Samsung Aerospace overweegt bod op noodlijdend Fokker Politie stoort zich aan waaghalzerij op het ijs waterstanden Reddingsboot gedoopt Kabinet repareert het verlies aan koopkracht SGP accepteert vrouw als buitengewoon lid Vliegtuigfabriek bevestigt contact Korea Dronken in wrakke auto Consulaat onder verf Wandelaars op rivieren Lek en Nederrijn Schroef dit pul uiteen, behoud de WJ/oita 2o uil ik hel ik vaar en dump de rest IL j gr U/m?...UiTEEJ1- 5CHK0EVEH Plutonium haóio- achefHaar wat ?t 2 ZIERIKZEFSCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 De boot'is de vijfde reddings boot van het type Johannes Frederik, alleen zijn aan de hand van de ervaringen en aanbevelingen van de schip pers van de zusterschepen, en kele wijzigingen aangebracht. Vertrouwen ,,Er zijn nu nog drie boten in bestelling. Dit geeft aan dat de KNRM veel vertrouwen heeft in dit type schip. Het is ook de vervanger van de grootste langzame reddingsboten. Deze beslissing is onlangs genomen en we vertrouwen erop dat de ze nieuwe schepen ons de ko mende twintig jaar van dienst zullen zijn, ook in de meest slechte omstandigheden", al dus voorzitter van de KNRM, mr J. C. van Munster van Heu- ven. De Graaf van Bylandt is als eerste reddingsboot uitgerust met een brandblusinstallatie en een pre-wetting installatie, die bedoeld is om de reddings boot nat te houden bij het langszij komen van een bran dend schip. Daarnaast is de nieuwe aanwinst voorzien van de modernste navigatie- en communicatie-apparatuur. De Graaf van Bylandt komt te liggen bij de Roompotsluis en vervangt de Koningin Beatrix, die in 1984 haar intrede deed. Deze boot gaat nu naar de re- servevloot. Nog twee maanden ziektewetpremie DBB HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag b^^Len de koopkrachtachteruitgang die zich afttBent op de eerste loonstrookjes van dit jaar, te repareren. Premier Kok heeft dat gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Minister Melkert van sociale zaken zal vandaag, maandag, de Tweede Kamer nader in lichten. De belangrijkste oor zaak van de achteruitgang is volgens Kok de vertraging bij het afschaffen van de Ziekte wet. Dat wetsvoorstel had per 1 januari moeten ingaan, maar door oponthoud in de senaat wordt dat op zijn vroegst 1 maart. Burgers ondervinden hier na deel van doordat zij nog twee maanden een Ziektewetpre- mie moeten betalen. Bedrijven profiteren juist van het uitstel. Volgens Kok ligt het voor de hand dat de verhouding wordt rechtgetrokken door de ww- premies voor werkgevers wat te verhogen en die voor werk nemers te verlagen. De premier acht het mogelijk dat ook elders in het belasting en premiebeeld onbedoelde ef fecten optreden die nadelig zijn voor de koopkracht. Als dat zo is, zal het kabinet die ook repareren. Kok sloot niet uit dat dat gevolgen voor de schatkist kan hebben. Belofte Het kabinet acht zich gebon den aan de belofte dat vrijwel niemand er dit jaar op achter uit zou gaan in inkomen. Ook veel kamerfracties vinden dat het kabinet die toezegging moet nakomen. Sommige ka merleden hebben de afgelopen dagen veel telefoontjes ont vangen van burgers die klaag den over hun eerste loon- strookje. AMERSFOORT (ANP) - Vrouwen kunnen bui tengewoon lid worden van de SGP. Een repre sentatieve functie namens de Staatkundig Ge reformeerde Partij blijft evenwel taboe. als gemeenteraad, Provinciale Staten, Tweede Kamer of Eu ropees Parlement. De huishoudelijke vergade ring van de partij is zaterdag in Amersfoort met tweederde van de stemmen akkoord ge gaan met dat compromis-voor stel van het hoofdbestuur. Het vrouwenlidmaatschap is al enkele jaren een omstreden punt binnen de SGP. Een aan tal vrouwen is zelfs naar de rechter gestapt om .het lid maatschap af te dwingen. Het gerechtshof in Den Haag oor deelde afgelopen december nog dat de partij een vrouw niet hoeft toe te laten als ge woon lid, omdat het een poli tieke groepering vrij staat om te kiezen voor mannelijke poli tieke functies en daarvoor ook te werven. De huishoudelijke vergade ring koos zaterdag in Amers foort voor een tussenoplos sing. Een ruime meerderheid (523) van de benodigde twee derde stemgerechtigden