Scholen worstelen vaak met rouw van leerlingen Gegadigde met plan voor vroeger KLM-stationsgebouw dient zich aan Arnhem haalt tippelaarsters uit de wijk Spijkerkwartier Beatrix gunt Nederland een kijkje in haar schatkamer streeknieuws Schietpartij DONDERDAG 25 JANUARI 1996 NR 25914 7 Hotel Vliegveld wellicht uit winterslaap Hotel Vliegveld staat nu bijna anderhalf jaar leeg. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Het einde aan de leeg stand van Hotel Vliegveld in Burgh-Haamstede lijkt nabij met de komst van een potentiële ko per voor het in 1934 door de KLM gebouwde pand. A. Vijfhuize en partners uit Sommelsdijk heeft de gemeente Westerschouwen onlangs per brief laten weten, het gebouw aan te willen pas sen aan de eisen van deze tijd door gedeeltelijk sloop en vervangende nieuwbouw. De toren zou daarbij echter behouden blijven. Hotel Vliegveld staat sinds ok tober 1994 leeg. Exploitant J. G. Landsbergen sloot de hore- ca-gelegenheid toentertijd en verkocht zijn aandeel aan de huidige eigenaar van het ge bouw, projectontwikkelaar Swingoed BV Zwijndrecht. De gemeente Westerschouwen had zich eerder bereid getoond mee te werken aan de verbouw van het hotel tot een apparte mentencomplex dat een mix van recreatieve en permanente bewoning toestond. De provin cie ging echter niet akkoord met dit plan, omdat ze geen permanente bewoning in het buitengebied voorstaat. Swin goed vond het vervolgens wel letjes en liet de hele voorgeno men ontwikkeling van het hotel voor gezien. Sinds die tijd staat het gebouw dus leeg. Onlangs heeft zich een koper aangediend die door grondige reconstructie van het geheel, het hotel weer levensvatbaar wil maken en een rendabele exploitatie wil waarborgen. Het hotel zoals het er nu bij staat, voldoet niet aan de eisen van de moderne tijd. De ka mers zijn te klein, de zaak is te 'hokkerig', om over de brand- weereisen nog maar niet te spreken. Vijfhuize en partners, financiële dienstverlening en advies, heeft nu een optie op Hotel Vliegveld. De potentiële koper wil een flink deel van het gebouw slo pen om aan de zijkanten en de achterkant een nieuw hotel te bouwen. Blikvanger van het gebouw, de vroegere verkeers toren met wachtlokaal, zou blijven staan. In de brief aan de gemeente wordt gesproken van 35 tot 40 appartementen die op basis van time-sharing worden verkocht. Het college van b en w van Westerschouwen heeft Vijfhui ze inmiddels laten weten in principe positief tegenover de ze voorgenomen ontwikkeling te staan. ,,Ik sta er heel posi tief tegenover, vooral omdat bij dit plan de karakteristieke skyline door de verkeerstoren met wachtlokaal, behouden blijft. Dat staat toch voor een stukje nostalgie", aldus wet houder ir. C. W. Veerhoek. „Maar we vellen pas een oor deel als we nader uitgewerkte plannen voor ons hebben. We verwachten onder meer een haalbaarheidsonderzoek, on dernemersplan en tekening, voor we een definitief oordeel geven", vervolgt hij. Veerhoek is verder te spreken over het plan van Vijfhuize vanwege de factor time-sha ring die is opgenomen, het ko pen van een appartement voor gebruik voor een bepaalde tijd van het jaar. „Dit levert een bijdrage aan seizoensverlen- ging, want mensen kopen een appartement natuurlijk niet alleen voor het hoogseizoen", stelt hij. zone is al de drugssoos voor verslaafden gevestigd. Die soos gaat op termijn naar een andere lokatie. Ondernemers op het industriegebied gaan voor een termijn van twee jaar onder strikte voorwaarden ak koord met het inrichten van de zorgzone, hebben zij donder dag laten weten. Na maandenlange acties bewoners ARNHEM (ANP) - Het Arnhemse college van b en w heeft de gemeentelijke commissies wel zijn, volksgezondheid en ruimtelijke ordening donderdagavond voorgesteld om de tippelpros- titutie te verplaatsen van het Spijkerkwartier naar een lokatie aan