De internationale Musicalshow Up With People komt naar Goes Donderdag conclusie Van Traa Hardcore en 'fart core' in Brogum Zeelands Roem betaalt de hoogste mosselprijs Samen-op-Weggers willen niet hervormd of gereformeerd zijn Mosselveiling breekt records Onvoldoende geld voor bestrijding van rampen I k DINSDAG 30 JANUARI 1996 NR 25917 Première van The Festival GOES - In De Prins van Oranje in Goes treedt op zaterdag 10 februari de internationale musi- calgroep Up With People op en brengt er de pre mièreshow van The Festival. Up With People bestaat uit 150 jonge artiesten die gezamenlijk de twee uur durende musicalshow opvoeren. De artiesten van Up With People zijn afkomstig uit 24 verschil lende landen. The Festival werd geschreven door meer dan twintig interna tionale componisten en mede werkers, waaronder Marvin Hamlisch, die ook de musical A Chorus Line schreef. De voorstelling is een opeenvol ging van muziek en dans van over de hele wereld, van ont roerende ballades tot swingen de nummers uit landen als In dia, Japan, Bulgarije, Mexico en Zuid-Afrika. De spelers zijn daarbij stuk voor stuk in au thentieke kleding gestoken. Het verhaal van The Festival speelt zich af tegen de achter grond van een festival. De mu sical kent verschillende perso nages, zoals een jong stel dat probeert samen een toekomst op te bouwen, een straatveger, een krantenverkoper en de gladde Rick Slick. Een van de hoogtepunten van de show is wanneer tw'ee rivaliserende straatbendes slaags raken en het hele festival niet door dreigt te gaan. Achter de naam Up With Peop le gaat een organisatie schuil die in 1968 is opgericht in de Verenigde Staten en inmiddels is.uitgegroeid tot een interna tionale organisatie met kanto ren verspreid over de hele we reld. Het is een onafhan kelijke, niet-winstgevende, educatieve instelling, die als doelstelling heeft contact en begrip tussen verschillende na tionaliteiten, culturen en ras sen te bevorderen. Up With People biedt een cul tureel uitwisselingsprogram ma aan jongeren in de leeftijd van 18 tot 26 jaar. De deelne mers krijgen de kans om in een groepsverband van meer dan honderd jongeren afkomstig uit ongeveer 25 landen, een jaar lang de wereld over te rei zen en interculturele ervaring op te doen op het gebied van managementvaardigheden, showproduktie en vrijwilli gerswerk. De deelnemers tre den op in verschillende steden in de wereld en verblijven in lokale gastgezinnen om zo daadwerkelijk een andere cul tuur te kunnen beleven. DEN HAAG (ANP) - ,,Is er nog opsporing na Van Traa?" vroeg politiechef Jan Wilzing zich begin september vorig jaar hardop af tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquête commissie opsporingsmethoden. Het antwoord komt donderdag. Met ingehouden adem kijkt het gehele opsporingsapparaat uit naar de conclusies en aan bevelingen van de commissie Van Traa, die de ernst, aard en omvang van de criminaliteit in ons land uitputtend onder zocht. Daarbij werden ook de opsporingsmethoden van poli tie en justitie onder de loep ge nomen. ,,Het geouwehoer over opspo ringsmethoden moet nu maar eens afgelopen zijn. Het moet volstrekt helder zijn wat wel en wat niet mag in een rechts staat", zei Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond al aan de voor avond van de openbare verho ren. „We dreigen met z'n allen een beetje paranoïde te worden. Niemand durft nog zijn norma le werk te doen. Heldere regel geving. Daar zijn alle betrok kenen bij gebaat. De politie heeft behoefte aan rugdek king. Niet alleen tijdens het