Het voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA Veel mogelijkheden met groen onderwijs Open dagen MDGO van Zeeland College Christelijk onderwijs op Buys Ballot College Vereniging Anderwijs houdt 'bijspijkerkampen' Leerlingen RGO doen ervaring op bij Ergokoop RSG Professor Zeeman, SG Schouwen-Duiveland en VSO De Noordzeike Ter Welle voor het christelijk voorbereidend beroepsonderwijs Open dagen op 14 en 17 februari in Goes Pittige zuurkoolsoep met chorizo WOENSDAG 24 JANUARI 1996 NIEUWSBODE EXTRA Een nardrijkskiLndeles op de RSG Professor Zeeman. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Alle scholen voor voortgezet on derwijs op Schouwen-Duiveland zijn gevestigd in Zierikzee. De RSG Professor Zeeman biedt de mogelijkheid een MAVO-, HAVO- of Athe neum-studie te volgen. Leerlingen die het Voor bereidend Beroeps Onderwijs (VBO) willen gaan volgen kunnen terecht op de Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland. Speciaal on derwijs wordt geboden op het VSO De Noord zeike. De Regionale Scholengemeen schap Professor Zeeman is een openbare school voor voortge zet onderwijs en is gevestigd aan het Hatfieldpark in Zie rikzee. Het leerlingenaantal ligt rond de 800. De aanmel ding voor de brugklas kan door de ouders zelf worden ge daan of door de directeur van de basisschool die daarvoor half februari aanmeldingsfor mulieren ontvangt. Ook is aan melding mogelijk door een persoonlijk bezoek van de ou ders aan de rector, na een tele fonische afspraak. Toelating tot de brugklas vindt plaats op grond van een advies van de di recteur van de basisschool en de gegevens van de CITO- toets. Alle leerlingen die naar de eer ste klas gaan krijgen een basis vorming. Deze basisvorming heeft vijftien verplichte vak ken. Daarnaast bestaat de mo gelijkheid tot het volgen van lessen in Latijn en cultuurge schiedenis. Voor elk van deze vakken zijn kerndoelen geformuleerd die door de leerlingen behaald moeten worden. Op de RSG wordt de basisvor ming voor de meeste vakken afgesloten in het tweede of der de leerjaar. In de brugperiode (één jaar) krijgen alle leerlingen dezelf-» de lessen en krijgen ze dezelfde boeken. Na het tweede rapport wordt aan de ouders van de leerlingen advies uitgebracht over het te volgen schooltype. Om kennis te maken wordt op de RSG een open middag ge houden voor brugklassers op woensdag 31 januari, van 14.00 tot 16.30 uur. Een voorlich tingsavond vindt plaats op dinsdag 6 februari om 20.00 in de aula van de school. VBO Ook bij het Voorbereidend Be roepsonderwijs is twee jaar ge leden een start gemaakt met invoering van de basisvor ming. Ook op het VBO werd het nu verplicht vijftien vakken op te nemen. Voor Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland had dat tot gevolg dat de vakken Duits, Scheikunde, Staatsin richting en Economie aan het pakket toegevoegd werden. De invoering van de basisvor ming maakt dat het voorberei dend beroepsonderwijs binnen zijn vierjarige cursus te maken krijgt met een concentratie van algemene vakken in de on derbouw. Dit om in de boven bouw voldoende ruimte over te houden voor de beroeps voorbereidende vakken. Er is een groot aantal moge lijkheden op het vbo. Na het eerste algemene jaar volgt de brugperiode die in twee rich tingen is op te splitsen: Dienst verlenend en Techniek. De eer ste richting kent in de bovenbouwafdelingen (derde en vierde leerjaar) de richtin gen Verzorging en Consump tieve Techniek. De richting Techniek is opgesplitst in Bouwtechniek, Elektrotech niek en Mechanische Techniek. Vanaf het tweede leerjaar wordt er volgens drie leertra jecten gewerkt: een AB-, BC- of CD-traject. Aansluitend op het vbo zijn er vele vervolgopleidingen op middelbaar niveau mogelijk en ook toegang tot een voorop leiding voor Hoger Beroepson derwijs is een mogelijkheid. Daarnaast kunnen leerlingen een extra jaar op een andere af deling volgen of een extra leer jaar op een hoger niveau. Over de opleiding aan het vbo of de MAVO mag de leerling nog maar vijf jaar doen. Dat houdt in: slechts één keer blij ven zitten. Een leerling die het niet in vijf jaar redt, moet zon der diploma van school. Een open middag en avond wordt gehouden op woensdag 14 februari. Voor de leerlingen van basisscholen is dit van 13.00 tot 16.00 uur. Alle andere belangstellenden kunnen te recht van 19.00 tot 