de rand van het industrie terrein in Arnhem. De raamprostitutie in dezelfde wijk moet „geïsoleerd en te ruggedrongen" worden. Een jaar geleden besloot de raad nog om de raamprostitutie ook te verplaatsen. Tippelprostitutie veroorzaakt veel overlast in het Arnhemse Spijkerkwartier en omliggen de wijken. Bewoners van die wijken voeren al maanden ac tie tegen de overlast door ver slaafden, tippelaarsters en raamprostituées. De actievoer ders eisen dat zij komende zo mer rustig in hun tuin kunnen zitten en dat hun kinderen vei lig op straat kunnen spelen. Zij reageerden woensdagavond woedend op het collegevoor stel en noemden b en w zeer on betrouwbaar. demonstraties, koortsachtig gewerkt aan een plan van aan pak voor de overlast in de Spij- kerbuurt. Een adviesbureau uit Den Haag heeft vastgesteld dat verplaatsing van de raampros titutie een zeer langdurige en kostbare zaak kan worden door allerlei juridische proce dures. Daarom heeft het colle ge, aldus Van Doorne donder dag, gekozen voor verplaatsen van de tippelprostitutie, aan pak van de overlast door ver slaafden, aanpakken van de overmatig aanwezige horeca en drugspanden en een ver keerscirculatieplan, om een einde te maken aan het rondjes rijden door automobilisten. Toezien De voorgestelde hulpverle ningszone zal alleen toeganke lijk zijn voor Arnhemse ver slaafde vrouwen. De politie zal er scherp op toezien dat er geen tippelaarsters uit andere ge meenten naar Arnhem komen. Op verzoek van de vrouwen zelf komen er geen afwerk plekken in de zorgzone. Vol gens de vrouwen vinden hun klanten „zulke bushokjes" niet prettig. De vrouwen moe ten hun klanten elders in de stad afwerken. Ook daartegen hebben de actievoerders veel bezwaar, omdat zij verwach ten dat de vrouwen dan recht streeks terugkeren naar het Spijkerkwartier. Aftreden De actievoerders eisten in felle bewoordingen het aftreden van „op zijn minst" verant woordelijk wethouder J. van Doorne en burgemeester Scholten. „Dit is een regelrech te oorlogsverklaring aan de be woners. Als ze dat willen kun nen ze het krijgen", riep een geëmotioneerde woordvoer ster van het Actiecomité Spij kerkwartier. De politieke par tijen spraken tijdens de behandeling van het college voorstel niet over aftreden, maar waren het wel met de ac tievoerders eens dat het raads besluit om ook de raamprosti tutie te verplaatsen gehand haafd moet blijven. Het colle ge zegde toe dit punt opnieuw te bekijken. B en w hebben de laatste maand, onder druk van vele Tippelzone B en w stellen de raad voor op het industrieterrein een hutp- verlenings- of zorgzone voor tippelaarsters in te richten. Het gebied mag geen tippelzo ne genoemd worden, omdat een tippelzone enkele jaren ge leden in Arnhem al faliekant mislukte door hevige protes ten van omwonenden. De tip pelzone lag toen enkele hon derden meters verderop aan de Rijn. Huiskamer De hulpverleningszone krijgt een huiskamer, waar de vrou wen kunnen uitrusten, spuiten kunnen ruilen en condooms kunnen halen. Vermoedelijk wordt de huiskamer gevestigd in een bus, die overdag niet op het industrieterrein staat. Vlak naast de hulpverlenings- Zwaarverslaafden Het Arnhemse college wil min stens 1,5 miljoen vrijmaken om de plannen op korte ter mijn te kunnen bekostigen. Daarnaast verwacht het colle ge medewerking van het rijk, aangezien het aantal zwaar verslaafden in Arnhem niet onderdoet voor dat in de grote steden. Zo wil Arnhem mee doen met het experiment voor het gratis verstrekken van her oïne en een rijkswerkinrich ting realiseren. Nog deze week verwacht bur gemeester Scholten van de mi nister van binnenlandse zaken de toezegging voor twintig ex tra politieagenten voor 1996, wegens de grote problemen in Arnhem. Alle voorgestelde maatregelen moeten binnen enkele maanden gerealiseerd zijn. Expositie in Noordbrabants museum DEN BOSCH (ANP) - Het mes dat Willem van Oranje aan tafel gebruikte; een rekening waar uit blijkt dat Beethoven een bedrag van 63 gul den ontving voor een optreden; een brief van fe ministe Aletta Jacobs aan koningin Emma; de inhuldigingsjapon en -speech van koningin Ju liana; een door koningin Beatrix geboetseerde kop van Alfred Mozer en een door Francois Mit terrand aan prins Claus geschonken hand schrift van Jean Cocteau. Het is vanaf zondag allemaal te zien in het Noordbrabants Museum in Den Bosch. OUWERKERK Jaarvergadering NBvP In het dorpshuis in Ouwerkerk houdt de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) op woensdag 31 januari haar jaarvergadering. De bijeen komst omvat een huishoude lijk gedeelte met onder meer een bestuursverkiezing. Aftre dend en herkiesbaar zijn A. M. van de Zwet-Verdijk en J. Geelhoed-Boot. Aftredend en niet herkiesbaar C. A. Zwart- Broodman en R. Beije-Plug. In hun plaats worden voorgedra gen C. Fluit-van Zielst en M. G. van der Wouden-Rosenbaum. Na het huishoudelijk gedeelte laat L. Marinesse dia's zien van een reis door Brazilië. De bijeenkomst begint om 19.30 BRUINISSE NCVB-bijeenkomst De NCVB afdeling Bruinisse hield haar eerste ledenverga dering in dit jaar. Na zang, me ditatie en gebed gaf presidente mevrouw M. Knop-Jansen het woord aan L. M. van der Werf uit Oósterland. Van der Werf hield een lezing over rouw en rouwverwerking met als uit gangspunt de BijbeJ en het ge loof. Belangrijk noemde hij het om wensen van tevoren kenbaar te maken zoals bij voorbeeld opbaren thuis of in een aula, condoleren voor of na de begrafenis, de tekst voor het opstellen van de rouw kaart en de keuze van de be graafplaats. Op alle vragen gaf Van der Werf een passend ant woord. De lezing werd beëin digd met het gedicht Gebed om moed van Nel Benschop. De avond werd beëindigd met het gedicht Nieuwjaar van Emmy Eyskens Kooger. Concert In café 't Oekje in Bruinisse treedt vrijdag 26 januari de be kende popgroep As de Brand weer op. Het concert begint om J 21.30 uur. J Uit Koninklijk Bezit heet de tentoonstelling, die zaterdag wordt geopend door prins Wil- lem-Alexander. De 650 geëxpo seerde stukken komen alle maal uit het Koninklijk Huisarchief, dat precies hon derd jaar geleden door konin gin Emma in het leven werd geroepen. Het jarige archief moet hoognodig uitbreiden en met zo'n verbouwing voor de deur komt het handig uit dat een deel van de kostbare col lectie tijdelijk elders is onder gebracht. Den Bosch heeft, vanwege de 200ste verjaardag van de provincie Brabant, de primeur. Daarna volgen het Fries Museum in Leeuwarden en Het Paleis in Den Haag. Het is voor het eerst dat het Koninklijk Huis toestemming heeft gegeven zoveel eigen spullen te tonen. Hoewel de fa milie nogal bangelijk is als het om haar privacy gaat, wil de koningin Nederland toch eens laten meegenieten van al het moois dat er in de loop der ja ren is verworven. In 1993 liet ze een documentaire maken over de Japanse kamer in pa leis Huis ten Bosch, nu krijgt het archief dus alle aandacht. De collectie was overigens niet helemaal afgesloten voor het publiek: wie er voor studie doeleinden wilde komen, mocht meestal wel binnen. De meeste mensen weten echter van het bestaan niet eens af. De verzamelde brieven en do cumenten alleen al vormen een ware schat. Voor de tentoon stelling is het Smeekschrift der Edelen uit de kast gehaald, de petitie die in 1566 aan land voogdes Margaretha van Par ma werd aangeboden om haar te bewegen de kettervervol ging te matigen. Er zijn verder een brief van Michiel de Ruy- ter aan prins Willem III en een brief van Rembrandt aan Con- stantijn Huygens. En van eni ge tijd later is een heel bijzon der telegram. De Duitse keizer Wilhelm, die na de Eerste We reldoorlog het hazepad koos, stuurde Wilhelmina op 11 no vember 1918 een bericht vanuit het