Eerste Straofeest van dit jaar bijna afgelast vanwege sneeuw Vier keer winst volley b alte ams SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE i! NIEUWSBODE 'Kun je zien hoe weinig eenkennig we zijn' THEATER-MENU MONDRAGON dé krant van schouwen - duii'eland! Verkorte rit en alternatieve route Gemeenteraadsleden helpen Actief Terreinbeheer bij knotten wilgen ZIERIKZEE - De vier volleybalteams van Schouwen-Duiveland kwamen dit weekeinde alle tot winst. Ieder team voegde twee punten aan het totaal toe en dat betekende alleen voor de heren van WEA/MEVO'80 een domper. Ómdat de Zierïkzee^e ploeg id de derde divisie uitkomt, is al leen bij hun wedstrijden een vijfde set mogelijk. De drie an dere teams spelen vier sets. Vooraf had MEVO niet op een dergelijke ontknoping gere kend. Het spel van de ploeg was echter dermate belabberd dat tegen hekkesluiter Sibloco een 2-0 voorsprong, en daar mee drie punten, werd weg gegeven. Uiteindelijk won MEVO met 3-2. De heren van Kwiek deden het stukken beter. In een bizarre en spannende wedstrijd werd koploper Spirit met 3-1 versla gen. Een setverlies van 15-2 in de tweede set kon hier niets aan veranderen. De handballers van Delta Sport versloegen het eveneens hoog geklasseerde Saturnus II. Door de zege blijft het team kans houden op de titel. Ko mende zondag komt Delta Sport niet in actie. Over twee weken wacht de zware uitwed strijd tegen koploper EMM. Het was voor Schouwen-Dui veland in meerdere opzichten een goed weekeinde. In Burgh- Haamstede wonnen de basket ballers hun wedstrijd en in. Kruiningen liep Rachid Ben Meziane naar de eerste plaats in de Inkelcross. Meer sport op pagina 7 en 8. Advertentie Donderdag 15 februari Kans op een heet zinken dak in de CONCERTZAAL in RESTAURANT 39,50 inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (0111)412670 5 EERSTE CD Eerste Kamerlid Eversdijk krijgt de eerste CD van het jubilerende CJ+ koor. 5 NUT EN UITSPANNING De harmonievereniging Nut en Uitspanning pre senteert haar jaaruitvoering. 7 HANDBAL Het handbalteam Delta Sport nestelt zich steviger op de tweede plaats. 8 VOLLEYBAL De heren van Kwiek verslaan in Bruinisse koploper Spirit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEESCHE (<^jsebibuo^ "^OÖELBU^ MAANDAG 12 FEBRUARI 1996 152e JAARGANG NR 2592*/ WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In de natuur voelt de mens zich beter, eenvoudiger en meer waar. Vosmaer Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA. ik wil (m.i.v. 01.01.1996) een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18.50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam DhrJmevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Hartdtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie QQI Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. tijd zo'n boom kaal en de rest loopt dan met takken te sle pen. Dat werkt niet leuk en bo vendien kun je op deze manier nog met elkaar praten." Tot 1900 werden bijna alle per celen landbouwgrond in de re gio afgescheiden door rijen knotwilgen. Henk: ,,Het was een hele functionele boom die voor van alles gebruikt werd. Om te voorkomen dat ze te veel schaduw op het land wier pen werden jaarlijks de dunne takken van de boom gezaagd. Vroeger werden deze gebun deld en door de bakkers ge bruikt voor het stoken van ovens en het voor het maken van bezems. Tegenwoordig gaan ze in de versnipperaar. De iets dikkere takken kunnen worden gebruikt als 'poters'. Henk Dalebout: „Poters zijn middeldikke takken die je ge woon in de grond kunt zetten en dan groeien ze vanzelf uit tot een boom. Een aantal men sen hebben hier interesse voor en komen ze halen als we aan het knotten geweest zijn. De dikste takken kun je gebrui ken als openhaardhout." De Stichting Landschapsbe heer Zeeland houdt zich bezig met het instandhouden van agrarisch cultuurlandschap, zonder deze in eigendom te hebben. Ze ondersteunen vrij willige landschapsbeheerders als Actief Terreinbeheer. Tot vorig jaar heette de