21.00 uur. Noordzeike Speciaal voor moeilijk lerende kinderen is op Schouwen-Dui veland de Beatrixschool opge richt. De Noordzeike biedt een vervolgopleiding die speciaal aangepast is aan deze leerlin gen. Een groot deel van de lessen bestaat uit praktijklessen. In het eerste leerjaar wordt beke ken of plaatsing op een vorm van voorbereidend beroepson derwijs of individueel voorbe reidend beroepsonderwijs mo gelijk is. In het tweede leerjaar wordt nagegaan welke be roepsmogelijkheden er voor de leerling zijn. In totaal duurt de opleiding vier a vijf jaar. De vakken die gegeven worden zijn: hand vaardigheid, huishoudkunde, tuinbouw en naaldvakken. Een gedeelte van de lessen wordt onder begeleiding van een leerkracht van de school gegeven in de SG Schouwen- Duiveland, bijgestaan door vakleerkrachten van deze school. Wanneer de leerlingen vijftien jaar zijn beginnen ze één dag per week stage te lo pen. De aanmelding van de leerlin gen moet gebeuren door de ou ders. Deze aanmelding kan ook in samenwerking met de directeur van de basisschool of een begeleidingsdienst (RPCZ of Riagg) gebeuren. Toegelaten worden leerlingen die voor hun schoolloopbaan extra begeleiding nodig heb ben, zijn vastgelopen op ande re vormen van voortgezet on derwijs of niet toegelaten kunnen worden op een andere school voor voortgezet onder wijs. Een voorlichtingsbijeenkomst over De Noordzeike vindt plaats op woensdag 21 februari in de school aan de De Kanter laan 1. Tijd: van 14.00 tot 16.00 uur. GOES - Vanuit alle hoeken van Zeeland komen leerlingen naar Ter Welle, een school die vanuit een christelijke levensbeschouwing beroepsge richt onderwijs geeft. Er zijn diverse richtin gen: Voorbereidend Beroepsonderwijs (VBO), Individueel Voorbereidend Beroepsonderwijs (IVBO) en Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO). Enl ele jaren geleden is gestart mei de Registratie van Uit stroom- en Bestemming Schoolverlaters. Uit dit onder zoek is gebleken dat leerlingen var Ter Welle gemiddeld hoger scoren dan het landelijk ge middelde. Dit geld voor zowel het aantal gediplomeerden, het aantal leerlingen dat door studeert en het aantal leerlin gen dat werkt. De VBO-opleiding duurt vier jaar waarbij praktijk en theo rie afgewisseld worden. Ook de ontwikkelingen op het ter rein van de integratie met het MAVO krijgen alle aandacht dooi een samenwerking met het Buys Ballot College, die wellicht op niet al te lange ter mijn tot een fusie zal leiden. De middelbare beroepsoplei dingen liggen op het terrein van de dienstverlening en de gezondheidszorg. Naast het lesprogramma ontmoeten de leerlingen elkaar tijdens kam pen, sportdagen, excursies en schoolreizen. Om kennis te maken met Ter Welle is er voor ouders een in formatieavond op dinsdag 6 en woensdag 7 februari vanaf 19.00 uur. Het open huis vindt plaats op woensdag 7 februari van 13.00 tot 16.00 uur. Het schoolgebouw staat aan de Bessestraat 4 in Goes. Samenwerking met Ter Welle GOES - Ouders die hun kinderen graag prote stants-christelijk onderwijs willen laten vol gen, kunnen terecht op het Buys Ballot College in Goes. Op deze school kunnen leerlingen te recht voor MAVO, HAVO, Atheneum en Gymna sium. Vanwege de ontwikkelingen rond de inte gratie van het voorbereidend beroepsonderwijs en het MAVO, werkt het Buys Ballot College nauw samen met Ter Welle. Deze samenwerking leidt wellicht binnen niet al te lange tijd tot een fusie. Het Buys Ballot College is sind een jaar gevestigd in een splinternieuw, modern school gebouw en heeft een kleine duizend leerlingen. De school trekt leerlingen uit een groot gebied: de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Het schoolgebouw is met het open baar vervoer goed bereikbaar. Het team van leraren probeert op alle ontwikkelingen op on derwijs gebied in te spelen. Zo is er aandacht voor leerlingen met lees- en spellingsmoeilijk heden en voor hoogbegaafden. Maar ook voor de zorgen en problemen waar de jeugd mee te kampen heeft. Naast het 'gewone' schoolwerk is er veel aandacht voor sport en spel en hiervoor zijn drie moderne gymzalen en een sportveld beschikbaar. Er zijn jaarlijks theaterdagen in de brugklassen, een uitgebreid excursieprogramma voor de hele school, culturele voorstel lingen en pauzeconcerten door leerlingen. In het Kontaktblad, dat vier maal per jaar verschijnt, houdt de school ouders en leerlingen op de hoogte van de ontwikke lingen. Het schoolgebouw staat aan de Bergweg 4 in Goes. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Problemen met het leren van proefwerken en tentamens, een achterstand opgelopen door ziekte of om dat alles zo nieuw is of concentratieproblemen, omdat thuis niet in alle rust gestudeerd kan worden. Om deze problemen aan te pakken is de vereniging Anderwijs al vele jaren bezig met bijspijkerkampen. Dit zijn kampen waar een scho lier in alle rust en met indivi duele begeleiding een achters tand kan bijwerken en op deze manier leert zo effectief moge lijk te studeren. Bijspijker kampen vormen een unieke combinatie tussen vakantie en leren. Naast ontspanning zijn de scholieren per dag ongeveer zes uur bezig met schoolwerk. Dit gebeurt onder begeleiding in groepjes van twee of drie personen. Door deze opzet krijgen scholieren veel per soonlijke aandacht, zodat een structurele aanpak van leer problemen mogelijk is. De begeleiders gebruiken al ternatieve werkvormen, waar de docent op school vaak niet aan toe komt. De vereniging Anderwijs bestaat uit vrijwil ligers, enthousiaste jongeren, die het leuk vinden om op een andere manier met onderwijs bezig te zijn. Sinds 1985 houdt de vereniging zich bezig met het organiseren van bijspijker kampen voor middelbare scho lieren. De leiding van de bijspijker kampen ligt in handen van stu denten en ex-studenten. Jonge mensen, die hun eigen school ervaring nog vers in het geheu gen hebben liggen. Hierdoor staan ze dichtbij de scholieren, omdat zij ook een methode hebben moeten ontwikkelen om zich door de studiestof heen te worstelen. Voorafgaand aan de kampen krijgt de leiding een speciale training, waarin ze wordt voorbereid op het kamp. De kampen worden gehouden tijdens de schoolvakanties en duren vijf of acht dagen. Om dat de Vereniging Anderwijs niet wil dat de prijs een belem mering vormt om deel te ne men, biedt zij een inkomensaf hankelijke korting op de kampprijs. Voor informatie kan men contact opnemen met: Vereniging Anderwijs, Post bus 13228, 3507 LE Utrecht. Te lefonisch is de vereniging be reikbaar op donderdagavond van 19.00 tot 21.30 uur en op woensdag en vrijdag van 13.00 tot 15.30 op telefoonnummer 030-2521239. MIDDELHARNIS - De Regionale Scholenge meenschap Goeree Overflakkee in Middelhar- nis heeft bij de VBO-afdeling Administratie een administratief oefenbedrijf. Dit bedrijf heet Ergokoop en wordt bemand door leerlin gen van de examenklas. Het is een middelgrote han delsonderneming die adminis tratief niet afwijkt van een echt modern bedrijf. Om deze praktijkruimte te realiseren, zijn enkele lokalen verbouwd tot een kantoor. Dit is aange sloten bij Simnet, een netwerk van ongeveer 150 nationale en internationale oefenbedrijven. Het oefenbedrijf is opgezet om in te kunnen spelen op de snel le ontwikkelingen op het ge bied van automatisering bin nen het bedrijfsleven. Gepro beerd is om deze opleiding zo praktijkgericht mogelijk te maken. Belangstellenden kunnen dit bedrijf in werking zien tijdens de open avond op woensdag 13 maart, vanaf 19.30 uur. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op telefoonnummer 0187- 482777 (de heer H. van der Kamp). Basisschoolleerlingen luisteren aandachtig naar een leraar van het VBO. (Foto: Joop van Houdt) GOES - Voor scholieren die interesse hebben in planten, dieren, natuur en milieu zijn er diverse mogelijkheden. Met groen onderwijs is een breed vervolg mogelijk, zowel wat betreft op leidingen als op de arbeidsmarkt. Het OCHZ biedt opleidingen op diverse niveaus en heeft drie locaties: Het Groen College Goes, vbo- Groen in Sommelsdijk en De Gaarde in Baren- drecht. door de variatie in het leerpro gramma groot is. Om deze re den worden al vanaf het begin praktijkstages uitgevoerd. Er wordt gewerkt met certifi caten, die onderverdeeld zijn in kleine stukjes leerstof. Door het behalen van deze certifica ten worden steeds delen van de opleiding afgesloten. Leerlingen die verder willen Op het mbo worden drie ni veaus aangeboden: een twee-, drie- of vierjarige opleiding voor de studierichtingen Plan tenteelt (akkerbouw, fruit teelt en groenteteelt), Veehou- dertj in inrichting en Beheer Groene Ruimte (groenvoorzie ning). De leerstof is sterk gekoppeld aan de beroepspraktijk, waar- studeren