehinderd door zware sneeuwval. Bovendien moesten ze een steile helling af om bij de bus te kunnen komen. De chauffeur van de bus raakte zo zwaar gewond dat de politie hem nog niet kon horen. Opgevangen In het Deventer sportcen trum De Scheg richtte de po litie een informatiecentrum voor familie en kennissen van de slachtoffers in, waar zij werden opgevangen door medewerkers van de Riagg en de GGD. Ontreddering en opluchting ontstonden in het centrum toen burgemeester drs. J. van Lidth de Jeude om streeks 01.00 uur de namen van de meeste slachtoffers bekendmaakte. De burge meester sprak van een „ver schrikkelijke ramp, zowel voor De Scheg als voor Deventer". Suske en Wiske ''HET KOSTBARE KADER'' door Willy Vandersteen [4.. en de tuuruipens Men uituaai en J In nu die kernwa- penprutsers eens een (JeMen schoppen fh/ond, heren. Uordt hier toerel- Ui een bed Mean op een buisje technologische troep Dinsdag 13 februari Zierikzee Jaarvergadering Vereniging van oud-leerlingen tuinbouw- wintercursussen. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gewestelijke vergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 10.30 uur. Woensdag 14 februari Zierikzee Speelmiddag voor peuters en kleuters, gymnastiekzaal Mu- lockstraat. Van 14.00 tot 16.00 Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis. 't Zuudènde. 10.45 uur. Jaarvergadering NCVB. In het dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur Brouwershaven Lezing over stambomen in het Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 15 februari Zierikzee Bijeenkomst NBvP afdeling Schouwen. Mondragon. 14.00 uur. Themamiddag 'Wereldwinkel' in het MFC aan de De Huybert- straat 35.14.00 uur. Kat op een heet zinken dak, door Theater Antigone. Con certzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering gemeentelijke ad viescommissie. Stadhuis. 19.30 Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. EHBO-oefenavond met Lotus slachtoffers. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Lingerieverkoping. Consisto rie Oud-Gereformeerde Ge meente. 19.30 tot 21.00 uur. Sirjansland Inleiding ds. J. Koppelaar voor het Reformatorisch Con tact in de kerkzaal. 19.45 uur. Bruinisse Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) afdeling Bruinisse. Hervormd Verenigingsge bouw. 19.45 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee Jaarvergadering visserij ver eniging Helpt Elkander. 14.00 uur. Film Behind the sun in het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein. 19.45 uur. Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00 tot 17.00 uur. Concert Marcel de Groot Groep en Harde Smart. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgel avond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Strao-feest. Achterweg Burgh. 12.00 uur. Kindercarnaval in 'Big S', voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Van 14.00 tot 17.00 uur. Renesse Toneelstuk De kat op het spek door toneelvereniging Op Drift. Bal na. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Oliebollenactie Gereformeer de Kerk. Huis-aan-huis. Vanaf 09.30 uur. Jaaruitvoering Smalstads Ge mengd koor. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Maandag 19 februari Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2