zei ja tegen het buitengewoon lid maatschap voor vrouwen. Zij mogen wel lid worden, maar niet deelnemen aan stemmin gen binnen de partij. Ook blijft het bekleden van SGP-be- stuursfuncties in uit den boze, evenals een kandidatuur voor vertegenwoordigende organen SGP-fractievoorzitter Van der Vlies toonde zich in een reactie ingenomen met de streep die vooralsnog onder de vrouwen kwestie is gezet. Hij spreekt van een „duidelijke besluit vorming',,' waarin zich hopelijk beide partijen nu kunnen ver enigen. ,,Met weet nu waar de SGP staat", aldus de politiek aanvoerder. Voldoening SGP-Iid mevrouw Grabijn uit Den Haag kan zich evenzeer vinden in het compromis dat zaterdag is bereikt. Grabijn was de afgelopen jaren het vleesgeworden verzet tegen het veto over het vrouwenlid maatschap. ,,Ik kan een zeker gevoel van voldoening niet on derdrukken", zo reageert Gra bijn tevreden op de mogelijk heid om intern te kunnen meebeslissen. Uiteindelijk zal ook de SGP niet kunen ontko men aan een volwaardig lid maatschap voor vrouwen, maar daar heeft mevrouw Gra bijn alle vertrouwen in. DEN HAAG - Op uitnodiging van minister De Boer (milieu) zullen bewindslieden uit to taal acht Europese landen woensdagmiddag informeel van gedachten wisselen over milieuheffingen op energie. ROOSENDAAL - Een 20-jarige inwoner van het Belgische Es sen is in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Roosendaal levensgevaarlijk gewond geraakt bij een steek partij. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcoccntnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 januari II.20 120 04.55 -III 17.40 -124 ROOMPOT BUITEN 30 januari 10.25 112 03.50 -104 23.05 112 16.45 -115 BRUINISSE 30 januari 11.35 130 04.45 -118 17.30 •129 WEMELDÏNGE 30 januari 11.25 126 04.50 -115 17.35 -127 Springtij ft februari Actuele informatie over afwijkingen Ofi-9771 AMSTERDAM (ANP) - Het Zuidkoreaaanse conglomeraat Samsung overweegt een bod uit te brengen op Fokker. Samsung Aerospace In dustries, de vliegtuigdivisie van het concern, zou zowel geïnteresseerd zijn in Fokker in zijn geheel als in onderdelen van het gedeeltelijk in sursance van betaling verkerende bedrijf. Dit meldt de Amerikaanse za kenkrant The Wall Street Journal maandag. Een woord voerder bevestigde maandag ochtend desgevraagd dat Fok ker inderdaad door Samsung is benaderd. ,,We zijn die aan bieding aan het bekijken; evenals alle andere." Volgens Thomas Byun, direc tievoorzitter van Samsung Aerospace, hebben de bestuur ders van het concern echter nog niet besloten of er daadwerke lijk een bod komt. ,,We moeten eerst meer inzicht krijgen in de situatie bij Fokker", zo ver klaarde hij. De belangstelling van Sam sung heeft onder Amerikaanse luchtvaartdeskundigen geleid tot speculaties over meer inte resse van Zuidkoreaanse con cerns voor Fokker. De krant noemt in dit opzicht de Hyuan- dai Groep. Dit bedrijf heeft nog niet zo lang. geleden ken baar gemaakt te willen expan deren in de luchtvaartindus trie. Zuidkoreaanse bedrijven zijn op het gebied van de commer- ciële-vliegtuigbouw op meer dere fronten actief. Eén van de meest prestigieuze projecten is een joint venture tussen Samsung en Hyundai. Samen met het Chinese con cern Aviation Industries werkt dit samenwerkingsver band aan het eerste straal vliegtuig van Aziatische make lij, de AE-100. In deze categorie is Fokker ac tief met zijn F 100. Vier Amerikaanse en Europese vliegtuigbouwers, inclusief Boeing, McDonnell-Douglas en Dasa, hebben zich aangeboden als partner in dit project. Boeing en AIR, een samenwer kingsverband van het Franse Aérospatiale, Alenia uit Italië en British Aerospace, zijn uit deze biedingen als de meeste kansrijke kandidaten naar vo ren gekomen. Een overname van Fokker door Samsung zou de ontwikkeling van een eigen Aziatisch vliegtuig echter aan zienlijk bespoedigen. Chinezen Volgens Byun ^aat de interes se voor Fokker los van het plan om samen met de Chine zen een vliegtuig voor honderd passagiers te ontwerpen. ,,De honderd-zitter die wij wil len ontwikkelen wordt veel ge avanceerder dan die van Fok ker", aldus Byun. Hij sloot overigens niet uit dat Fokker bij