Uitvinding professor Zeeman basis voor expositie in RSG Inwoners van Dreischor vinden hun dorp veel minder schoon Ander werk personeel van OCMA Middelburg Mailart-projecten over het ZeemaneffecV Gestremd Geparkeerde auto's beschadigd 'Beachpop demonisch' Vanwege gifvrij groenbeheer en niet tijdig legen openbare afvalbakken VRIJDAG 19 JANUARI 1996 m NR 25911 Opleidingscentrum verdwijnt MIDDELBURG (ANP) - Voor de 150 man perso neel van het Opleidingscentrum Militaire Ad ministratie (OCMA), dat volgend jaar uit Mid delburg verdwijnt, is ander werk gevonden. Een aantal van hen blijft bij de krijgsmacht, onder meer in de nieuwe opleidingsplaats Bussum en op de vliegbasis in Woensdrecht, anderen krijgen werk aangeboden in bedrijven en organisaties in Zeeland. Staatssecretaris Meijling van defensie deelde dat donderdag mee na afloop van een bezoek aan Zeeland. De laatste dienstplichtigen in Zeeland zwaaien op 1 mei af. Momenteel lopen gesprekken met onder meer de gemeente Middelburg over toekomstig gebruik van de Generaal Ma joor Berghuyskazerne. De staatssecretaris maakte ver der bekend dat uiterlijk in 1997 definitief wordt besloten of defensie de Marinekazerne in Vlissingen in 2000 afstoot. De voorziening wordt nu van tijd tot tijd gebruikt voor tij delijke huisvesting van mari niers of bemanningen van schepen die bij scheepswerf De Schelde in dok liggen. Binnen defensie wordt binnenkort be keken of eventueel andere on derdelen van de krijgsmacht gebruik kunnen maken van de kazerne. Als daarover een be sluit is, ken ook nagedacht worden over eventueel (me degebruik van de kazerne voor doeleinden als civiele vei ligheidsopleidingen. Burge meester J. van der Doef van Vlissingen heeft daar wel be langstelling voor. Haven De staatssecretaris nam don derdag verder kennis van de faciliteiten voor afvoer van militair materieel vanuit de haven van Vlissingen. ,,Dat gaat heel goed en zal zo blij ven", deelde hij mee. ZIERIKZEE Adonaï Het interkerkelijk koor Ado naï luistert zondag 28 januari een feestelijke dienst op in de Gereformeerde kerk in Zierik- zee. De dienst is speciaal ge richt op jongeren. De aanvang is 18.30 uur. Het thema is: Valt er nog iets te vieren, vandaag? Ds. A. Jobsen verzorgt een kor te meditatie over dit thema. BURGH-HAAMSTEDE Gebedsdienst In de Rooms-Katholieke kerk in Haamstede wordt woensdag 24 januari een oecumenische gebedsdienst gehouden in het kader van Samen Verder Wes- terschouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in de week van Gebed voor de eenheid van Christenen en heeft als thema 'Ik sta aan de deur en klop'. De liturgietekst werd samenge steld door een Portugese oecu menische werkgroep. Een deel van het Rooms-Katholieke Kerkkoor uit Zierikzee onder steunt de samenzang. De vie ring begint om 19.30 uur. Er wordt aan deelgenomen door de Hervormde Kerk van Burgh, de Gereformeerde Kerk in Haamstede, de Her vormde Kerk in Renesse/ Noord-welle en de Rooms-Ka tholieke parochie Zierikzee, Haamstede en Renesse. ZONNEMAIRE NBvP-jaarvergadering De afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 24 januari haar jaarvergadering in het dorpshuis in Zonnemaire. Op de agenda onder meer verschil lende jaarverslagen en een be stuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar zijn me vrouw T. van Hattem-Am- mann en mevrouw P. J. L. Klompe-van der Linde. Kandi daat-bestuursleden zijn me vrouw A. Strik-Koot en me vrouw A. J. Struijs-Schouten. De vergadering begint om 20.00 uur. KERKWERVE Oranjevereniging In de consistorie van de Neder landse Hervormde kerk in Kerkwerve houdt het Oranje- comité Kerkwerve donderdag 25 januari haar jaarvergade ring. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte en de bespreking van het Koningin nedagprogramma 1996, dat dit jaar het thema circus heeft. Ook wordt gepraat over de or ganisatie van een dagtocht voor 60-plussers. Het Oranje- comité zoekt naar nieuwe be stuursleden. De vergadering begint om 20.00 uur. BRUINISSE Helpt Elkander Op dinsdag 23 januari houdt de heer De Koeijer voor de leden van de Hervormde vrouwen vereniging Helpt Elkander in Bruinisse een lezing over Zeeuws Vlegelbrood. De avond begint om 19.30 uur in het Ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. DEN HAAG - Legalisering van de handel in soft drugs is on handig, op dit moment onhaal baar en onnodig. Het wekt weerstand in het buitenland maar ook in Nederland zelf Tot en met 26 januari Vietnam, een land met veel water. Vier schaar stadhuis. Tijdens openingsuren stad huis. Zierikzee Brouwershaven Zierikzee Tot donderdag 1 februari Met het oog op de waag. Stadhuis. Van maan dag tot en met vrijdag van 09,00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. T/m 3 februari Expositie Betsy van der Meer. Schilderijen en aquarellen. De Bewaerschole. Tot en met woensdag 31 januari Pastels Bertus Teeken. 't Lange Uus. Dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 17 februari Burgh-Haamstedc Poppen van Petra van Die uit Barendrecht. Weststraat 25. Josefine Atelier Galerie. Ope ningstijden woensdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur.'s zaterdags indien er cur sus is. Van vrijdag 2 tot donderdag 22 februari Brouwershaven Tekenen voor het Sophia Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag tijdens openings uren stadhuis. Tot en met 8 maart Burgh-Haamstede Schilderijen Nelly Nelisse-Jumelet en kera miek Femke van de Berg en Liesbeth Mul- lemeister. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tol 17.00 uur. Vanaf 19 januari tot en met 21 maart Zierikzee Mailart-projecten. Galerie Galerij, Professor Zeeman goes era. Tijdens schooluren en na af spraak. houdt onder meer in dat het on kruid weliswaar 'in de hand wordt gehouden'maar toch meer is te zien dan in de perio de dat werd gewerkt met che mische bestrijdingsmiddelen. Uit de bespreking tijdens de dorpsraad bleek dat de bevol king van Dreischor niet geluk kig is met de gevolgen van deze nieuwe milieuvriendelijke wijze van groenonderhoud. „Misschien is het beter om in beperkte mate toch wat be strijdingsmiddelen te gebrui ken, zodat in elk geval het gras tussen de straat- en stoepste nen minder is. Dat levert bij nat weer namelijk ook gevaar op dat voetgangers uitglijden of voertuigen slippen", aldus Schouten. De dorpsraad besloot dit punt aan te kaarten bij de gemeente Brouwershaven. Daarbij wordt ook verzocht of het bord waarop mededelingen van de gemeente en de sportvereni ging hangen kan worden ver plaatst naar het dorpshuis of bij de telefooncel. Op de huidi ge plaats zou het heel moeilijk te lezeh zijn. Aan de woning bouwvereniging Beter Wonen gaat de raad schriftelijk vra gen om de richtlijnen die de vereniging hanteert bij de toe wijzing van woningen. Ook wil de dorpsraad op de hoogte worden gesteld van nieuwe bestemmingen die Be ter Wonen in de toekomst wil geven aan groepen woningen die zij in Dreischor heeft. Dit naar aanleiding van de beslis sing om een aantal huizen in de Renkumstraat niet meer aan bejaarden toe te wijzen, maar aan jongeren. ,,Wij willen op de hoogte zijn van het beleid zodat we kunnen nagaan of be paalde toewijzingen al dan niet correct zijn." Een van de mailart-projecten die tot en met 21 maart zijn te zien in de RSG. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - In galerie Galerij in de Regionale Scholengemeenschap Profèssor Zeeman in Zie rikzee zijn van 19 januari tot en met 21 maart enkele mailart-projecten te zien. Met deze ten toonstelling herdenkt de galerie het feit dat het in 1996 honderd jaar geleden is dat professor Pieter Zeeman geschiedenis schreef met zijn uitvinding die bekend werd als Het Zeemanef fect. De voorbereidingen van het mailart-project Professor Zee man goes crea startten in 1988. Johan Everaers, de organisa tor van galerie Galerij selec teerde uit zijn adressenbe stand een twintigtal mailar- ters uit twaalf landen. Zij ont vingen enige documentatie over Pieter Zeeman, met name betreffende het Zeemaneffect en de beroemde foto van Pieter Zeeman in gezelschap van Ein stein en Ehrenfest. De mailart- kunstenaars werd verzocht materiaal in te sturen voor de expositie waarbij ieder 90 bij 65 centimeter expositieruimte in het vooruitzicht werd ge steld. Bijna alle mailarters die werden benaderd reageerden positief. De mailart-kunste- naars Johan van Geluwe, Ko de Jonge, Guillermo Deissler, Paridada, Gilberto Prado, Ro bert Ruscoe enzovoort, bleken goed uit de voeten te kunnen met de titel van het project. Voor veel anderen is het min der duidelijk en blijkt enige uitleg niet overbodig. De titel refereert aan het feit dat de creatieve vakken muziek, te kenen eri handvaardigheid op de RSG door de leerlingen als examenvak kunnen worden gekozen en bovendien aan het gegeven dat natuurkundige Pieter Zeeman een zeer crea tief mens was. Geheel in overeenstemming met de regels die gelden bin nen het mailart-netwerk werd een catalogus voor de deelne mers vervaardigd. Bovendien werd een bezoekerscatalogus samengesteld. Na de presenta tie in galerie Galerij in 1989 werd het project opgenomen in het bestand van reizende ten toonstellingen van het Neder lands Instituut voor Kunstedu catie. Eén en ander had tot gevolg dat na Zierikzee exposi ties volgden in de Provinciale Bibliotheek in Middelburg, het Kritsraethuis in Sittard, het jongerencentrum De Media in Eeklo (België) en het cultu reel centrum De Terp in Waal wijk. De organisator van de galerie zond ansichtkaarten naar al diegenen die op de opening van de eerste expositie aanwezig waren. De tekst op die kaart bestond uit drie versregels die herinneren aan het beroemde gedicht van dadaïst Kurt Schwitters getiteld Anna Blu- me. Professor Zeeman hat ein' Vogel Professor Zeeman ist natriumgelb Welche farbe hat die See. Mann? Sommige mailarters beant woordden de opgeworpen vraag en anderen reageerden anderszins op de bedankkaart. De tekst begon na verloop van tijd te circuleren binnen het mailartcircuit en uiteindelijk kwamen één of meer reacties binnen van vijftig mailart- kunstenaars en anderen. Bij dragen werden ontvangen van kunstenaars die reeds vele ja ren actief waren in het mailart- netwerk zoals Jan Verschoore, Pawel Petasz, Guy Bleus, Rod Summers enzovoort. Ook van deze inzendingen werd weer een kleine catalogus gemaakt die aan allen werd toegezon den. Het Zeeman-Vogel project werd eind 1991 afgesloten en wordt nu voor de eerste keer tentoongesteld. In 1991 wijdde de PTT een post- zegel aan Pieter Zeeman in het kader van de aandacht die be steed werd-aan Nederlandse Nobelprijswinnaars. De zegel toont een foto van Pieter Zee man in spiegelbeeld. De inzen ding voor het mailart-project van Parijzenaar Robert Ruscoe in 1989 is gebaseerd op dezelf de foto. Zijn inzending, een zo genaamde Artistamp, bestaat uit een ontwerp voor een post zegel waarop de professor te recht als linkshandige staat af gebeeld. Overigens verscheen in Zweden al in 1962 een post zegel met daarop afgebeeld professor Zeeman in gezel schap van Lorentz en Fischer. Het drietal ontving in 1902 de Nobelprijs. Het derde gedeelte van de hui dige tentoonstelling zal be staan uit eventuele inzendin gen ter gelegenheid van het 100-jarig Zeemaneffect-jubi leum. Op dit moment is nog niet duidelijk hoe dit gedeelte van de expositie eruit gaat zien aangezien het niet valt te voor spellen welke mailarters de ge legenheid zullen aangrijpen om de school felicitaties te stu ren ter ere van de beroemdste leerling die de school ooit had. Pieter Zeeman overleed in 1943 en zijn zoon Jan woonde in het ouderlijk huis aan de stadhou derskade in Amsterdam. Jan Zeeman overleed in 1989 en een groot gedeelte van de nalaten schap ging naar de