Bewoners Cornelia krijgen één- of tweepersoonskamer Verschil van mening binnen bestuur Brogum over tekort SCHOUWEN-DUIVELAND DE VLIEGER UW KRANT VAN Geluk kandidaat voor nieuwe gemeenteraad Hardrijders betrapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W Tivee miljoen kostende verbouwing verpleeghuis 5 7 9 Haamstede zingt dé bant van schouwen - du weiand! vtwv BRUINISSE DUIVELAND 2IERIKZEE 0111-641562 24 uur bereikbaar ROLSTOELVERVOER GROEPSVERVOER ZIEKENFONDSVERVOER TROUWAUTO'S TAXIBUS HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog, 's Nachts meest lichte vorst. Middagtemperatuur enkele graden boven het Vriespunt. Wind uit noord tot noordoost, matig, rond kracht 4, langs de kusten op het IJsselmeer, krachtig of hard, 6 tot 7. Wolkenvelden DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 152e JAARGANG NR 25925 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COIAANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE De politiek, helaas! ziedaar onze ellende. pesoonlijk. Er zijn ook men- sei die daar niet van houden." Verpleegafdelingen KANSEN Kamerlid Noorman-den Uyl ziet nieuwe kansen gemeentelijk sociaal-economisch beleid. MUZIEK Muziek staat centraal in nieuw zomerprogramma voor Zierikzee. FIETSTOCHT Nierpatiënt J. M. L Tromp uit Zierikzee fietst naar Sint Clara in Rotterdam. VOLLEYBAL Gepruts MEVO in wedstrijd tegen Sibloco rijkelijk beloond met twee punten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Mogelijk weg uit staten NIEUWERKERK - Ria Geluk uit Nieuwerkerk is kandidaat voor de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland. Afhankelijk van haar positie op de D66-kieslijst overweegt zij haar statenlid maatschap op te zeggen. De politieke j.-*.- tijen op Schouwen-Duiveland sluiten rond deze tijd de inschrijfter mijn voor de raadsverkiezin gen van november. Het is wel zeker dat de Nieuwerkerkse boerin/waardin op de lijst van D66 voorkomt. ,,Als ik bij wij ze van spreken op de twaalfde plaats sta, is er voor wat be treft mijn statenlidmaatschap niets aan de hand. Maar als ik op een verkiesbare plaats kom, zal ik een keuze moeten maken tussen de provinciale en gemeentepolitiek. Voor mijn partij zijn beide za ken niet te combineren. Maar het zijn de leden die uitmaken welke plaats op de lijst voor mij is weggelegd," aldus Ge luk. Dat zal medio april gebeuren. Staat Geluk hoog op de lijst, dan heeft zij nog tot november de tijd om haar statenlidmaat schap op te zeggen. De werkzaamheden waarbij de dakplaten van verpleeghuis Comeliastichting worden verwijderd zijn volop bezig. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Over enkele weken begint in verpleeghuis Comeliastich ting in Zierikzee een verbouwing waarbij de huidige vierbedskamers van de bewoners worden omgevormd tot één- en twèebedskamers. Bij hef verpleeghuis wordt momenteel reeds druk gewerkt aan een meer be scheiden bouwkundige aanpassing; Het vervangen van de dakplaten door exemplaren waarin geen asbest is verwerkt. Toen in 1987 aan de Emil Sandströmweg het nieuwe on derkomen voor verpleeghuis Comeliastichting werd ge bouwd was het gebruik van dakplaten, waarin asbest was verwerkt, nog geen enkel pro bleem. „Het gebruik van mate rialen waarin asbest zat was nóg niet gebonden aan bepaal de regels", herinnert de direc teur van de Comeliastichting, A. Schouw zich. Inmiddels is dat drastisch ver anderd. J3ij gewone onder houdswerkzaamheden aan het dak moeten allerlei veilig heidsvoorschriften in acht worden genomen. Veiligheids voorschriften die het bestuur van de Comeliastichting veel extra geld kosten. Kosten die. bij alle grote of kleine onder- houdsw.erkzaarnheden aan het dak terugkeren?