VVV en de SRAW samen in transferium Renesse Sneller bijsturen is mogelijk met Zeeuws informatiecircuit CDA-Bru wil uitstel van bouw brandweerkazerne streeknieuws UW THEORIE-OPLEIDING IN 1 DAG!! „OKE": 0111 -413684 „PRIVÉ": 0111-415511 HOF Jaarvergadering Vereniging Beroepsaalvissers In opzet gratis parkeren en shuttlevervoer Vanwege forse meerkosten MAANDAG 5 FEBRUARI 1996 NR 25920 5 Onze vorige kursus was een groot sukses! Ook u kunt deze kursus volgen en afsluiten met het theorie-examen bij het CBR. Aanvang kursus: 17 FEBRUARI Examen: 23 FEBRUARI A.S. Aanmeldingen/Info bij de rijscholen: Vaak kwam ik er niet". Maar als ik eens langs kwam was altijd alles hetzelfde. Een kleine vierkante tafel voor het raam. De man aan de ene kant, de vrouw er tegenover. Allebei zaten ze op een stoel. Hij op de grote, zij op de kleine. Elke dag keken ze elkaar in de ogen of naar opzij, hij naar links, zij naar rechts, de 'hof' in. Het was de tuin waarin hij niet meer werken kon. De tuin was hun venster op de wereld. Het laatste venster. Want ze waren oud. Heel oud. De sporen van het harde leven hadden rimpels gegraven in hoofd en han den. Ze naderden de negentig. Hij was een grote man die eens sterk moet zijn geweest. Lang geleden kon hij haar, klein als ze was, als een veertje optillen. Maar zij voerde wel het meest het woord van de twee. Dat had ze al tijd al gedaan. Samen zaten ze daar en als ik weer eens langs kwam leek het of ze niet van hun stoel waren opgestaan. Ze zaten daar al tijd, dag en nacht. En steeds voerden we het zelfde gesprek. Over de grote tuin en over het huis dat vroeger zo weinig kostte. Zo leek het tenminste. Daarna was er een borreltje of een citroentje. Daar blijf je gezond bij. Zo ging het al jaren. De man werd ziek. En omdat hij heel oud was ging het ook langzaam. Stukje bij beetje werd hem iets afgenomen. Toen stierf hij. De volgende keer dat ik langs kwam was alles nog hetzelfde. Het raam, de tafel en de twee stoelen, maar de grote stoel stond leeg. De koffie was er weer en natuurlijk het citroentje. Alleen was ze achter gebleven. Ze keek naar rechts de tuin in en naar de lege stoel voor haar. Ze was nog goed gezond. Maar na een jaar of wat viel ze opeens. Het was het begin. Aftakeling heet zoiets. Ook die tweede stoel moest blijkbaar leeg komen. Op een dag stonden twee stoelen leeg om de tafel. Het kon niet langer meer. De vrouw werd opgeno men op de verpleegafdeling van een verzor gingscentrum en daar mag ze blijven. Daar is ze nog steeds. Het geheugen wordt elke dag minder. Iedere keer blijkt er weer iets uitge wist te zijn. Ze weet niet eens meer waar ze is. En als ze even de kamer uit geweest is heeft ze in gedachten een grote reis gemaakt. Dan weer denkt ze dat ze toch thuis is en als ze naar buiten naar de straat kijkt ziet ze toch weer haar 'hof'. Maar gek, er rijden allemaal auto's doorheen. Opeens is ze in gedachten jaren terug. Tot haar negentigste was ze alert en helder. Nu wordt ze dement. Toch nog. Het is het verhaal van zomaar een oude vrouw, ergens aan de rand van het leven. Spoedig zal ze vergeten zijn. De wereld raast altijd door. De mensen bouwen en kopen, maken plannen en voeren die uit. Reikhal zend reizen ze verder. Op zoek naar meer en nog meer, naar anders en weer anders, op zoek naar geluk en meer geluk. De huizen worden voller, de kamers met luxe luxe, de muren met almaar hogere diploma's. Ook de mensen krijgen steeds meer, meer informa tie, meer ervaringen, meer kennis en meer geld. Ergens in een ziekenzaaltje ligt nog steeds dat oude vrouwtje. Bij haar gaat alles anders om. Want zij krijgt elke dag minder. Steeds opnieuw werd er iets van haar afgenomen: haar man, haar huis, haar stoel bij het raam, haar gezondheid en haar denkvermogen. 'Hoe gaat het ermee?' vraag ik aan een van haar kinderen. 'Ach' zegt de man. 'Ze lijkt op een kaarsje. Het vlammetje wordt steeds minder en opeens kan het uit zijn.' Ze eet niet veel meer. Af en toe drinkt ze wat. En 's avonds alleen nog wat water. Een heel klein slokje, want meer hoeft ze niet. Een van haar kinderen brengt voorzichtig het kopje bij haar mond. Als ze wat gedronken heeft begint het demente vrouwtje te glimla chen. Want dat mocht ze nog houden. Het is geen citroentje meer. Maar ach. ook dat is ze al lang vergeten. De wijn is water geworden. Ze schudt een beetje met haar hoofd en ze zegt: 'Wat heb ik het toch goed, hè!' Haar ven ster staat open. De hof is in zicht. De beroepsaalvissers willen een betere overlegstructuur. Nu lopen beslissingen