College maakt nieuwe opzet voor exploitatie bouwgrond Omzet Zeeuwse Vlegel gestegen Structureel financieel tekort bedreigt voortbestaan Brogum streeknieuws Zierikzee steunt alsnog rijcursus voor senioren Meer bouwlocaties vervuild in Brouwershaven Benoeming dorpsraad Geen gifzakjes op Schouwen Granaten in Vrouwenpolder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ui DINSDAG 30 JANUARI 1996 NR 25917 3 ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen krijgt toch een subsidie van veertig gulden per deelnemer van de gemeente Zierikzee voor de Opfriscusrsus rijvaardigheid senioren. Een meerderheid van de gemeenteraad stemde hier gisteren tegen de verwachting mee in. D66 in Brouwershaven wil meer informatie over de vervuilde bouwlocatie aan de Haven Zuidzijde. Wat nu wordt voorgesteld is de goedkoopste oplossing die niet alle vervuiling wegneemt,aldus raadslid M. M. Weezepoel. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Burgemeester en wet houders van Brouwershaven komen omstreeks april met een nieuw plan voor de exploitatie van bouwgronden in de gemeente. Er zijn meer bouwlocaties vervuild dan de plek aan de Ha ven Zuidzijde, waar volgens plan zestien appar tementen voor senioren worden gebouwd. Met die mededeling kwam waarnemend burgemeester, mevrouw A. P. de Haan gister avond naar de gemeenteraad. Behalve de Haven Zuidzijde gaat het in Brouw over locaties aan de Meekrapstraat en de Nieuwstraat. Omdat deze sa neringen gevolgen hebben voor de opbrengst van de grond voor de gemeente, komt het college rond april met een nieuwe exploitatie-opzet voor het totaal. De raad boog zich gisteravond met name over het bouwplan aan de Haven Zuidzijde. In de grond waarop het appartemen tencomplex De Muralt moet verrijzen, zijn verhoogde waarden lood en teerachtige stoffen (PAK's) aangetroffen. De vervuiling is afkomstig van gestorte grond. De gemeente moet de zaak schoonmaken al vorens de Stichting Woon Zorg Nederland er zestien apparte menten kan bouwen. Gaat de overdracht niet door, dan dient de stichting een schade claim in die hoger is dan de sa- neringskosten. Voor de sanering was 85.000 gulden uitgetrokken. Sinds 1993 zijn echter- de normen waaronder vervuiling wordt getolereerd aangescherpt en dus zal de sanering groot scheepser moeten. Het college wil 180.000 gulden extra uit trekken en daarvoor de bouw put laten afgraven en de rest van de vervuiling laten bedek ken. D66 in Brouwershaven vindt dat niet voldoende. ,,U kiest voor de goedkoopste manier van saneren die niet alle ver vuiling wegneemt," zei raads lid M. M. Weezepoel. Maar waar Weezepoel zich het meest aan ergerde was de gebrekkige informatie die het college had verstrekt. „De raad is hiermee op het verkeerde been gezet. Dat dit opzettelijk is gebeurd, wil ik niet zeggen." Hij kwam met een onderzoek uit 1991 waarin al werd aange toond dat de grond lood, koper en PAK's bevat. Het onder zoek van september vorig jaar bevestigt dat nog eens. Had het college beide onderzoeken naast elkaar gelegd, dan had den de saneringskosten kun nen worden verwerkt in de ex ploitatie en had de raad nu niet tegenover een financiële tegen valler gestaan. Mevrouw De Haan gaf toe dat destijds is verzuimd de onder zoeken met elkaar te vergelij ken. „Die toetsing is pas in 1995 gebeurd toen vanwege de grondverkoop een schone- grondverklaring nodig was. Veranderd Maar volgens haar gaat Weeze- poels verhaal niet helemaal op. Want ook het bouwplan is veranderd. Had er gesaneerd moeten worden volgens het oorspronkelijke plan, dan had dat tussen de acht ton en 1,3 miljoen gulden gekost. De Haan: „Nu komt er een gelaag de bouw, dus hoeven we maar een beperkt deel te saneren. De rest wordt afgedekt. De pro vincie is het daarmee eens." Weezepoel wilde verder weten of de vervuiling zich nog heeft uitgebreid bijvoorbeeld rich ting