Eindelijk erkenning schilder J. Heyse WEEKEND RECEPT Big Daddy's Jazz Band in 't Swarte Schaep dier in het vizier 'Varen, Vechten en Verdienen. Scheepvaart in de Oudheid' Peter van de Zande nu bij FysioSport Centra Rode Kruis organiseert avonturenvakanties Runderschenkel in witte wijntomatensaus TIP TMC introduceert SLEEPY De slaapwinkel met advies. Boris: leuke speelkameraad WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Dubbelexpositie in Middelburg en Domburg MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum in Middel burg is van zondag 7 april tot en met zondag 18 au gustus, onder de titel In schoonheid verstild, een ex positie van werk van Jan Heyse. Tegelijkertijd is in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg een biografische expositie over de kunstenaar te zien. Het is de eerste keer dat een overzichtsexposi tie gewijd wordt aan het werk van Heyse. Bollenvelden, Jan Heyse (particuliere collectie). Primeur voor Zeeland ZIERIKZEE - Peter van de Zande - Beleid voor Ge zondheid heeft zich aangesloten bij een landelijk netwerk van sportfysiotherapeuten. Deze treden onder de naam FysioSport Centra naar buiten. Doel is om door middel van sport- en bewegingsprogram ma's de algehele fitheid van mensen te verbeteren. Basisbereiding stoven: Zout,' kruid en bebloem het vlees. Schroei het in uitge- bruisde en lichtbruine boter aan weerszijden dicht en bak het bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter af piet water. Doe het vlees terug in de braadpan en stoof het met gesloten deksel zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 4 runderschenkels met wei nig bot a 175 g lui V2 winterwortel (ca. 150 g) 4 tomaten 25 g dieetmargarine 1 teentje knoflook 1 eetlepel tomatenpuree 2 dl droge witte wijn 2 theelepels bouillonpoeder 2 takjes tijm of 2 theelepels gedroogde tijm 1 laurierblaadje zout, peper Pel de ui en snipper deze grof. Schil de wortel met een dunschiller en snijd deze in plakken. Ontvel de tomaten en snijd het vruchtvlees in stukjes. Dep de runderschen kels met keukenpapier droog. Verhit de dieetmarga rine in een hapjespan met anti-aanbaklaag. Bak de runderschenkels in circa vijf minuten bruin. Neem deze vervolgens uit de pan en leg ze op een bord. Pel het knof- lookteentje en kneus ze. Bak de wortel, ui en knoflook in circa twee minuten in het bakvet. Roer de tomatenpu ree erdoor en laat het vervol gens circa één minuut mee- bakken. Voeg de wijn, 1 dl water, bouillonpoeder, to maatstukjes, tijm en het lau rierblaadje toe. Breng het geheel aan de kook. Leg de runderschenkels in de saus en laat het geheel in een ge sloten pan op heel zacht vuur in circa 21/2-3 uur gaar sto ven. Breng het vervolgens op smaak met zout en peper. Lekker met lintmacaroni en gesmoorde courgette. Voedingswaarde Bereid dit gerecht eventueel in de snelkookpan onderdruk in de tijdsduur van ca. 30 minuten. per portie: Energie: ±1115 kJ (265 kcal) Eiwit: 27 gram Vet: 15 gram Koolhydraten: 7 gram 'alleen dierlijke pro- dukten, zoals vlees, vitamine D bevattenDeze vitamine zorgt voor een goede conditie van onze botten. Speciaal voor jongeren MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Het Nederlandse Rode Kruis heeft speciaal voor jongeren avonturen vakanties georganiseerd. Dat zijn vakanties waar bij jongeren met en jongeren zonder lichamelijke handicap samen op vakantie gaan. Jan Heyse - in 1882 geboren in Zierikzee en in 1954 in Middelburg gestorven - was één van de vele kunstenaars die woonden en werkten in Zeeland aan het begin van deze eeuw. Heyse was vanaf 1912 als or ganisator bij de voor de Ne derlandse schilderkunst baanbrekende zomerten- toonstellingen van 1911 tot 1920 in Domburg. Zijn werk was daar elk jaar te zien. Daarnaast exposeerde hij ge regeld in Amsterdam, Zee land en Vlaanderen. Hij wordt gerekend tot de Dom- burgse groep waartoe ook bekende kunstehaars als Jan Toorop en Piet Mondriaan behoorden. Zuiverheid Heyse toont in zijn werk de schoonheid en de grootsheid van het landschap, de zee, de mensen en de dingen. Het verlangen naar schoonheid en zuiverheid was Heyses grote kracht. De schilder moet volgens de kenners een STAVERBOKAAL SOMMELSDIJK - De klaver- jasvereniging Klaverboer houdt op 17 februari het jaar lijkse koppeltoernooi om