over te veel schijven naar de zin van de vissers. (Ar chieffoto) ZIERIKZEE - Veel werk en ergernissen hadden in het achterliggende jaar kunnen worden voor komen door de leden van beroepsvissersvereni ging Zuid-West Nederland beter te informeren. Door de grotere spreiding tussen de hedendaag se beslissers is het volgens voorzitter M. W. Kos ter de hoogste tijd dat een informatiecircuit wordt opgezet, waarmee tijdig voor de besluit vorming bijgestuurd kan worden door prak tijkmensen. In zijn jaarrede wees Koster op de steeds verdergaande decen tralisatie en het overdragen van taken en bevoegdheden naar lagere instanties. Daar door ontstaat steeds meer de kans dat' er besluiten worden genomenMiië grofefe gevolgen- hebben dan èahyahkélijk werd gedacht. Koster memoreerde de con frontaties die vorig jaar heb ben plaatsgevonden tussen ambtenaren van de Algemene Inspectiedienst en fuikenvis sers op de Oosterschelde. Intensieve controles op de na leving van een keerwantver- plichting in de fuiken hebben volgens Koster 'het leven van de vissers meer dan zuur ge maakt'. Overleg Met het opzetten van een soort regionaal platform zouden der gelijke conflicten in de toe komst tot het verleden kunnen gaan behoren. Een geoliede overlegstructuur is volgens Koster hard nodig, zeker nu zich nieuwe problemen aandie nen die om antwoord vragen. Met enkele voorbeelden gaf Koster aan waar hij op doelt. ,,De aanleg van een surfstrand houdt automatisch in dat er een strook water aan de visse rij wordt onttrokken. Een dijkovergang kan als conse quentie hebben dat er veel meer wordt gedoken en een snelle motorbootbaan kan bij voorbeeld inhouden dat er niet meer met fuiken en kubben ge vist kan worden. Vooraf bijsturen is vele keren makke lijker dan achteraf", verklaar de Koster, die op dit vlak een schone taak voor de provincie ziet weggelegd. Ook met de duiksporters heeft de visserijvoorman nog een aantal plooien glad te strijken. Overigens prees hij zich geluk kig met het feit dat ook de duikwereld inmiddels onder kent dat er iets moet gebeuren om botsingen tussen recreëren de watersporters en beroeps vissers die voor hun broodwin ning op het water vertoeven' een halt toe te roepen. De toe^ riemende sociale controle tus sen duikers onderling en de medewerking van camping houders ten aanzien van het stropen van kreeft noemde hij een positieve ontwikkeling. Het bestuur van Zuid-West Ne derland blijft bij het stand punt dat invoering van een zo nering een 'must' is om de vistuigen van de beroepsvis sers te beschermen. Met name in het licht van de stijgende be langstelling van duikers voor de Oosterschelde pleit Koster voor het afbakenen van loca ties waar wel en waar niet ge doken mag worden. De moge lijkheid tot duiken in de nachtelijke uren moet naar zijn mening tot een slechts be perkt aantal locaties worden teruggebracht. Stropers Bovendien stelt de 49 leden tel lende vereniging van beroeps vissers de provincie voor een restrictief beleid te voeren aangaande de uitgifte van duikvergunningen. Een pretti ge bijkomstigheid zou verder zijn dat devisserijkundig amb tenaren. opsporingsbevoegd heid krijgeh. Meei^en intensie vere controles op de activi teiten van sportduikers zou de vissers uitstekend in het straatje van pas komen. Een enquête onder elf leden heeft onlangs aangetoond dat vorig jaar 83 fuiken werden ontvreemd voor een totaalbe drag van ruim 30.000 gulden aan nieuwwaarde. Daarnaast werden aan 49 fuiken vernie lingen aangericht. Schadepost krap 10.000 gulden. ROTTERDAM (ANP) - Prof.dr. J.C. Birkenhager is vrijdag be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij krijgt deze koninklijke on derscheiding voor zijn verdien sten in de maatschappelijke sector en voor zijn werk voor de Erasmus Universiteit in Rotterdam. BRUINISSE Helpt Elkander In tegenstelling tot de gewone gang van zaken komen de le den van de Bruse Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander dinsdag 6 februari niet in de avonduren, maar 's mid dags samen in het verzorgings huis In 't Opper. Mevrouw M. Cohen Stuart-Jumelet hoopt dan te spreken over het leven van de vrouw in Israël. De bij eenkomst begint om 14.00 uur. IJsvereniging Donderdag 22 februari komen de leden van ijsvereniging Nooitgedacht in Bruinisse bij een voor een jaarvergadering. De aanvang is om 19.30 uur in café Centrum aan de Korte Ring. te aan te zijn. Ongeveer een kwart van de badgasten, zo blijkt uit onze enquête, wil op een leuke manier naar het strand worden vervoerd." Parkeren gratis Zowel