werk, maar ook in de rechts zaal. Nu schiet elke gewiekste advocaat doorlopend gaten in de aanpak van de politie." De parlementaire enquête heeft pijnlijk duidelijk ge maakt dat politie en justitie, vaak noodgedwongen, pio nierswerk moesten verrichten in hun dagelijkse gevecht te gen de georganisiseerde mis daad. Daarbij kregen ze niet voldoende ruggesteun van de wet. Politiek Den Haag had to taal geen oog voor glasheldere wetgeving. Mede daardoor konden politiecowboys als het voormalige Haarlemse ko ningskoppel Langendoen-Van Vondel ongehinderd steeds maar weer hun opsporings- grenzen verleggen, v ,,De wetgever heeft zitten sla pen", stelde prof. G. Corstens, hoogleraar strafprocesrecht en lid van de Hoge Raad, onom wonden bij de enquêtecom missie. Volgens hem heeft ge brek aan wetgeving geleid tot wantoestanden in de straf rechtspleging en begrijpelijke onzekerheid bij de politie. Corstens kreeg van alle kanten bijval. Zoals van prof. dr. Jan Naey'e, hoogleraar politie recht aan de VU in Amster dam. Naey'e is erkend voor stander van een publiek debat, waarin moet worden vastge steld welke opsporingsmetho den al dan niet toelaatbaar zijn. Van Traa geeft donderdag ongetwijfeld richting aan die discussie. Het is daarna aan het parlement om definitieve besluiten te nemen, waarna aan het eind van dat traject de wet kan worden aangepast. Tenminste zo interessant is het antwoord van Van Traa op de vraag hoe het opsporingsappa raat in de toekomst moet wor den ingericht. De openbare verhoren hebben schrijnend aan het licht gebracht dat poli tie en justitie allerminst hand in hand de misdaad probeer den te bestrijden. De onderlin ge samenwerking liet veel, zo niet alles, te wensen over. Het is dan ook niet toevallig dat zowel politie als justitie aan de vooravond van het ver schijnen van het eindrapport van de commissie-Van Traa al hebben geprobeerd hun straat je een beetje schoon te vegen. De korpschefs gebruikten daarvoor hun traditionele nieuwjaarstoespraken. De re actie kwam vervolgens ruim' een week geleden uit de mond van Docters van Leeuwen. De voorzitter van het college van procureurs-generaal koos tij dens een congres in Amster dam onvervaard de aanval. Genadeloos sabelde hij de poli tie neer. In ronde bewoordin gen bekritiseerde Docters van Leeuwen vooral de kwaliteit van de recherchetop. Over de inrichting van het op sporingsapparaat is op de mi nisteries van justitie en bin nenlandse zaken al een uitgebreide interne discussie aan de gang. Leidraad daarbij is de rol van de korpsbeheer der. Tot op heden is die rol nog al afstandelijk. Formeel zit de korpsbeheerder het zogenoem de driehoeksoverleg (burge meester, korpschef, hoofdoffi cier justitie) voor, maar in de dagelijkse praktijk is de bur gemeester niet of nauwelijks ook daadwerkelijk op de hoog te van alles wat zich binnen po litie en justitie afspeelt. Veranderen „Dat moet veranderen", zei Naey'e al bij de enquêtecom missie. „De korpsbeheerder moet dichter op de strijd tegen de zware, georganiseerde mis daad zitten." De hoogleraar politierecht voorspelde dat binnen tien jaar de rol van de korpsbeheerder dominanter zal zijn. „Is er opsporing na Van Traa?" Het antwoord luidt donderdag ongetwijfeld volmondig „ja". Het is nu echter nog volstrekt onduidelijk hoe die opsporing er precies uitziet en wat daar voor de wettelijke kaders zijn. De grootste winst van ruim een jaar parlementair onderzoek moet zijn dat Van Traa donder dag in elk geval de eerste aan zet geeft voor deugdelijke wet geving. Zaterdag 3 februari