'Door plan Tureluur komen hier veel meer kustvogels' Te hard gereden Nieuwe reddingsboot voor KNRM-station Burghsluis Plan nieuwe fietsenstalling bij ZWN-busstation Gracht weg Ganzenexcursie in Prunjegebied Première Platogo Renesse is eerste met Strao Investering van 17.500 galden Dankzij legaat E. Graaf van Bylandt Caravan uitgebrand Auto botst op truck Diefstal BRIEVENBUS MAANDAG 22 JANUARI 1996 NR 25912 Met verrekijkers wordt het zwerk afgespeurd naar ganzen. De dieren lieten de trouwe excursiegangers niet in de kou staan. (Foto: Marijke Folkertsma) KERKWERVE - Rotganzen, Brandganzen en Rietganzen, 's Winters zijn ze vaak bij duizen den te vinden in de Schouwse polder en met na me het Prunjegebied biedt de doorgewinterde vogelaar altijd genoeg te zien. En dat wordt al leen maar beter volgens T. Sluyter van de Na- tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. „Dit is het hart van Plan Tureluur. Hier komen straks veel meer kustvogels. Ik denk, nee ik weet het zeker, dat het hier straks heel mooi wordt", aldus Sluyter. Slechts een handjevol belang stellenden trotseerde zater dagmorgen de kou om mee te doen aan de door de Natuur- en Vogelwacht georganiseerde ganzenexcursie. Een uitzonde ring, volgens excursieleider T. Sluyter. „Meestal komen er zo'n 20 a 30 mensen. Ik denk dat de kou toch wel veel men sen heeft afgeschrikt". Vol gens Sluyter is de belangstel ling voor de al sinds jaar en dag door de Natuur- en Vogel wacht gehouden excursies niet teruggelopen, maar eerder ge groeid. Onvoorspelbaar Net zoals het van tevoren moeilijk te zeggen is hoeveel mensen er op een excursie af komen, net zo onvoorspelbaar is dat wat de deelnemers aan een excursie voor de lens van camera of verrekijker krijgen. „Bij een plantenexcursie weet je van tevoren dat de plantjes er staan. Bij vogels ligt dat an ders. Dat moet je altijd maar afwachten", aldus Sluyter. Een dag in januari, niet te veel wind, een beetje vorst. Dat zijn de beste omstandigheden om in de Schouwse polder ganzen waar te nemen. „De trefkans is in januari het grootst", legt Sluyter uit. „?e komen zich hier vet vreten om sterk ge noeg te zijn voor de tocht naar de plaats waar zij overwinte ren". In de Schouwse polders komen volgens Sluyter grofweg ge zegd tweè soorten ganzen voor: de grazers en de gravers. Tot de grazers behoren de Rotgans en de Brandgans terwijl de Riet gans en de Kolgans tot de gra vers behoren. De grazers heb ben een puntige scherpe snavel waarmee ze stukjes gras af snijden. De gravers hebben een veel stompere snavel die zich prima leent voor graafwerk. Tijdens de ganzenexcursie wa ren zowel de grazers als de gra vers te zien en wel bij elkaar op één stuk weiland, vlakbij de voormalige vuilstortplaats. „Heel bijzonder, dat had ik zelf ook nog nooit gezien", al dus Sluyter. Wat later werd een aantal buizerds gesignal eerd. Een roofvogel die een jaar of tien geleden nauwelijks voor kwam op Schouwen-Dui veland, maar waar het nu heel goed mee gaat. „We hebben eerder met de Na tuur- en Vogelwacht tellingen gedaan en toen kwamen we aan vijftig buizerds", vertelt Sluyter. Dat de buizerd zo goed gedijt, heeft volgens Sluyter alles te maken met het terug dringen van het gebruik van landbouwgif. „En er wordt ook beter op het afschot door de jacht gelet en dat heeft abso luut een positieve invloed op de Buizerdstand". Eldorado Tijdens de ganzenexcursie kwam het gesprek regelmatig op Plan Tureluur, een plan dat er in het kort gezegd op neer komt dat door natuurbouw de oude schorren en inlagen weer teruggebracht worden in het landschap. „De schorren zijn zo goed als verdwenen, omdat men tot voor kort de neiging had om elke vierkante meter grond in cultuur te brengen", aldus Sluyter. Door dat in cultuur brengen van de grond verdwenen de voor een schorrengebied zo ty perende 'kale' vlakten, broed gebieden bij uitstek voor vo gels als plevier, stern, kluut en tureluur. „Maar als je de grondwater stand ook in de winter hoog houdt en pas tegen het voor jaar weer verlaagt kan er geen plantengroei ontstaan en krijg je die kale gebieden weer te rug", aldus Sluyter. Gevolg van dit alles is volgens Sluyter dat het gebied binnen afzienbare tijd uit zal groeien tot een waar eldorado voor zo wel vogels als vogelaars. ,',Nu heeft men zich vooral be zig gehouden met de aankoop van