het nieuwe project wordt betrokken. Dornier Het Duitse vliegtuigbouwcon cern Dasa wil na het loslaten van Fokker ook snel af van Dornier, dat kleine toestellen maakt. Het concern gaat zich volledig concentreren op de activiteiten binnen het Europese consorti um Airbus Industrie en wil dat dat een toestel met honderd zitplaatsen maakt. Dat zegt Dasa-topman Man fred Bischoff in een maandag gepubliceerd interview met de Duitse financiële krant „Han- delsblatt". NIJMEGEN (ANP) - Een 29-ja- rige man uit Cuyk is er maan dagmorgen in geslaagd om meer dan vijf kilometer te rij den in een auto, waarvan één wiel kwijt was. De andere drie banden waren lek. De man kwam tot stilstand na een aan rijding. Volgens een woordvoerder van de politie is de man, die zwaar onder invloed van alcohol was, rond half zeven weggereden bij het winkelcentrum in Mal den. In Heumen, ruim vijf kilo meter verderop, veroorzaakte hij een aanrijding, die verder overigens goed is afgelopen. Uit politie-onderzoek bleek dat de auto niet alleen een wiel miste en drie lekke banden had, maar aan de buitenkant vele beschadigingen vertoon de. De politie denkt daarom dat de automobilist onderweg van Malden naar Heumen nog meer aanrijdingen heeft ver oorzaakt. De man weigerde een adem analyse. Hij is ter ontnuchte ring ingesloten in het politie bureau in Nijmegen. Zijn wagen is weggesleept. AMSTERDAM (ANP) - De poli tie in Amsterdam heeft maan dagochtend een jongen en een meisje aangehouden die ervan worden verdacht dat zij twee verfbommen tegen de gevel van het Franse consulaat heb ben gegooid. De bekladding van het pand op de hoek van de Prinsengracht en de Nieuwe Vijzelstraat had rond zes uur maandagochtend plaats. Daarbij sneuvelde vol gens de politie drie ruitjes. Politiemensen die het pand be waakten, sloegen direct alarm. De verfgooiers vluchtten op een fiets. De politie hield de verdachten even later aan in de Den Texstraat en de Nico- laas Witsenkade. DEN HAAG (ANP) - De politie heeft op som mige plaatsen dit weekeinde de handen vol gehad aan dagjesmensen die zich op onbe trouwbaar ijs waagden. Veel wandelaars sta ken de dichtgevroren Nederrijn en Lek tus sen Wijk bij Duurstede en Culemborg over. De politie durfde de waaghalzen er niet af te halen en zette geluidswagens in om hen te rug te roepen. De politie sprak van een le vensgevaarlijke situatie. Want hoewel het ijs redelijk dik lijkt, st^et er eeri sterke onderstroom. Daardoor zit ten er veel onbetrouwbare plekken in het ijs. Wie door het ijs zakt, wordt onherroe pelijk door het snel stromen de water meegevoerd. In Bolsward zakten twee men sen door het ijs. Ze werdén door omstanders met tou wen op het droge getrokken. In Oosterleek (NH) kwamen vijf mensen met hun auto op een dijkweg in de sneeuw vast te zitten, toen ze naar de "sneeuwduinen wilden kij ken. De wind had daar veel sneeuw en ijs van het IJssel- meer op de dijk geblazen. Sneeuwval én gladheid leid den vrijdagavond en zater dag tot tientallen aanrijdin gen in de noordelijke provincies. Daarbij vielen enkele gewonden. De politie in Drenthe adviseerde het publiek zaterdag thuis te blijven. Sneeuwschuivers waren tot zondagochtend in de weer om de Afsluitdijk te bevrijden van grote hoeveel heden stuifsneeuw. Ook het treinverkeer in het noorden van Groningen had zaterdag ochtend veel last van opge waaide sneeuw, waardoor wissels niet werkten. Jacht De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) besloot zaterdag de jacht te staken. Door de aanhouden de kou en de sneeuwval kun nen de dieren steeds moeilij ker aan voedsel komen, aldus de KNJV. Kritisch Faunabeheer spreekt van „hypocriete publiciteist- stunt". De jachtstop komt een paar dagen voor de wet telijke sluiting van 1 febru ari en is dus mosterd na de maaltijd. „De buit is tenslot te al binnen", sneerde een woordvoerder. Hij vreest dat jagers die geen lid zijn van de KNJV gewoon door jagen. De binnenvaart heeft voor alsnog weinig last van de winter. Hooguit 10 procent van de schepen ligt stil. De belangrijkste routes zijn nog bevaarbaar. Op het IJssel- meer kan - zij het moeizaam - in konvooi worden gevaren. Een Friese