Nationale Hypotheek Garantie biedt uitkomst Lange rentevast periode populair "Onafhankelijk betekent voor ons ook echt onafhankelijk" Rente stuwt huizenprijs omhoog voor rente-valkuilei Voor financiële toekomst is glazen bol niet nodig Niet voldoende eigen geld. Toch een huis kopen DE CITROEN XANTIA VANAF F 35.930,°. Lease vanaf f 899,- per maand. WOENSDAG 24 JANUARI 1996 NIEUWSBODE EXTRA Vanaf f 35.930,- rijdt u in een Citroen Xantia die standaard voorzien is van stuur bekrachtiging, velours bekleding en getint glas. Daarnaast biedt de Citroën Xantia hoogwaardige actieve en passieve veiligheidsvoorzieningen. Bijvoorbeeld de onovertroffen Citroën-vering, de praktisch onvervormbare kooi constructie, de dwars- voorraad leverbare, Citroen Xantia's die tegen deze speciale vanafprijs worden aangeboden. Als u voor 1 februari 1996 een Citroën koopt, mag u van ons f 2.000,- besteden aan extra accessoires of aan een aantrekkelijke financiering, li kunt er ook voor kiezen deze f 2.000,- aan extra's om te zetten in een prijsvoordeel. In dat balken in de portieren en de pyrotechnische gordelspanners op de voorstoelen. Met andere woorden een scherpere aanbieding is niet moge lijk. Kom snel bij ons langs, want het gaat om een beperkte serie, uit f 2.000,- gratis accessoires SOMMELSDIJK, Garage Klink, Haveneind 13, tel. 0187-483230. ZIERIKZEE, Goedbloed auto's BV, Oudeweg 1, tel. 0111 - 4149 51. geval halen we f 1.000,- af van de prijs van uw nieuwe Citroën. Uiteraard getdt dit aan bod voor alle modellen in het Citroën-gamma. BIJZONDER CITROËN Zorgvuldig budgetteren noodzakelijk 4Als je alles van te voren weet, kun je met een dubbeltje de wereld rond'. Een typisch Nederlands gezegde, dat aangeeft dat de toekomst een grote financiële onzekerheid in zich draagt. Dat blijkt in de praktijk best mee te vallen. Heeft u bijvoorbeeld wel eens een financiële planning gemaakt die zich uitstrekt over meerdere jaren? Dat lijkt misschien moeilijk, maar het is makkelijker dan u denkt en geeft in ieder geval veel duidelijkheid. Het voordeel van zo'n finan ciële planning is dat financiële schokken overzichtelijk in kaart zijn gebracht zodat er rekening mee kan worden gehouden. Het kopen van een huis is een belangrijke financiële stap voor een huishouding. Er zijn echter meer 'transacties' die ingrij pende invloed hebben op de portemonnee. Denk eens aan de aanschaf van een auto, het ver richten van een verbouwing, het feit dat kinderen gaan studeren en het 'met pensioen gaan'. Gegevens De genoemde voorbeelden kunnen over het algemeen goed van een tijdstip worden voorzien en vaak is globaal aan te geven hoe ze zich in de toekomst gaan ontwikkelen. De hypotheek bijvoorbeeld, heeft doorgaans een looptijd van dertig jaar. De auto gaat (helaas) korter mee. Werkgevers hebben vaak wel gegevens over het inkomen na de VUT- of pensioendatum. En diverse budget-adviserende in stanties hebben gegevens be schikbaar over zaken als 'de kosten van studerende kinderen', 'hoeveel geld moet ik jaarlijks voor onderhoud van mijn huis reserveren?' en 'hoe ga ik ver standig om met autokosten?' Geen financiële druk Uiteindelijk ontstaat er een goed overzicht van de naderende uitgaven in de komende jaren. En dat is handig bij het afsluiten van een hypotheek, want door bijvoorbeeld een combinatie hypotheek kan grote financiële druk in bepaalde periodes worden voorkomen. Ook op andere terreinen biedt een plan ning voordeel: als bijvoorbeeld blijkt, dat u met een te laag pensioen te maken krijgt, kunt u beter nu dan over tien jaar een aanvullende verzekering afslui ten. Natuurlijk is niet alles te voorspellen: verandering van baan is een voorbeeld van een minder goed voorspelbare ge beurtenis. Bij financiële