de Staverbokaal. Het toernooi vindt plaats in recreatiecomplex De Staver aan de Olympiaweg in Mid- delharnis. Er wordt gespeeld volgens het systeem van de N.K.U. Het toernooi begint om 11.00 uur. Men kan zich in laten schrijven bij J. Masten broek, telefoon 0187 - 482253. ONGEVAL DEN BOMMEL - De brand- weer van Den Bommel moest er vrijdag aan te pas komen om twee personen uit een au to te bevrijden op de N59. In de buurt van de kruising met de Schaapsweg was van wege de gladheid een auto geslipt. Het voertuig was met de rechterflank tot stil stand gekomen tegen een lichtmast. De lichtmast drong hierbij tot het'midden van de auto door. De passa gier heeft zich volgens de po litie waarschijnlijk het leven gered, door op de schoot van de bestuurster te duiken. Na dat de twee inzittenden door de brandweer waren bevrijd zijn ze overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OMROEP ZEELAND GOES - In het radioprogram ma 'Met Aly de boer op', op maandag 12 februari, staat bij Omroep Zeeland tussen 10 en 11 uur het agrarisch on derwijs centraal. Gasten zijn Jan Roelse van het Groen College Goes en twee studen ten bedrijfskunde van de Ag rarische Hogeschool in Dron- ten. Advertentie grote toewijding hebben ge had bij het maken van zijn schilderijen. Toen de schrijver Frederik van Eden het schilderij 'Driekoningen' op de voor jaarsexpositie bij Arti et Amicitiae in Amsterdam zag schreef hij: „Welk een fraaie, harmonische compositie, hoe goedhartig en zachtzinnig de voorstelling". Heyse volgde zijn opleiding aan de Rijks academie in Amsterdam. De tentoonstelling van Vlaamse primitieven en Ou de Kunst in Brugge in 1902 is mogelijk van grote invloed geweest op zijn werk. Ook de Arts and Crafts beweging in Engeland zorgde voor een herwaardering van de grafi sche kunsten. Dit inspireer de Heyse tot het maken van houtsneden en grafisch werk. Straatbeelden Heyse leefde vrij stil en te ruggetrokken in Middelburg en Veere en maakte lange fietstochten door Vlaande ren. Hij schetste straatbeel den van Damme en Brugge. Zijn modellen zocht Jan Hey se in zijn eigen omgeving. Ben jonge Arnemuidse stond model voor zijn madonna's en later nam echtgenote Mies Visser haar plaats in. Daar naast portretteerde hij vaak zijn dochter en zoon. Na zijn overlijden in 1954 werd een herdenkingstentoonstelling in Veere ingericht. Sinds die tijd is er weinig aandacht aan de kunstenaar en zijn werk besteed. In het Mondriaanjaar 1994 werd in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg een zomertentoonstel- ling uit 1912 gereconstru eerd. Naast het werk van Mondri aan en Toorop vielen de ver stilde schilderijen van Heyse op. De tentoonstelling In schoonheid verstild is een vervolg op het succes van de Zeeuwse Mondriaan-ten- toonstellingen en daarmee krijgt het werk van Heyse volgens de organisatoren de plaats en de eer die het ver dient. Madonna's In het Zeeuws Museum wor den aan de hand van thema's ongeveer zestig werken van de kunstenaar tentoonge steld. Van deze thema's is de serie madonna's met kind een boeiende. De moeder- en kindstudies in tempera, olie verf, gouache en houtsnede worden in de loop der tijd steeds verstilder. Andere thema's van de ten- Onder het motto Go to New- Orleans brengen de Big Dad dy's New-Orleans muziek, van ballades tot Latin Ame rican. Ooit begonnen als mu zikale omlijsting bij Vlagge tjesdag in Scheveningen, is de band (opgericht in 1988) uitgegroeid tot een gerenom meerd orkest. De Big Daddy's Jazz Band geniet eveneens (in uitge breider bezetting) bekend heid als Brassband-formatie. De bezetting is als volgt: Ad van Ooyen (trompet), Ri chard Cochrane (trombone), Cor van Mulligen (klarinet/sax), Ton Kolkman (banjo), Patrick Witberg (sousafoon) en Cees Hoogka mer (drums). De jazzmiddag begint om 15.00 uur. BINGO DIRKSLAND - In de Victo- riahal in Dirksland houdt Buurtvereniging West don derdag 15 februari een bingo avond. Er worden vijftien ronden gespeeld met als af sluiting een superronde. De deuren van de Victoriahal gaan om 19.30 uur open. De bingo start om 20.00 uur. toonstelling zijn stillevens, landschappen, dierstudies en portretten. De komende jaren organi seert het Zeeuws Museum in samenwerking met het Marie Tak van Poortvliet Van de Zande startte een aantal jaren geleden