* Daarom werd besloten om het probleem één keer drastisch aan te pakken door de oude, as best bevattende dakplaten te vervangen door eterniet exem plaren. De werkzaamheden worden uitgevoerd door een bedrijf uit Sirjansland. Vol gens directeur Schouw is de witte kleur van de nieuwe dak platen een prettige bijkomstig heid. „Ik vind dat heel mooi staan. Maar dat is natuurlijk \brige week vond de aanbeste- dng plaats van de verbouwing Tan de vier oorspronkelijke 'erpleegafdelingen van de Comeliastichting. Een twee iniljoen kostende klus, die moet worden uitgevoerd om dat kamers waarin vier bed den staan niet meer zijn toege staan volgens de nieuwe verpleeghuisnormen van de overheid. In de nieuwe, vijfde verpleeg- afdeling van de Comeliastich ting, die ongeveer twee jaar ge leden aan het verpleeghuis werd gebouwd, werd reeds re kening gehouden met de nieu we normen. In deze afdeling voor psycho-geriatrische pa tiënten zijn uitsluitend kamers waarin één of twee bedden staan. In de vier andere, uit 1987 date rende afdelingen, is dat nog niet het geval. In de komende acht maanden worden de afde lingen stuk voor stuk aange past. Volgens Schouw krijgen de bewoners van het verpleeg huis op deze manier meer pri vacy. Om de verbouwing te re aliseren worden de wanden van de huidige kamers uitge broken en worden stukken aan het verpleeghuis aangebouwd om meer vloeroppervlakte te krijgen. Behalve de privékamers van de bewoners worden ook de ge zamenlijke huiskamers ver groot. Het is de bedoeling dat het verpleeghuis tijdens de verbouwing volop in bedrijf blijft. Dat houdt in dat afde ling voor afdeling wordt aan gepast en steeds twaalf men sen tijdelijk elders in het verpleeghuis worden onderge bracht. Wanneer alles volgens plan verloopt is de verbou wing aan het eind van dit jaar gereed. ZIERIKZEE - Er bestaat binnen het algemeen bestuur van Stichting Brogum verschil van me ning over het tekort op de begroting. Volgens de laatste gegevens zou Brogum structureel der tigduizend gulden te kort komen op de exploi tatie. Dit wordt tegengesproken door een be stuurslid, die anoniem wenst te blijven. Volgens het bestuurslid staan de zaken er anders voor dan voorzitter Peter Groen twee weken geleden in deze krant verklaarde. Volgens Groen lijdt Brogum structureel der tigduizend gulden verlies op de jaarlijkse begroting. Dit verlies zou onder meer veroor zaakt worden door het jaar lijkse Any wave-festival. Volgens het bestuurslid klopt dit echter niet. „Er is wel iets tekort, maar zoals de zaken voorgesteld zijn klopt het niet. Anywave levert geen verlies op. Er worden echter allerlei afschrijfposten in één keer op gevoerd, in plaats van deze over vier jaar uit te spreiden. Dan krijg je scheve verhoudin gen. Zonder Anywave zou het tekort nog veel groter zijn." Aangevallen Zijn woorden worden kracht bijgezet door oud-bestuurslid Jaap van Dijke. Deze was ja renlang direct betrokken bij de organisatie van Anywave en volgt de gang van zaken bij Brogum nog steeds kritisch vanaf de zijlijn. Hij voelde zich min of meer aangevallen door de berichtgeving over het ver lies van het festival. „Ik heb het nagevraagd bij de admini strateur. Deze kon me binnen twee minuten vertellen dat Anywave in 1993 en 1994 een overschot heeft opgeleverd van achtduizend gulden. Ik vraag me dan toch af hoe ze bij het verlies komen. Peter Groen had gewoon zijn huis werk beter moeten doen, dan had hij dit geweten." Groen, die binnenkort de voor zittershamer neerlegt in ver band met een uitbreiding van zijn werk van part-time naar full-time, weerspreekt het commentaar. Volgens