distilleerderij is al klaar voor de Elfsteden tocht. Het bedrijf heeft Bee- renburg-etiketten laten drukken met het opschrift Elfstedentocht 1996. Maar de tocht der tochten zit er op korte termijn niet in.. Het ijs langs de route vertoont nog veel zwakke plekken. „Eerst moet de wind afzwakken. Anders kan het kabbelende water nooit bevriezen", al dus ijsmeester Piet Venema. Wat dat betreft zijn de voor uitzichten goed: het KNMI verwacht voor de komende week een zwakke tot matige wind. Slaapruimte Ladderzatte toeschouwers bij een eventuele Elfsteden tocht krijgen in Leeuwarden een exclusieve uitslaapruim- te. De GGD wil in Leeuwar den een sporthal inrichten voor de opvang van de Elf- steden-fans die te diep in het glaasje hebben gekeken. Tijdens de laatste - twee Elfstedentochten kwamen zwaar benevelde en onder koelde toeschouwers in het ziekenhuis terecht. Het be stuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden en de GGD vinden dat ongepast. De twee instanties hebben afspraken gemaakt om dron ken mensen één dag vóór en één dag na de Elfstedentocht op te vangen in een sporthal. Volgens GGD-functionaris Wichers hoeven dronken en onderkoelde mensen niet in een ziekenhuis te worden op genomen. „In ziekenhuizen verstoren ze alleen maar de rust van ernstig zieke pa tiënten. Iemand in dronken toestand kan ook in een ver warmde ruimte herstellen." Suske en Wiske HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen Ik uil dn ontvoering door de vingers zien dis er boter bij de vu komt, hé. In geen peanuts, hé kerels I Uaihl 'rishel ongeval mei dte vrachtwagen die man vilde onder geen be ding die stang afstaan Maandag 29 januari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 30 januari Zierikzee Begin cursus tiffany. MFC-ge- bouw. 13.15 tot 15.15 uur. Ellemeet Algemene vergadering Veka- bo. Durpsuus. 19.30 uur. Woensdag 31 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Knutselmiddag voor jeugd vanaf vier jaar. De Driehoek. 14.30 tot 16.00 uur. Lampionoptocht. Vanaf plein achter De Driehoek. 18.30 uur. Ouwerkerk Jaarvergadering NBvP Duive- land. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 1 februari Zierikzee Voorlichtingsmiddag voor ou deren verandering zieken fonds in het MFC. 14.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zierikzee. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 2 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereniging Beroepsaalvissers Zuid-West- Nederland. Huis van Nassau. 10.30 uur. Still Crazy, vocaal theaterpro gramma door Intermezzo. Con certzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Opening expositie Tekenen voor het Sophia. Stadhuis. 16.00 uur. Zaterdag 3 februari Zierikzee Bedkwartet, komedie door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Haamstede Oliebollenactie Nederlandse hervormde kerk. Ouwerkerk Midwinterfeest in biet dorps huis. 19.30 uur. Maandag 5 februari Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken in de com missiekamer van het stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 6 februari Burgh-Haamstede Lezing Chinese vrouwen en de vrouwenconferentie NVvH. Dorpshuis De Schutse. 14.00 Scharendijke Ontmoetingsavond regionale werkgroep In Perspektief. Fa milie Knol, Ringdijk 3. 19.45 uur. Woensdag 7 februari Zierikzee Start cursus babymassage. Kruisgebouw Jannewekken. 09.00 uur. Vrijdag 9 februari Burgh-Haamstede Start cursus babymassage. Kruisgebouw, Serooskerkse- weg. 09.00 uur. Zaterdag 10 februari Zierikzee Luit, solo en continuo-instru- ment in 16e en 17e eeuwse mu ziek m.m.v. Elly van Munster en Liesbeth Franken, alt. (Ars Musica). Lutherse kerk. 20.00 uur. Bedkwartet, comedie door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Nieuwerkerk Lustrumconcert CJ koor. Ge reformeerde Jacobuskerk. 20.00 uur. Maandag 12 februari Nieuwerkerk Jaarvergadering Oranjever en rging in gebouw De Schakel aan de Badhuisstraat. 20.15 uur. Dinsdag 13 februari Burgh-Haamstede Gewestelijke vergadering NVvH. Dorpshuis De Schutse. 10.30 uur. Woensdag 14 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14!30uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2