met sport- en bewegingsactivitei ten om de fitheid van mensen te verbeteren door zelfwerk zaamheid. Toen nog een vooruitstrevende gedachte, maar tegenwoordig een alge meen gedachtengoed. Voor de landelijke organisa tie van sportfysiotherapeu ten is dit reden geweest een landelijk netwerk in te stel len, dat zich richt op het ver beteren van de fitheid van mensen door middel van sport- en bewegingspro gramma's. Van de Zande heeft zich bij dit netwerk aangesloten. Preventie Zelfwerkzaamheid en pre ventie staan centraal bij de programma's die worden aangeboden. Deze program ma's kenmerken zich door een mix van fitness, sport en beweging. Ze worden door sportfysiotherapeuten bege leid vanwege hun specifieke kennis van het bewegingsap paraat. FysioSport richt zich op Museum voorjaars- en zo- mertentoonstellingen over Zeeuwse kunstenaars. Het is de bedoeling dat deze tentoonstellingen begeleid worden door een publicatie in de Zeeuwse Katernreeks. mensen van alle leeftijden, daarnaast biedt ze voor men sen met klachten de moge lijkheid om ondanks hun be perkingen toch te sporten. Daarbij wordt ingespeeld op de individuele mogelijkhe den van de deelnemers. Dat kan omdat er met kleine groepen gewerkt wordt. Pakket Binnen het totale pakket zijn aquatraining, eën Cardio/ kracht- circuit en ATB-fiets- training, sterke onderdelen. Het aquatrainen vindt plaats in lokale zwembaden. De fietstrainingen worden ge houden in de Domeinen in Westenschouwen. De algehele fitnesstrainin gen vinden plaats in het ge bouw van het kruiswerk aan het Jannewekken in Zierik zee en in diverse sportcentra. Een trainingsprogramma duurt acht tot twaalf weken. Voor informatie en opgave kan men zich wenden tot Pe ter van de Zande - Beleid voor Gezondheid (telefoon: 416809). Avonturenvakanties zijn echte doe-vakanties. Er is keuze uit een fiets- of water sportvakantie, een steden- reis of kamperen. Tijdens de avonturenvakanties staat het samen actief zijn cen traal. Het zijn weken vol af wisseling en avontuurlijke' ontmoetingen, waarbij vol op de mogelijkheid bestaat om de eigen grenzen te ver kennen. Het feit dat jonge ren met en jongeren zonder lichamelijke handicap erop uittrekken, geeft vakanties net iets extra's. Van iedereen wordt een maximale inzet verwacht. Vaak betekent dit dat de deelnemers net iets meer moeten geven dan ze gewend zijn. Tijdens de vakanties re gelen de jongeren voorname lijk zelf wat er moet gebeu ren. Dit geldt voor alle activiteiten tijdens de we ken, want er gaat geen uitge breide groep begeleiders mee. Wie meer wil weten kan contact opnemen met de plaatselijke Rode Kruis-af- deling. Hier kunnen geïnte resseerden een brochure aan vragen met informatie over alle mogelijkheden. In verband met de planning van de vakantieweken is het aan te bevelen om zich voor 15 februari op te geven. BROUWERSHAVEN- Elf februari is de tweede zon dag van de maand en dat betekent traditiegetrouw jazzmiddag in eetcafé 't Swarte Schaep. Ditmaal wordt de muziek meer, de stad waar al jaren- verzorgd door de Big Dad- lang een bekende jazzclub dy's Jazz Band uit Zoeter- floreert. De Big Daddy's Jazz Band speelt 11 februari in Brouwershaven. (Foto: Dennis v. d. Weetering) design in zeeland verlichting,,antinea" van terzani •«37? 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 0111-413727 Tot 10 maart in hetAllard Pierson Museum Amsterdam AMSTERDAM - Tot 10 maart is in het Allard Piers on Museum, Archeologisch Museum van de Univer siteit van Amsterdam, de tentoonstelling 'Varen, Vechten en Verdienen. Scheepvaart in de Oudheid' te zien. Veel bezoekers hebben reeds kennis geno men van de schepen en zeemanskunst van de oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen. In de maand februari worden lezingen over dit thema gege ven. Aan de hand van origi nele voorwerpen uit de oud heid, reconstructies en modellen laat de tentoonstel ling zien waarom en hoe men in de oudheid het vasteland verliet, soms om oorlog te voeren en soms om handel te drijven. Ook technische as pecten van scheepsbouw ko men aan de orde. De vorm van schepen werd bepaald door hun functie. De oude Egyptenaren bijvoorbeeld bouwden lichte rivierbootjes om de Nijl te bevaren. In de vijfde eeuw voor Christus waren de Grieken machtig geworden dankzij