Hoe heet de burgemeester van Schouwen-Duiveland? 'Natuurbeschermers tonen geen begrip voor economische kanten' Gs akkoord met hogere vergoeding wethouders Haringvlietsluizen gaan op proef open Eigen budget gehandicapte scholier positief ontvangen Drs. Langstraat van Produktschap Vis teleurgesteld: Kunstschouw dit jaar op ruim twintig locaties Zestig tot zeventig sollicitanten verwacht Van Gastel: iOok meer geld raadsleden nodig Meer invloed ouders op scholing DONDERDAG 25 JANUARI 1996 NR 25914 5 Voorzitter D. J. Langstraat van het Produktschap Vis: Extra aandacht besteden aan visserijplanning om voortijdige uitputting quota te voorkomen.(Foto: Jacob de Ronde) RIJSWIJK - De visserij heeft wel begrip voor de wensen van de natuurbeschermers, maar omgekeerd schort het daaraan, volgens drs. D. J. Langstraat van het Produktschap Vis. Vol gens Langstraat is een krachtenbundeling van vissers en natuur- en milieu-organisaties nu juist meer dan ooit nodig. „Vissers én milieu- en natuurbeschermingsorganisaties horen el- kaars natuurlijke bondgenoten te zijn. Dat de vissers dat waard zijn hebben zij de afgelopen jaren bewezen", aldus Langstraat. Het gaat volgens Langstraat niet zo best met de visserij. Hoewel er in 1995 sprake is ge weest van een recordomzet van mosselen (120 miljoen) en gar nalen (68 miljoen) is het jaar 1995 voor veertig procent van de visserijbedrijven een ver liesgevend jaar geweest en is de positie van de handel en vis- verwerkende industrie in het zelfde jaar duidelijk verslech terd. Quota De harde gulden speelt de han del parten, evenals het gebrek aan grondstoffen. De drastische reductie van de vangstquota voor de voor de Nederlandse visserij belang rijke vissoorten maakt vol gens Langstraat het beeld er voor de visserijsector niet rooskleuriger op. ,,Hoe kan een visserijonderne mer die een mijloeneninveste- ring in 15 jaar moet afschrijven op zo'n manier nog aan zijn verplichtingen voldoen", zo vraagt hij zich af. De reductie van de vangstquo ta heeft ook effect op hande laar en visverwerker. Voor hen wordt het volgens Langstraat heel moeilijk als men van het ene op het andere jaar zware kortingen krijgt op de grondstofvoorziening zon der dat daarvoor direct alter natieven voorhanden zijn. Zonder hulp van buitenaf zal het voor veel bedrijven onmo gelijk zijn te overleven." Toch heeft Langstraat vertrou wen in diezelfde overheid. De minister wil op korte termijn met de visserijsector om tafel gaan zitten en dat ervaart Langstraat als een handrei king van die zijde. Minder te spreken is hij over de houding van sommige natuur- en mi lieubeschermers. ,,Eén van de organisaties acht te zelfs verdere reductie van de quota wenselijk. Men toonde geen enkel begrip voor econo mie en werkgelegenheid. Ik heb mij verbaasd over deze op stelling. Onbegrijpelijk. Een gemiste kans", aldus Langstraat. Hij vindt dat de visserij daarentegen wel be grip heeft voor de wensen van milieu- en natuurorganisaties. ,,Dat blijkt onder meer uit de succesvolle beheersmaatrege len voor de kustwateren". Hoewel hij zich in zijn jaarrede zelf niet bijster optimistisch toont, heeft het volgens Langstraat geen zin om te gaan doemdenken. ,,We moeten ons naast de korte-termijn-maat- regelen gaan voorbereiden op de nieuwe situatie op middel lange termijn waarin, naar mijn overtuiging, de sector in ternationaal weer sterk voor de dag zal komen". Meerwaarde Wil de handel en de visverwer- kende industrie haar concur rentiepositie kunnen verster ken dan moet er volgens Langstraat niet alleen gewerkt worden aan kwaliteitsverbete ring, maar ook aan wat hij noemt 'veredeling' van de pro- dukten, het toevoegen van waarde aan de vis, „Boven dien zal intensiever naar nieu we en kansrijke markten moe ten worden gezocht", aldus Langstraat. Effect natuur en landbouw DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat zal in de komende weken een proef houden om te bezien welke