NIJLAND Politiek in Westerschouwen haalt poldertracé van stal Eerste Straofeest van dit jaar helemaal op traditionele wijze 0 1 Insluiping op klaarlichte dag SCHOUWEN-DUIVELAND l advocaten UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE Bij plan voor verbinding Oosterschelde- en Brouiversdam In Burgh-Haamstede op zaterdag 1 7 februari Macht over stuur kwijt Sieradenroof in Zierikzee 3 ZONERING 5 PARKEERTERREIN 7 VERVUILING 9 BILJARTEN Inbraken bij bedrijven dé bant van schouwen - duiveland! L J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEN VRIJDAG 19 JANUARI 1996 152e JAARGANG NR 25911 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het schrikhek aan het eind van de weg over de Oosterscheldekering. Het CDA en WD-raadslid A. van Holthe tot Echten-Boomsma willen hier rechtdoor. Het college en de PvdA gaan linksaf. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Een meerderheid van de raadscommissie voor openbare werken in Burgh-Haamstede pleitte gisteravond voor het van stal halen van het in 1988 bij Koninklijk Besluit verworpen poldertracé in de verbindingsroute tussen Oosterschelde- en Brouwersdam. De agra riërs op Schouwen-Duiveland houden vast aan hun eigen alternatief. Van de verbinding, ook wel Dammenroute genoemd, be staan nu drie varianten. Bur gemeester en wethouders wil len de nieuwe weg grotendeels laten lopen langs de Kraaijen- steinweg. Zij krijgen hierbij steun van de PvdA. CD A-raadslid H. J. Klatter en WD-raadslid mevrouw A. van Holthe tot Echten-Boomsma willen de weg door de polder rechtstreeks op de Serooskerk- seweg laten aansluiten: het omstreden poldertracé. Van Holthe, zo bleek na afloop van de vergadering, staat hierin echter alleen binnen de WD- fractie. De andere twee WD- ers zullen in de raad het college steunen. De agrariërs tenslotte, staan in grote lijnen achter het college voorstel. Maar zij willen niet dat de bocht na het schrikhek van de Oosterscheldekering wordt afgesneden. Evenmin willen zij landbouwgrond prijsgeven voor een evenwijdi ge aansluiting met invoeg- strook op de Serooskerkse- weg. Rijkswaterstaat, zo vertelde wethouder ir. C. W. Veerhoek, is bereid de boeren voor een deel hun zin te geven. De even wijdige aansluiting op de Se- rooskerkseweg mag er van wa terstaat wel uit, maar de bochtafsnijding bij- de kering moét" er om re'aenen van ver keersveiligheid in blijven zit ten. Op de weg moet 100 kilo meter per uur gereden kunnen worden. Bezwaarschrift Woordvoerder P. de Koeyer van Agrarisch Schouwen-Dui veland toonde zich na afloop van de vergadering niet tevre den met deze tegemoetkoming: „Beide afsnijdingen moeten eruit of we dienen een be zwaarschrift in. CDA-er Klatter zei eigenlijk het liefst een weg te hebben waarop rustig langs de dorps kernen gereden kan worden. Maar 'grote broer' Rijkswater staat wil een autoweg en dat brengt volgens Klatter zoveel drukte en lawaai met zich mee dat beter maar meteen voor een rechtstreekse verbinding door de polder gekozen kan worden. „Een Koninklijk Be sluit staat niet voor eeuwig." Een weg met geluidsschermen langs Burgh en Haamstede noemde hij 'landschap- smoord'. Onduidelijkheden Volgens mevrouw Van Holthe zijn de tijden dermate veran derd dat er nu mogelijk meer draagvlak is voor het polder- tracé. Verder signaleerde zij nog veel onduidelijkheden. „U hebt alleen een mondelinge toezegging dat er voor het pol dertracé pas over vijftien en voor de Kraaijensteinroute al over enkele jaren geld is. Ver der is er nog veel onduidelijk over de ontwikkeling van de verkeersintensiteit, de ont