organisa tie Stichting Landschapsver zorging Zeeland. De naamsver andering werd ingevoerd, omdat er landelijk nogal wat variatie in naamgeving be stond, waardoor het moeilijk was om landelijke activiteiten gezamenlijk te presenteren. De overkoepelende organisatie heet nu Landschapsbeheer Ne derland. Winterse buien HET WEER Veel bewolking en enkele winterse buien. Min. temp. rond het vriespunt. Middagtemp. ±3 graden. Wind uit oost tot noordoost, zwak tot matig, kracht 3 of minder, overdag uit noord, toenemend tot matig, kracht A, langs de kust tot krachtig of hard, 6 tol 7. drukkerij lakenman ochtman Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 Geslaagd eerste prijs was voor de heks Krista Krijger. De tweede prijs ging naar Marloes Lem- son en de derde prijs werd in de wacht gesleept door Ricky Werrij, Een nieuw onderdeel dit jaar was het oplaten van ballon nen. Dit onderdeel kwam in de plaats van het te water laten van brieven in flessen. Van Hengel: „Niet dat dat geen suc ces was, integendeel, nu nog onderhouden mensen contac ten met de vinders van die fles sen, die soms tot in Engeland en Denemarken terecht kwa men. Maar we wilden eens iets anders. Bovendien hoorden we hier en daar geluiden dat het niet milieuvriendelijk is om flessen in het water te gooien. Ik ben benieuwd naar de reac ties van de vinders van de bal lonnen." Ondanks de sneeuw kon het Straofeest in Renesse gewoon doorgaan. (Foto: Marijke Folkertsma) vind ik altijd een rustgevend idee. Ook in het dorp is iemand aanwezig voor calamiteiten." RENESSE - Regen en wind zijn vaak spelbreker geweest tijdens de Straofeesten op Schouwen- Duiveland. Deze keer was het echter een prach tig pak sneeuw dat de traditionele tocht van de paarden langs het strand bedreigde. „We heb ben tot het laatste moment getwijfeld of het wel verantwoord was 'de tocht door te laten gaan," vertelt Henk van Hengel, één van de or ganisatoren van het Strao in Renesse. Tenslotte, nadat het begon te dooien, werd gekozen voor een verlate start en een kortere alternatieve route. Ondertussen werkten de 33 medewerkers uit alle macht om de route sneeuwyrij te ma ken voor de vijftig ruiters die zich hadden ingeschreven. Uit eindelijk startten 35 deelne mers' om half één, anderhalf uur later dan de bedoeling was. Van Hengel: „We maak ten ons een beetje bezorgd over het verloop. De sneeuw kan gaan klonteren onder de hoe ven van de paarden en dan kunnen ze uitglijden. Daarbij komt dat er ook ruiters bij zijn die niet zo ervaren zijn. Geluk kig was het laag water, zodat de paarden langs de vloedlijn konden lopen. Dat was weer een voordeel. Maar alles is pri ma verlopen, de zon liet zich zelfs nog zien. Er rijden ook al tijd twee vertegenwoordigers van het Rode Kruis mee, dat Niet alleen het weer zorgde voor een afwijking van de nor male gang van zaken tijdens het Straofeest. Normaal ge sproken worden de festivitei ten op de Ring rond de kerk ge houden, maar vanwege de reconstructie van de Korte en Lange Reke zag de organisatie zich genoodzaakt uit te wijken naar de Hoge zoom, tussen de Hogezoom en de Jan van Re- neséèweg. Het traditionele pondje om te kerk kwam hier- mèé dan ook te vervallen. Maar de alternatieve locatie kon bij de deelnemers en be zoekers wel de goedkeuring wegdragen. Van Hengel: „Veel mensen vonden deze plaats perfect. Je staat wat meer be schut dan bij de kerk." Ringsteken Net als voorgaande jaren was er ook voor de allerkleinsten weer van alles te doen. Ver kleed mochten de peuters op echte-paarden;, meedpen aan hun eigen ring'stëekwedstrijd. Voor de één betekende dit su pergeconcentreerd. proberen de stok door een vrolijk ge kleurd plastic rrmgetje te ste ken, anderen waren zo onder de indruk van het feit dat ze op een echt paard izaten, dat ze er totaal niet meer aan dachten dat het om ringsteken ging. Prachtig verkleed waren ze al lemaal. Om dit extra te stimu leren had de organisatie deze keer prijzen uitgeloofd voor het mooist verklede kind. Er waren onder meer