plan ning is het dus goed, om altijd een slag om de arm te houden en rekening te houden met onver wachte gebeurtenissen. Bent u geïnteresseerd hoe uw financiële toekomst eruit ziet? Bel tijdens kantooruren 06-0353 voor meer informatie. Een goede financiële planning voorkomt later verrassingen. Deel 1 hypotheekadvies in Nederland: Huis Hypotheek Als consument heeft u op de Nederlandse markt keus uit enkele honderden hypotheekvarianten. Het aantal aanbieders is groot. Het aantal hypotheek-produkten nog groter. Dat maakt het "zelf zoeken" naar de ideale hypotheek tot een moeilijke opgave. Zeker wanneer u bedenkt dat u waarschijnlijk slechts een paar keer in uw leven te maken heeft met het afsluiten van een hypotheek. Gelukkig zijn er onafhankelijk adviserende instanties, die u met raad en daad ter zijde staan. Huis Hypotheek behoort tot de belangrijkste. Vandaag antwoord op de vraag: Wat mag u van hen verwachten? In Nederland stimuleert de overheid al sinds de jaren vijftig het bezit van een eigen huis. Niet iedereen heeft echter voldoende eigen geld om de financiering van een huis rond te krijgen. Geld vers trekkers gaan vaak niet verder dan 70 a 80% van de waarde, het restant moet op een andere manier aangevuld worden. Voor veel mensen is dat gat te groot om zelf te overbruggen. Daarvoor is in het verleden de gemeente garantie in het leven geroepen. De gemeente stond dan bij mogelijke problemen borg voor de betaling van rente en aflossing. Op basis van deze afspraak financierde de geldverstrekker de aankoop van een huis wèl voor de volle 100%, vaak tegen een lagere rente; zo konden dus veel meer mensen een huis kopen. Die gemeentegarantie is er niet meer. Toch is het voor mensen die niet over voldoende eigen geld beschikken nog steeds mogelijk om een huis voor 100% te financieren. Vanaf 1 januari 1995 is er namelijk een nieuwe regeling: de Nationale Hypo theek Garantie. Belangrijke wijzigingen: de kosten zijn iets hoger, maar het aanvragen is simpeler geworden: de hypo theekadviseur van Huis Hypotheek kan de aanvraag nu rechtstreeks regelen. Aantrekkelijk Bij een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie zijn de aantrekkelijke aspecten van de oude gemeentegarantie gehand haafd. Zo blijven de honderd procent financiering en de lagere rente behouden. Een voordeel dat kan oplopen tot wel 0,5%. Over de totale looptijd levert dat een leuk bedrag op. Daarnaast omvat de Nationale Hypotheek Garantie nieuwe, eveneens gun stige, onderdelen. De maximale lening is namelijk verhoogd van ƒ250.000,- tot 300.000,- en achterstallig onderhoud kan in bepaalde gevallen worden meegefinancieerd. De kosten daarvan mogen echter niet hoger zijn dan de waardevermeer dering van de woning. De eisen voor toewijzing zijn nu landelijk vastgesteld en verschillen niet meer per gemeente (met uitzondering van een drietal gemeenten). Wel moet iedere gemeente afzonderlijk een overeenkomst sluiten met de organisatie die de Nationale Hypotheek Garantie uitvoert. In een gemeente waar niet aan de De Nationale Hypotheek Garantie maakt een eigen huis voor veel mensen bereikbaar. De prijzen van koopwoningen zullen de komende jaren met 5 tot 7 procent stijgen als de hypotheekrente op het huidige lage niveau van rond de 6,5 procent blijft staan. Bij een rente van gemiddeld 7,5 procent blijft de prijsstijging beperkt tot de inflatie (afgelopen jaar 1,6 procent). Als de rente jaarlijks met een half procent oploopt, zullen de huizenprijzen met 7 tot 8 procent dalen. Dit hebben deskundigen van de Technische Universiteit Delft (TU) vastgesteld. regeling wordt deelgenomen kan dus ook geen Nationale Hypo theek Garantie worden verstrekt. Maar ook dan is er nog geen man overboord, want