'Kijk, sergeant Semelaar hep ut niet gemakkelijk' Westerschouwse fracties willen omstreden poffertjeskraam kwijt Dorpsraad gebruikt deel budget voor dorpskrant Poep op hoofd bij PTT-ers CDA houdt vast aan maximaal 40 woningen Westerenbangebied Domburg draait zelf op voor miljoenenverlies Hof Domburg Rode Baretten doen examen op pijler Oosterscheldekering Wij maken toch zelf uit aan wie we verhuren J. L. van Gastel gekozen als voorzitter College opteert voor vijftig Provincie weigert mee te betalen aan vakantiepark DONDERDAG 18 JANUARI 1996 NR 25910 Sergeant Semelaar 'hep ut niet gemakkelijk'op de kabel tussen reservepijler en de ival. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - De soldaat in opleiding staat nog maar net veilig aan wal. Hij kijkt naar de kabel waaraan hij zojuist is afgedaald. Hulpe loos bungelt daar zijn - met felbegeerde rode ba ret getooide - instructeur. En dan zegt hij met een intonatie waarin respect en minachting om voorrang strijden: „Kijk, sergeant Semelaar hep ut niet gemakkelijk." Sergeant Semelaar zit hele maal stuk. Aan de 125 meter lange kabel waaraan de mili tairen ondersteboven naar be neden tijgeren, wordt de tol ge heven van drie dagen lang rennen, springen, klimmen, af dalen, maar vooral lopen. Heel veel lopen. De sergeant wordt door enkele andere onderofficieren bevrijd uit zijn hachelijke positie. ,,Dit schrijft u zeker niet in de krant," klinkt het vanonder weer een andere rode baret. Maandag, tijdens de afdaling vanaf de Euromast, waren ze allemaal op het Journaal. ,,En dat heeft de kerels geweldig goed gedaan," zegt majoor Ter Loo, die de oefening Fearless Falcon leidt. De Vreesloze Valk betekent het eind van de vijf maanden durende oplei ding van de Luchtmobiele Bri gade, de parate hap die overal ter wereld snel kan worden in gezet om conflicten te beheer sen.Het is dan ook niet mis wat de zestig Rode Baretten-in-spé moeten doorstaan. Het pro gramma van zondag tot .en met morgenochtend (vrijdag) in een notedop: Infiltraties te Nieuwpoort, via touwbrug over de Lek, mars van 20 kilo meter, per boot naar de Brie- nenoord, met.rubberboot naar te beklimmen Euromast, rust, via touwladder op Harmse brug (20 meter), nachtelijke mars naar Brielle, korte nacht rust in groentekas, 25 kilome ter fietsen, speedmars met be pakking, helikoptervlucht, mars, beklimming pijler Oos- terscheldedam, vrachtauto naar Veerse Dam, helikopter verplaatsing en wat'erhinder- nis bij kasteel Westhoven. De woensdag begint met een patrouille waarbij te vervoe ren gewonde, overmeestering van voertuig, krijgsgevangene maken, met rubberboot over zee naar mijnenveger, per bin nenschip van Vlissingen naar Bath, tijgeren op bovenbouw van brug, nachtrust in zelfge maakt onderkomen, kompas loop, schietoefening en dan vanavond terug naar Schaars- bergen voor de nachtelijke eindmars van 25 kilometer. Poot aan ,,Aan het eind van de oefening zijn ze poot aan," legt overste Gerritsen, commandant van het schoolbataljon, uit. Zowel hij als majoor Ter Loo hebben het over het emotionele mo ment waarop morgen, vrijdag, onder het oog van de familie de soldaten hun zwaar verdiende Rode Baret uitgereikt krijgen. „Sinds 1992 zijn we bezig aan de opbouw van.de brigade," vertelt Gerritsen. „Aanvanke lijk leidden we ze met 200 man tegelijk op. Nu telkens zestig. Er is een flinke doorstroming. Aan het eind van de contract periode van 2,5 jaar selecteren we de beroeps. Daardoor wordt de kwaliteit van de bri gade steeds hoger." Zeeland De vraag of het schoolbataljon nog eens terugkomt naar Zee land wordt beantwoord door sergeant-majoor