Jong beginnen zorgt voor feest jonge jubilarissen Dodelijk ongeval in Nisse J+t PJZ brengt toneel voor veel publiek streeknieuws Bij harmonie Nut en Uitspanning Zonnemaire Subsidie bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker gestopt Ledenverlies Nederlandse Hervormde Kerk zet door HOED MAANDAG 29 JANUARI 1996 NR 25916 5 De jubilarissen van Harmonievereniging Nut en Uitspanning. Van links naar rechts: M. de Vlieger met vriendin, K. Duinhouwer met echtgenote en verder J. Stoel en T. de Vlieger, beiden met echtgenotes. (Foto Marijke Folkertsma) ZONNEMAIRE - Ze hadden bijna allemaal de sneeuw en kou getrotseerd, vrijdagavond, de le den van de Harmonievereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire. Want op de jaarver gadering in het dorpshuis werden de jubi larissen in het zonnetje gezet. Puttend uit het rijk voorzien archief sprak voorzitter Me vrouw H. Goemans hen toe. Ju bilarissen bij deze vereniging zijn doorgaans relatief jong: ze beginnen vroeg. Zoals Marcel de Vlieger, die al op zijn tiende begon, zodat hij nu de 12 'A> jaar al volmaakte. Zijn opleiding in Zonnemaire was kennelijk zo goed dat hij tijdens zijn diensttijd in de Luchtmachtkapel kon spelen. Behalve op de scherpe trom speelt hij ook nog toneel, sa men met zijn moeder. Tonnij de Vlieger, ook goed voor 12 V2 jaar, was een natuurtalent. En thousiast genaakt door zijn vader kon hij zonder les of op leiding zijn partij meespelen op de tenortrom. Twaalfeneenhalf jaar is nog maar een begin in Zonnemaire. Kees Duinhouwer was goed voor 25 enthousiaste jaren op de trompet. Kees was als 12-ja- rige beginner lange tijd het jongste lid van de harmonie. Hij blaast niet alleen zijn par tijtje mee maar fungeert ook nog als orkestbode en toneel meester. Dit laatste met als specialiteit het laten loeien van koeien. Tenslotte Jan Stoel, goed voor 40 jaar op de trompet. Als 14- jarige in 1956 begonnen, had hij een groot aandeel bij de vie ring van het 100-jarig bestaan in 1973. Tussendoor deed hij nog mee aan solistenconcour sen wharbij hij in 1972 een eer ste prijs won. Daarnaast had hij nog tijd om bestuursfunc ties te vervullen. Voorzitter Goemans gaf hem dan ook een eigen muziekstandaard met in scriptie.„We zijn groos op je", sprak ze in onvervalst Zeeuws. Jeugdige bejaarde Het is opmerkelijk en uitzon derlijk dat een harmoniever eniging meer dan 100 jaar be staat. Daar zit meer achter: een brok 'solidariteit van een klei ne gemeenschap. Plus doorzet tingsvermogen en het zich ge dragen weten door het hele dorp. Want leden en bestuur moesten zich op veel fronten inzetten. Zowel voor de mu ziek als voor de financiën. Daar mogen ze best trots op zijn. Dat bleek ook tijdens deze jaarvergadering met grote op komst waar ook de bestuurs verkiezingen werden afge werkt. Voorzitter Mevrouw Goemans .was statutair aftre dend en herkiesbaar. Terecht: ze werd praktisch unaniem herkozen. Ook de aftredende en herkiesbare Mevrouw H. Juffermans kon op volver trouwen rekenen. Nieuwe ge zichten in het bestuur zijn Me vrouw J. Kloet en J. Konijnenburg. Van de aftre denden K. de Munnik en Me vrouw E. Uijl wordt later, met lof en dank, afscheid genomen. Zo'n honderdvijftig man en vrouw woonden de toneeluitvoering bij door leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plat telands Jongeren Zuid (PJZ), zaterdagavond in het dorpshuis van Dreischor. Tien leden van de PJZ brachten er het toneelstuk Afkic ken met een staartje, geschreven en geregisseerd door oud-lid