gronden, maar als het alle maal een beetje meezit kan er al binnen een paar jaar daad werkelijk de spade in de grond gestoken worden". GOES - In de Prins van Oranje in Goes presenteert de toneel groep Platogo zaterdag 27 ja nuari de première van haar to neelstuk 'Het regende die dag'. Het betreft een ondeugend spel van onschuldige aard in drie bedrijven dat werd geschreven door Jos Joosten. Na de pre mière-uitvoering treedt Plato go met het stuk op in diverse plaatsen in Zeeland. De afgelo pen vijf jaar kwam Platogo ook naar Nieuwerkerk. Het is nog niet zeker of dat dit jaar weer het geval zal zijn. De voorstelling in Goes begint om 20.00 uur. RENESSE - Renesse en Haamstede. Het is niet altijd even 'wit' tussen die twee. De aankondi ging dat het eerste Strao- feest dit jaar in Haamste de wordt gehouden is bij verschillende 'echte' Re- nessenaren dan ook hard aangekomen. Ter geruststelling: het eerste Strao wordt op za terdag 10 februari in Re- nesse gehouden. Het Haamsteedse feest staat een week later, op zater dag 17 februari, op het programma. De kop van het verhaal op de voorpa gina van de vrijdagkrant berust dan ook op een misverstand. Het comité Haamstede was simpel weg de eerste met zijn persbericht. De redactie werd zich hiervan door een reeks van telefoon tjes pijnlijk gewaar. ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Zierikzee ligt komt er een nieuwe fietsenstalling bij het ZWN-busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Het college stelt de raad voor om daarvoor 17.500 gulden uit te trekken. Dat voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 29 januari. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. De bestaande fietsenstalling van de ZWN-groep aan de Grachtweg levert volgens het college in de praktijk nogal wat problemen op. „Er is over last van vandalisme, er wor den regelmatig beschadigin gen toegebracht aan gestalde fietsen en de afgesloten bouw van de stalling maakt sociale controle moeilijk", aldus het college. Geheel nieuw Oorspronkelijk was voor 1995 een bedrag van 15.000 gulden op het bestedingsplan ge plaatst voor het plaatsen van een eenvoudige extra fietsen stalling op het terrein van Rijkswaterstaat tussen het ge bouw van de ZWN-groep en de begraafplaats aan de Gracht weg. Dit om de fietsen die nu her en der in de beplanting 'ge stald' worden een betere plaats te geven. In overleg met de ZWN-groep is nu echter gekozen voor het realiseren van een compleet nieuwe fietsenstalling op die plaats. De bestaande fietsen stalling wordt door de ZWN- groep verhuurd aan bedrijven en/of instellingen. De meer kosten van het plan worden voor een groot deel door de ZWN-groep zelf gedragen. Voor de gemeente Zierikzee zou het een extra uitgave van 2500 gulden betekenen. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om 30.000 gulden uit te trekken voor het aanbrengen van weg versmallingen in Haringvliet- straat en Scheldestraat. Daar bij wordt uitgegaan van twee versmallingen in beide ge noemde straten in combinatie met eerder door de raad al ge accordeerde fietsstroken. Het college wil daarmee tege moet komen aan de klachten van de bewoners van de stra ten in de Zierik^eese buiten wijk met betrekking tot de verkeerssituatie. Oversteken vinden de bewoners een ris kante zaak, in het bijzonder voor jongere schoolkinderen. Het is de bedoeling dat ter hoogte van de versmallingen extra verlichting wordt aange bracht. Als de raad met het voorstel akkoord gaat wordt de draai- plaats voor de bus aan het ein de van de Haringvlietstraat geasfalteerd. In het beste dingsplan van de gemeente voor 1995 was daar al geld voor uitgetrokken. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole met behulp van radarapparatuur signaleerde de politic vrijdag op Schou wen-Duiveland 42 weggebrui kers die te hard reden De controle werd van 16.45 tot 17.30 uur gehouden langs de Rijksweg N59 even buiten Nieuwerkerk. Alle 195 wegge bruikers die passeerden hiel# den zich keurig aan de maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per uur, die enkele maanden geleden werd inge voerd op de Rijksweg N59. Van 17.35 tot 18.30 uur controleerde de politie het verkeer op de Lange Blokweg bij Zierikzee op het punt waar niet harder mag worden gereden dan ze ventig kilometer. Dertien van de 205 passerende