ZIERIKZEE - De Stichting Brogum heeft voor zaterdag 3 februari een optreden van de bands Belgian Asociality en Undeclinable Ambusca de op het programma staan. Undeclinable Ambuscade gramma-act aan en Belgian treedt daarbij als voorpro- Asociality als hoofdact. Laatstgenoemde groep bracht vorig jaar oktober een derde CD uit, genaamd Adenosine Tri Fosfaat Preparaat. Onder leiding van producer Wouter van Belle werden ver schillende genres als hoempa pa, ska, blues, rock, metal en Belgian Asociality. zelfs house door de punkmolen gedraaid. Het resultaat is een hardcore plaat die volgens het management van de groep, niet alleen vlot verkoopt, maar ook op de radio vaak wordt gedraaid. Belgian Aso ciality staat te boek als een cultgroep die inmiddels tot buiten de landsgrenzen status heeft verworven. The Undeclinable. Ambuscade werd opgericht in 1992. Een jaar later kwam de al snel uit verkochte en veel optredens opleverende demo Da Neigh bours Dog uit. De debuut CD Softsqueakingernieonswing werd in één dag opgenomen en in 1994 in eigen beheer uitge bracht. De CD bevat acht nummers 'fartcore', oftewel snelle, vro lijke punckrock met stukjes ska, reggae en country. De band heeft er inmiddels optre dens opzitten met Off-spring, RKL, en Burning Heads. Ook speelde ze op het Skate-fest van Dynamo Open Air, Pop- werk Den Bosch en het NK Skaten Amsterdam. In september kwam een CD- single uit met vier nieuwe nummers -uit, waaronder een bewerking van de Simon Garfunkel klassieker The Sound of Silence. Het concert in Brogum begint om 22.00 uur. De zaal is open om 21.30 uur. Tn strijd met de intentie ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Leden van een Samen-op-Weg-gemeente willen niet langer te boek staan als hervormd, gereformeerd of lutheraan. Nieuwe leden zijn echter verplicht te kiezen voor een van de drie denominaties. Dat is voor het gevoel van de Samen-op-Weggers vol strekt in strijd met de intentie waarmee de SoW-gemeente tot stand is gekomen. Dat is een van de knelpunten die op plaatselijk niveau tot frustraties leidt. Zolang de landelijke kerken zich nog niet verenigd hebben, moeten de partners in een SoW-gemeente als zodanig herkenbaar blij ven. Dat houdt onder meer ver band met de financiële af dracht aan de landelijke Kerk en-de afvaardiging naar regio nale of landelijke vergaderin gen (classesen synodes). Het bestuur (Raad van Deputa- ten) van het landelijke Samen- op-Wegproces antwoordde za terdag op de triosynode in Alphen aan den Rijn dat er een eenvoudige oplossing voor dit probleem is. Maak één leden administratie waarin niet meer herkenbaar is wie her vormd, gereformeerd of lu thers is. Spreek verder een ver deelsleutel af hoeveel leden hervormd, gereformeerd of luthers geacht worden te zijn. Bij eventuele ontbinding van de SoW-gemeente kan alsnog worden bepaald welke leden naar de NHK-, GKN- of ELK- gemeente teruggaan. Knelpunten Zo zijn er ongeveer vijftien knelpunten die volgens het SoW-bestuur door voorlichting of een kerkordelijke maatre gel of door betere samenwer king op landelijk niveau zijn op te lossen. De triosynode liet zich makkelijk overtuigen. Zonder dat er één amendement werd ingediend - volgens de hervormde synodevoorzitter ds. W. Beekman een primeur - gingen cle synodeleden ak koord met de voorgestelde op lossingen. Op één vraag kregen ze echter geen antwoord. De hervormde predikant J. Schilt uit het Friese Minnertsga vroeg of na de eenwording van de landelij ke kerken het nog mogelijk is hervormd, gereformeerd of luthers te blijven. Zijn