hem wil Van Dijke gewoon niet begrij pen dat Anywave een verlies post op de begroting is. „Het festival wordt gebruikt om de begroting sluitend te krijgen. Als je het dan begroot voor tienduizend, gulden en het le vert maar vijfduizend gulden op, dan heb je dus een verlies post. Ondanks dat het festival zelf winst maakt." De afschrijvingen spelen vol gens Groen geen enkele rol in de tekorten. „Waar het om gaat zijn de reële tekorten. Niet om de geraamde tekorten op de begroting. Er moeten nu betalingen worden gedaan en dat gaat moeizamer dan ooit", aldus Groen. Beleidsplan De tekorten hebben volgens hem ook niet te maken met het beleidsplan dat twee jaar gele den is opgesteld. Dit wordt door het bestuurslid ook aan gemerkt als een van de oorza ken van de financiële proble men. „Het beleidsplan op zich zit goed in elkaar. Maar je kunt niet ineens alles veranderen. Dat blijkt wel, want eigenlijk zijn we geen streep verder ge komen. Alleen dat we nu dus bij de gemeente aan moeten kloppen, omdat we zo niet ver der kunnen", zegt deze. Dat het allemaal zo gelopen is wijt hij onder meer aan de on ervarenheid van een aantal le den van het bestuur. „Heel veel oudere leden zijn voor de plannen weggelopen. Die za gen de nieuwe opzet van Bro gum niet zitten. De nieuwe mensen zijn ermee akkoord ge gaan om het hard te spelen in de richting van de gemeente zonder op de hoogte te zijn van alle feiten." Volgens Groen heeft het be leidsplan niets met de zaak te maken. „Dit plan drukt op geen enkele manier op de be groting, omdat de kosten er van niet zijn meegenomen. Zij die dit denken hebben het ui termate verkeerd geïnterpre teerd." In een brandbrief aan de ge meente heeft het bestuur ge vraagd om een verhoging van de subsidie met twintigdui zend gulden per jaar. Zonder deze verhoging kan het be stuur geen verantwoording meer nemen voor het beleid en is het gedwongen de deuren van Brogum dicht te doen. Vanavond heeft het dagelijks bestuur van de stichting een gesprek met het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee. Donderdag avond is een extra vergadering belegd van de commissies wel zijn en sociale zaken en cul tuur. HAAMSTEDE - Voor de tiende keer wordt in de Gereformeer de kerk van Haamstede de zangdienst 'Haamstede zingt' gehouden en wel op zondag 25 februari. De zangavond begint om 19.00 uur. Tijdens de dienst wordt de toon gezet door de 40-dagen- tijd, de zes weken voor Pasen. Aan de dienst werken mee het Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee onder leiding van Mar van der Veer, organist Wim Boer en liturg ds. L. J. Lingen. SEROOSKERKE ZIERIK ZEE - Bij snelheidscontroles op verschillende locaties op Schouwen-Duiveland betrapte de politie 52 weggebruikers op te hard rijden. Van 16.30 tot 18.30 uur werd ge controleerd langs de Seroos- kerkseweg ter hoogte van Se- rooskerke. Zevenenveertig automobilisten hadden het gaspedaal te diep ingedrukt. De hoogstgemeten snelheid was 123 kilometer per uur, daar waar een maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur geldt. Op de Weg naar de Val liepen tijdens een controle van 19.30 tot 21.45 uur vijf hardrijders tegen de lamp. De hoogstgeme ten snelheid bedroeg 111 kilo meterper uur. Blijf op de hoogte van al hei nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving óf 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving af 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving èf 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 190,00 ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: L_J II II II L_J L_J II II II Zer|d de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1