wikkeling in het Sloegebied in verband met het vervoer van gevaarlijke stoffen en ook kent u de visie van de betrok kenen nog niet." Op papier Volgens Veerhoek doen Klat ter en Van Holthe net of er een keus bestaat. „En die is er niet. Het is de route Kraaijenstein- weg of de eerste twintig jaar niks. Dat heb ik op het provin ciehuis en bij Rijkswaterstaat gehoord. Ik zal het voor u op papier laten zetten." En tege moetkomend aan de commis sie: „Natuurlijk zal ik straks, als het eenmaal zo ver is gaan praten over een 80 kilometer regime." BURGH-HAAMSTEDE - Precies zéven weken voor Pasen, op zaterdag 17 februari, wordt in Burgh-Haamstede het eerste Straofeest van dit jaar gevierd. Het feest wordt op traditionele wijze gehouden. Volgens het strao-comité zijn geen eigentijdse aanpassingen nodig om deel nemers te trekken. Eeh mening die bevestigd lijkt te worden door het grote aan tal paarden dat op de datum van het Straofeest is bespro ken bij de maneges in de omge ving. Zij zijn zo goed als 'uit verkocht'. Vrijdag 9 februari wordt in ho tel Bom in Haamstede vanaf 20.00 uur een inschrijvings avond gehouden, waarbij al die enthousiaste paardrijders zich gratis kunnen laten in schrijven als straorijder. Tele fonisch is dat mogelijk via 0111-651433. Het Straofeest begint om onge veer 12.00 uur op de Achterweg in Burgh, waar de straorijders zich met hun versierde paar den verzamelen om gekeurd te worden door de jury. Om 12.30 uur vertrekt de ruiterstoet, be geleid door politie te paard, voor een tocht door bos en duin naar het strand. Daar .worden, om ongeveer 13.15 uur, bij de duinovergang bij de rotonde de paardevoeten 'gewassen' door middel van een tocht door het zilte zeewater. Van ouds- Het Straofeest in Burgh-Haamstede is volgens traditie de eerste van de zes straovieringen op Schouwen-Duiveland. Archieffoto her is dit de essentie van het Straofeest. Reeds in de Middeleeuwen werden de trekpaarden, na de winterperiode op stal, op deze manier geconfronteerd met het voorjaar en de nieuwe werk zaamheden op het land. Voor die gelegenheid werden de paarden feestelijk versierd met slingers van pompoenen en droegen de ruiters een zwart pak. Dat eerste is tegenwoor dig nog steeds het geval en ook steeds meer ruiters dragen bij het Straofeest weer de tradi tionele kleding. Via een rit door de polder rijdt de versierde ruiterstoet vanaf het strand naar de Meeldijk in Burgh. Onderweg wordt bij De Schouwse Pot in Westenschou- wen en het kantoor van de havenmeester in Burghsluis gestopt voor een hartverster king. Op de Meeldijk wordt de straorijders een oliebol aange boden door de familie Koo- man. Vanaf dat punt wordt de stoet door fanfare Witte van Haemstede vergezeld op een tocht door Burgh en Haamste de. Op de Ring in Haamstede wor den de ruiters om ongeveer 16.00 uur begroet door burge meester H. Tees. Na een bezoek aan verzorgingscentrum Duin oord, wordt op de Slotlaan bij slot Haamstede een wedstrijd hardlopen gehouden. Tijdens het straofeest verkoopt Kees de Kraker schröósels, een zoe te koek die alleen wordt ge bakken ter gelegenheid van de straoviering. In hotel Bom worden vanaf 17.30 uur de prij zen uitgereikt voor de mooist versierde paarden, waarna de boerenkapel van Witte van Haemstede speelt. KERKWERVE - Een 27-jarige inwoonster van Brouwersha ven raakte donderdagavond ter hoogte van de Heuvelsweg bij Kerkwerve de macht over het stuur kwijt. De automobiliste, die uit de richting Zierikzee kwam, be landde daardoor in de sloot aan de overkant van de weg. Ze moest door de brandweer van Kerkwerve uit haar