Universi teit van Amsterdam en het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Ook de RSG Pro fessor Zeeman kreeg enkele erfstukken. In een vitrine wor den foto's en bijvoorbeeld de passerdoos van de professor getoond. De expositie is toegankelijk voor het publiek van maandag tot en met vrijdag tijdens schooluren en na afspraak, te lefoon 0111-402017. DEN HAAG - Het komend weekeinde ligt het treinver keer tussen Amsterdam Cen traal en Amsterdam Sloterdijk stil. Wegens uitbreiding van het aantal sporen van vier naar zes is geen treinverkeer moge lijk tussen zaterdagochtend kwart over één en maandag morgen kwart voor vijf. SCHARENDIJKE - In de Kla verstraat in Scharendijke is door onbekenden schade ver oorzaakt aan de auto van een 38-jarige inwoner van deze plaats. Hetzelfde gebeurde aan de Grevelingenhout in Brui nisse. Hier bleef een 33-jarige inwoner van Zonnemaire met de brokken zitten. In Scharendijke trof de eige naar van de auto zijn voertuig woensdagmiddag omstreeks vier uur aan met een deuk in het voorspatbord. Hij had de auto twee dagen daarvoor in de Klaverstraat geparkeerd. De auto die aan de Grevelin genhout in Bruinisse gepar keerd stond werd door de eige naar aangetroffen met schade aan de linkerachterzijde. SCHARENDIJKE - J. L. F. Bolleman van de SGP/RPF uit Midden- schouwen zei gisteren in de gemeenteraad geen cent over te hebben voor de organisatie van het Beachpopfestival in zijn gemeente. „Mijn fractie heeft geen cent steun over voor het produceren van de demo nische geluiden op een dergelijk festival. Wij zien dit soort muziek als satanische grillen," al dus het verbolgen raads lid. Raadslid G. A. M. Cobus- sen van de (PvdA) pro beerde Bolleman gerust te stellen. Hij 'had reeds het programma van het festival opgevraagd, „Bij Beachpop zal dit jaar alleen dansmuziek gespeeld worden, mis schien kan u dat gerust stellen." Ook de dansmuziek kon geen genade vinden in de ogen van de heer Bolle man. Hij wilde dan ook nog eens nadrukkelijk gezegd hebben, dat zijn fractie tégen een garant stelling van 5.000,- voor het festival heeft ge stemd. De andere fracties waren echter voor de garantstel ling, dus het Beachpop festival zal gewoon door gaan. Het uiterlijk van het dorp ging er volgens dorpsraadslid D. Schouten behoorlijk op achter uit sinds het openbaar groen op een gifvrije manier wordt onderhouden. „Het onkruid staat zó hoog en overal tussen de stoep- en straatstenen groeit gras. In zo'n omgeving is het logisch dat mensen meer geneigd zijn hun afval zomaar neer te gooien." Dorpsraadslid F. Roggeband voegde daar aan toe dat het een groot verlies is dat in Drei schor geen medewerker meer woont van de gemeentelijke buitendienst. „Toen dat nog wel het geval was, werd in Brouwershaven gesignaleerd wanneer het bij het praathuis een rommeltje was en vervol gens werd het opgeruimd. Te genwoordig gebeurt dat veel minder vaak." Het is volgens Roggeband een probleem dat de afvalbak aan de buitenzijde van het praathuis hangt, in plaats van binnenin. „De jongeren die in het praathuis zitten maken er vaak een zootje van. Het is hun blijkbaar te veel moeite om even naar de buitenzijde van het praathuis te lopen om hun afval daar in de bak te gooi en." In de kernen Noordgouwe en Dreischor wordt het openbaar groen sinds het voorjaar van 1995, in opdracht van de ge meente Brouwershaven, hele maal gifvrij uitgevoerd. Dat DREISCHOR - De inwoners van Dreischor vinden hun dorp veel minder schoon dan een jaar geleden. Dat kwam naar voren tijdens de eerste offi ciële vergadering van de dorpsraad Dreischor, dinsdag in het dorpshuis. De jongeren, die regelmatig gebruik maken van het praathuis in Dreischor. nemen volgens dorps raadsleden vaak niet de moeite om hun afval in de bak te gooien die aan de buitenzijde van het praathuis hangt. (Foto: Marijke Folkertsama)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7