luther se collega M. Cramer stelde zelfs voor ook na de hereniging de confessionele herkomst te blijven registreren. Kerkrechtdeskundinge ds. L. Korevaar omzeilde namens het SoW-bestuur dit probleem. „Op die vraag heb ik inder daad geen antwoord gegeven", erkende hij na afloop. Privacy Afgezien van het principiële karakter ervan - na de hereni ging bestaat er immers geen Hervormde, Gereformeerde of Lutherse Kerk meer - zitten er ook andere aspecten aan deze vraag. De landelijke ledenad ministratie geschiedt door de SILA. Belangrijker is echter de wens van overheid de privacy van de burgers te beschermen. Het is maar de vraag of de wetge ving op dit terrein een afzon derlijke vermelding toelaat. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 15 tot en met 20 januari werden 32 ladingen mosse len op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 12.943 ton netto. Dat is ongeveer 1.200 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg vorige week ƒ87,45 per ton, plusminus drie gulden per ton meer dan een week eerder. De verzending was volgens opga ve: België 3.562 ton, Frankrijk 3.395 ton, diverse landen 1.425 ton en de binnenlandse handel was goed voor 1.120 ton. De veilklok -draaide vorige week voor het eerst op dinsdag voor verkoop van vijftien ver schillende ladingen. De groot ste lading, bestaande uit twee 1.064 brutoton in twee partij en, werd aangeboden door de ZZ5 (Fa. N. L. Praet):' Deze schelpdieren met een stukstal van 157 kwamen uit op een ge middeld vleesgewicht van ruim 26 kilo. De hele vracht werd in de wacht gesleept door Zeelands Roem. De YE 39 verscheen eveneens aan de veiling met twee ladingen, in totaal 628 brutoton. Bij stukstallen van 196 en 219 bevatten deze schelpdieren een vleesgewicht van ruim 21 kilo. Triton em Kroonton bleken de meest wil lige kopers. Op woensdag waren drie vaar tuigen aan de markt, waaron der de YE 69 uit het noorden. Prins Dingemanse schreef voor deze lading van 598 bruto ton het hoogst in. Bij een stukstal van 151 werd een vleesgewicht van 26,6 kilo ge noteerd. Waddenzee De volgende dag gingen tién la dingen onder de hamer, waar onder een handvol uit de Wad denzee. Een opvallend grote partij jonge mosselen uit het Scheurrak werd aangeboden door de YE 79. Het brutoge wicht bedroeg 1.525 ton, de stukstallen 176 en 179 en het vleesgewicht bijna 25 kilo. Ook hiervoor tastte Prins Dingemanse het diepst in de buidel. Uit de Balgen arriveerde die dag ook de BRU 2 (Fa. de Ko ning) met in totaal 1.172 bruto ton. Deze lading telde bij stukstallen van 180 en 196 een r vleesgewicht van circa 27 kilo. De BRU 39 (H. en S. Jumelet) bood in totaal 428 brutoton aan uit de Meep. Zeelands Roem, waardeerde deze partij met een stukstal van 165 en een vleesgewicht van 26,4 kilo met de hoogste prijs. Op donderdag bracht de han del een bod uit op drie ladin gen, in totaal 1.244 brutoton- nen. De kopers waren Zeeuwsche Banier, Prins Dingemanse en Mieras. Zee lands Roem betaalde in week drie de hoogste prijs van 167,99 per ton aan een kweker uit Zierikzee. DEN HAAG - De Tweede Ka mer ziet niets in de invoering van driejarige studies bij de universiteiten. Uitgezonderd D66 menen de fracties dat voor academische vorming min stens vier jaar nodig is. BRUINISSE/ZIERIKZEE Veruit het grootste deel van de 86 Zeeuwse en twee Wieringer mosselkweekbedrijven maakt dit jaar een topbesoinming. Tot en met donderdag 18 janu ari verwisselden op de veiling in Yerseke 719.000 mosselton van eigenaar, voor een totaal bedrag van 115 miljoen gulden. Het