gevolgen een gedeeltelijke opening van de Haringvlietsluizen heeft op natuur, land bouw en waterwinning. Tussen 5 februari en begin maart zullen de schuiven vier dagen lang over de totale breedte van de dam een meter worden opengezet. Gèkeken wordt onder meer naar de ge volgen voor de stroomsnelhe- den en de mate waarin zoet en zout water zich met elkaar ver mengen. De proef heeft plaats in het kader van een milieu-ef fectrapportage. In verband met de proef heeft Rijkswaterstaat afspraken ge maakt met onder meer land bouw- en drinkwaterbedrij ven. Het zouie zeewater mag niet te ver landinwaarts stro men omdat anders de drinkwa tervoorziening en de landbouw in de problemen kan komen. Slib Ook is afgesproken dat er geen vervuild slib van de bodem van de Eiesbosch, het Hol lands Diep en de Haringvliet in de Noordzee mag komen. De waterschappen en de betrok ken boeren kunnen per 1 april weer ongestoord zoet water in nemen. Van saterdag 15 tot en met zondag 23 juni WESTERSCHOUWEN - Op meer dan twintig locaties, waaronder kerken, kastelen, ateliers en particuliere tuinen wordt dit jaar de Kunst- schouw Westerschouwen gehouden. Het evene ment is van zaterdag 15 tot en met zondag 23 juni. De Kunstschouw wordt voor het derde achtereenvolgende jaar georganiseerd. Ongeveer honderd geselecteerde kunste naars uit binnen- en buiten land presenteren tijdens de Kunstschouw hun werk. Het gaat daarbij om schilderkunst in verschillende technieken, beeldhouwwerk, grafisch werk, plastische en ruimtelij ke vormgeving, fotografie en textielkunst. De kunstwerken kunnen worden bezocht via de zogenaamde kunstroute, een tocht waarbij de nadruk ligt op natuur en cultuur. Kunste naars die hun werk via de Kunstschouw willen presente ren kunnen zich nog tot 1 maart aanmelden via 0111- 651651. Door Ton van den Nouweland De toekomstige gemeente Schouwen-Duive land met haar 31.000 inwoners is een aantrek kelijke post voor ambitieuze burgemeesters. Hare Majesteit kan binnenkort dan ook zes tig tot zeventig sollicitatiebrieven op de ko ninklijke deurmat verwachten. Onderstaand een poging tot het verkrijgen van enig inzicht in de vraag wie in aanmerking komt. daat naar voren schoof die niet op het lijstje van de raad voorkwam, zich niet meer zal voordoen. Maar ook De Kroon zelf (re gering en volksvertegen woordiging) zal zich naar verwachting intensiever be zighouden met de benoe ming. Indien zij wenst af te wijken van de voordracht door de vertrouwenscommis sie gelden een aantal nieuwe richtlijnen. Zo wil 'Den Haag' bijvoor beeld dat er aan het eind van deze kabinetsperiode hon derd vrouwelijke burgemees ters zijn in Nederland. Mo menteel zijn er dat tachtig. De komende 2,5 jaar zullen dus twintig vrouwen be noemd moeten worden. Ook moet er zo langzamerhand eens een allochtoon worden aangesteld als gemeentelijk roerganger. De laatste, maar meest be langrijke reden waarom De Kroon zou kunnen afwijken van de voordracht is de even wichtige spreiding van bur gemeesters naar politieke signatuur. Volgens het Zeeuwse VVD- kamerlid mr. A. J. te Veld huis heeft het CDA momen teel 100 procent te veel burgemeesters, komt D66 aanzienlijk te kort. mist de VVD nog een paar procent en heeft de PvdA een paar pro centen te veel eerste burgers rondlopen. Te Veldhuis is lid van de ad viescommissie voor gemeen telijke herindelingen en heeft in die zin ook zijdelings te maken met burgemeesters benoemingen. Volgens de VVD-er is Schouwen-Duive land extra in trek. omdat vanwege de herindeling een groot aantal burgemeesters van kleine gemeenten op Mr. J. J. P. M. Asselbergs. Naar Middelburg? Eind dit jaar dient de burge meester van Schouwen-Dui veland te worden benoemd. Hij/zij moet vanaf januari 1997 leiding gaan geven aan de nieuwe raad en het nieuwe college. Tegen de zomer, de tijd dat er op lokaal, provin ciaal en landelijk niveau se rieus moet worden gespro ken over deze vacature, gelden er nieuwe