Rijkstelegraafkantoor te Eijsden, dus net over de grens. Het is op de tentoonstelling te lezen: „Door de ontwikkelin gen was ik gedwongen als privépersoon uw land te betre den en me onder uw regering te voegen. Ik ben niet teleurge steld in de hoop dat u mijn moeilijke positie begrijpen zou. Ik zeg u en uw regering dank voor de mij op zo vrien delijke wijze geboden gastvrij heid." Van die gastvrijheid ge noten later ook de Engelandvaarders: in Londen tekenden ze Wilhelmina's gas tenboek, dat ook in Den Bosch te bekijken valt. Bepaalde kledingstukken zul len ook tot de verbeelding spreken. Zo is er een zwierige uitrusting van koning Willem I, compleet met de versierselen die horen bij zijn ridderschap in de Orde van de Kouseband. Wie denkt dat koningin Wil helmina zo'n somber mens was, moet haar opvallend paarse mantel maar eens zien. Ze gebruikte hem twintig jaar. Ze staat er dan ook mee op tal loze foto's en films, maar die waren zwart-wit. Klapstuk van de kledingstukken is de blauwe inhuldigingsjapon van koningin Juliana, met daarbij het haarnetje waarmee de nieuwe vorstin later nog op de gulden kwam. Bij de japon ligt de originele tekst van haar re de in de Nieuwe Kerk, openge slagen bij de beroemde zin: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag." Juliana zette potlood strepen onder de lettergrepen waarop ze extra nadruk wilde leggen. Serviesje Verder zijn er gebruiksvoor werpen. Prins Maurits dronk uit een bewerkte hoorn, Wil lem V kreeg van de VOC een porseleinen serviesje van 1445 onderdelen, Anna Paulowna schreef aan een bureautje met hulpmiddeltjes van malachiet en goud, koningin Emma hield er een parapluutje met een handvat van Fabergé op na, Wilhelmina kreeg volgens het bewaard gebleven rooster op negenjarige leeftijd op één dag pianoles, geschiedenis, Frans, Duits, Engels en meetkunde. Het kind kreeg ook militaire vakken en er is dan ook een te kening te zien die ze maakte van de doorsnee van een gra naat. Haar dochtertje Juliana kreeg in het Paleis op de Dam een wiegje, dat pu te zien is niet ver van de pen waarmee ze ruim zeventig jaar later op de zelfde plek haar abdicatie te kende. Kunst De Oranjes hielden en houden veel van kunst. Ze verzamel den niet alleen van alles, ze bliezen ook zelf hun artistieke partijtje mee. Wilhemina is wel de bekendste Oranje-kun stenares, ze schilderde enthou siast. Ze wilde nooit dat haar schilderijtjes in het openbaar werden getoond, want „dan zeggen ze dat ze het mooi vin den omdat ik het ben". Toch zijn er enkele door haar be schilderde waaiers te zien: een Hollands sneeuwlandschapje en een vogeltje tussen de gar denia's zijn zeer verdienste lijk. Naast haar schildersdoos ligt het boekje dat collega-schilder Winston Churchill zelf schreef en aan Wilhelmina stuurde: Schilderen als tijdverdrijf. De vorstin was er dolblij mee ge tuige het bedankbriefje dat ze schreef, „nu ik uit de kranten heb vernomen dat u weer in Londen bent". T-shirt De Oranjes kregen en krijgen veel cadeautjes. Staatshoof den onder elkaar geven kost bare dingen weg, maar aan doenlijker zijn de zaken waarmee de ondei-danen de Nederlandse vorsten meenden te moeten verblijden. Het is niet achter de rododendrons te recht gekomen, het is echt alle maal bewaard: het borduur werk, de met postzegels beplakte vaas, de gefiguur zaagde Ark van Noach, het schip vervaardigd van kruid nagels en het door een Rotter damse schoolklas met viltstif ten bewerkte T-shirt voor Willem-Alexander. UTRECHT (ANP) - Een koele mededeling van de directeur via de intercom dat één van de leer lingen van de school door een verkeersongeluk om het leven is gekomen. Een leraar die weinig begrip heeft voor de slechte resultaten van Mar- tijn, wiens broer een paar maanden geleden is overleden: „Is hij daar nog niet overheen?" Diverse-voorbeelden over wat meeste scholen