Belastingverlaging en hogere tarieven 'Kwaliteit en een gerichte, individuele benadering' Het schrijfonderwijs door de jaren heen Kunstschouw dit jaar op ruim twintig locaties Expositie familiearchief Sim Bolus poppentheater speelt dierenverhalen Enquête Beter Wonen Energieheffing kan geld opleveren Mare Oosterwaal nieuwe eigenaar Attila WOENSDAG 31 JANUARI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Aan de ene kant minder loon- en in komstenbelasting betalen en aan de andere kant meer belasting betalen over het energiegebruik. Dat is in een notedop de inhoud van de energieheffing die de overheid begin dit jaar heeft ingevoerd. De bedoeling van het duurder maken van het energie gebruik is zowel huishoudens als bedrijven, instel lingen en andere organisaties er toe te bewegen zui niger om te gaan met energie. lijk er financieel iets op voor uit gaan: het voordeel van de belastingverlaging is dan groter dan de lasten van de energieheffing. Energiebesparing betekent dus twee vliegen in één klap: u betaalt minder aan het energiebedrijf omdat u min der energie afneemt en u be taalt minder heffing. Per 1 januari jongstleden is de energieheffing ingevoerd. Dat betekent dat heffing moet worden betaald over de hoeveelheid aardgas, elek triciteit of olie die wordt ge bruikt. De energierekening zal dus omhoog gaan. Toch hoeft duurdere energie niet te betekenen dat het besteed bare inkomen lager wordt. De opbrengst uit de energie heffing wordt namelijk te ruggesluisd naar de belas tingbetalers in de vorm van verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Ook deze belastingverlagingen zijn per 1 januari ingevoerd. Aan de ene kant moet dus meer worden betaald voor het energiegebruik, maar aan de andere kant hoeft minder inkomsten- en loon belasting te worden betaald. Op het eerste gezicht lijkt dit een vestzak-broekzakaan- pak. Hoe kan deze regeling een zuiniger gebruik van energie stimuleren? De belastingverlaging is een algemene maatregel die ef fect heeft op het inkomen en geen verband houdt met het energiegebruik van het huis houden. Er is geen mogelijk heid om het bedrag van de belastingverlaging te beïn vloeden. De hoogte van de energie heffing is afhankelijk van het totale energiegebruik van het huishouden. Dit ge bruik is wel te beïnvloeden en daarmee de hoogte van de heffing. Bij een gemiddeld energiegebruik heeft de energieheffing uiteindelijk geen of een beperkt effect op de financiële positie. Als het energiegebruik echter wordt verminderd, dan is het moge- Broeikaseffect De energieheffing moet lei den tot energiebesparing. En energiebesparing is gunstig voor de portemonnee, maar draagt ook bij aan een beter milieu. Bij het verbranden van fossiele brandstoffen, zoals olie, kolen en aardgas, ontstaat luchtverontreini ging. Een van de gassen die wordt uitgestoten is kool dioxide (CO9). Kooldioxide is de grootste veroorzaker van het broeikaseffect: het stijgen van de gemiddelde wereldtemperatuur, waar door het klimaat gaat veran deren. De gevolgen kunnen ernstig zijn. Reden genoeg dus om er iets aan te doen. De energieheffing is een van de mogelijkheden. Behalve voor aardgas en olie geldt de heffing ook voor elektrici teit, omdat bij het opwekken van elektriciteit fossiele brandstoffen worden ver brand. Over een bepaalde hoeveel heid energie hoeft geen heffing te worden betaald. Deze heffingvrije energie is per huishouden vastgesteld op 800 m3 aardgas en 800 kWh elektriciteit per jaar. Per 1 januari is het normale tarief van elektriciteit door de Duurdere energie hoeft niet te betekenen dat het besteedbare inkomen lager wordt. energieheffing met ongeveer vijftien procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. De heffing over aardgas wordt stapsgewijs over drie jaren ingevoerd. De prijs van aard gas zal in 1998 met 20 tot 25 procent zijn gestegen ten op zichte van 1995. De energieheffing wordt ver werkt in uw energiereke ning: de heffing komt boven op de prijs die huishoudens maandelijks betalen voor aardgas en elektriciteit. Het energiebedrijf int (feze gel den en draagt ze af aan de Belastingdienst. De belas tingverlaging ontvangen huishoudens ook per maand. Uw maandelijkse netto-loon of uw uitkering zal iets hoger Stapsgewijze invoering van de energieheffing Bedragen (inclusief BTW) 1996 