Schurvelingen op Goeree, een land in beweging Hogeschool West-Brabant informeert over opleidingen Busstation Oude-Tonge geopend Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers dier in het vizier deurloo intermeubel Zakjes gif gevonden langs Haringvlietdam Baasje van poes gezocht Lezing Vereniging voor Amateur Archeologen: Kok van De Blauwe Keet derde bij menuwedstrijd Horecabeurs Ontsmettingsmiddel scheepvaart WOENSDAG 31 JANUARI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD SOMMELSDIJK - Het ontstaan van de Kop van Goeree. Dat was de titel van een lezing, georgani seerd door de Vereniging voor Amateur Archeolo gen De Motte in Sommelsdijk. Ruim vijftig belang stellenden waren vorige week dinsdagavond bijeengekomen om te luisteren naar deze lezing die werd gehouden door de secretaris van de vereni ging, Hans Klepper. Aan de hand van een uitge breide diapresentatie schil derde de secretaris een beeld van de ontwikkelingen en veranderingen, die zich in de loop der tijden op Goeree hebben voltrokken en waar natuurelementen en bewo ners hun sporen op het eiland hebben achtergelaten. Het ontstaansverhaal begint zo'n tweeduizend jaar voor Chris tus toen de kustlijn gevormd werd door grote strandwal- len. Klepper: ,,In de loop der eeuwen braken deze door en vormde zich achter deze strandwallen een moeras- en krekengebied waar veen en klei zich afzette. Voortdu rend deed de zee een aanval op het land, en veranderde het gebied." Nieuwe kustlijnen ontston den, een nieuwe duinenrij vormde zich. De oude dui nen, zoals Westduinen, Mid delduinen en Oostduinen kwamen meer in het midden van het gebied te liggen. Daar trof de archeologenver- eniging vorig jaar sporen van bewoning aan, die geda teerd werden op circa drie honderd jaar voor Christus. Klepper: ,,De Romeinen lie ten zich tenslotte wel door het water verjagen, maar de inheemse bewoners kwamen steeds weer terug, zelfs toen na de Sint Elisabethsvloed in 1421 slechts de Kop van Goe ree en enkele zandplaten van Flakkee overbleef." Dijken „In de Middeleeuwen begon men gebieden te bedijken. Zo ontstonden polders als het Oudeland, de Oude Oostdijk, het Oude Nieuwland en West Nieuwland. Kaarten uit 1696 van het eiland West Voorn, zoals het gebied toen heette, geven een aardig idee van het wegenstelsel, zoals het nu nog steeds aanwezig is. We gen als de Oudelandseweg en de Oude Nieuwlandseweg staan daarop al ingetekend. De Kop van Goeree is een uniek gebied, met haar schurvelingen en zandwal- len, slechts enigszins verge lijkbaar met de tuunwallen op Texel en de duintuintjes in de duinen van Noord Hol land. Zowel de landschappe lijke als de natuurwaarde is zeer hoog. De bevolking moest wel van een bijzonder taai en werkzaam soort zijn, want eeuwenlang heeft zij strijd gevoerd met de ele menten en de grote laag zand, afkomstig van over- stuivingen uit het oude duin gebied, die grote gebieden van Goeree bedekt." Tijdens de Middeleeuwen is men eveneens begonnen met het in cultuur brengen van de Een 'schurveling' en een klimsel. grond. Op de perceelschei dingen werden circa één me ter hoge walletjes gemaakt met zand van aan weerszij den gegraven greppels: zo ontstonden de 'schurvelin gen'. Deze dienden als vee kering en hielden verstui ving tegen. Klepper: „Een aardig detail hierover is dat wat nu als schurvelingenge- bied bekend staat, in feite een zandwallengebied is. Op Goeree is meer dan honderd kilometer zandwal te vin den, en nog maar enkele kilo meters schurveling. De tus sen de schurvelingen liggende percelen worden 'haygemete' genoemd. Door het gebied liepen de zoge naamde kerkepaden naar de kern van het dorp, die soms dwars over de schurvelingen voerden. Met behulp van een 'klimsel' kon men dan over de schurveling klimmen." Zwaar De zandwallen (onder de plaatselijke bevolking be kend als 'hoagten') ontston den pas in de tweede helft van de negentiende en het be gin van de twintigste eeuw. Dit kwam door het uitgraven (uitmijnen) van de zandgron den tot dichterbij het grond water. Arbeiders voerden met kruiwagens het afgegra ven zand af en stortten dit op de schurveling waardoor de zandwallen ontstonden. Zo verdwenen veel schurvelin gen onder de zandwallen. Dit zeer zware en arbeidsinten sieve werk werd gedaan tot de Tweede Wereldoorlog. Rond 1930 ontvingen de ar beiders hiervoor een loon