Piet Kuyper. Vooraf, gaf Peter Dieleman acte de presence met een con ference in onvervalst Zeeuws over het wel en wee van Zeeuwse zaken en het boerenleven. De afdeling Schouwen-Duiveland van de PJZ doet het volgens secretaresse Annet van Oeveren, bijzonder goed. ,,In een jaartijd zijn we van negentig naar 140 leden gegroeid. Vooral het schuurfeest, afgelopen juni, heeft veel nieuwe mensen binnengebracht", vertelt ze. Van Oeveren zegt dat de tijden dat de PJZ een volkomen agrarische aangelegenheid was, al lang voorbij zijn:Iedereen kan lid worden, je hoeft niet van een boerenbedrijf te komen." De PJZ organiseert jaarlijks verschillende activiteiten. Voor vrijdag 22 maart staat bijvoorbeeld een avond over de Zeeuwse Vlegel op het programma, die de afdeling samen met het Agrarisch Jongeren Kontakt op poten zet. Op vrijdag 23 februari vindt de ledenvergadering van de PJZ-afdeling plaats en wel in restaurant Kiek in de Pot in Zierikzee. De vergadering begint om 19.00 uur. NISSE - Bij een aanrijding tus sen twee fietsers en een auto vrijdag in Nisse, is de 15-jarige Angelique Heijboer uit Baar land om het leven gekomen. Een 14-jarig meisje, ook uit Baarland, werd zwaar ge wond. Beide meisjes fietsten achter elkaar over de Drieweg van Heinkenszand naar Nisse. Vlakbij dit dorp werden de fietssters geschept door een achterop komende auto. be stuurd door een 29-jarige inwo ner van DriewegenDeze be stuurder had de meisjes niet gezien. Bij de aanrijding raak te de 15-jarige zo zwaar ge wond dat ze ter plaatse over leed. Het andere meisje werd zwaar gewond overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes.Beide fietsen raakten totaal vernield en de auto werd aan de voorkant zwaar beschadigd. De weg is voor het verkeer een uur ge stremd geweest. De politie ver richt aan alle betrokken voer tuigen technisch onderzoek. De plaats waar het ongeval ge- heurde is een 80-kilometerweg. Er is geen openbare verlich ting en geen fietspad. ZIERIKZEE Soos UW In het UVV-gebouw aan het Kerkhof wordt vanaf woens dag 3 februari iedere woens dagmiddag weer soos gehou den. De soos is zowel voor mannen als vrouwen. Zij kun nen onder meer klaverjassen, jokeren en biljarten. De soosmiddag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De toegang is gratis en opgave vooraf is niet nodig. Tryféna De verkoping van Tryféna ten bate van Adullam heeft in Z\e- rikzee 2.375,20 gulden opge bracht. BURGH-HAAMSTEDE Oliebollen De Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede houdt op zaterdag 3 februari een oliebol lenactie, waarbij huis-aan- huis oliebollen worden ver kocht. De opbrengst van de actie is bestemd voor de ge luidsinstallatie van de kerk. SCHARENDIJKE In Perspektief De regionale Werkgroep In Perspektief Schouwen-Duive- land/Tholen (interkerkelijke werkgroep voor familieleden en vrienden van psychisch zie ke mensen), nodigt familiele den en vrienden van psychisch zieken uit tot het bijwonen van een huiskamer- en ontmoe tingsavond op dinsdag 6 febru ari. De bijeenkomst wordt ge houden bij de familie Knol, Ringdijk 3 in Scharendijke en begint om 19.45 uur. Wie inte resse heeft om deel te nemen aan de bijeenkomst kan zich onder andere aanmelden bij mevrouw J. H. Knol, telefoon 671443. OOSTERLAND Oud papier De Gereformeerde Gemeente in Oosterland houdt zaterdag 3 februari een oud papieractie ten bate van de zending. Vanaf 8.30 uur wordt het papier opge haald dat gebundeld aan de straat moet worden gezet. GOES - Vrouwen in Zeeland, die