'Zeeuwse Alp' uitdaging voor bergbeklimmers en speleologen Nieuwsbode Extra verder onder een andere naam Expositie van schilderijen door Fransje van der Swan 1 Het extraatje van Duyvis. Keukens half geld twmmm Cm**3 deurloo Organisatie in beweging' en Delta Expo: Vanaf vandaag: Het Extra Nieuwsblad In expositiegang Corneliastichting GEOPEND Deze week alleen bij Albert Heijn. CU WOENSDAG 31 JANUARI 1996 NIEUWSBLAD deurloo —mannen schuithaven 2-4 Mol 7 mol 5 Wegens een chronisch gebrek aan bergen in Nederland zijn de snel in populariteit groei ende klimcentra altijd op zoek naar nieuwe uitdagin gen. Pieter de Haas van de 'Organisatie in Beweging' zag in de pijler goede moge lijkheden en ging praten bij Delta Expo en Rijkswaters taat. Dat resulteerde in een vergunning de pijler te gaan gebruiken als klimattractie. „Om bij de pijler te komen moet je al een uitdaging aan gaan," vertelt De Haas en thousiast. „Omdat hij mid den in het water staat, kun je er alleen met een boot ko men. We starten bij het Pa viljoen van de Delta Expo waar de klimspullen klaar liggen. Dan begint de tocht naar de waterkant en van daar gaan we met rafts (rub berboten) naar de pijler. Een tochtje van twee minuten. Voor indivuele klimmers worden stabiele kano's ge bruikt." Niveaus Vervolgens wordt vanaf het platform met de beklimming begonnen. Het echte pio nierswerk is al gedaan door de organisatie. De pijler is rijk voorzien van metalen haken en ogen waaraan de al pinisten, die aan een veilig heidskabel vast zitten, naar de top kunnen klauteren. De tocht wordt begeleid door ge diplomeerde kliminstruc- teurs. In het parcours zijn drie routes van verschillende niveaus aangebracht. Groen is de gemakkelijkste, het klim en klauterparcours. Hier kan iedereen, met of zonder ervaring, aan mee doen. Ook kinderen vanaf ze ven jaar. Er wordt alleen ho rizontaal, via touwen en netten geklauterd. De oranje route is voor deel nemers die meer willen, maar nog nooit eerder een berg of wand beklommen hebben. Er wordt naast hori zontaal ook verticaal ge klommen tot het middelste deel van de pijler. Vandaar weer 'abseilen' naar bene den. De rode route is voor de echte cracks. Er wordt helemaal naar de top geklommen en vanaf daar bestaat de moge lijkheid om af te dalen in de schacht van de pijler. De Haas: „Dat is echt een avon tuur, een afdaling van veer tig meter, tot onder de water spiegel dus. In de schacht waan je je in een grot." Regels Pieter de Haas is docent Bui tensporten bij het CIOS in Goes en zelf fervent liefheb ber van buitensporten. De Haas: „De buitensport is snel in populariteit aan het toenemen. We hebben een NEELXJE JANS - De eenzame pijler die als gevolg van bezuinigingsmaatregelen achter bleef in het bouwdok van de Oosterscheldekering, is niet langer een nutteloos blok beton. Vanaf april dit jaar kun nen liefhebbers van bergbeklimmen de 28 meter ho ge 'Zeeuwse Alp' bedwingen onder leiding van Pie ter de Haas uit Serooskerke. Pieter de Haas in actie. Met rubberbootjes worden de alpinisten naar de pijler gevaren. tijd gehad dat er bussen vol mensen naar de Ardennen af reisden om daar te gaan wildwaterkanoën. Als er maar een beetje sneeuw lag werd er gelanglauft door honderden mensen. Dat soort uitwassen is natuurlijk heel slecht voor de natuur. Maar ook in Nederland ko men steeds meer mogelijkhe den voor buitensport. Recre atieschappen spelen op de behoefte in door gebieden speciaal hiervoor in te rich ten. Een voorbeeld hiervan is de Hollandse Hoeve in Goes. Dat ontwikkelt zich steeds verder." Veiligheid Nadeel van de snel groeiende populariteit van deze tak van sport is dat het soms met de veiligheid niet zo nauw wordt genomen. De Haas: „In wezen kan ie dereen een buitensportgele genheid gaan exploiteren. - Door de grote belangstelling bestaat dan de neiging om zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen en dan worden er concessies gedaan op het vlak van de veiligheid. Ik vrees dat er eerst ongeluk ken moeten gebeuren voor dat er regels opgesteld wor den. Dat is bijvoorbeeld in Engeland al gebeurd waar door een groot ongeluk