van een gulden per dag. Dit werk werd in het wintersei zoen gedaan, waardoor de landarbeiders niet van ar moede omkwamen en een varken of aardappels kon den betalen. De boer die hier voor forse investeringen moest doen, verdiende deze kosten binnen enkele jaren terug door de betere op brengsten. Vanaf de vijftiger jaren is er veel veranderd op Goeree. Agrarische percelen hebben steeds vaker een andere be stemming gekregen. De re creatie begon een belangrij ke bron van inkomsten te worden. Boeren maakten hun moestuin vrij om er cara vans en tenten op te zetten, op slechte grond tussen de zandwallen werden cam pings opgezet. Inmiddels biedt de Kop van Goeree plaats &an 3500 stacaravans en 1900 recreatiewoningen. In het hoogseizoen is er een capaciteit van 25.000 slaap plaatsen. Door mechanische landbouw werden zandwal len beschadigd, die boven dien verruigden door stru weel. Klepper: „Voor de toekomst is voor dit gebied een nieuw landinrichtingsplan opgezet, waarbij de belangen van zo wel de landbouw, de natuur als de recreatie in het oog worden gehouden. Boven dien wordt gestreefd naar het behoud en het versterken van de aanwezige cultuur- en natuurwaarden, waaraan de komende tien jaar met de uit voering van dit plan zal wor den gewerkt. Op deze wijze blijft het een leefbaar en le vend landschap, dat nooit af zal zijn. Het blijft een land in beweging." In februari zal een ander lid van de vereniging, Rias Oli vier, inhaken op dit verhaal, waarbij de archeologische vondsten in dit gebied be sproken zullen worden. PRIJSWINNAARS ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - De puzzel uit het trendy ma gazine DA-Beauty - met het thema feest - heeft een re cordaantal mensen aan het puzzelen gezet. De jury moest een oordeel vellen over vele honderden goede inzendingen. DA-drogiste- rij/parfumerie Kik - met ves tigingen in Zierikzee en Haamstede - heeft inmiddels de prijswinnaars bekend ge maakt. Het zijn E. van Wijk uit Burgh-Haamstede en J. Praet uit Zierikzee. Het ma gazine DA-Beauty is een uit gave van de DA-drogiste- rij/parfumerie en verschijnt vlak voor Vaderdag, Moeder dag en Valentijnsdag. KLEDING MAKEN BURGH-HAAMSTEDE Maria Scholten start volgen de week weer met een cursus kleding maken in Revasa aan de Kerkstraat in Burgh- Haamstede. De cursus is bestemd voor beginners en gevorderden. De cursusavon den zijn maandag en vrijdag. Voor de maandag zijn nog en kele plaatsen beschikbaar. Voor informatie en opgave kan men bellen met Maria Scholten (653027). GLASTUINDERS ZIERIKZEE/MIDDELHAR- NIS - Glastuinders in Neder land en BelgiËE krijgen van de Hagelunie Agrarische Verzekeringen 20 miljoen gulden terug van de 'in 1995 betaalde premie. Een jaar eerder was dat 10 miljoen. Dit heeft de Hagelunie, on derdeel van Interpolis, maandag bekendgemaakt. Vorig jaar begon rampzalig voor veel agrarische onder nemers in Limburg en het Ri vierengebied. De hoge water stand van de grote rivieren bedreigde de continu iteit van vele bedrijven. De rest van het jaar bleven zware stormen achterwege en wa ren er weinig zware hagel buien en onweer. Vooral voor de glastuinbouw was het een bijzonder goed jaar. Stormen, hagel en onweer richtten geen schade aan in de glastuinbouwgebieden. MOSSELROCK YERSEKE - Tijdens de grote Mosseldag in Yerseke, op za terdag 17 augustus, wordt dit jaar voor de vijfde keer het popfestival Mosselrock ge houden. De organisatoren van het evenement zijn op zoek naar Zeeuwse bands die willen optreden tijdens dit festival. In verband met de lustrumvie ring wordt contact gelegd met twee landelijk bekende pop groepen. Daarnaast krijgen Zeeuwse bands de kans op te treden. Belangstellenden kun nen zich tot 1 april aanmelden door middel van het insturen van een recente demo. Nadere informatie via telefoonnum mer 0113-382433. BREDA - In het gebouw aan de Hogeschoollaan 1 in Breda houdt de sector Sociaal-Agogisch Onderwijs van de Hogeschool West-Brabant op vrijdagmiddag 2 februari van 14.00 tot 16.30 uur een open dag. Be langstellenden krijgen dan via inleidingen en infor mele contacten met docenten en studenten meer te horen over opbouw en inhoud van de opleidingen en de beroepsperspectieven. De sector SAO (Academie Markendaal) verzorgt vierja rige HBO-opleidingen op het gebied van welzijnswerk en arbeidsverhoudingen. Het betreft de opleidingen