wellicht bestaan er via de gemeente andere garantiemogelijkheden. Uw hypotheekadviseur kan u hierover inlichten. Snel Het belangrijkste voordeel van de nieuwe regeling is, dat de potentiële koper van een huis met zijn of haar aanvraag niet meer via diverse instanties hoeft; de beoordeling daarvan wordt snel geregeld: uw hypotheek adviseur verzorgt dit voor u. Via hem of haar wordt door een geldverstrekker volgens lande lijke normen beoordeeld of de aanvrager in aanmerking komt voor de garantie. Indien dit het geval is, dan regelt uw adviseur de garantie in samenwerking met de betreffende geldverstrekker. Dit is in vergelijking tot de gemeentegarantie een stuk makkelijker. De garantie kan direct met de hypotheek worden afgesloten. Voorwaarden Natuurlijk worden er eisen gesteld voor het verkrijgen van Nationale Hypotheek Garantie. Bij Huis Hypotheek vertellen ze u er graag alles over. Toch is het zinvol om een aantal van de voorwaarden te noemen. Om te beginnen moet er een taxatie rapport zijn van de woning. Dat rapport moet gemaakt worden door een beëdigd taxateur en mag niet ouder zijn dan 6 maanden. Het huis dat u op het oog heeft, moet bewoonbaar zijn en eventuele gebreken moeten op te lossen zijn. De woning mag bijvoorbeeld niet op veront reinigde grond staan. De eige naar moet ook bewoner zijn. Het is dus onmogelijk om een huis te kopen met Nationale Hypotheek Garantie en er zelf niet te gaan wonen. Iedere aanvrager wordt gecontroleerd bij de Stichting Nationale Hypotheek Garantie. Als daar blijkt dat er zich in het verleden ernstige of meerdere betalingsproblemen hebben voorgedaan bij kredieten of hypotheken, wordt de aanvraag afgewezen. Kosten Konden de kosten en bepalingen voor de gemeentegarantie voor heen sterk verschillen per gemeente, bij de nieuwe garantie is dit niet langer het geval. De kosten bedragen altijd f 40,- aan administratiekosten plus 0,36% van de hypotheeksom. Dit bedrag is fiscaal aftrekbaar. In een aantal gevallen kan deze eenmalige betaling een jaarlijkse besparing op de woonlasten opleveren, die aantrekkelijk genoemd mag worden. De eindconclusie mag zijn dat de Nationale Hypotheek Garantie een sterk verbeterde versie van de gemeentegarantie is. Doe daar uW voordeel mee en ga eens praten met één van de adviseurs van Huis Hypotheek, want er is vaak meer mogelijk dan u denkt. Huis Hypotheek heeft een gratis telefoonnummer (06- 0353) waar u kunt informeren of het in uw situatie verstandig is een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie te sluiten. Het hoofdkantoor van Huis Hypotheek is in Heerenveen gevestigd. We spreken daar met Jorge Wong, hoofd PR. Hij opent het gesprek met een stukje geschiedenis. "Huis Hypo theek, opgericht in 1989, telt inmiddels bijna tachtig vesti gingen verspreid over heel Nederland. Daar hebben we bewust voor gekozen. We willen graag dicht bij de mensen zitten want dan weten de adviseurs ook vaak iets meer over de situatie ter plaatse. Ze kunnen wat dieper ingaan op de persoonlijke situ atie, de woonlasten, de lokale situatie en gemeentelijke belas tingen en dat soort zaken. Het kopen van een huis is toch vaak iets persoonlijks en mensen vinden het prettig wanneer hun gesprekspartner weet waar het over gaat." "Mensen die een koop overwegen, raden wij eerst aan te kijken naar hun besteedbare bedrag. Zaken als 'kosten koper' en de eventuele verkoop van een ander huis kunnen een behoor lijke invloed hebben op het geld dat feitelijk beschikbaar is voor de koop. In zo'n eerste kennis making wordt, uiteraard strikt vertrouwelijk, een grondige analyse gemaakt van de per soonlijke en financiële omstan digheden. Vaak kan na dat gesprek al een selectie worden gemaakt van de beste hypo- theekvorm. Mensen