P. Hijdra, die de oefening telkens 'compo neert'. „We doen Fearless Fal con zes keer per jaar. Vijf keer in Duitsland op drie vaste loca ties en één keer per jaar in een steeds wisselend deel van Ne derland. We waren op de Wad den en vorig jaar in Limburg. Volgend jaar doen we het waarschijnlijk in het oosten van het land. Als het ons hier bevalt, kan het best zijn dat we nog eens terugkomen naar het zuidwesten. Maar ik kan me ook voorstellen dat ze ons niet elk jaar op de Euromast willen hebben." Klimtuig Dinsdag waren ze dus wel in de buurt. In pelotons van twintig komen ze door de vjo.ege .avond aangelopen over de Ooster scheldekering. Bij de rotsblok ken naast de rondvaartsteiger maken de wapens en bepak king plaats voor een klimtuig. In een rubberboot gaat het naar de 25 meter hoge pijler die in twee delen wordt beklom men. Dan moeten ze vanaf de hoogte langs een kabel in mari niersgang naar beneden klau teren. „Zwaar," is het eerste dat soldaat Michel van Gor- kom uit Almere-Haven uit zijn longen krijgt geperst. Om dan te vervolgen: „M'n armen jon gen, m'n onderarmen. Ik voel ze niet meer. BURGH-HAAMSTEDE - Er mag wel een poffertjeskraam staan op het Evenemententer- reintje in Renesse, maar dan wel een kleintje. De poffertjeskraam die er nu elk seizoen staat moet daar weg. Dat is, kort samengevat, de me ning van alle Westerschouwse politieke frac ties. De omstreden poffertjeskraam zorgde voor de nodige discussie tijdens de vergadering dinsdag van de commissie ruimtelijke ordening (ro) van de gemeente Westerschouwen. de kraam een terras aangelegd dat veel groter is dan eigenlijk toegestaan. Harde horeca Het college vindt ook dat er iets moet veranderen en pleit voor herinrichting van het ter- reintje en een andere invulling van de ruimte. Punt is dat dat, zo betoogde commissievoorzit ter wethouder ir. C. W. Veer- hoek, niet meer lukt voor het toeristisch seizoen 1996. „Ik denk dat we in alle rust een zorgvuldige schets moeten ma ken van wat we willen", aldus Veerhoek. De commissie vindt dat er sneller opgetreden moet worden. „Het evenemententerrein is die naam eigenlijk nog nauwe lijks waard", aldus CDA-com- missielid A. J. Padmos. „Het is meer 'het-terrein-van-de- poffertjeskraam'. Volgens de christen-democraat neemt de poffertjeskraam alles bij el kaar veel te veel ruimte in be slag en is het ook geen poffer tjeskraam in de ware zin des woords. CDA'er A. J. Padmos: Poffer tjes oké. Maar géén ontbijt en géén biefstuk". De poffertjeskraam in kwestie biedt naar verluidt veel meer aan dan alleen poffertjes. Er zou bier verkocht worden en men zou er zowel terecht kun nen voor een ontbijtje als voor een biefstuk met frites en sala de. Bovendien, zo luidt de klacht, heeft de exploitant van VVD-woordvoerder A. M. Ver- seput sloot zich daarbij aan. „Het bedrijf mag zeker tot de harde horeca gerekend wor den. En daar hebben we af spraken over gemaakt", aldus de liberaal. Hij zei de mening van Padmos voor wat betreft het beslag op de ruimte te de len. „De poffertjeskraam neemt nu zoveel ruimte in be slag dat er nauwelijks ruimte over blijft voor evenementen". Ook PvdA'er J. C. Hendrikse zei grote moeite te hebben met het verlengen van het contract met de exploitant van de poffertjeskraam. „Hij heeft nu zo'n beetje driekwart van het terrein in gebruik. Er blijft veel te weinig ruimte over voor gebruik door kinderen". Veerhoek bleek wat verrast door de kritiek van de fracties. „Er ligt een eerste schetsje, maar voordat we alleen al in infra-structureel opzicht zo ver zijn dat we ons daar allemaal in kunnen vinden, zijn we wel een tijdje