voertuigen hielden zich niet aan deze snel heid. Van 20.00 tot 21.30 uur werd het verkeer op de Seroos- kerkseweg bij Serooskerke ge controleerd. Van de 190 passerende voertui gen reden 29 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 122 kilo meter per uur. BURGHSLUIS - In Burghsluis wordt zaterdag 27 januari een nieuwe reddingsboot, de Graaf van Bylandt gedoopt en in gebruik genomen. De officiële onthulling van de naam Graaf van Bylandt en de feestelijke doopplechtigheid worden verricht door mevrouw C. E. Baronesse Collot d'Escury-Ledeboer. Daarna wordt de Graaf van Bylandt officieel overgedragen aan de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij. kele wijzigingen aangebracht. Zo is bijvoorbeeld de boeg wat gewijzigd, waardoor het schip bij het varen tegen de zee in een vriendelijker zeegedrag vertoont. Ook is het werkdek aan de achterzijde groter. Het werkdek wordt afgesloten door een klep die tijdens het varen geopend kan worden. Via deze klep kunnen drenke lingen tamelijk gemakkelijk aan boord worden genomen. De Graaf van Bylandt is als eerste reddingsboot in deze se rie uitgerust met een brand- blusinstallatie en met een pre- wetting installatie die bedoeld is om de reddingsboot nat te houden bij het langszij komen van een brandend schip. De bouw van de nieuwe red dingsboot werd mogelijk ge maakt dankzij een legaat dat de Redding Maatschappij ont ving van E. Graaf van By landt. Daarbij werd bepaald dat het geld bestemd moest worden voor de bouw van een reddingsboot die de naam Graaf van Bylandt zou krij gen. De 'Graaf van Bylandt is de vijfde reddingsboot van het ty pe Johannes Frederik. De vier zusterschepen, die in de prak tijk goed bevallen, zijn gesta tioneerd op Ameland, Ter schelling, IJmuiden en Breskens. In de Graaf van Bylandt zijn, aan de hand van de ervaringen en aanbevelingen van de schip pers van de zusterschepen, en- De Graaf van Bylandt heeft een lengte van vijftien meter en een breedte van 5,4 meter. De diepgang bedraagt 0,85 me ter. De romp en opbouw zijn gemaakt van zeewater besten dig aluminium. Twee MAN motoren "an 680 pk elk drijven twee Hamilton waterjets aan die de Graaf van Bylandt een maximumsnelheid geven van 36 mijl per uur (ongeveer 65 km/uur). De opnamecapaciteit voor geredden bedraagt 75. Niet alle geredden kunnen bin nen zitten, maar ook buiten is het veilig door de bescherming van de tube die om het grootste deel van de reddingsboot heen loopt. De Graaf van Bylandt is voorzien van de modernste na vigatie- en'communicatieappa ratuur. De MAOC Gravin van Bylandt Stichting heeft de Redding Maatschappij tien overle vingspakket! geschonken voor de bemanning van de nieuwe reddingsboot. De naamsonthulling, doop eh overdracht van de Graaf van Bylandt en de overhandiging van de overlevingspakken zui len plaatsvinden op zaterdag 27 januari van 11.00 tot 13.00 uur aan boord van d<- Fries land die in de haven van Burghsluis ligt afgemeerd. HAARLEMMERMEER - Sup porters van Ajax en Feyenoord zijn zondag aan het eind van de middag slaags geraakt in en bij het brugrestaurant over de A4 in Haarlemmermeer. Bij de vechtpartij waren tientallen supporters betrokken. OUWERKERK - In de nacht van vrijdag op zaterdag is op een camping in Ouwerkerk een caravan geheel uitgebrand. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan door kort sluiting. De schade wordt ge schat op enkele duizenden gul dens. KERKWERVE - De auto van een 25-jarige man uit Zierikzee raakte vrijdag zwaar bescha digd bij een aanrijding met een vrachtwagen. Er raakte nie mand gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van een vrachtwa gen - een 58-jarige inyroner van Dinteloord - met zijn truck vanaf de N59 ter hoogte van het Pikgat achteruit een erf op wilde rijden. De man uit Zie rikzee merkte deze manoeuvre te laat op en botste op de vrachtwagen. De auto raakte zo zwaar beschadigd dat deze moest worden weggesleept. SCHIPHOL - Bij de landing op Schiphol van een Martinair- toestel afkomstig uit Malaga, schoot zaterdagavond 'e'en van de tv's los. Die belandde op een vrouwelijke passagier. OOSTERLAND - Een 64-jarige inwoner van Oosterland werd betrapt op winkeldiefstal. De man had in een winkel voor een waarde van vij f gulden aan artikelen meegenomen zonder te betalen. Na verhoor door de politie werd de man weer op vrije voeten gesteld. Betrokke ne kreeg door de plaatselijke winkelier een winkelverbod opgelegd. Er hing een gespannen sfeer op de vergade ring van de Raad van Bestuur. Een bedrijf als KPN Nederland moet voorop lopen in de mo dernste ontwikkelingen. De concurrentie ligt op de loer. De agenda loog er dan ook niet om: de invoering van BTW op alle telecom- municatie-diensten, het automatiseringspro ject 'Briefpost 2000' en niet te vergeten de hectische mobiele telefoonmarkt. Het werd een lange vergadering. 