Cultu rele en Maatschappelijke Vorming, Personeel en Ar beid/Personeelsmanage ment, Sociaal Pedagogische Hulpverlening, en Maat schappelijk Werk en Dienst verlening. De vol- en deel tijdopleidingen zijn afge stemd op recente praktij kontwikkelingen. Naast breed van opzet zijn ze sterk praktijkgericht. Vanaf het eerste jaar maken studenten kennis met het werkveld. Het hele derde jaar wordt stage gelopen. Tijdens die stage of door keu zevakken in het vierde jaar is specialisatie mogelijk. CMV-studenten worden op geleid voor functies in het so ciaal-cultureel werk, de sa menlevingsopbouw en vol wasseneneducatie. Zij kun nen later onder meer aan de slag in het opbouw-, oude ren- of vluchtelingenwerk, bij woningbouwverenigin gen en werkgelegenheids projecten. De opleiding P A leidt op voor functies op het gebied van werving, selectie, scho ling en begeleiding van per soneel in arbeidsorganisa ties. Op beleidsniveau zijn afgestudeerden werkzaam op het vlak van interne com municatie, loopbaanbegelei ding, ziekteverzuimbeheer sing, verbetering van ar beidsomstandigheden, advi seren van het management over personeelsbeleid, inte gratie van minderheden en dergelijke. Kern In samenwerking met the University of the West of England in Bristol biedt de sector een eenjarige interna tionale dagopleiding Mas ter of Arts Managing Human Resources aan. Deze oplei-, ding kan gevolgd worden door (bijna) afgestudeerde HBO'ers P A of een ver wante opleiding. De oplei ding SPH bereidt de student voor op een scala van beroe pen in onder meer de zorg voor lichamelijk of verstan delijk gehandicapten, psy chiatrie, huizen van bewa ring, asielzoekerscentra en thuislozenzorg. De kern van de beroepspraktijk is het (vaak langdurig) hulp bieden aan mensen met structurele problemen in hun ontwikke ling en dagelijks functione ren. De opleiding MWD schoolt de student in het be geleiden van hulpzoekenden. Kerntaken zijn onder meer: psycho-sociale hulpverle ning, concrete dienstverle ning en belangenbehartiging en adviseren. Organisaties die maatschappelijk wer kers in dienst hebben, zijn naast bureaus voor algemeen maatschappelijk werk de Raden voor de Kinderbe scherming, scholen, bureaus voor slachtofferhulp en con sultatiebureaus voor alcohol en drugs. Op de open dag wordt ook in formatie gegeven over toela tingseisen, studiefinancie ring, huisvesting en kin deropvang. OUDE-TONGE - Afgelopen vrijdag opende de burge meester van Oostflakkee, de heer A. J. C. van Pelt op fees telijke wijze het nieuwe bus station in Oude-Tonge. Het busstation heeft een comple te metamorfose ondergaan en voldoet nu aan alle eisen die aan een busstation ge steld worden: ruimte voor lange bussen, ruime parkeer gelegenheid voor reizigers die met de auto naar het sta tion komen en een overdekte wachtruimte. Binnenkort zal er voor de fietsers de mogelijkheid be staan een fietskluis te huren. (Foto: Joop van Houdt) MAASTRICHT - De heer J. van Hoorn, kok bij weg restaurant De Blauwe Keet in Oosterland, heeft de derde prijs gewonnen bij de finale van de Routiers- menuwedstrijd. Deze wedstrijd vond plaats tijdens de Horecabeurs BBB in het MECC-Congrescentrum in Maastricht op 22 januari. Van Hoorn behoorde tot de tien finalisten die tijdens de ze wedstrijd binnen zeer kor te tijd een Routiersmenu (drie gangen) voor twee per sonen moesten bereiden. Een deskundige jury oor deelde over bereidingswijze, smaak, beschrijving van het recept, de kostprijsbereke ning, verkoopbaarheid en de voedingswaarde. De jury oordeelde dat bij het menu van Van Hoorn vooral veel aandacht was geschonken aan de richtlijnen die wor den uitgegeven door het Voorlichtingsbureau voor de voeding. Het menu bestond uit een cocktail van gerookte kip met kerry, yoghurt en si naasappel. Vervolgens een gebakken scholfilet met een groente/perzikratatouille en witte wilde rijst. Als toetje een aardbei/banaan bava- Dit menu is de hele maand fe bruari te proeven bij wegres taurant De Blauwe Keet, Rijksweg 6 (N59) in Ooster land. BURGH-HAAMSTEDE - Vluchtelingenwerk in Burgh-Haamstede is op zoek naar mensen die een spreekuur kunnen bemannen waarin mensen gehol pen worden bij de asielprocedure, vertalen en uit leggen van correspondentie en beslissingen van de rechter en het mogelijke vervolg daarop. Vluchtelingenwerk is een or ganisatie, die opkomt voor