Aftellen Fokker begint na ultiem overleg met Daimler WM Docters van Leeuwen spuit bijtende kritiek op politie Jeugdzorg in Zeeland is te krap gehuisvest Instituut Vijvervreugd komt problemen te boven Onderhandelingen cao boomkwekers vastgelopen Huurprijs stijgt minder sterk Tien doden geborgen in Lübeck 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1'Momenteel onverantwoord werken'' MIDDELBURG (ANP) - De stichting Jeugdzorg Zeeland is te krap gehuisvest, aldus medewer kers van de instelling. Volgens directeur J. Eijlander is het onverantwoord met honderd personeelsleden in twee grachtenpanden te werken. ,,De arbeidsinspectie eist dan ook op korte termijn maatre gelen die de veiligheid in het gebouw waarborgen. Die maatregelen zijn voor ons on mogelijk om te verwezelijken en dan is het enige alternatief dat we op straat komen te staan." Eijlander heeft jaren vergeefs aangeklopt bij de provincie Zeeland, het ministerie van justitie en de gemeente Mid delburg. Hij vindt dat alle in stanties zich onttrekken aan hun verantwoordelijkheid. Tot nu toe strandt volgens hem elke mogelijke oplossing door geldgebrek. Het wachten is op de samenvoeging van welzijns- instellingen, waardoor moge lijk een geschikt pand vrij komt. Wanneer duidelijk is welke investering de nieuwe huisvesting voor de stichting Jeugdzorg vergt, zal hij echter opnieuw voor steun bij de mi nisteries van justitie en VWS aankloppen. Ontoereikend Gedeputeerde L. Coppoolse zegt desgevraagd dat hij wel degelijk onderkent dat de situ atie nijpend is. Geld is ook"vol- gens hem het grote probleem, want de doeluitkering jeugd hulpverlening is volstrekt on toereikend. Tijdelijke onderkomens papillen MIDDELBURG (ANP) - De kritieke situatie waarin Zwakzinnigeninstituut Vijvervreugd in Middelburg vorig jaar verkeerde, behoort bin nenkort tot het verleden. Voor de zomer zijn al le 100 van de 360 pupillen voor wie de huisves ting beneden de maat was, in semi-permanente gebouwen op het terrein van de instelling on dergebracht. Begin vorig jaar kwam het in stituut in de publiciteit omdat de zorg ver beneden de maat was. Toiletten zonder deuren, te grote zalen, aftandse bed den, geroeste douchezitjes. Op velerlei gebied bleken huisves ting, meubilair en privacy waarborgen ondermaats. Ook aan bijscholing van personeel was twintig jaar niets gedaan. Staatssecretaris Terpstra greep in. Ze eiste loskoppeling van de overkoepelende stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland en een plan van aan pak op straffe van ondertoe zichtstelling van het rijk. Die eisen waren korte tijd later in gewilligd. UTRECHT (ANP) - Er is voor lopig geen zicht op een nieuwe cao voor de ongeveer 5000 werknemers bij de driedui zend boomkwekerijen in ons land. De oude cao liep op 1 maart vorig jaar af. De onder handelingen over een nieuwe driejarige cao liepen donder dagavond vast. Breekpunt is de invulling van de werktijdverkorting tot ge middeld 37 uur per week. De werkgevers willen in ruil voor een kortere werkweek een maximale flexibilisering van de arbeid: lang werken in tij den dat het druk is en kortere werkweken in rustige tijden. De werkgeversorganisatie LTO Nederland wil dat er 15 weken per jaar 43 uur wordt gewerkt. De industrie- en voedingsbon den van FNV en CNV zijn het hier niet mee eens, omdat dit geen nieuwe banen oplevert. Zowel bonden als werkgevers lieten na afloop weten zeer on gelukkig te zijn met de ontsta ne' situatie. Vanwege het cao- loze tijdperk komen tal van regelingen op de tocht te staan. Het personeel krijgt geen loonsverhoging en de werkge vers moeten tijdens vorstpe rioden de zogenoemde onder brekingsregeling (een soort vorstverlet) uit eigen zak beta len. Als er een cao van kracht is, betaalt de bedrijfsvereni ging de uitkering van gemid deld 750 gulden per week. Over een loonsverhoging van in totaal 2,6 procent was vol gens een woordvoerder van LTO wel overeenstemming. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springlij: 22 januari Donderdag presenteerde direc teur P. van den Beemt de stich ting Arduin, waarmee de naam Vijvervreugd en alles wat daaraan herinnert tot het ver leden moet behoren. De stich ting heeft voor semi-perma nente behuizing op het eigen terrein gekozen: Op termijn gaan de pupillen onder bege leiding in reguliere woningen in Middelburg wonen. Voor bijscholing van personeel is er een plan voor de komende vijf jaar. Het noodplan om de zaken in het Middelburgse instituut weer op orde te brengen kostte 1,5 miljoen gulden. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 januari 02.55 160 08.50 -145 15.30 175 21.15 -130 21 januari 04.00 165 09.45 -150 16.25 181 22.00 -125 22 januari 04.45 167 10.40 -155 17.10 184 22.50 -121 20 januari 01.10 176 07.30 -152 13.30 197 19.55 -139 21 januari 02.00 184 08.20' -161 14.20 207 20.35 -136 22 januari 02.40 189 09.05 -166 15.00 210 21.20 -132 20 januari 02.20 167 08.55 -155 16.05 180 21.15 -140 21 januari 04.30 175 09.50 -161 16.50 194 22.10 -136 22 januari 05.20 184 10.35 -164 [7.40 202 22.55 -131 20 januari 02.50 163 08.55 -151 15.40 178 21.15 -136 21 januari 04.10 169 09.45 -156 16.35 186 22.05 -132 22 januari 05.00 174 10.40 •161 17.25 191 22.55 -127 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Premier Kok en minister Wijers zetten zich in AMSTERDAM (ANP) - Het aftellen voor Fok ker is begonnen. Vandaag', vrijdag, doen pre mier Kok, minister Wijers van economische za ken en Daimler-topman Schrempp een uiterste poging om het vastgelopen overleg over de red ding van de noodlijdende vliegtuigfabriek vlot te trekken. Het overleg is beslissend voor de opstelling van de raad van commissarissen van Daimler. Die komt maandag bijeen in een buitengewone zitting. Dan staat één punt op de agenda: Fokker. Het personeel en de vakbon den bij de vliegtuigbouwer zijn somber gestemd over een goede afloop. Topman Van Schaik zei dat de overlevings kansen van Fokker klein zijn: „Erg klein zelfs". Om de druk op de Nederlandse Staat en het Duitse moederbe drijf te vergroten houden 7000 Fokker-medewerkers vandaag een demonstratie in Den Haag. Zij marcheerden aan het begin van de middag van het Malie veld naar het ministerie van economische zaken om vervol gens naar het Binnenhof op te trekken. Duidelijk is dat de Duitse meerderheidsaandeelhouder veel meer geld van de Neder landse overheid eist dan het kabinet wil geven. Hoop dat de Tweede Kamer de regering on der druk zet om zich royaler op te stellen, hebben de werkne mers ook niet meer. Minister Wijers weet zich kamerbreed in zijn opstelling gesteund. Fokker heeft een plan opge steld waarbij het winstgevend kan draaien. Naast kwijtschel ding van oude schulden 800 a 850 miljoen) moeten de aan deelhouders nog eens 2,3 mil jard aan nieuw kapitaal in brengen. De Duitsers willen niet meer dan een miljard beta len. De overheid zou dus de schul den moeten kwijtschelden 'en ook voor een miljard aan nieuw kapitaal moeten inbren gen, zeggen kringen rond de minister. Daarmee komt het verschil op maximaal ander half miljard. Voor Wijers is dat veel te veel van het goede, ook ai omdat hij geen harde garan ties heeft gekregen ten aanzien van de continuïteit van de on derneming op langere termijn. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV suggereer de dat een versobering van het reddingsplan, waarover de grootaandeelhouders alsmaar geen akkoord bereiken, een opening kan bieden. Vakbonden Tijdens een gesprek met de vaste kamercommissie voor economische zaken kregen vakbonden en OR donderdag te horen dat een meerderheid in de Tweede Kamer onder de huidige omstandigheden niet verder wil gaan dan kwijt schelding van de 800 miljoen gulden die het bedrijf nog bij de overheid in het krijt staat. Het betreft kredieten voor het ontwikkelen van nieuwe vlieg tuigen. Fokker moet dat kre diet per verkocht toestel terug betalen. De overheid is dat geld dus altijd kwijt als het concern zou ophouden te be staan. Kamer De Tweede Kamer vindt met minister Wijers dat Daimler vooralsnog te weinig perspec tief biedt voor Fokker. Rege ringspartijen lieten doorsche meren alleen met nieuw kapitaal over de brug te willen komen als Dasa meer uitzicht kan bieden op het voortbe staan van de vliegtuigindus trie in ons land. CDA-kamerlid Mateman zei, evenals de regeringspartijen, dat hij minister Wijers niet door het noemen van bedragen voor de voeten wil lopen. Hij benadrukte echter meer dan andere kamerleden het belang van het behoud van Fokker voor de Nederlandse econo mie. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Tommei (volkshuis vesting) gaat met de woning corporaties praten over een beperking van de huurverho ging voor 1997, en mogelijk ook al voor 1996. Dat heeft hij donderdag in de Tweede Ka mer aangekondigd. In de wet is momenteel vastge legd dat woningcorporaties hun zogeheten huursom dit jaar met minimaal 3,5 procent moeten laten stijgen. Die som is het totaal aan huren dat de woningbouwvereniging incas seert, dus van alle huurhuizen bij elkaar. Daarnaast heeft Tommèl voor gesteld om dit*jaar de afzon derlijke huren met maximaal 6,5 procent te laten stijgen. De staatssecretaris gaat nu de corporaties vragen om in 1997 genoegen te nemen met een huursomstijging van het infla tiepercentage plus 0,5 procent. LÜBECK (DPA) - Het zoeken naar nog meer slachtoffers van de ramp in Lübeck, waar don derdag in een woonhuis voor asielzoekers tien mensen de dood vonden en 50 voor een deel zwaargewond raakten, gaat nog door. Volgens de brandweer is het de bedoeling dat het oude huis van drie verdiepingen vanaf het dak wordt afgebroken. Po litie en de brandweer sluiten niet uit dat men tussen de puinhopen nog meer slacht offers zal aantreffen. Het on derzoek tegen drie jongeman nen gaat eveneens verder.- Huidige inspecteur presteert als adjudant' AMSTERDAM (ANP) - Met kromme tenen heeft Docters van Leeuwen de nieuwjaars toespraken beluisterd van een aantal korps beheerders en korpschefs. „Ik heb me aan die toespraken gestoord", fulmineerde de voorzitter van het college van procureurs-ge neraal vrijdag in Amsterdam tijdens het congres „Reorganisatie van de politie". ,,In een poging het blazoen van de politie op te poetsen was de kern van hun betoog dat slechts 1 procent van de politie zich bezighield met de zaken die tijdens de parle mentaire enquête aan het licht kwamen. Het gaat niet om aantallen betrokken po litie- en justitiemensen, maar om de aard en ernst van de zaak. En die mag niet worden gebagatelliseerd." Aan de vooravond van de presentatie van het eindrap port van de parlementaire enquêtecommissie opspo ringsmethoden beet de strijdbare Docters van Leeu wen flink van zich af. Onder werp van zijn soms bijtende kritiek was vooral de poli tie. Docters was echter wel zo slim hier en daar ook de hand in de eigen justitiële boezem te steken. Kritiek Docters kapittelde onom wonden het niveau en de kwaliteit van de politiemen sen die lejding moeten geven aan grote, belangrijke re- chercheonderzoèken. „Daar maak ik me ernstig zorgen over. Het niveau bij grotere onderzoeken is gedaald tot dat van een adjudant, tegen woordig heet dat inspecteur. Een ontwikkeling die strij dig is met die van de moei lijkheidsgraad van de huidi ge onderzoeken. De zaaks officier van justitie heeft meestal bij de politie geen echte gesprekspartner om op strategisch niveau te over leggen." Te druk Volgens de super-pg heeft de politietop het veel te druk met allerlei managementsta- ken, waartoe het leiden van een groot rechercheonder zoek in de dagelijkse prak tijk kennelijk niet meer be hoort. „Het openbaar ministerie zet juist daar zijn beste en duurste mensen voor in. Wat