zich door hun huisarts uit voorzorg laten onderzoeken op de mogelijkheid van baarmoederhalskanker ('het uitstrijkje') zullen dit voortaan zeer waar schijnlijk zelf moeten betalen. Sinds 1 januari van dit jaar vergoedt de Ziekenfondsraad niet meer de kosten van het be volkingsonderzoek baarmoe derhalskanker, zoals dat tot nu toe in Zeeland plaats vond. De raad vindt de provincie te klein voor de organisatie van dit onderzoek. Een samenwer kingsverband voor Zuid West Nederland moet de verant woordelijkheid overnemen. De Stichting Preventie Zee land, waarin onder meer verte genwoordigd zijn de Districts Huisartsenvereniging Zeeland en de GGD Zeeland, vindt dit niet acceptabel. Tot 1 januari 1996 werden Zeeuwse vrouwen tussen de 35 en 55 jaar elke drie jaar uitge nodigd een uitstrijkje te laten maken bij hun huisarts. De huisartsen declareerden hun kosten bij het ziekenfonds. Sinds 1 januari 1996 is dit niet meer mogelijk, omdat de Zie kenfondsraad de opzet voor het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker heeft gewijzigd. Alle vrouwen van 30 tot en met 60 jaar worden nu elke vijf jaar opgeroepen een uitstrijkje bij hun huisarts te laten maken. De organisatie van dit onderzoek moet in han den komen van een samenwer kingsverband voor de regio Zuid West Nederland. De huisartsen kunnen hierbij hun kosten declareren. Voor waarde is dan wel dat Stich ting Preventie Zeeland zich bij dit samenwerkingsverband aansluit. Voor de Stichting Preventie Zeeland, waaraan onder meer deelnemen de Zeeuwse huis artsenvereniging en de GGD Zeeland, is dit een onaan vaardbare eis. Juist door de samenwerking van verschillende disciplines op het Zeeuws niveau, functio neerde het onderzoek in Zee land goed en kon 'maatwerk' geleverd worden. Overhevelen van de verantwoordelijkheden en bevoegdheden naar een gro ter samenwerkingsverband dient noch het belang van vrouwen noch het belang van de huisartsen, aldus de stich ting. De stichting heeft de Zieken fondsraad inmiddels van haar standpunt op de hoogte gesteld en hoopt op begrip van de raad, zodat het bevolkingson derzoek ook in Zeeland door kan blijven gaan. LEIDSCHENDAM (ANP) - De Nederlandse Hervormde Kerk heeft in 1994 opnieuw leden verloren. Bovendien nam de deelname aan acti viteiten van de kerk af. Tegelijk steeg het aan tal belijdenissen en kwamen er meer predikan ten. Ook de financiële bijdrage van de kerk leden nam toe. Dat heeft.de Begeleidingscom missie voor de Statistiek be kend gemaakt. De cijfers zijn ontleend aan twee rapporten. De statisti sche nieuwsbrief geeft de cij fers van de Nederlandse Her vormde Kerk. Daarnaast deed het KASKI onderzoek naar de deelname aan activiteiten van de kerk.Het aantal belijdende leden daalde in 1994 met bijna 1,5 procent tot onder de drie kwart miljoen. Het aantal ge doopte leden zakte tot ruim on der het miljoen. Het aantal be lijdenissen ging voor het eerst sinds jaren weer licht omhoog. De stijging van het aantal pre dikanten houdt verband met de hogere inkomsten. Volgens de commissie brachten de her vormden in 1994 275 miljoen gulden in, een verhoging in twee jaar met 13 miljoen gul den. Het jaar is nog maar enkele weken oud of nu al weten we welke vrouw in december door de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode zal worden uitgeroepen tot de 'moeder van het jaar'. Ik mag haar naam niet noemen, ster ker nog, ik weet niet eens wie zij is. Maar feit is dat ze bestaat en het is niet moeilijk een van de honderden getuigen