weten dan waar ze aan toe zijn en dat maakt het zoeken een stuk prettiger. Voor ons maakt die uitein delijke keuze voor een hypo theek niets uit. Wij hebben daarin geen belang. Huis Hypotheek is onafhankelijk en niet gebonden aan een bank of financieringsinstelling. Dat kan ik niet genoeg benadrukken: Onafhankelijk betekent voor ons ook echt onafhankelijk. Ook na het afsluiten blijven we bereikbaar om vragen te beantwoorden en bijvoorbeeld een aantal zaken administratief af te handelen voor de mensen. Een hypotheek is immers net als een huis, een bezit voor het leven en af en toe moet je het onderhouden. Wij staan dan altijd klaar, omdat we achter onze adviezen staan." In de afgelopen jaren is er een belangrijke verschuiving opgetreden in de rentevast-periode die mensen kiezen. Dat is de tijd waarin de rente vast staat bij een hypotheek. In 1992 koos meer dan de helft van de mensen er nog voor om de rente niet langer dan 10 jaar vast te laten zetten. In 1994 doet nog maar een kwart dit. Het aantal mensen dat in 1992 bij het afsluiten van hun hypotheek een rentevast-periode koos van tussen de 10 en 20 jaar, is binnen twee jaar verdubbeld. Bijna 60% van de mensen die een hypotheek afsluiten laten hun rente 10 tot 20 jaar vast staan. Zekerheid De rentedaling die in die tijd plaatsvond heeft zeker bij gedragen aan die ontwikkeling. Bij een lage rente is het immers verstandig om die voor een langere tijd vast te zetten want het is altijd maar weer afwachten hoe de rentestand is, op het moment dat de hypotheek ver lengd moet worden. De afge lopen jaren werd de kans erg klein geacht dat de rente dan weer zo laag zou zijn. Daarnaast is zekerheid ook steeds belangrijker geworden. Rente en aflossing vormen de grootste kostenpost in het huishoud budget. Iedereen is geneigd om in eerste instantie te kiezen voor de laagste kosten. Die laagste kosten gaan gepaard met de kleinste zekerheidsfactor. Wil men nu iets meer zekerheid, dan laat men de rente langer vast staan. Deze langere rentevast periode betekent een vast bedrag, waarmee makkelijker te calculeren valt. Het is echter ook iets duurder. Men is dus bereid voor deze zekerheid iets extra's te betalen. Wilt u weten wat voor u de meest aantrekkelijke optie is, bel dan 06-0353 voor een vrijblijvend advies. Een nieuwbouw huis op hel oog? Zorg voor een goede analyse van de 'project hypotheek Aan nieuwbouw-projcctcn zijn vaak één of twee financiers verbonden, die hypotheken aanbieden tegen zeer gunstige rente-percentages. Dat lijkt in eerste instantie buitengewoon prettig, want het betekent lagere woonlasten. Toch is het goed om ook die aanbiedingen kritisch te bekijken. Dat kan ook, want de koper is beslist niet verplicht om de hypotheek te sluiten bij de project-financier. I A Bij een hypotheek-aanbieding spelen verschillende zaken een rol. Uitgangspunt is altijd de huidige financiële situatie van de aspirant-koper en het toe komstperspectief. Op basis daar van moet een afgewogen keuze gemaakt worden. Voordeel? Het is van belang om daarbij kritisch te kijken naar 'addertjes onder het gras'. Door nu alleen te kiezen voor een aantrekkelijke rente, kan het zo zijn dat in dc toekomst bepaalde opties niet meer mogelijk zijn. Of de rente staat slechts voor e*en korte periode vast. Het voordeel nu kan dan al op korte termijn veranderen in een nadeel. Hel is daarom altijd goed om onaf hankelijk advies in te winnen bij Huis Hypotheek. Af Gf BEELD" OTROtN WOIA SENSATION AAWKÖNGENGELOENVAN M N0VEMÏER TOT 1 EEBRUWS'* fWSNCl BTW.EXC1 KOSTEN f KI AAA MAKE N f N VERMTE PfftSWI LEASfPWJTEN. EXO. BTW. Wk OTROCNILASW, 0 B V 48 MTC BU 70 000 «V*» WJZBWGfN VOOfSOOttN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15