1997 1998 Elektriciteit per kWh 0,035 Aardgas per m3 0,038 0,035 0,075 0,035 ƒ0,112 zijn. Daar hoeft u verder niets voor te doen. Heffing verlagen Hoe minder het energiege bruik, hoe lager de energie heffing. Huishoudens met een hoog of gemiddeld ener gieverbruik kunnen door het nemen van een aantal simpe le maatregelen behoorlijk wat gas en elektriciteit be sparen. Een paar voorbeel den: het licht uitdoen waar het kan, de wasmachine al leen vol laten draaien, tv en geluidsapparatuur niet op stand-by laten staan, korter douchen en de waakvlam van de verwarming uitdoen tijdens de zomermaanden. Een aantal andere bespa ringsmaatregelen vergt een kleine investering, die echter snel weer is terugverdiend: tochtstrips, spaarlampen, een waterbesparende dou chekop en isolatiemateriaal voor leidingen. Meer informatie Degenen die meer informatie over de energieheffing wil len hebben, kunnen bellen met de Postbus 51 infolijn: telefoon 06 - 8051 (40 cent per minuut). Daar ligt een gratis brochure over de energie heffing voor u klaar. Voor pasklare informatie over energiebesparing kunt u terecht bij uw energiebe drijf. IN PERSPEKTIEF SCHARENDIJKE - De regio nale Werkgroep In Perspek- tief Schouwen-Duiveland/ Tholen (interkerkelijke werkgroep voor familiele den en vrienden van psy chisch zieke mensen), nodigt familieleden en vrienden van psychisch zieken uit tot het bijwonen van een huiska mer- en ontmoetingsavond op dinsdag 6 februari. De bij eenkomst wordt gehouden bij de familie Knol, Ringdijk 3 in Scharendijke en begint om 19.45 uur. Wie interesse heeft om deel te nemen aan de bijeenkomst kan zich on der andere aanmelden bij mevrouw J. H. Knol, tele foon 671443. OLIEBOLLEN BURGH-HAAMSTEDE - De Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede houdt op zaterdag 3 februari een olie bollenactie, waarbij huis- aan-huis oliebollen worden verkocht. De opbrengst van de actie is bestemd voor de geluidsinstallatie van de kerk. FILMS EN TONEEL GOES - In podium 't Beest in Goes worden begin februari enkele speelfilms gedraaid en presenteert Josse de Pauw de solo-voorstelling De Ver huizing. Tot Ziens is de speel film van regisseur Heddy Ho- ningmann, die donderdag 1 en vrijdag 2 februari wordt ver toond in 't Beest. Centraal staat een ontmoeting op de ijs baan die zich ontwikkelt tot een allesverslindende verliefd heid. Dinsdag 6 februari wordt de film Mes in het water van Roman Polanski vertoond. Al le films beginnen om 20.30 uur. De solo-voorstelling van Josse de Pauw is vrijdag 2 februari te zien in 't Beest. De Verhui zing is een melancholisch ver haal over een man wiens pro bleem het is dat hij zonder vertrouwen is geboren. Ook deze voorstelling begint om 20.30 uur. WERELDKAMPIOEN OVEZANDE - J. W. Stroo uit Ovezande is onlangs wereld kampioen geworden in het fokken van kanaries op kleur. De Zeeuw werd kam pioen met een stam van vier vogels in de categorie goud/groen. Bedoeling is vier vogels te fokken die zo veel mogelijk op elkaar lij ken.. ZIERIKZEE - Geen grote verbouwing, maar wel meer nadruk op kwaliteit van de sportbegeleiding. Mare Oosterwaal, de nieuwe eigenaar van Sportcen trum Attila aan de Hem 26 in Zierikzee, staat bol van de plannen. Door een klantvriendelijke opstel ling hoopt Marc van het sportcentrum een gelegen heid te maken, waarbinnen jong en oud zich prettig voelt. Mare Oosterwaal heeft een opleiding tot sportleider ge volgd bij het Centraal Insti tuut Opleidingen Sport (CIOS). Daar heeft hij zich onder meer gespecialiseerd in volleybal, surfen en fit ness. Een opleiding die hem goed van pas komt sinds hij Attila van Hans Lang heeft overgenomen. ,,In het verleden is de goede naam van fitnesscentra soms bedorven door een verkeerde manier van bodybuilding, waarbij kunstmatige en on gezonde middelen werden gebruikt. Tegenwoordig neemt een goede gezondheid steeds meer een centrale plaats in bij mens en maatschappij. Daarom wil ik de nadruk leg gen op een goede sportbege leiding, die wat mij betreft perfect moet zijn. Vandaar dat ik zeer indivi dueel gericht te werk ga en zoveel mogelijk rekening houd met de wensen, maar ook met de fysieke mogelijk heden, van de mensen," legt Mare uit. „Juist de fitness is een uitste kende mogelijkheid tot con ditionele verbetering en krachtverbetering. In tegen stelling tot vele