er wel in fouten een school of leraar fout kan doen passeerden vorige week woensdag de revue op een dryk bezocht congres in Utrecht over verdriet en rouw van leerlingen die met het overlijden van iemand uit hun nabije omgeving worden ge confronteerd. De dood speelt in het leven van kinderen een belangrijker rol dan menigeen denkt, betoogde drs. R. Fiddelaers-Jaspers van het Katholiek Pedagogisch Centrum (KPC), dat het con gres had georganiseerd. Uit onderzoek van het KPC blijkt dat driekwart van de kinderen die naar het voortgezet onder wijs gaan, te maken heeft ge had met het overlijden van een dierbare. Fiddelaers is auteur van een boek voor schooldirecteuren en leerkrachten over omgaan met verdriet en rouw. De dood is volgens haar een onderwerp waar het onderwijs vaak mee worstelt. Vrijwel alle leer krachten en schoolleiders zijn van mening dat de school een rol heeft in de rouwverwer king van leerlingen. Maar wel ke rol? Volgens Fiddelaers slagen de te voorkomen. Op basisscho len is het vaak de eigen onder wijzer die een centrale rol speelt in het omgaan met ver driet van een kind. Maar voor al in het voortgezet onderwijs is de kans dat er wat fout gaat groot, omdat er vele vakdocen ten, de mentor, de conrector en de rector bij betrokken zijn. „De vraag is dan snel: wie doet wat?" Fiddelaers is voorstander van de invoering van een draai boek voor scholen. In het voortgezet onderwijs kent 38 procent van de scholen dat, in het basisonderwijs is het een tamelijk onbekend fenomeen. Daar heeft slechts zes procent van de scholen een dergelijk plan. Taak school Volgens Fiddelaers dwingt een dergelijk plan scholen ook na te denken over de vraag hoe ver de taak van de school gaat. „Iedereen is het er over eens dat opvang van de klas bij de dood van een leerling een taak van de school is. Anders \fcordt het bij rouwverwerking in de klas, rouwbezoek en met de klas naar de uitvaart gaan. Daarover zijn de meningen verdeeld, alhoewel de meer derheid vindt dat dit ook een taak van de school is." Ook zij vindt dat de school daarin een rol moet spelen. „Een kwart van de leerlingen heeft nog nooit een uitvaart bijgewoond. Ze weten een aan tal zaken niet die voor volwas senen heel evident zijn." Wel moeten scholen jongeren de vrijheid geven voor eigen ritu elen. „Een krijttekening op de plek van het ongeluk. Bloemen in de rivier werpen waar een klasgenoot is verdronken." De opvang kan ook voor elke leer ling anders zijn. Uit onderzoek blijkt dat jongens eerder ge neigd zijn zich te verstoppen achter een masker van stoer heid dan meisjes. Vertrouwen geven Ook de Vlaamse hoogleraar M Kcirse hield een hartstochte lijk pleidooi voor een actieve rol van de school. Als een ou der overlijdt, gaat de aapdacht van de directe omgeving vaak uit naar de overgebleven ouder en dreigt de aandacht voor het kind op het tweede plan te ko men. Daar ligt een belangrijke taak voor de school Keirse hield zijn gehoor voor dat een school niet te snel mag denken dat het hoofdstuk is afgeslo ten. „Je moet kinderen het ver trouwen geven dat tranen wor den gedroogd. Niet voor altijd, maar altijd weer." ZOETERMEER - Vijf procent van de studenten in het hoger onderwijs heeft in het studie jaar 1994-1995 te weinig studie punten gehaald. Ongeveer 15.500 studenten zien daardoor hun beurs over dat jaar omge zet in een lening. In totaal gaat het om 78 miljoen gulden. DRIEBERGEN - De ochtend spits was donderdagochtend heel rustig. Op de snelwegen stond de helft minder files dan normaal. Een woordvoerster van de verkeerscentrale van het Landelijk Korps Politie Diensten in Driebergen wijt dit aan de kou. WEESP - In het centrum van "Weesp zijn woensdagavond bij een schietpartij twee mannen om het leven gekomen De identiteit van de slachtoffers is nog niet vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7