regels. Vergeleken met de huidige gang van zaken krijgt de ver trouwenscommissie uit de (gezamenlijke) gemeentera den meer te vertellen over de benoeming van de burge meester. De rol van de Com missaris van de Koningin wordt kleiner. Hij is wel be trokken bij de eerste selectie van de sollicitanten en geeft nog steeds zijn mening in de uiteindelijke aanbeveling aan De Kroon. Maar in tegen stelling tot nu zal zijn mening in die aanbeveling niet van doorslaggevende aard zijn. Dat betekent dat een situatie zoals onlangs in Breda, waar de Commissaris een kandi- zoek is naar een nieuwe be trekking. Het ministerie van binnenlandse zaken geeft momenteel voorrang aan burgemeesters uit heringe deelde gebieden. De Haan Dat levert het volgende ide- aalplaatje op: de burgemees ter van Schouwen-Duiveland is een 'doorstromer' uit een op te heffen gemeente, is vrouw en lid van D66 of VVD. Mevrouw A. P. de Haan, ex- dijkgraaf van het water schap en momenteel waar nemend burgemeester van Brouwershaven voldoet deels aan dit ideaalbeeld. Maar wat mevrouw De Haan tegen heeft, is haar politieke kleur (PvdA), het feit dat zij slechts 'waarnemend' is en haar gebrek aan ambitie. „Ik kijk wel wat er op mijn weg komt. Ik wil graag een be stuurlijke functie, maar denk daarbij niet aan een burgemeesterschap. Ander zijds sluit ik ook niets uit," zei De Haan in de Oudjaars- bijlage van deze krant. Simons Iemand die volgens het ide- aalplaatje alles tegen heeft, maar wiens naam deson danks herhaaldelijk op duikt, is PvdA-er Hans Si mons. Deze zoon van een Renesser huisarts is ex- staatssecretaris van volksge zondheid en momenteel wet houder in Rotterdam. „Hij moest hard lachen toen ik uw vragen voorlegde," zegt Simons' woordvoerster op het Rotterdamse gemeen- H. J. Simons: 'Absolute on zin. A. P. de Haan: 'Sluit niets uit.' tehuis. Volgens haar betitelt de wethouder de Schouwse geruchten over zijn eventuele burgemeesterschap als „ab solute onzin". „Simons is niet benaderd en als dat ge beurt zal hij zeggen dat hij het burgemeesterschap van Schouwen-Duiveland op zich een prachtige baan vindt, maar dat hij nog volop uitda gingen ziet in het Rotterdam se," aldus de woordvoerster. Desondanks zal Simons de komende tijd nog na te moe ten denken over zijn carrière. Afhankelijk van het kamer debat van vandaag over de stadsprovincie Rotterdam liggen er voor Simons nieuwe opties variërend van gedepu teerde tot stadsdeelbestuur der. Asselbergs Wie ook goede papieren heeft, is de huidige burge meester van Zierikzee, mr. J. J. P. M. Asselbergs. Hij is van de VVD, uitstekend bekend met de regio en afkomstig uit een heringedeelde gemeente. Echter: Asselbergs hoeft in tegenstelling tot De Haan wel degelijk ambities. En die reiken verder dan Schouwen- Duiveland. Kamerlid Te Veldhuis wei gert in de pers Vooruit te lo pen op benoemingen." Maar zegt wel dat het zijn partij „een lief ding waard is Mid delburg na het vertrek van Rutten te behouden voor de VVD." Asselbergs zelf liet zich op 2 januari niet uit de tent lokken en beperkte zich tot de o'bligate mededeling dat dit zijn laatste nieuw jaarsreceptie als burgemees ter van Zierikzee was. ZIERIKZEE - De wethouders van de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland krijgen gedu rende één jaar een halve dag per week meer uit betaald dan tot nu het geval was. Volgens de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel zouden de raadsleden eigenlijk ook meer geld moeten krijgen. De tijdelijke verhoging van de financiële vergoeding voor wethouders houdt verband met de gemeentelijke herinde ling van Schouwen-Duiveland op 1 janhari 1997, die veel ex tra werkzaamheden met zich meebrengt. De extra vergoe ding is, met terugwerkende lyacht, van toepassing van 1 augustus 1995 tot uiterlijk 1 augustus 1996. Gedeputeerde, staten van Zeeland hebben be paald dat de tijdelijke extra vergoeding niet 'mag doorwer ken in de pensioenuitkering waarop de