Veerhoek als zijn colle ga-wethouder G. J. W. van der Salm vinden dat het parkeren op een van de 900 plaatsen van het transferium gratis moet zijn. Bovendien vinden de wet houders dat het vervoer vanaf het transferium naar strand of dorpskern voor verblijfsrecre- anten teveneens kostenloos moet zijn. Veerhoek: ,,Wij wil len dat dit project slaagt. Ook al vragen we maar een gulden voor de shuttlebus, dan nog zal de recreant gaan rekenen of hij met de auto misschien goedko per uit is. Ik weet echter nog niet hoe de gemeenteraad hier over denkt." Haamstede De financiering van het trans ferium is nog niet rond. De ge meente zal exclusief de grond 1.370.000 gulden op tafel moe ten leggen. De provincie be taalt 1.467.000 gulden mee en van het rijk wordt 3,2 miljoen verwacht. Begin maart neemt een kamercommissie hierover een besluit. Als het transferium in Renesse een succes wordt, wil Veer hoek ook in Haamstede een dergelijke grote parkeerplaats inrichten. De gedachten hierbij gaan uit naar uitbreiding van de huidi ge parkeerplaats achter de brandweerkazerne. BRUINISSE - De CDA-fractie binnen de ge meenteraad van Bruinisse doet middels een brief een dringend beroep op het Bruse college én de overige raadsfracties om de bouw van een brandweer- en Rode Kruis-kazerne uit te stel- zerne, omdat het CDA na am pele overwegingen tot de con clusie is gekomen dat het beno digde extra krediet van 180.000 gulden niet op verantwoorde wijze kan worden gevonden in de algemene middelen". BURGH-HAAMSTEDE - De VVV Schouwse Kust krijgt een bemande informatiepost op het transferium bij De Dreef in Renesse. Bedoeling is dat ook de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) een plaats krijgt in het hoofdgebouw van de toeristische verzamel- parkeerplaats. Als het aan de beide Wester- schouwse wethouders ligt worden zowel het parkeren als het shuttlevervoer gratis. Dat bleek vanmiddag, maan dag, uit een toelichting op de plannen voor het transferium, die wethouder C. W. Veerhoek en hoofd gemeentewerken W. van Meerten gaven bij het be zoek van de statencomissie wa terstaat en verkeer. ,,Het is duidelijk niet de be doeling dat we een derde kan toor gaan openen. We gaan op het transferium niet verder dan het verstrekken van infor matie," zegt VVV-voorzitter D. Mooijaart. Wel kan in de info- post via een directe lijnverbin ding met het kantoor aan de Zoom worden gekeken of er nog plaatsen vrij zijn in hotel, pension of op de camping. Na sluitingstijd van de infobalie kan de recreant zelf met be hulp van beeldschermen infor matie opvragen. Het ligt in de bedoeling dat ook de SRAW onderdak krijgt in het hoofdgebouw bij het transferium. Zeker is dat vol gens Veerhoek nog niet. De kosten hiervan zijn nogal hoog. Wel zeker is dat ook de gemeente een infostand krijgt. Hier wordt de nieuwe strand- zonering duidelijk gemaakt, zodat de recreant per shuttle bus kan afreizen naar het strand van zijn keuze. Paardentram Verder in en om het hoofdge bouw: een geldwisselkantoor, de fietsverhuur en het station van de paardentram. Veer hoek: ,,Daar blijkt ook behoef Een impressie van het hoofdgebouw van het transferium met daarin een post van de VVV Schouw se Kust. Bouwbedrijf Van der gehelde nut amêtuAtelcj&e öuzdiU&i Nieuwbouw Verbouw Onderhoud Renovatie Timmerwerken Metselwerken Kozijnen Ramen Deuren Trappen - Bungalows en utiliteitsbouw - Renovatie van monumenten Nauwkeurige prijsberekening vooraf Bel voor een afspraak of offerte len. Het CDA pleit in haar brief voor uitstel van de bouw tot en met mei 1996. Als argument voor uitstel voert de christen democratische fractie aan dat in mei het dekkingsplan van de regionale brandweer be kend gemaakt wordt. „Zodat eerst dan bekend zal zijn of ■Bru al. dan niet een steunpunt wordt voor de brandweer.", al dus het CDA. Als uit dat dek kingsplan zou blijken dat het niet de bedoeling is dat Brui nisse een steunpunt wordt, dan heeft bouw van een nieuwe brandweerkazerne in de visie van het CDA geen zin. „Wordt Bru wel steunpunt, dan verdient het aanbeveling, slechts over te gaan tot de bouw van een brandweerka- Volgens het CDA kan de totale bouwsom - die dan de één mil joen gulden passeert - slechts bijeen worden gebracht indien er rigoureus wordt geschrapt in reeds toegezegde beleids voornemens. „Vandaar dat het CDA na veel wikken en wegen tot de conclusie is gekomen dat nieuwbouw van de kazerne fi nancieel alleen verantwoord is indien het Rode Kruis er niet aan deelneemt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5