peuterspeelzaal, hoeveel appartementen er al zijn ver kocht en welke verplichtingen de gemeente nog meer tegen over de Stichting Woon Zorg Nederland heeft. Het uitblij ven van antwoorden hierop was voor de D66-fractie reden om tegen het voorgestelde kre diet van 180.000 gulden te stemmen. Jammer De andere partijen zeiden gis teravond het bijzonder jam mer te vinden dat de gemeente dit verlies moet accepteren. „Maar, zo verwoordde A. de Vlieger van de PvdA het ge voelen van de raad „we zitten in het schuitje en we zullen moeten varen." Ondanks de extra kosten blijft de exploita tie van het plan Brouwersha ven Kom voor de gemeente po sitief. Tijdens de commissievergade ring die drie weken geleden ge houden werd, bleek alleen de fractie van CDA bereid tot het verlenen van subsidie. De ove rige fracties waren tegen, om dat ze de bijdrage die de deel nemers zelf moeten betalen voor de cursus te laag vinden. En omdat de begroting in hun ogen te luxe is. M. R. de Jong-van Loo (PvdA) brak gisteren een lans voor de senioren. Ook al was er vol gens haar sprake van enige vorm van chantage. Zij kon het niet verkroppen dat deelne mers uit Zierikzee, door het weigeren van subsidie van de gemeente, ook geen subsidie krijgen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Omdat de vijf an dere eilandelijke gemeenten wel subsidie verlenen, met de consequentie dat de inwoners uit deze gemeenten wel een vergoeding krijgen van het ROVZ, ontstaat er hierdoor rechtsongelijkheid, die de De tarwe voor het Zeeuws Vle gelbrood wordt in Zeeland op een milieuvriendelijke wijze geteeld. Door de omzetstijging kan het areaal dit jaar verder groeien van 60 naar 70 tot 80 hectare. Eigen benen Sinds de start van het produkt - nu bijna vijf jaar geleden - vonden meer dan anderhalf miljoen Zeeuwse Vlegelbroden hun weg naar de consument. De afgelopen twee jaar is de or ganisatie van teelt, verwer king en afzet'met succes onder gebracht in de Coöperatie, Zeeuwse Vlegel Landbouw- produkten, afgekort CZVL. Sinds de overgang naar de coö peratie staat het project finan cieel op eigen benen. PvdA niet wenst. Aldus Van Loo. Deelnemers aan de opfriscur sus uit gemeenten die subsidie verlenen betalen maar 25 gul den voor de cursus. De Zierik- zeese deelnemers daarentegen moeten de cursus geheel uit ei gen zak betalen. Dat kost hen 115 gulden. Wethouder D. van der Wekken bleek het met de zienswijze van zijn partijgenoot helemaal eens. Toch bleef hij aanvanke lijk bij het standpunt van het college. Bij de stemming bleek hij deze echter verlaten te heb ben en voorstander te zijn van subsidieverlening. D66 was dat inmiddels, na een kort intern beraad in de wan delgangen, ook. Het was met name het argument van de rechtsongelijkheid dat de de mocraten aan de zijde van het CDA en de PvdA bracht. Al ga ven ze Van der Wekken wel als boodschap mee eens te gaan praten over een hogere eigen bijdrage van de deelnemers aan de cursus. Ook het tweede produkt van de CZVL, het Zeeuws Vlegel bier, heeft het in het eerste jaar na de introductie - 1995 - goed gedaan. De beschikbare proef partijen milieuvriendelijk ge teelde Zeeuwse brouwgerst zijn bij brouwerij De Halve Maan in Hulst in bier omgezet. Inmiddels is het ambachtelijk gebrouwen Zeeuwse biertje in meer dan 75 winkel en cafés in Zeeland verkrijgbaar. Dit jaar wordt vèel energie gestoken in uitbreiding van afzet en pro motie van het Zeeuws Vlegel bier. Naast het Zeeuws Vlegelbier verricht de stichting onder zoek naar de ontwikkeling van streekeigen produkten afkom stig uit de milieuvriendelijke landbouw. Vlegelbier verkoopt goed ZIERIKZEE - De omzet van het Zeeuws Vlegel- brood is in 1995 ten opzichte van 1994 met tien procent gestegen. Dat meldt de Stichting Zeeuwse Vlegel in een persbericht. ZIERIKZEE - De financiële problemen stijgen Stichting Brogum in Zierikzee zozeer boven het