heksen, big getjes, een lieveheersbeestje, een vogelverschrikker en clowns. Voor de jury geen ge makkelijke opgave. Zoals ge bruikelijk bestond deze weer uit de dames Van Oosten, Wak- kee en De Korte. Gekeken werd vooral naar originaliteit. Van de 106 kinderen die wer den ingeschreven, waren er slechts zeven niet verkleed. De Na het oplaten van de ballon nen, dat onder tromgeroffel plaatsvond, kregen alle 106 kinderen een maaltijd geser veerd in het Wapen van Renes se. Hier vond ook de playback- show plaats. Om dit onderdeel wat te verlevendigen werd de ze uitgebreid met een een soundmixshow. Helaas was niemand moedig genoeg om zijn of haar zangkunsten te vertonen. De eerste prijs ging naar Renata, Daniël en Annet te die heel levensecht een mix van diverse liedjes vertolkten. De tweede prijs was voor de Michael J ackson-vértolking van Jacco. Nanette, Christi- aan, Loes en Remo maakte fu rore met La Cucamarcha en sleepten hiermee de derde prijs in de wacht. Het ringsteken voor de strao- rijders werd gewonnen door Jeremy Lievense, gevolgd door Marianne Scherps en Wendy de Leeuw. Ook was er voor kinderen van zes tot twaalf jaar een ringsteekwed strijd georganiseerd. Hier ging de eerste prijs naar Shirley- Jane van de Weele, de tweede prijs naar Ricky Werrij en de derde prijs was voor Nanette Bezemer. Van Hengel: „Het was weer heel erg geslaagd, gezien alle leuke reacties die we kregen. Veel mensen vinden het de ge zelligste dag van het jaar. Dit is nou eens niet voor de toeris ten, maar echt voor de bevol king." land in actie en ook deze keer was de opkomst goed. Omdat dit de laatste keer zal zijn dat een natuurproject wordt uitge voerd in de nu nog zelfstandige gemeenten besloot coördinator Henk Dalebout verschillende gemeenteraadsleden te vragen om hulp bij het knotten van de wilgen. Henk: „De meesten re ageerden spontaan op het ver zoek. De burgemeesters J. J, P. M. Asselbergs en A. Vogelaar zijn gekomen, de gemeentese cretaris van Bruinisse, wet houder D. van der Wekken, raadslid Geleijnse, wethouder G. E. Houtekamer uit Bruinis se en raadslid N. P. de Dan- schutter, ook uit Bruinisse. Heel leuk, en ze doen het pri ma." Toch houdt Harry Verkaart, vertegenwoordiger van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland een oogje in het zeil: „Het is belangrijk dat er goed gezaagd wordt. Als de tak valt voordat hij helemaal doorge zaagd is, splijt hij verder. Er ontstaan dan wonden die slecht genezen. Bovendien moet je uitkijken dat er geen ongelukken gebeuren. Als je zo'n dikke tak op je hoofd krijgt is dat niet zo leuk." Er wordt gewerkt met handza gen, grote snoeischaren en bijl tjes. Gaat het niet veel sneller met een motorzaag? Harry: „Ja, in principe natuurlijk wel. Het probleem is alleen dat niet iedereen daar mee om mag en kan gaan. Gevaarlijk dus. Daar komt bij dat je minder prettig werkt: de enkeling die zaagt heeft in een mum van ZIERIKZEE - „We willen wel vermeld hebben dat het hier om een co-pro- duktie gaat," roept het Zierikzeese gemeenteraadslid J. J. Geleijnse vanuit een zojuist geknotte wilg. In dezelfde boom bevindt zich, een iets minder uitbundige, secretaris van de gemeente Bruinisse, de heer T. van Oostenbrugge. Tevreden bekijken zij het resultaat van hun gezamenlijke arbeid. Een glimp van de toekomstige samenwerking? Op uitnodiging van de werkgroep Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland kwamen zeven Schouwen- Duivelandse bestuurders afgelopen zaterdag vroeg uit de veren om 48 wilgen te knotten aan de Hoeveweg in Zierikzee. Het onder handen nemen van jecten van dit seizoen van de Voor de zesde keer kwam de de wilgen langs de Hoeveweg Werkgroep Actief Terreinbe- werkgroep van de Natuur- en is één van de laatste knotpro- heer Schouwen-Duiveland. Vogelwacht Schouwen-Duive- De secretaris van Bruinisse, T. van Oostenbrugge (links in de boom) en burgemeester A. Vogelaar knotten een wilg. Rechts Zierikzees raadslid J. J. Geleijnse. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1