verder. Ik denk niet dar er op echt korte termijn iets aan het evenemcntenter- reintje gedaan kan worden", aldus de wethouder. Geen biertent Hij benadrukte dat een herin richtingsplan voor het evene mententerrein niets is dat 'op een achternamiddag' in elkaar gezet kan worden. Veerhoek tékende daar wel meteen bij aan dat ook het college' een poffertjeskraam wil. „En niet een soort biertent", aldus Veerhoek. Hendrikse nam geen genoegen met de uitspra ken van de wethouder. Hij bleef aandringen op snel optreden. „Wij bepalen toch aan wie we die plaats verhu- J. C. Hendrikse (PvdA): Gro te moeite met verlengen con tract". ren. Als de exploitant van deze poffertjeskraam geen kleinere kraam hefeft, dan moeten we maar naar een ander stappen". Vanaf de publieke tribune werd door een vertegenwoor diger van de Stichting Horeca Renesse gesteld dat de poffer tjeskraam de horeca in Renes se al jaren een doorn in het oog Op dat moment kapte Veer hoek de discussie af. Hij con stateerde dat in zijn visie de discussie niet zo veel meer te maken had met de aspecten van ruimtelijke ordening. Hij deed de suggestie om in een andere commissie inhoudelijk verder te praten over de kwes tie. DREISCHOR - Tijdens haar eerste officiële vergadering besloot de dorpsraad van Dreischor om 600 gulden van haar budget voor 1996 (4000 gulden) beschikbaar te stellen als subsidie voor dorpskrant De Reise- naer. De dorpsraadsleden kozen uit hun midden J. L. van Gastel als voor zitter en D. Schouten als vice-voorzitter. De dorpsraad wordt waar schijnlijk aangevuld door J. van Wezel, die zich beschikbaar heeft ge steld in de plaats van de heer Roest, die zich voortijdig terugtrok. Bij haar motivatie om 600 gul den subsidie beschikbaar te stellen voor De Reisenaer lie ten de dorpsraadsleden zich leiden door de coördinator/ eindredacteur van de dorps krant, F. Verkuijlen. Hij ver telde dat de dorpskrant met een financieel tekort kampt omdat het gemeentebestuur van Brouwershaven de, voor 1995 gevraagde subsidie van 350 gulden niet beschikbaar stelde. Dit in afwachting van de instelling van dorpsraden die, naar aanvankelijk werd verwacht, reeds eind 1995 ac tief zouden zijn. Verkuijlen vertelde dat de kas helemaal leeg is. Daarom moe ten de vrijwilligers, die aan de dorpskrant meewerken, voor betaling van rekeningen geld putten uit inkomsten van ad vertenties dié nog in de krant moeten worden geplaatst. De eindredacteur wees verder op de vele 'versluierde' kosten waar geen subsidie tegenover staat. Het gaat daarbij om de kosten van postzegels, papier, nietjes en onverkrachte tegen vallers als de vervanging van de professionele nietmachine, waarmee de krant in elkaar wordt gezet. „Wanneer we wat meer geld hebben kunnen we de vrijwilligers met hun ver jaardag of Kerstmis ook eens belonen met een fles wijn. Dat houdt het enthousiasme er een beetje in", aldus Verkuijlen. De leden van de dorpsraad vonden de subsidiewens ge rechtvaardigd. Ze omschreven de krant als een belangrijke voorziening voor de dorpsge meenschap. De Reisenaer ver schijnt vier keer per jaar. Ge probeerd wordt om uit het budget, dat de gemeente Brou wershaven reserveerde voor activiteiten van de dorpsraden in 1995, alsnog 350 gulden te halen voor 'achterstallige' sub sidie aan de dorpskrantmede- werkers voor hun activiteiten in 1995. Dorpshuis De dorpsraad besloot om de verhuur van de zalen in het nieuwe dorpshuis in handen te geven van de beheerster A. Jankok-van der Pluym. Zij gaat zowel de lange termijn contracten regelen als de een malige verhuur van ruimten en verzorgt daarbij ook de ver zending van contracten. De