oude record uit het seizoen 1990/1991 stond op bijna Ï05 miljoen gulden. Uit de Waddenzee werden tot en met vorige week 298.007 nettoton mosselen voor een be drag van ruim 47 miljoen gul den ter verkoop aangeboden. De Zeeuwse percelen waren goed voor een aanbod van 421.466 nettoton. Het totale tonnage uit de Oosterschelde bracht dit jaar in geld uitge drukt bijna 68 miljoen gulden op. Voor de mosselen uit de Wad denzee werd door de bank ge nomen 159,34 per ton betaald. De zwarte schelpdieren van de Zeeuwse percelen brachten ge middeld 161,11 op per ton (een mosselton is 100 kilo). In het seizoen 1994/1995 bleef de omzet 'steken' op dik 104 mil joen gulden. Veilingmeester H. Kosten wijt de hoge omzet aan de voorspoedige groei van jon ge schelpdieren en de goede kwaliteit daarvan. Naar het zich laat aanzien kan de aan voer tot het eind van het sei zoen in gang worden gehou den. Het mosselseizoen sluit traditioneel op de derde zater dag in april. Op de Westerschelde TERNEUZEN (ANP) - Om bij calamiteiten op de Westerschelde goed hulp te kunnen verlenen, is meer geld nodig. Voor ambulancevervoer, brandweer en GG?D is een aantal scenario's niet te volgen omdat hun subsidie is afgesteld op het aantal inwoners en het normale dagelijkse le ven in Zeeland. Burgemeester J. van der Doef van Vlissingen uitte daarover maandag, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de regiona le brandweer, zijn verontrus ting. Hij deed dat inTerneuzen bij de presentatie van de ram penbestrijdingsplannen voor de Beneden Zeeschelde (Bel gië) en de Westerschelde (Ne derland). Die plannen regelen de bestuurlijke en operatione le verantwoordelijkheid bij ca lamiteiten. Volgens Van der Doef is de kans dat een inwoner van Zee land betrokken raakt bij een grootschalig ongeval of een ramp groter dan in veel stede lijke gebieden in Nederland. „Zet hierbij de infrastructuur van Zeeland, waardoor hulp van buiten de provincie, zeker voor een stedelijk gebied als Vlissingen-Middelburg, een aanrijtijd heeft van minimaal 45 minuten en het plaatje is compleet", aldus Van der Doef. Een risico-analyse voor de Westerschelde leerde dat de kans op een ramp met fatale gevolgen één keer per miljoen jaar voorkomt. Vooral Vlissin gen, Breskens, Hansweert en Terneuzen zijn risicogebieden. Hoofdingenieur-directeur H. Saeys van Rijkswaterstaat Zeeland pleitte voor meer maatregelen om de veiligheid op de Westerschelde te verho gen. Hij riep de Vlaamse over heid op een loodsplicht op te stellen. Schepen naar Belgi sche havens betalen wel loods geld, maar nemen niet in alle gevallen een loods aan boord. Ook moet volgens Saeys haast worden gemaakt met een in formatie-uitwisseling over ge vaarlijke ladingen. Belgische havens houden uit concurren- tie-overweging vaak de aard van ladingen geheim, wat bij een calamiteit tot problemen kan leiden. Radarketen Volgens Saeys leidden overi gens maatregelen zoals de in gebruikneming van de Schelde Radarketen al tot aanzienlijke vermindering van het aantal ongevallen op de Westerschel de. Van 1990 tot 1994 liepen ze terug van 140 naar 89. Het aan tal zware tot zeer zware onge vallen daalde in die periode van ^s naar één. Afgezet tegen 60.000 zee- scheepsbewegingen bij Vlis singen en 40.000 zee- en 60.000 binnenvaart scheepsbewegin- gen tussen Hansweert en Ter- neuzen, is dit volgens Saeys niet slecht. Maar het blijft op passen. „Als er iets gebeurt zijn de gevolgen niet te over zien en zijn de bestuurlijke ra pen gaar." 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7