vier kinderen om het leven kwa men. In Nederland wordt wel geageerd door natuurbe schermingsorganisaties die bang zijn voor toestanden als in de Ardennen. Er zijn wel pogingen om regels te maken en een soort keurmerk of zoiets, maar dat komt nog niet echt van de grond. De ANWB is wel geïnteres seerd." Voor informatie over het pij- lerklimmen kunnen belang stellenden bellen naar de Or ganisatie in Beweging, de heer Pieter de Haas, telefoon 672267 of naar de Delta Expo, de heer Ted C. J. Sluijter, 652702. ZIERIKZEE - Veel mensen hebben ongetwijfeld ge dacht dat ze vandaag een nieuw huis-aan-huisblad van de deurmat opraapten. Dat is gedeeltelijk waar. Naam en vormgeving zijn inderdaad nieuw, maar hebben slechts de plaats ingenomen van een oude bekende: De Nieuwsbode Extra. Het brengen van in formatie en nieuws over de meest uiteenlopende on derwerpen op Schouwen-Duiveland blijft echter als vanouds in deze krant. Het Extra Nieuwsblad wil met deze nieuwe uitstraling lezers en adverteerders nog beter van dienst zijn. ZIERIKZEE - In de expositiegang van verpleeghuis Corneliastichting in Zierikzee is tot en met zondag 31 maart een expositie van schilderijen, gemaakt door Fransje van der Swan-van der Heijm uit Drei- schor. VERGADERING ZIERIKZEE - In het Huis van Nassau in Zierikzee is vrijdag 16 februari de jaarvergadering van de vissersvereniging Helpt Elkander. De agenda omvat een huishoudelijk ge deelte en twee inleidingen. De voorzitter van Zevibel, J. D. de Voogd vertelt over actuele Ze- vibel-zaken, waarna drs M. van Stralen een inleiding houdt over de inventarisaties van mosselzaad. Daarbij komt aan de orde hoe dat toe nu toe gebeurde en hoe het in de toe komst is gepland. De vergade ring van Helpt Elkander be gint om 14.00 uur. EXPOSITIE VLISSINGEN - In Galerie Hannelore Meyaard in Vliss- ingen is van zondag 28 janu ari tot en met zondag 18 fe bruari een expositie van zeefdrukken die werden ge maakt door de popster en kunstenaar Herman Brood. Behalve zeefdrukken omvat de expositie ook een aantal T-shirts met opdruk die door Brood werden gemaakt. Ga lerie Hannelore Meyaard is gevestigd aan de Hendrik straat 8. De expositie is geo pend op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroorlkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! ROTTERDAM STADIONWEG 41a - 010-4834441 ROTTERDAM (OMMOORD) SATIJNBLOEM 55 (BUTOWUS) - 010-4550511 OUD-BEYERLAND BURG OE VRIES 0ROEKWANLN 2 0186-621066 CAPELLE A/D IJSSEL HOLLANOSCH DIEP 63c - 010-4501572 Een belangrijke reden voor de naamsverandering is voortgekomen uit een 'spraakverwarring' die ja renlang hardnekkig stand hield. De naam van het gratis huis-aan-huisblad Nieuws bode Extra werd vaak ver ward met de andere uitgave van Lakenman Ochtman: De Zierikzeesche Nieuwsbo de, de abonnementenkrant die vier dagen per week op Schouwen-Duiveland ver schijnt. Beide kranten wor den namelijk eenvoudigweg de 'Nieuwsbode' genoemd. Voor zowel lezers als adver teerders zorgde dit regelma tig voor communicatiestoor nissen. Maar niet alleen de 'spraak verwarring' was een reden om de vormgeving en de naam te veranderen. Binnen de grafische bedrijven zijn Advertentie VERHUUR/VERKOOP AUTO-IMPERIALS SKI-BOXEN SNEEUWKETTINGEN Reserveer tijdig!! A de afgelopen jaren veel nieu we technieken ingevoerd en met name het digitale vorm geven is een belangrijke in novatie in deze bedrijfstak. Ook bij Lakenman Ocht man is men onlangs begon nen met deze manier van werken. Het is een techniek die veel mogelijkheden biedt en de kwaliteit van het druk werk is daarmee aanzienlijk verbeterd. Ontwerp Het Extra Nieuwsblad is ont worpen door grafisch ont werper Kees van de Wete ring. Kees: „Het invoeren van nieuwe technieken is vaak het moment om aan de slag te gaan met de lay-out van kranten, bladen en druk werk. Bij het samenstellen van de krant wordt zoveel mogelijk gewerkt volgens een zogenaamde 'basis-lay- out'. Na een bepaalde tijd is dat echter aan verandering toe. Als je naar kranten kijkt van tien jaar geleden, ervaar je die als ouderwets. De vorm geving van allerlei zaken om ons heen, denk bijvoorbeeld