wethouders aan spraak kunnen maken. In kleine gemeenten als op Schouwen-Duiveland is het wethouderschap geen full time betaalde job, maar een part-time bezigheid, die naast een betaalde baan of andere dagelijkse bezigheden wordt gedaan. De wethouders krij gen voor hun werkzaamheden wel een financiële vergoeding, evenals raadsleden. In een eerste reactie laat de Zierikzeese wethouder Van Gastel weten de beslissing van gs geheel terecht te vinden. „We draaien in normale om standigheden al veel meer uren dan de dertig a 35 waar voor we een vergoeding krij gen. Met de extra werkzaam heden voor de gemeentelijke herindeling is dat nog verder toegenomen. Daarom is de ver goeding geheel terecht." De wethouder is van mening dat ook de raadsleden van de huidige gemeenten op Schou wen-Duiveland eigenlijk een extra financiële vergoeding verdienen. „Ook zij hebben veel meer werk vanwege de herindeling, evenals de ambte naren. Voor de ambtenaren is er een overwerkregeling, voor de wethouders nu de verho ging van de tijdsbestedings norm. Maar de raadsleden val len tussen wal en schip." Dat komt volgens Van Gastel, omdat raadsleden zelf over zo'n regeling zouden moeten beslissen. „Dat vinden ze een kwalijke zaak, omdat bij de bevolking dan al snel de indruk wordt ge wekt dat ze voor hun eigen be langen bezig zijn." De wethou der denkt daarom dat het extra werk van de raadsleden 'pro deo' zal blijven HAARLEM (ANP) - Ouders vinden het een goed idee als zij meer invloed krijgen op de scholing van hun gehandicapte kind. Wel ma ken zij zich zorgen of reguliere basisscholen hun kinderen willen opvangen Dit bleek woensdagavond tij dens een bijeenkomst met ou ders en vertegenwoordigers van het regulier en speciaal ba sisonderwijs in Haarlem. Er worden tot april elf bijeen komsten gehouden om reacties te peilen op het advies van de commissie Respens om ouders zelf een school te laten kiezen voor hun gehandicapte kind. Nu zijn zij vaak nog aangewe zen op speciale scholen die soms ver uit de buurt liggen. Ouders zijn er vooral over te spreken dat zij hun kind vol gens het advies makkelijker op een reguliere school kunnen plaatsen. „Zo kunnen zij op groeien met kinderen uit de buurt", zei een vader. Hot plan is dat de gewone school het ge handicapte kind zelf kan op vangen of daarvoor mensen van buiten kan inhuren. Hier voor komt per leerling een be drag van maximaal 25.000 gul den beschikbaar, het zoge naamde rugzakje. Twijfels Wel hebben ouders twijfels over de bereidheid van regulie re scholen om hun gehandicap te kind op te vangen. Vertegen woordigers van deze scholen zeiden te vrezen dat het rug zakje niet altijd voldoende wordt gevuld. Het onderwijs aan de gehandicapte kinderen loopt dan gevaar. Staatssecretaris Netelenbos sprak dat tegen. Het systeem van een eigen budget is vol gens haar in geen geval be doeld om te bezuinigen. „Het zal juist meergeld kosten", al dus Netelenbos. Cruciaal is volgens Netelenbos dal per leerling het juiste bud get wordt vastgesteld. De com missie Respens heeft voorge steld om hiervoor een speciale commissie in het leven te roe pen. Netelenbos: „Als de be lemmeringen van het kind niet precies kunnen worden vastge steld en daar geen bedrag aan kan worden gekoppeld wordt het een budgettaire ramp". Speciale gevallen Van verschillende kanten werd in Haarlem naar voren gebracht dat het nieuwe bekos tigingssysteem het speciaal on derwijs bedreigt. Volgens G.J. van der Lem, lid van de com missie Respens, dreigt het ge vaar dat het speciaal onder wijs alleen nog „heel speciale gevallen" op school krijgt. Staatssecretaris Netelenbos wil in mei een beslissing ne men over do invoering van het nieuwe bekostigingssysteem. In hun ontwikkeling bedreig de kleuters (iobk), kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (lom) en moeilijk le rende kinderen (mik) komen hiervoor niet in aanmerking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5