auto worden bevrijd. De automobi liste moest in verband met een rugletsel worden vervoerd naar het ziekenhuis in Zierik zee. Haar voertuig werd geheel vernield. ZIERIKZEE - Naar nu pas be kend is geworden is er bij Ju welier Postma aan de Dam in Zierikzee donderdag 10 janu ari voor 2.500 gulden aan sie raden gestolen. Volgens de eigenaar van de winkel is de diefstal gepleegd terwijl een medewerker een klant aan het helpen was. Ie mand heeft toen kans gezien iets weg te nemen. De eigenaar gaat ervan uit dat er sprake is van misleiding. Dat hij pas een week later aan gifte bij de politie heeft gedaan heeft volgens hem te maken met het feit dat hij er niet van uitging dat er sprake was van diefstal. „Met dergelijke za ken moet je heel zorgvuldig omgaan. Ik heb eerst intern al le mogelijkheden uitgezocht. Het sieraad kan ook een ande re plaats gekregen hebben of zijn verkocht, waarbij verge ten is hiervan melding te ma ken", aldus de eigenaar. Pas nadat alle mogelijkheden wa ren nagegaan trok hij de con clusie dat er sprake is van dief stal. Veel is de moeite van het zeggen waard, weinig van het herhalen. Princesse Karadja Meer opklaringen HET WEER Vannacht nog laaghangende bewol king. Min. temp. min 3 graden. Overdag van het zuidoosten uit perio den met zon. Droog. Middagtemp. net iets onder nul. Wind uit zuidoost tot oost, toenemend tot matig, kracht 4, langs de kust krachtig, 6. Zonering Oosterschelde van de baan door pro testactieduikers. Gemeenteraad Middenschouwen stemt in met aanleg parkeerterrein transportbedrijf. Volgens inwoners van Dreischor neemt vervuiling van het dorp toe Wim van der Welle kampioen bandstoten vijfde klas. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ELLEMEET - Een 77-jarige alleenstaande vrouw uit Ellemeet in de gemeente Midden- schouwen kreeg donderdagmiddag rond drie uur ongewenst bezoek binnen. De vrouw, die in een vrijstaan'! huis in de polder woont hoorde gerommel in haar huis en ging op onderzoek uit. Bij dat onderzoek bleek, dat er twee voor haar onbekende vrouwen haar huis waren bin nengedrongen. De 'dames' begonnen een gesprek met de 77-jarige. Tegelijkertijd pro beerde een van hen een om slagdoek over haar hoofd heen te trekken. De krasse dame wist haar twee ongewenste be zoeksters echter de deur uit te werken. Ze zijn zonder buit vertrokken. Het tweetal reed in een beige- kleurige personenauto. Ver moedelijk kwamen de vrou-* wen uit één van de voormalige Oostbloklanden. Ze waren al lebei gekleed in een zwart le deren jack, hebben een getinte huidskleur en lang zwart haar. Kennelijk zijn de vrouwen ook nog op andere adressen ge weest om te kijken of er iets van hun gading was. De politie adviseert om de deur niet te openen wanneer deze vrouwen aanbellen om om water te vragen of met een of andere smoes binnen probe ren te komen. Mensen die menen iets gezien te hebben dat betrekking kan hebben op deze insluiping, wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Zierik zee, telefoon 0111 - 414055. GOES - Op het industrieter rein De Poel en in het centrum van Goes is er in de nacht van 17 op 18 januari in drie bedrij ven ingebroken. De inbrekers doorzochten de drie bedrijfspanden en namen daarop voor enkele duizenden guldens aan geld en goederen mee, in hoofdzaak sieraden en elektronische apparatuur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil (m.i.v. 01.01.1996) een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: ..Geb.datum:. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: 1 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1