hun ui terst snelle en wendbare ge roeide oorlogsschepen. De bevolking van Rome was afhankelijk van de graantoe voer vanuit Egypte. Hier voor werden supergrote vrachtschepen gebouwd, die qua laadvermogen pas in de 19e eeuw geëvenaard wer den. Ook de haven van Ostia moest voor deze schepen aan gepast worden. Een multimediaprogramma maakt duidelijk hoe de di verse gevechtshandelingen door de geroeide oorlogs schepen uit de vijfde eeuw uitgevoerd werden. Modern Duidelijk wordt'dat oorlogs schepen niet alleen extreem wendbaar moesten zijn, maar ook achteruit moesten kunnen varen. Want als je met je ram een vijandelijk schip had lekgestoken, moest je als de wiedeweerga weer terug, anders ging je zelf mee naar de zeebodem. Ook is er aandacht voor de scheepslieden zelf. Hoe be nard hun positie aan boord was. ervaart de bezoeker als hij in het bouwmodel van de trireme (oorlogsschip uit de vijfde e^uw voor Christus) plaatsneemt. De vuurtoren van Alexand- rië loodst de bezoeker de ten toonstelling binnen. Van de ze vuurtoren, één van de zeven wereldwonderen, zijn onlangs fragmenten op de bodem van dé zee aangetrof fen. De bodem van de Mid dellandse Zee, men spreekt ook wel van het grootste mu seum ter wereld, herbergt nog vele archeologische schatten. Op de tentoonstel ling wordt natuurlijk aan dacht besteed aan de onder- waterarcheologie. Als service aan het publiek organiseert het Allard Pier son Museum zaterdagmid daglezingen die herhaald zullen worden als lunchpau ze-lezingen op de woensdag middag. Deze lezingen zijn gratis voor museumbezoe kers en worden gehouden in de aula van het museum. Voor meer informatie over de tentoonstelling en de le zingen: 020-5252555/2556. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag gesloten. Advertentie GOES Op hel gebied van slaapcomfort is Sleepy al meer dan lien jaar op de Europese mark! aklicf. U kende hel nog niet. Nu, het heeft inmiddels ook Holland aangedaan. TMC introduceert Sleepy. TMC: 20 jaar specialist in woon comfort voegt nu ook slaapcomfort aan zijn brede assortiment toe. Wie een Sleepy-winkel bezoekt, ziet direkl z'n uitgebreide keuze. Naast matrassen en lattcnbodems is er een keur aan kwali teitsdonsdekens, modieuze dekbed overtrekken, hoofdkussens, elegante bedden en praktische kasten... Kortom, alles wat uw slaapkamer nog aantrekke lijker maakt.' De slaapwinkel met advies U wist natuurlijk wel dat u 1 /3 van uw leven verslaapt Maar slaapt u dan ook echt natuurlijk? Stel prioriteiten bij hel vaststellen van ccn goodc combinatie van bedbodem en matras. Laat u advi seren door één van de professionele slaapspecialisten. die in elke Sleepy- vestiging vertegenwoordigd zijn. Hebt u nog iets speciaals te melden? Of bent u op zoek naar iets wat nog niemand beeft? Laat u adviseren! Want, Sleepy, is een échte slaapspecia- list. Hfl (Wnichlelijkt edviefcmlrum ron Slcrjy U bent op zoek naar een nieuwe com binatie? Kies dan in alle rust, want een bedbodem of matras koop je toch niet op zicht! U bent van harte welkom in ons testcentnim en adviescentrum. Sleepy, het adres voor lattcnbodems, boxsprings, waterbedden, spiraalve- ringen, matrassen, kussens, dekbed den, bcdtcxiicl cn slaapkamcrkastcn. TMC Goes, Marconistraat 13, Tel. 0113-250495 (Foto: Marijke Folkertsma) Een vrolijk, speels type, de middelgrote hond Boris. Hij is jong, 2 jaar, en dol op het leven. Deze kruising Labradorf Friese Staby zit in het asiel aan de Zandweg in Zierikzee. Hij verblijft daar tot zich een baasje voor hem heeft gemeld. Bo- ris hoopt dat die zich spoedig meldt om met hem/haar een leuk leven te gaan leiden. Deze zwart/witte reu kan niet ge plaatst worden in een gezin met heel jonge kinderen. Voor kinderen vanaf ongeveer elf jaar is Boris echter een leuke speelkameraad. Met de meeste honden kan hij goed overweg en omgang met katten levert ook geen problemen op. Wie lie ve Boris in het gezin wil opnemen, kan contact opnemen met het dierenasiel, telefoon 0111-417013. Hel onderkomen is geo pend van maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 11.30 uur. Er zit ten nog vier andere honden en negentien katten, die ook een baasje willen. Het baasje van de poes die vorige week in deze krant stond, heeft zich gemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15