mij betreft moe ten we in de nabije toekomst ook bij de politie hoge eisen stellen aan de leiding van grote rechercheonderzoe ken." „De dames en heren die uit gewoonte, beroepsmatig of in georganiseerd verband misdaden plegen, moeten de zekerheid hebben dat ze vroeg of laat worden opge spoord en voorgaats gaan en dan ook behoorlijk", hield Docters van Leeuwen zijn gehoor voor. „We weten nu vaak wel wat er is gebeurd, waar en wie het is overko men, maar veelal niet wie het waarom heeft gedaan. Voor de hand liggende vra gen als wie zijn het, waar zit ten zij, waar houden zij zich mee bezig en hoe kunnen wij met ons politiebeleid daar iets aan doen, worden te wei nig gesteld. We moeten de dader weer in beeld krijgen: het instrument daarvoor is misdaadanalyse." Vormfouten Docters van Leeuwen vindt verder dat de kloof tussen politie en samenleving de komende jaren moet worden overbrugd. „Veel burgers zijn de politie kwijt: bureaus zijn gesloten, er is minder service en de po litie komt minder vaak als assistentie nodig is. Maar ook de administratieve orga nisatie van zowel de politie als de rechterlijke macht moet veel beter. Wij dienen ons te realiseren dat de sa menleving fouten, zoals de regelmatig terugkerende vormfouten, niet langer ac cepteert." Zie ook pagina 8 Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen VAT?! Dat is gemeenrtijn vriend tambik betekent méér voor mij dan ui elke trui ook Tn ik zeg zet/s meerJk verlaat deze Tour omdat ik op zoek da naar tambik. l/u reporter heeft hel zien aankomen, kijkers, bedruk van ae dele trui is te zwaar voor Suske. De jonden kan niet te jen stress, Jeugdige overmoed, jaweri I Ual is dat daar, stukje reporter Herhaal dat De frustratie slaat om in agressie, Vrijdag 19 januari Kerkwerve Informatie-avond Country- dansen. 't Zuudènde. 19.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP-studie- vereniging in vergaderzaal Ger. Gem. 19.45 uur. Zaterdag 20 januari Zierikzee Bedkwqrtet, komedie door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Concert Burma Shave en Dy- zack. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Ganzenexcursie. Vanaf Hee renkeet. 09.30 uur. Moriaanshoofd Workshop model tekenen. Boerderij. Van 09.30 tot 11.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering muziekvereni ging Apollo. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstan delijk gehandicapten. Gebouw Salem, Molenstraat 16. 14.15 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Expositie schilderijen in het Durps'uus. Van 10.00 - 17.00 uur. Open avond voor oudere jeugd in gebouw Het Kompas. 20.00 uur. Zondag 21 januari Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Jeugddienst met jongerenkoor In Touch. Gereformeerde kerk. 10.00 uur. Maandag 22 januari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg 8. 16.00 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk, Platboslaan. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonneinaire Vergadering dorpsraad Zonne- maire in het dorpshuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. v. d. Nagel, Krammerstraat 36. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 23 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Voormalige huis houdschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing koninklijke Neder landse Redding Maatschappij voor NNvH. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 11.30 uur. Woensdag 24 januari Burgh-Haamstede Oecumenische gebedsdienst. Rooms Katholieke kerk Onze Lieve Vrouw op zee. 19.30 uur. Zonnemaire Jaarvergadering afdeling Noordgouwe en omstreken NBvP in het dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Verkoping dameskrans Tryfé- na in kerk Oud Gereformeerde Gemeente aan Sint Domus- straat. Van 10.00 tot 17.00 uur. ANBO-themamiddag in de Pa ternoster over Delta Zorg. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2