Aantal broedparen gierzwaluw stijgt Advies omdraaien rijrichting eind van jarenlange discussie Vocaal kwintet neemt publiek mee door vijf eeuwen muziek Muurtjes nu monument Gs willen twee ambulancediensten Projectgroep eind februari van start Subsidie festivals Helikopter ingezet voor schoolvervoer kinderen WD en CDA Zierikzee delven onderspit Intermezzo met Still Crazy in Concertzaal Crosshead komt naar Noordgouwe DINSDAG 30 JANUARI 1996 NR 25917 5 MIDDELBURG - Er moeten in de toekomst in Zeeland twee ambulancediensten komen. Een boven en een onder de Westerschelde. Dat is het uit gangspunt van de onderzoeks opdracht van gedeputeerde staten aan de projectgroep die een ambulancehulpverlenings plan moet opstellen. Op dit moment zijn er in Zee land vijf ambulancediensten met in totaal negen stand plaatsen. Uit een onlangs uit gevoerd onderzoek is gebleken dat de kwaliteit van deze dien sten te wensen overlaat. In veel gevallen wordt de 15-mi- nutennorm bij spoedritten overschreden. De uitkomsten van het onderzoek waren voor de provincie aanleiding een projectgroep samen te stellen die een plan van aanpak moet opstellen. Eind februari start de projectgroep haar werk zaamheden. In de projectgroep worden ver tegenwoordigers opgenomen van de ambulancediensten, de Centrale Post Ambulancever voer (CPA), de zorgverzeke raars, de ziekenhuizen en de huisartsen. Oud-gedeputeerde W. Don fungeert als voorzitter van de projectgroep. Aanleiding voor het onderzoek waren klachten van de ambu lance-hulpverlening, zieken huizen en gemeenten over lan ge aanrijtijden. Deze worden veroorzaakt door de vele wa tergangen in de provincie en door de, vooral in de zomer, overvolle plattelandswegen. De kosten voor het opstellen van een hulpverleningsplan worden door de provincie ge raamd op bijna zestigduizend gulden. Het voorstel is deze ge lijkelijk te verdelen over de provincie, CPA en zorgverze keraars. Het plan moet 1 juni klaar zijjn. MIDDELBURG - Gedeputeer de staten (gs) stellen voor om de festivals Cultureel Ge kleurd en het Bevrijdingsfesti val Zeeland dit jaar met 75.000,- te subsidiëren. Provinciale staten zullen daar over op 9 februari een besluit nemen. Gs hechten veel waar de aan de jaarlijkse festivals. Het festival Cultureel Ge kleurd vindt verspreid over heel Zeeland plaats en omvat naast culturele activiteiten ook allerlei veelal laagdrem pelige activiteiten op het ter rein van onderwijs en minder heden. Het festival kan jaarlijks rekenen op een brede publieke belangstelling. Het Bevrijdingsfestival Zee land vindt vanaf 1992 steeds op 5 mei plaats in Vlissingen. Dit festival is onderdeel van de be vrijdingsfestivals verspreid over heel Nederland. Beide festivals hebben een di recte rol en relatie met het pro vinciale project 'Een zee van vrijheid'. Pontje Haringvliet uit de vaart TIENGEMETEN (ANP) - Zes schoolkinderen van het eiland Tiengemeten zijn maandagoch tend per helikopter naar school gebracht. De reis per hefschroefvliegtuig verving het dage lijkse tochtje met de pont over het Vuile Gat. Het veer is vanwege het ijs uit de vaart is geno men. De kinderen, in de leeftijd van vijf tot tien jaar, blijven tot vrijdag op de vaste wal. Daar na keren zij, opnieuw door de lucht, terug naar hun ouders. Maandagochtend rond half, elf landde de helikopter op de los- wal bij het haventje van het ei land in het Haringvliet. Onder begeleiding van een politie agent werden de kinderen on der de wentelende wieken door naar de deur geleid. Twee van de kinderen moesten een half uurtje wachten op de tweede vlucht naar het recre- atiestrand bij Zuid-Beijerland. Niet bang Volgens gemeentesecretaris H. L. C. van Boxmeer van Koren dijk, waartoe Tiengemeten hoort, was geen van de kinde ren bang. Ook zag geen van hen er tegenop om de rest van de week bij familie of kennis sen te verblijven. ZIERIKZEE - Volgens de Werkgroep Schoolbio- logie en de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, gaat het op het eiland redelijk goed met de gierzwaluw. Tellingen hebben uitgewezen dat de populatie broedparen van rond tweehonderd in 1986, is gestegen tot ruim 250 nu. In het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar, heb ben voornoemde werkgroepen vorig jaar een gierzwaluwpro ject georganiseerd. Doel