hoofd dat ze in haar voortbestaan bedreigd wordt. Ze heeft een structureel tekort van der tigduizend gulden. Voor het aanpassen van het gebouw is een bedrag van 155.000 gulden nodig. En het vorig jaar gehouden tentconcert leverde achtduizend gulden verlies op. De situatie is zo nijpend dat niet alleen het doorgaan van het jaarlijkse Anywavefesti- val onzeker is, maar zelfs de toekomst van Brogum op het spel staat. „Op de totale ex ploitatie komen we structureel dertigduizend gulden te kort. Hierdoor leeft bij het dagelijks bestuur algemeen het gevoel of het nog wel verantwoord is om door te gaan", aldus stich tingsvoorzitter Peter Groen. Volgens Groen is onlangs ge bleken dat het Anywavefesti- val een verlies oplevert. „We zijn jarenlang niet op de hoog te geweest van het feit dat Any wave geld kost. We heb ben altijd gedacht dat het ons geld opleverde. Dat is ook de reden dat een aantal gemeen ten geen subsidie meer geven voor het festival. Nu blijkt dat het alleen maar een tijdelijke geldstroom oplevert waarmee achterstallige betalingen be taald kunnen worden. Uitein delijk blijft er structureel een verlies over." Veiligheid Het verlies is overigens niet de hoofdreden van het eventueel afblazen van Anywave. Vol gens Groen gaat het festival ten onder aan zijn eigen succes. „Door de enorme toeloop kun nen we de veiligheid van de be zoekers niet meer garanderen. En ook de openbare orde komt in het geding." Een oplossing is de tent, die voor het festival achter Brogum wordt opgezet, te verplaatsen naar de voor kant. Daar kan een grotere tent worden opgezet. Maar dan moet wel het plein opnieuw worden bestraat. En dat kost geld. Behalve een nieuwe bestrating zit Brogum te springen om aan passingen in de facilitaire sfeer, zoals kleedruimten en sanitair. De kosten van deze tussenoplossing bedragen 155.000 gulden. Om Brogum helemaal op te knappen is bij na 2,5 ton nodig. „Zonder deze aanpassingen leeft het gevoel bij het bestuur of het nog wel verantwoord is om door te gaan. Op dit moment hebben we geen financiële middelen om tot een oplossing van de nood te komen. We hebben nu al betalingsachterstanden. En willen we als bestuur niet be ticht worden van wanbeleid, dan moeten we een signaal af geven", aldus Groen. Dat sig naal hebben de raadsleden vo rige week gekregen middels een brandbrief. In de brand brief vraagt Brogum voor 1 fe bruari om een antwoord van het college van burgemeester en wethouders. Volgens Groen is dat noodzakelijk in verband met de financiële verplichtin gen die het bestuur al dan niet aan moet gaan. Noodverbandje De brief was voor de fractie van de PvdA aanleiding schrif telijke vragen te stellen aan het college tijdens dc raadsver gadering gisteren. De sociaal democraten willen het pro bleem zo snel mogelijk op de politieke agenda plaatsen. Daarnaast vragen ze zich af of er eerst een „financieel nood verbandje" gelegd moet wor den of dat de zaak eerst gron dig geanalyseerd moet worden. Burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs bleek met name zeer ge pikeerd door het noemen van een deadline in de brief. „We zijn niet onder de indruk van de arrogantie om zomaar een datum te noemen. De brief is vorige week binnengekomen en komt morgen (dinsdag, red.) aan de orde in de collegeverga dering", aldus Asselbergs. Maar dat er gezocht moet wor den naar een oplossing is hem duidelijk. Hij wil dat doen met een positieve intentie. „Dat Brogum de intentie heeft Any wave niet door te laten gaan, daar moeten we ze vanaf zien te houden. Maar we moeten zeer kritisch gaan kijken naar de gang van zaken. Het is ken nelijk niet beheersbaar geble ven. Daar moeten we uitko men." Donderdag 15 februari komt de zaak aan de orde in een gecombineerde commissie vergadering cultuur en welzijn en sociale zaken. BROUWERSHAVEN De Brouwsc gemeenteraad heeft gisteravond nog drie