aan het HBO kunnen de doorstroomrichting volgen. Het MBO kan ook in deeltijd worden behaald door volwas senen die al een middelbare opleiding hebben afgesloten en zich willen omscholen. Dit ge beurt voor een groot deel door zelfstudie. Leerlingenstelsel Het leerlingenstelsel is be doeld voor leerlingen die in de praktijk willen leren, met on dersteuning van de school. Er zijn drie achtereenvolgende ni veaus en drie verschillende studierichtingen (bloemschik ken/binden, Inrichting en Be heer Groen Ruimte en Planten teelt. De leerlingen werken min stens twintig uur per week op een geschikt bedrijf en komen een dag per week naar school voor ondersteunende theorie en praktijk. Bedrijf en leerling worden begeleid door een con sulent van de opleiding. Sinds 1 augustus zijn het AOC Zeeland (in Goes en Sommels dijk) en De Gaarde in Baren- drecht (vbo-groen) bestuurlijk gefuseerd tot het Opleidings Centrum Holland Zeeland (OCHZ) en hebben hiermee hun toekomst zeker gesteld. Het OCHZ telt 1855 leerlingen, ongeveer 1000 cursisten en 170 personeelsleden. Open dagen in Goes worden ge houden op woensdag 14 febru ari van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Tevens op zaterdag 17 februari van 10.00 tot 15.00 uur. Voor infor matie: 0113-227203. U heeft nodig voor 6 personen: 200 gram chorizoworst (vleeswaar in plakjes) 1 gewelde rookworst (grof of fijn naar keuze) 100 gram katenspek (vlees waar in plakjes) mespunt chilipoeder 3 rode paprika's 250 gram zuurkool 1 dunne prei 25 gram boter of margarine 1 bouillontablet (runder) 1 bekertje zure room(125 ml) 'A eetlepel roze peperbessen (Royal Mail) Maak de paprika's schoon, was ze en snijd ze in stuk ken. Snijd het katenspek in reepjes. Verhit in een hoge (braad)pan boter. Bak de spekreepjes met de chilipoe der circa twee minuten zachtjes. Schep met de schuimspaan de spekreepjes uit de pan op een bord. Voeg de paprika's aan het bakvet toe en bak dit circa één minuut zachtjes. Voeg 3 dl water toe en breng het ge heel aan de kook. Stoof de paprika's in circa 15 minu ten zachtjes gaar. Neem de pan van het vuur en pureer deze met de staaf mixer of in een blender tot een gladde massa. Roer de spekreepjes en 5 dl koud water door de papri- kapuree. Zet de paprika soep, als deze geheel is afge koeld, tot gebruik afgedekt in de koelkast. Snijd de zuurkool fijn. Maak de prei schoon, snijd deze in dunne ringen en was ze. Snijd de rookworst in plak jes. Snijd vervolgens de helft van de plakjes chorizo in vieren. Voeg de zuurkool aan de paprikasoep toe. Verkruimel de bouillonta blet erboven. Breng de soep al roerend aan de kook en laat deze circa vijf minuten zachtjes koken. Schep de prei erdoor laat, deze circa één minuut mee koken. Zet het vuur laag; roer ver volgens de zure room erdoor en laat het geheel goed door warmen (soep niet meer laten koken). Schep de chorizo en de rook worst erdoor. Schep de soep in diepe borden. Verdeel de peperbessen ero ver. Lekker met (bruine) pisto lets. Voedingswaarde per portie: Energie: ±3050 kJ (730 kcal) Eiwit: 24 gram Vet: 67 gram Koolhydraten: 7 gram VLISSINGEN - De sector MDGO van het Zee land College houdt op vrijdag 26 januari (van 19.00 tot 21.30 uur) en op zaterdag 27 januari (van U.00 tot 15.00 uur) open dag. Tijdens deze open dagen geven personeelsleden en studenten informatie over volle-tijd- (kort/lang) en deeltijdoplei dingen op het gebied van acti viteitenbegeleiding, sociaal- pedagogisch werk, sociaal- juridische dienstverlening, oriëntatie en schakelen, ver zorging en verpleging. Er is tevens informatie over in ternationale stages en uitwis selingen, contractactiviteiten en de opleidingsmogelijkhe den van de andere sectoren van het Zeeland College. Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Mlddenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke. Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland. Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd. Ouddorp. Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk. Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 114301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Druktechniek Offsetrotatie Sluitingstijd advertentie Dinsdag 11.30 uur Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 323814 Bezorging/Lezersservice 0111 -417314 tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 18