teamsporten gebeuren er bij fitness nooit ongelukken." Computer Met een speciale computer wordt door middel van een aantal tests een zogenaamd fitheidsprofiel gemaakt. Mare: „Alvorens ik samen met iemand een trainings programma opstel, kan ik met dit apparaat onder meer iemands uithoudingsvermo gen, kracht, lenigheid, bloed druk en vetpercentage me ten. De gegevens worden keurig op een rapportje afge drukt en bewaard. Dit stelt mij niet alleen in staat om een individueel gericht trai ningsprogramma op te stel len, maar geeft tegelijkertijd een goed beeld welke zaken op een verantwoorde manier verbeterd kunnen worden. Door de tests regelmatig te herhalen, kan ik zien of het trainingsprogramma het be oogde effect heeft." Momenteel runt Mare de zaak nog alleen, maar op ter mijn is het de bedoeling dat er een aantal gediplomeerde, vakkundige mensen aange trokken worden. Van belang vindt de sportleraar daarbij dat de mensen zich werkelijk ontspannen en thuis voelen. Mare: „De bar houd ik erin, maar ik ben wel van plan om de accommodatie en het ma teriaal te verbeteren. Onlangs heb ik een loopband aangeschaft en ga ook fietsen en steppers plaatsen. In de derde fase zal tenslotte aan dacht worden geschonken aan manieren om de fitness multifunctioneler te maken. Ik denk daarbij aan samen werking met fysiotherapeu ten. Bedrijven Ook ligt het in de bedoeling bij het bedrijfsleven interes se te wekken voor het sportcentrum: „Voor het te rugdringen van het ziekte verzuim is immers ook het bedrijfsleven gebaat bij een goede gezondheid van de me dewerkers, ongeacht of dit om preventie of om actieve revalidatie gaat." Naast trainen kan de bezoe ker van Attila gebruik maken van de sauna en zon nebanken en zijn er mo gelijkheden voor aerobics, fi- guurcorre'ctie en verstevi gingsoefeningen, steps en een los fit-consult. Openings-tijden: van 9.00 tot 10.00 uur (speciaal voor da mes) en van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 15.30 uur. 's Avonds tussen 19.00 en 22.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 14.00 uur. CURSUS OOSTKAPELLE - Gerech ten klaarmaken, met behulp van de combi-magnetron is een andere manier van voed sel bereiden dan de meeste mensen gewend zijn. Bij Stu diecentrum Oranjezon in Oostkapelle kunnen belang stellenden een cursus over deze manier van koken vol gen. Het koken met de mag netron vraagt enige basis kennis en vooral praktische oefening. De cursus is be doeld voor magnetronge bruikers, maar ook voor de genen, die de aanschaf van een magnetron overwegen. Tijdens de cursus krijgt de deelnemer inzicht in de mo gelijkheden van het appa raat en ontdekt men welk ty pe magnetron het beste van pas komt. De cursus bestaat uit twee lessen van twee uur. Na een theoretische inleiding is er ruimschoots gelegen heid voor praktische oefe ning. Per vier personen staat een combimagnetron ter be schikking. Per les worden diverse gerechten klaarge maakt, waarbij de verschil lende functies van de magne tron aan de orde komen. De lessen worden gegeven op de maandagen 19 en 26 febru ari. Lestijden: 17.30 tot 20.00 uur in het Studiecentrum Oranjezon, Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Nadere infor matie en aanmelding: 0118- 581507. Mare Oosterwaal is sinds 1 januari dit jaar de nieuwe eigenaar van Sportcentrum Attila aan de Hem 26 in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) Voorbereiding expositie Burghse Schoole BURGH-HAAMSTEDE - 'Schrijfonderwijs door de jaren heen' is de titel van de thema-expositie, die gedurende het komende zomerseizoen is te zien in museum De Burghse Schoole in Burgh. De voorbereidingen voor de expositie zijn inmiddels begonnen. De organisato ren zoeken daarom contact met mensen die voorwer pen bezitten die te maken hebben met het vroegere schrijfonderwijs en dit in bruikleen willen afstaan voor de expositie. Bijvoor beeld schrijfgerei of lesma- te-riaal. In het museum, een voor malig Schoolgebouw, zijn verder drie permanente ex posities te zien. Het gaat daarbij om een klas-lokaal anno 1920, om een expositie over de Karolingische Burcht die achter het muse um ligt en een tentoonstel ling over de natuur in de Kop van Schouwen. De beheerders van het mu seum zoeken vrijwilligers die gedurende het zomer seizoen een dag per week en tijdens groepsbezoek in het museum bezoekers wil len ontvangen en rondlei den. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding telefonisch- contact opnemen via 651335. Van zaterdag 15 toten met zondag 23 juni WESTERSCHOUWEN - Op meer dan twintig locaties, waaronder kerken, kastelen, ateliers en particuliere tuinen wordt dit jaar de Kunst- schouw Westerschouwen gehouden. Het evene ment is van zaterdag 15 tot en met zondag 23 juni. De Kunstschouw wordt voor het derde achtereenvolgende jaar georganiseerd. Onge veer honderd geselecteerde kunstenaars uit binnen- en buitenland presenteren tij dens de Kunstschouw hun werk. Het gaat daarbij om schilder kunst in verschillende tech nieken, beeldhouwwerk, grafisch werk, plastische en ruimtelijke vormgeving, fo tografie en textielkunst. De kunstwerken kunnen wor den bezocht via de zoge naamde kunstroute, een tocht waarbij de nadruk ligt op natuur en cultuur. Kun stenaars die hun werk via de Kunstschouw willen presen teren kunnen zich nog tot 1 maart aanmelden via 0111- 651651. NIEUWERKERK - In het gemeentehuis in Nieuwer- kerk is tot mei de kleine tentoonstelling 'Familiear chief Van de Stolpe 1774-1918 geïnventariseerd', te Het gaat hier niet om een ge bruikelijk familiearchief, omdat het niet uit bijvoor beeld notariële akten en cor respondentie bestaat, maar uit manuscriptkaarten van landerijen in Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwerkerk. Het archief is een neerslag van het beheer gevoerd op verschillende grote boeren hofsteden in Duiveland. In totaal kent het archief honderdtien manuscript- kaarten, waarvan enkele zijn te zien op de expositie in de vitrine van de hal van het gemeentehuis van Duive land. Öe tentoonstelling wordt ge houden naar aanleiding van de uitgave vorig jaar van In ventaris van het familiear chief Van de Stolpe 1774- 1918. Een uitgave die als deel drie verscheen van de Inven tarisatiereeks van het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland aan de hand van adjunct-streekarchiva ris Sander den Haan. De expositie is te zien op werkdagen tussen 9.00 uur en 17.00 uur. GOES - Tot en met woensdag 3 juli is in het theater tje in het Ambachtscentrum in Goes wekelijks de voorstelling 'Lieve Boom' te zien van Poppen theater Sim Bolus. Lieve Boom is een eigen produk- tie van Sim Bolus. Het is gebaseerd op een aan tal poëtische dierenverhalen van Toon Tellegen, winnaar van de Gouden Griffel. Rond een levensgrote boom ont wikkelt zich een spannende, vrolijke en soms poëtische voorstelling. In de hoofdrol speelt Berend J. Boomwach ter. Hij krijgt het aan de stok met de enige bewoner van de boom: een eekhoorn. Deze leeft een vrolijk leven met zijn vrienden mier, olifant, mus, reiger en mossel en trekt zich yaq Boomwachter weinig aan. De rol van B. J. Boomwachter wordt ge speeld door Hans van der Haar. Hij speelt daarnaast zes hand- en stokpoppen en verzorgt de techniek. De re gie is-in handen van Elles Punt. De voorstelling duurt een uur en is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Ie dere week is de aanvangstijd 14.30 uur. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee gaat deze maand onderzoek doen naar de tevredenheid van haar huurders met de verschi- lende diensten van Beter Wonen. Dit gebeurt aan de hand van een enquête die rond deze tijd onder onge veer 1200 huishoudens wordt verspreid. De woningbouwvereniging noemt het gewenst de opvat ting van huurders en voor malige huurders te kennen om goede dienstverlening te kunnen leveren. „Op deze manier wordt het voor Beter Wonen mogelijk om systema tisch haar manier van wer ken te verbeteren", wordt gesteld. De enquête omvat meerdere vragenlijsten. Zo kan het gaan om een vragenlijst over het betrekken en toewijzen van een woning of een vra genlijst over het verhelpen van onderhoudsklachten door Beter Wonen. Ook wor den vragenlijsten verspreid die gaan over het uitvoeren van bloksgewijze onder houdswerkzaamheden en over het verlaten van de wo ning. Verder komen ook al gemene vragen aan bod over de woning, de woonomge ving en het imago van Beter Wonen. Over enkele maanden zullen de resultaten van het onder zoek bekend worden ge- maakt. Beter Wonen is overi gens van plan de tevre- I denheid onder haar huurders vaker te onderzoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13