aan mode, is voortdurend aan verandering onderhevig. Datzelfde geldt voor een krant." Alhoewel niet bewust, erva ren de meeste mensen het als prettig als een krant goed in gedeeld is, en dat vaste ru brieken altijd op dezelfde plaats staan. Daarnaast is het lettertype van belang voor de leesbaarheid. Van de Wetering: „Behalve de basis-lay-out heb ik geko zen voor een ander letterty pe. In de Nieuwsbode Extra gebruikten we een strakke letter zonder schreef, de Hel vetica. De nieuwe kopletter heet Optima en is wat meer een krantenletter. Het ande re lettertype dat gebruikt wordt heet News. Deze letter is iets groter geworden, van 8 naar 8,5 punten. Het lijkt een miniem verschil, maar als je de oude krant ernaast legt zie je het verschil duidelijk." Het team van medewerkers dat zich beziggehouden heeft met het ontwikkelen van Het Extra Nieuwsblad is zeer tevreden over het resul taat en hoopt uiteraard dat de lezer dat ook zal zijn. Het blad heeft een heel andere uitstraling en hiermee wordt tevens de trend om huis-aan- huisbladen de status van nieuwsblad te geven ge volgd. Advertentie NA eeN -EosrpseioDe VAN eNkceue vvemj A.S.3*reeD*<S -Ö F£B£ WePEEO/VA Be Srlioultisr Westenschouwenseweg 18-22 Westenschouwen - Burgh-Haamstede Telefoon 0111-652325 A De kunstenares vindt de on derwerpen voor haar schilde rijen hoofdzakelijk in het Zeeuwse landschap. Zij wordt ook geïnspireerd door land schappen in Frankrijk, Enge land en Australië. Landschap pen met water, wolken en boomgroepen vormen de basis voor haar aquarellen, pastels, SNOWPARTY BRUINISSE - Geheel passend in het weerbeeld van de afgelopen weken houdt Jeugdsociëteit de Pul in Bruinisse zaterdag 3 februari een Snowpar- ty. Met behulp van een sneeuwmachine wordt het soosgebouw omgeto verd in een heus winter sportoord. Daarbij ont breken de bijpassende drankjes en hapjes niet. Voor de mensen die nog met wintersport gaan is het feest een mogelijk heid alvast de sfeer te proeven van het après- ski. De Pul is geopend vanaf 19.30 uur. PROEFVAART BRUINISSE - Op het Zijpe heeft de mosselkotter Bru 27 Elisabeth van de Firma D. de Ronde en Zonen een geslaag de proefvaart gemaakt met twee nieuwe Cummins- voortstuwingsmotoren. De krachtbronnen van het ty pe KT 19-M werden aangele verd door Cummins Diesel Sales en Service in Dordrecht. De hermotorisering werd uit gevoerd bij Maaskant Shipy ards in Bruinisse. De vorige motoren van dezelfde fabri kant dateren van 1989, het jaar waarin de Bru 27 in de vaart werd gebracht. olieverf-acrylschilderijen en pentekeningen. Van der Swan werd geboren in Rotterdam. Zij volgde daar schilderlessen bij Klaas van der Erve en leer de etsen op de Kunstacademie in Rotterdam. Zij behaalde de onderwijsakte tekenen en gaf enige jaren tekenles op een ly ceum. Zij volgde beeldhouw en boetseerlessen bij Huib Noorlander in Rotterdam en schilderlessen op de Vrije Aca demie in Den Haag. De kunste nares uit Dreischor is werkend lid van de Zeeuwse Kunst kring en lid van een aantal an dere schilderskringen. Haar werk werd eerder geëxposeerd in Zierikzee, Middelburg, Brouwershaven, Warmond en Middelharnis. In de expositiegang van de Corneliastichting zijn haar schilderijen tot eind maart da gelijks te zien van 9.00 tot 21.00 uur. Advertentie Aanbiedingen geiden t/m ralerdag 3 februari a Advertentie Kees van de Wetering, grafisch ontwerper bij drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman, is bezig met de vormgeving van Het Extra Nieuwsblad. (Foto: Joop van Houdt Bovendien maakt u kans op één van de 10 Philips turbo-drive video recorders tw.v. f. 749.- of zelfs op een Philips tv-video-combi tw.v, f. 999.-. Zie verpakking en actiefolder in de winkel. Groot vldeofeest bl| Duyvis pinda's. Vldeo-voordeelbon op elke zak. Bi) aankoop van twee zakken Duyvis pinda's kunt u de tweede videofilm gratis huren. Duyvis pinda's, gezouten of ongezouten,-1 qq zak 250 gram 229 i.UJ Duyvis pinda's, gezouten, r\ qq zak 350 gram 229 C-CJjJ lisrfon verhuur verkoop onderhoud Schuithaven 10 Zierikzee 0111 420080

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1