mensen die op de vlucht zijn voor geweld of onderdruk king. De organisatie ziet er op toe dat deze mensen de ge legenheid krijgen om de rechter te overtuigen van de ernst van de situatie. Naast de juridische begelei ding die Vluchtelingenwerk aan asielzoekers biedt, is de afdeling Burgh-Haamstede bezig met een tiental activi teiten die vluchtelingen hel pen integreren in de samen leving. Mensen die op vrijwillige basis hieraan mee willen werken kunnen con tact opnemen met Vluchte- lingWerk Burgh-Haamstede (652800). Advertentie COLLECTION Haringvfietptoin 4 Zierikze® Tel. 0111-412946 's Maandags gestoten Donderdagavond koopavond De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 17 januari zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- W. Groenendijk, Wernerlaan 8, Dirksland De tweede prijs: Een waardebon van 15,- L. v. d. Valk, Plutolaan 36, Oude-Tonge De derde prijs: Een waardebon van 10,- S. Scheele-Vermeulen, Hoge Molenstraat 25, Zierikzee Het sleutelwoord van de puzzel van 17 januari is: Een grote mond op zetten De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel ver schijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord puzzel te. vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendin gen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 9 februari in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. licht bros gebak (dubbel) met kleverige zoete vloeistof; 6. proef; 7. hoofdstad van een provincie; 10. verharding van de opperhuid; 11. meubel; 12. vervoermiddel; 15. knijpbril; 16. teken vooraan de noten balk; 17. gevaarlijke buikloop; 20. wuiven; 22. uitstapje; 23. afkeuren; 24. koker; 27. slot; 28 nauwe straat; 29. specerij. Verticaal: 1. vlugger; 2. kleur; 3. dier; 4. ooghaartjes; 5. gebouw; 6. toestel waarop men de theepot zet; 8. bek; 9. gedwongen landing; 13. register; 14. taart; 18. helder sterrenbeeld; 19. letterkeer; 20. het gaan over zee; 21. rente; 25. verbod; 26. bak onder een kachel. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: 25, 7, 29, 4, 19, 9, 6, 27, 9, 4, 24, 11, 10, 29. WESTVOORNE - Ambtenaren van Rijkswaterstaat hebben maandag langs de provinciale weg N57 in de gemeente Westvoorne, ter hoogte van de Haring vlietdam, vijf zakjes met het chemisch middel alu- minium-fosfide gevonden. Dat heeft een woordvoerster van Rijkswaterstaat in Mid delburg woensdag beves tigd. Volgens het inspectiebedrijf SGS-Redwood in Spijkenis- se is aluminium-fosfide een vluchtige en gevaarlijke stof. Het wordt onder meer gebruikt voor het bestrijden van ongedierte in scheepsrui men. De politie en Rijkswaters taat meldden woensdag aan vankelijk dat de vondst dins dag had plaatsgevonden en dat het om fosfor ging. Op de verpakking staat de tekst Detia-gas-ex-B, een Engels talige waarschuwing, even als de naam van de Duitse fa brikant: Detia-Freyberg GmbH. De zakjes zijn onge veer tien centimeter in het vierkant en zitten in een streng aan elkaar. De politie van het district De Eilanden zegt dat het bestrij dingsmiddel vermoedelijk van een passerende auto is gewaaid. „We sluiten zeker niet uit dat er meer zakjes zijn verloren", zegt een woordvoerder. „Naar aanlei ding van de vondst is dins dag een uitgebreide zoekac tie op touw gezet. In beide richtingen langs de vind plaats hebben we de omge ving doorzocht, maar niets gevonden. Mogelijk zijn zak jes in het water terechtgeko- Lastige stof Een zegsman van SGS-Red wood waarschuwt er na drukkelijk voor dat alumini um-fosfide een uiterst lastige stof is, die zeer snel reageert en al bij aanraking huidpro blemen oplevert. „Wie zo'n zakje meeneemt in de auto niet wetend of het lek is, kan ook ernstige schade aan de luchtwegen oplopen", zegt een gasdokter van het be drijf. (Foto: Joop van Houdt Op het Rode Dorp in Zierikzee is onlangs een cyperse poes met een rood vlooienbandje aangetroffen. De medewerkers van het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee hebben zich inmiddels over haar ontfermd. De eigenaar van deze poes wordt verzocht contact op te nemen met het asiel, telefoon 0111-417013. Verder zitten in het dierenonderkomen nog ne gentien katten en vijf honden, die graag geplaatst worden bij een baasje. Hun leeftijd varieert van een half jaar tot acht jaar. De Mechelse herder Esthar is geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11