leden van dorpsraden benoemd. Het gaat om M. N. van Dijk die in de dorpsraad Brouwersha ven de belangen van de jeugd gaat vertegenwoordigen, J. van Weezei die het sociaal/cul tureel werk vertegenwoordigt in de dorpsraad van Dreischor en A. Boerman voor de jeugd in de dorpsraad van Noordgou- we. De dorpsraden binnen de hui dige gemeente Brouwershaven zijn nu bijna compleet. Alleen in de Dreister dorpsraad is nog een vacature. ZONNEMA1RE IJsfeest Het langverwachte ijsfeest voor de kinderen wordt don derdag dan toch eindelijk ge houden. Vanaf 9.30 uur kunnen de kinderen op de ijsbaan bij de sportvelden meedoen aan het ringsteken op de schaats, de behendigheidswedstrijd en het hardrijden. De groep van vier tot en met zes jaar kan rij den op versierde sleeën. ZIERIKZEE - Op dc Walcherse stranden zijn kleine hoeveel heden zakjes met aluminium fosfidc aangespoeld. Tot nu toe zijn er op dc Schouwse stran den geen gifzakjes aange spoeld. Het aluminium fosfide zit ver pakt in geplastificeerde zakjes van tien bij tien centimeter. De giftige stof wordt gebruikt voor het ontsmetten van sche pen en verspreidt een zeef gif tige stof als het in aanraking komt met water. In totaal zijn er op het strand tussen Vlissin- gen en Zoutelande vijf gifzak jes gevonden. Politie en Rijkswaterstaat ver moeden dat de gifzakjes van een vrachtauto zijn afgewaaid. Tot op heden heeft men echter niet kunnen achterhalen waar de gifzakjes precies vandaan komen. Volgens voorlichter J. Geluk van Rijkswaterstaat is de kans dat er ergens nog meer gifzakjes gevonden worden klein. „Maar je moet nooit nooit zeggen". Een achttiende editie van Anywave is door de financiële problemen in gevaar gekomen. (Archief foto) Verwachting t/m zaterdag 3 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp.-3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuid 3 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht variabel 3 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp.-4 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 jan. Zon op 08.22, onder 17.22 Maan op 13.59, onder 05.07 1 febr. Zon op 08.21onder 17.24 Maan op 14.49, onder 05.53 Volle Maan: 4 febr. (16.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vorst wordt de komen de dagen getemperd, 's Nachts vriest het licht, overdag stijgt het kwik tot rond plus 2 graden. Van nacht is het helder en komt het in het noordoosten nog tot matige vorst. In het zuiden ligt de minimumtempera tuur net onder het vriespunt. Morgen overdag laat de zon zich opnieuw uitbundig zien. Het kwik loopt gelei delijk op tot waarden rond of net iets boven het vriespunt. Boven land waait een matige oostenwind, kracht 3 of 4. In het noordelijk kust gebied is de wind nu en dan krach tig, 6. Dit fraaie weer is te danken aan een hogedrukgebied net ten noor den van ons land. De komende da gen trekt dit hoog langzaam in zuid oostelijke richting en neemt daarbij in betekenis af. De wind draait daar bij naar het zuiden en het wordt tijde lijk minder koud. In het weekeinde ontstaat een nieuw hogedrukgebied bij IJsland en ontwikkelt zich ten westen van Portugal een lagedruk gebied. De wind zoekt weer de oost hoek op en het wordt kouder. VROUWENPOLDER - Het Ex plosieven Opruimingscom mando (EOC) heeft maandag middag in Vrouwenpolder ruim vijfhonderd granaten en 450 slaghoedjes met munitie uit een put gehaald. De dienst brengt de explosie ven vandaag, dinsdag, op het strand tot ontploffing. De gra naten werden vrijdagmiddag ontdekt bij graafwerk bij de gemeenteschuur aan de Vroon- weg. Een betonnen put bleek vol te liggen met granaten uit de tweede wereldoorlog. Het wapentuig is van Franse, Duit se en Engelse makelij. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-petiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertehtietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3