'Ik hoop dat niemand iets voor de rondvraag heeft...' zuchtte de voorzitter van de raad, de heer K. Dik. 'Ja, ik!' klonk een stem vanaf de andere kant van de tafel. 'Ik heb gelezen in de Zierikzeesche Nieuwsbode dat de dorpsraad van Dreischor de brievenbus wil laten verplaatsen omdat ze bang zijn dat ze vogelpoep op het hoofd krij gen'. Wat er toen gebeurde valt bijna niet te schetsen. De leden van de Raad van Bestuur gooiden tegelijkertijd de handen in de lucht. Ze begonnen te schateren en te schuddebui ken, te hikken en te hinniken, rolden over de grond, veegden onafgebroken de tranen uit de ogen. De spanning van de hele middag ontlaadde zich bij het bericht van het vallende vogelpoepje. Met moeite kon de voorzitter zichzelf en de vergadering tot de orde roepen. 'Zullen wij als KPN Nederland eens laten zien dat ook de kleinste problemen van de klant ons ter harte gaan?' lachte hij. En zo ge schiedde. KPN Nederland gelastte een gron dig onderzoek naar de vogelpoep van Drei schor. In de weken daarna was het een komen en gaan van allerlei deskundigen naar het fraaie Zeeuwse ringdorp. Met. de meest geavan ceerde apparatuur werden metingen verricht. Men berekende in hoeveel seconden een in woner van Dreischor een brief postte. Men telde het aantal vogels in de bomen. Men be rekende het percentage van de hak-op-de- tak springers. Men telde hoeveel maal per uur de spreeuw zijn luchtpost verzond. Men be rekende de baan van de shots bij diverse windsnelheden. 'Je loopt een grote kans dat je vogelpoep op je hoofd krijgt' had de heer K. L. van der Werve in de dorpsraad geroe pen. Computers rekenden zich suf en uitein delijk kwamen alle wetenschappers tot de conclusie dat de kans om door een luchtpro- jectiel geraakt te worden 1,2474 procent was. Op de volgende vergadering van de Raad van Bestuur was het weer raak. Het poep-per- centage van 1,2474 procent was aanleiding tot heel wat gekkernij en zottenklap. Hoewel het natuurlijk belachelijk laag was besloot men met algemene stemmen de brievenbus in de Meester P. Moggestraat te verplaatsen. En omdat KPN Nederland ook wilde laten zien dat zelfs de kleinste zaken haar ter harte gaan besloot men om onder het motto 'KPN Nederland heeft geen schijt aan de klant' er maar gelijk een mediaspektakel van te maken. Alle Reisenaars waren in rep en roer. Cameraploegen van SBS 6 en Twee Vandaag stonden in de aanslag om de inwijding van de nieuwe brievenbus voor het hele Nederland se volk te registreren. De complete Raad van Bestuur met aanhang kwam in een met KPN- vlaggen versierde bus aanrijden om bij de opening aanwezig te zijn. Het was allemaal perfect georganiseerd. De heer Van der Werve van de dorpsraad zou als eerste een brief in de verplaatste brievenbus mogen deponeren. Hij lachte stralend naar de camera's en keek eens blij omhoog vanaf de plek die nu vogelvrij was. De eerste brief was een bedankbrief van de Dorpsraad van Dreischor aan de Raad van Bestuur van KPN Nederland. De heer Dik likte persoonlijk een postzegel op de brief aan zichzelf, waarna de heer Van der Werve de brief in tien seconden in de busmond stak en met een mediageniek gezicht naar de came ra's staarde. Met een plof viel de brief in de brievenbus. De feestelijke bijeenkomst werd besloten met een borrel in een restaurant aan de Ring voor de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van het Dorp. 'Ik ren nog even naar huis om m'n fototoestel te halen' riep de heer Van der Werve. En toen gebeurde het. Hij kneep zijn ogen dicht en voelde zich langzaam wegzak ken. Het was een zachte, weke massa. 'O. shit' gruwde hij. Hij keek naar zijn voeten en zag waarin hij was weggezakt. Een honde drol. Een zogenaamde 'drol van Dreistur. He laas, de KPN Nederland kan ook niet voor alles zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5