van dit project was om bewoners kennis te laten maken met de ze stadsbewoner en hen te be trekken bij de bescherming er van, waarbij een specifieke rol was weggelegd voor basi- schoolleerlingen. Een ander doel was om lokale overheden en andere belang hebbenden te informeren over bestaande populaties en nest locaties binnen hun gemeente. In het broedseizoen 1995 werd daartoe door de werkgroepen een telling gedaan van de gier zwaluwpopulatie op het ei land. Op basis van simultaan- tellingen en door waarnemers vastgestelde nestlocaties, werd een schatting gemaakt, waarbij de populatie op 250 broedparen uitkomt. In Zierikzee bevinden zich er vijftig, terwijl in Bruinisse, Burgh-Haamstede en Brou wershaven 25 broedparen zijn geteld. In Renesse gaat het om tien paren. Afgezien van Se- rooskerke, Ellemeet en Noord- welle, zijn in alle andere ker nen op Schouwen-Duiveland broedparen gesignaleerd. ,,Wij kunnen hiermee vaststel len dat het hier tot op heden re delijk goed gaat met de gier zwaluw. Graag zouden we dat zo houden," schrijven de werk groepen aan de gemeenten en woningbouwverenigingen. Stabiel Coördinator van de Vogel werkgroep, Ted Sluijter stelt dat hoewel de aantallen gier zwaluwen stabiel zijn, het bin nenkort goed fout kan gaan met de soort, als er niet vol doende nestgelegenheid wordt behouden. Net zoals in Middenschouioen en in Duiveland zijn nu ook de De Muraltmuurtjet langs de Lan gendijk in Brouwershaven officieel voorgedragen als rijksmonument. De Brouwsc raad heeft de voordracht gisteravond met een besluit bekrachtigd. Raadslid R. J. van der Wekken heeft geen ho ge pet op van de muurtjes. Gelukkig hebben we nu betere dijken. Dat de muurtjes langs de Lan- gendijk nu monumenten worden is oké. De rest mag, wat het CDA betreft, tegen de vlakte." aldus Van der Wekken. (Foto: Marijke Folkertsma) vergeleek de oplossing van Van Ballegooijen met een pijn stiller. ,,Die werkt goed voor de mensen op de Scheepstim- merdijk, maar elders komt die pijn terug. Dat noem ik geen eerlijk verdelen." De Rijke wees met name op de gevolgen voor de openbare ba sisschool Theo Thijssen aan de Calandweg. Hij daagde hier mee onderwijswethouder Van der Wekken uit voor een reac tie. Deze was zich van deze pro blematiek bewust. ,,Maar ik ben altijd al voorstander ge weest van de aanleg van een ze brapad bij de school. Deze is er alleen nooit gekomen. Ik denk dat er vanavond genoeg alter natieven genoemd zijn om een oplossing te bieden voor het probleem", aldus Van der Wekken. Hij vond het overigens vreemd dat in de finale discussie in eens de school als argument ge bruikt werd. ,,A1 eerder heeft het schoolbestuur gewezen op de nadelige gevolgen die een toename van de verkeersdruk te op de Calandweg heeft voor de school. Toen is daar nie mand op ingegaan. Nu komt de school ineens in de belangstel ling." Hij gaf hiervoor zelf de verklaring: ,,Je zoekt altijd naar argumenten als je in het nauw zit." Breekijzer De positie van burgemeester Asselbergs in het college was er een van breekijzer, zo legde hij zelf uit. Dat was in dit ge val belangrijker dan de inhou delijke kant van de zaak. Al speelde de kwaliteit van de ar gumenten ook een rol. „De po sitie die ik inneem is demon stratief voor de gevoelens in de gemeenteraad. Ik heb als bur gemeester kennis genomen van het advies van de commis sie en dan is het in dit geval verstandig dit standpunt te D. van der Wekken: .Genoeg alternatieven voor oplossing. volgen. Want ik wil een einde aan de discussie." Aan de discussie is gisteren na ruim vijf jaar inderdaad een eind gekomen. Maar ook al zal het college het advies van de gemeenteraad opvolgen, dan wil dat nog niet zeggen dat op korte termijn de plannen ten uitvoer worden gebracht. Daarvoor moet eerst beslist worden welke maatregelen er precies genomen moeten wor den in de Caustraat en de Brauwstraat. Bovendien is er verschil van mening over de uitvoering van het aangenomen voorstel. Zo wel PvdA, VVD als CDA wil len de rijrichting op de Scheepstimmerdijk gelijktij dig veranderen met het treffen van maatregelen in Malta. D66 en SGP/RPF/GPV geven de Scheepstimmerdijk prioriteit, maar dringen wel op haast aan bij de andere aanpassingen. Voor de bewpners van de Scheepstimmerdijk maakt dat blijkbaar -niet uit. Zij begroe ten de uitkomst van de stem ming gisteren met een welge meend applaus. Soberheid Crosshead and the Southside Horns geeft binnenkort voor het eerst in zijn bestaan een optreden in Noordgouwe. Op zaterdag 10 februari treedt de band aan met vernieuwd repertoire in café Van der Weijde om een blues en rock'n roll optreden te geven. Het concert begint rond 21.30 uur. De try- out van het nieuwe repertoire vond afgelopen maand in Zierikzee plaats. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Zoals verwacht adviseerde een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Zierikzee gisteren het college de rijrichting op de Scheepstimmerdijk om te draaien en in de wijk Malta maatregelen te nemen om de toena me van de verkeersstroom te reguleren. Alleen de fracties van VVD en CDA stemden tegen een dergelijk voorstel. Zij willen verkeerswerende en -remmende maatregelen op de Scheepstim merdijk. P. de Rijke: ,,Geen eerlijke ver deling van de pijn." De uiteindelijke beslissing ligt bij het college van burgemees ter en wethouders. De gemeen teraad heeft immers verkeers- besluiten gedelegeerd. Maar gezien de ruime meerderheid kan het college de stemming van de raad moeilijk naast zich neerleggen. Zeker niet gezien het feit dat zowel burgemees ter J. J. P. M. Asselbergs als wethouder D. van der Wekken ook voorstander zijn van het omdraaien van de rijrichting op de Scheepstimmerdijk. Van der Wekken volgt hierin zijn fractie, de PvdA. Namens deze fractie stelde W. A. van WD en CDA willen alleen maatregelen treffen op de Scheepstimmerdijk. Een aan passing van het kruispunt met de Calandweg en het Sas en wegversmallingen in de straat zijn volgens deze fracties af doende om een deel van de au tomobilisten te weren in deze straat. Alleen op deze wijze is volgens de respectieve fractie voorzitters J. J. Geleijnse en C. Legemaate sprake van een ech te verdeling van de pijn. Pijnstiller De wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke zijn eenzelfde mening toegedaan. De Rijke programma. Intermezzo heeft na tien jaar een eigen plaats ingenomen in de vocale muziek. (Foto: Yani) In tegenstelling tot het vorig theaterprogramma 'Tribu naal' van Intermezzo is dit sei zoen soberheid troef. Na een romantische opening wordt het programma voortgezet met een vroom kwartiertje met een aantal Renaissance-stukken. Het eerste gedeelte wordt afge sloten met een huiselijk tafe reeltje: na het baden op zater dagavond naar de radio luisteren. Na de pauze is het allemaal wat minder sober en houdt Matthijs Overmars een kort, amusant praatje. Alles bij el kaar ontstaat er een recital achtig optreden met vijf uitste kende stemmen, die in sommige gevallen onder steund worden door samples van stemmen. Deze samples zijn door de groep zelf ge maakt. De aanvang van de voorstel ling is 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV/ ANWB in Zierikzee. Ballegooijen enige weken gele den voor om parallel met het omdraaien van de rijrichting op de Scheepstimmersdijk maatregelen te treffen in de Caustraat en de Brauwstraat in de wijk Malta. Volgens hem kan een groot deel van de toe name van de verkeersdrukte in deze straten worden wegge nomen door het aanleggen van drempels of andere hindernis sen in de Caustraat en het af sluiten van de Brauwstraat vanaf de hoofdrijbaan van de Calandweg. Op de Calandweg wordt het dan drukker. Maar deze weg kan dat makkelijk aan volgens Van Ballegooijen. Zijn voorstel kreeg de steun van D66 en SGP/GPV/RPF. ZIERIKZEE - In de Concertzaal in Zierikzee verzorgt vrijdag 2 februari de theaterzanggroep Intermezzo het programma 'Still Crazy'. Een pro gramma bestaande uit muziek van klassiek tot pop, waarbij af en toe ook de vleugel wordt beroerd. Een theatervoorstelling van Intermezzo bestaat steevast uit een breed scala van eigen repertoire aangevuld met co vers. Zo ook in 'Still Crazy'. De zangers Stijn van der Loo (bariton/countertenor), Ro nald Becker (bariton/counter tenor), Matthijs Overmars (te nor), lek de Vos (bariton) en Evert Brandinga (bas), koppe len Bach en Monteverdi moei teloos aan Billy Joel en Flying Pickets. En ook een op muziek gezet gedicht van Rutger Kop land maakt deel uit van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5