op te roepen die kun nen verhalen van haar moederlijke heldenda den. Laten we de cirkel wat kleiner trekken. De 'moeder van 1996' bevindt zich in kerkelijke kringen waar de vrouwen veelal behoedzaam getooid naar de kerk gaan. Hiermee geeft men gevolg aan een tekst van de apostel Pau- lus over de 'hoofdtooi der vrouw'. Het is een tekst die al heel wat stof tot discussie in gezin nen en kerken heeft doen opwaaien. De vrouw moet, naar het woord van Paulus, in de kerkelijke samenkomst met gedekte hoofde bidden en zelfs profeteren. Over dat laatste wordt vreemd genoeg weinig gesproken. Toch kun je alleen maar bewondering op brengen voor mensen die in onze vervagende wereld een overtuiging durven uitdragen en ópdragen. Aan de andere kant hebben heel wat dominees zich al heimelijk afgevraagd of Paulus, toen hij sprak over de hoofdtooi van de vrouw, de dure dameshoeden la Beatrix op het oog had, waarvan de modieuze vorm en hoge aanschafprijs ogenblikkelijk door kenners geobserveerd en getaxeerd worden. Maar zoniet onze moeder van het jaar 1996. Door haar handelend optreden laat zij zien dat haar hoed haar niet heilig is. Zij draagt geen koninginne-creatie die je hooguit met de top pen van je vingers mag aanraken. Nog knap per is dat zij op het juiste ogenblik principes opzij durft te zetten wanneer de nood aan het kind is. Kosters kunnen er hele verhalen van vertel len. Vooral ten tijde van deVerstdagen zitten kinderen met hun witte smoeltjes tegen moe der aangeklemd. Van binnen rommelt het. Het is een scheikundig proces met bestand delen van chocola, amandelspijs en een aan tal niet te definiëren andere zoetwaren. Het geheel veroorzaakt onvermoede chemische reacties. Het kind heeft jn de maagstreek een soort Fokker-gevoel, het voelt dat er iets ergs gaat gebeuren: 'Mama, ik ben zo missuluk'. En dan is het een kwestie van seconden. De warme golfstroom komt er al aan. Binnen een paar tellen moet een plek gekozen worden om zoveel mogelijk gelovigen een onaange name douche en hoge stomerij-kosten te be sparen. Soms kunnen vaders met grote pas en sterke armen waarin twee bungelende kin derbeentjes nog net het toilet bereiken. Maar meestal is het te laat. De dominee kijkt ver stoord op. Het jonge volk luistert niet meer naar de preek. Dit is veel leuker. Vader en moeder zitten met een rood hoofd en de kos ter stormt al aan met een emmer zand. De lucht is bepaald geen heilige wierook. En wie moet dat hele zaakje straks opruimen? Maar een moeder van het jaar lost dat anders op. En misschien nog wel dankzij het woord van Paulus weet zij het op een uiterst prakti sche wijze op te lossen. Het was vorige week zondag in een lieflijke kerk in een lieflijk dorp van ons eiland. Het kind zat met een wit gezichtje in de kerkbank en klaagde: 'Ik ben zo missuluk!' En toen ge beurde het. Juist op het moment dat de gehe le maaginhoud terug naar de plek van af komst wilde, trok zij midden onder de kerkdienst de hoed van het hoofd, hield die onder de mond van het kind en zo ontstond er, tot vermaak van de verzamelde schare, een onverwachte open schaalcollecte. Voor moeders die uit principe een hoed op zetten heb ik een hoge pet op. Maar voor moeders die op het juiste moment de hoed van het hoofd durven trekken heb ik nog grotere bewondering. Ach, het is uitein delijk ook maar een hoed. Je zult maar zo'n moeder hebben. Voor de moeder van het jaar heb ik maar één compli ment: Lieve moeder, petje af!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5