be taling blijft verlopen via de ge meente Brouwershaven. De dorpraadsleden waren het er over eens dat dit de meest logi sche gang van zaken is, omdat op deze wijze de kans wordt uitgesloten dat ruimten dub bel worden verhuurd. Om te kunnen oordelen over het rapport van de Vrouwen Advies Commissie (VAC), dat te slecht verlichte en daardoor onveilige plekken in het dorp beschrijft, besloten de dorps raadsleden om de route zelf een keer te lopen. In principe waren zij van mening dat de verlichting moet worden aan gepast wanneer dat nodig is. De gemeente Brouwershaven heeft contact opgenomen met Delta Nutsbedrijven om na te gaan wat de aanpassing gaat kosten die de VAC adviseert. De Brouwse gemeenteraadsle den nemen op basis van deze gegevens en het advies van de dorpsraad Dreischor binnen kort een beslissing over een mogelijke aanpassing van het aantal lantaarnpalen in het dorp. BURGH-HAAMSTEDE - Het CDA in Wester schouwen vindt dat er in het Westerenbange bied bij Haamstede niet meer dan 40 woningen gebouwd mogen worden.' Het college gaat uit van de bouw van 50 huizen, maar dat gaat het CDA wat te ver, zo bleek dinsdag tijdens de ver gadering van de commissie ruimtelijke orde ning (ro) van de gemeente. Op het Westerenbangebied zijn in de loop der jaren al heel wat plannen losgelaten. Ruim tien jaar geleden werd al een plan gelanceerd om in dat gebied woningbouw te plegen en toen werd uitgegaan van veel meer woningen dan de vijftig die nu in het gebied geprojecteerd staan. „De inzichten zijn in die tijd veranderd" constateerde CDA'er A. J. Padmos, destijds als wethouder mede-verant woordelijk. Agrarisch Het gebied in kwestie - ten noordoosten van Kloosterweg en Westerenbanweg - kende eerder een agrarisch gebruik. Er waren fruitgaarden en er werden bollen geteeld. In de cember 1992 werd het gebied al gedeeltelijk bebouwd. Nu ligt er een aangepast verkavelings plan voor het gebied. Daarbij wordt uitgegaan van de bouw van 50 woningen. In dat verkavelingsplan is re kening gehouden met het handhaven van waardevolle landschappelijke elementen in het gebied. Het groen aan de randen van het gebied blijft ge handhaafd en ook waardevolle bomen in het gebied blijven zo veel mogelijk gespaard. „Het landschap is beter ingepast dan in eerdere plannen", con stateerde VVD-commissielid A. M. Verseput. Een dergelijk geluid kwam van de kant van PvdA-com- missielid J. C. Hendrikse. Hij pleitte ervoor om de land schappelijk waardevolle ele menten als gemeente in bezit te houden. CDA'er Padmos schaarde zich achter die op merking van Padmos. „Ik kan me zo voorstellen dat dat het pakkie-an van de gemeente wordt". Het CDA sprak zich eerder al uit tegen het aantal van vijftig woningen en aan dat stand punt houdt men vast. „Ik blijf het jammer vinden dat het ge bied zo dicht bebouwd wordt", aldus Padmos. SGP/RPF- woordvoerder J. Roukema schaarde zich achter de al ge maakte' opmerkingen over het groen, maar had voor het ove rige geen kritiek op het verka velingsplan. Wat .twijfels leefden bij de commissieleden over de in vloed van de bouw van de wo ningen op de verkeersstromen in het gebied. Een deel van het (bestemmings)verkeer zou op de J. J. Boeijesweg terecht kunnen komen. „Ik vrees dat die weg dan overbelast wordt, want die is niet geschikt voor veel verkeer", aldus Padmos. Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek zegde toe de ontsluiting van het ge bied nog eens te zullen bekij ken. MIDDELBURG (ANP) - De gemeente Domburg is zelf verantwoordelijk voor het miljoenenver lies van het vakantiepark Hof Domburg. Dat vinden gedeputeerde staten van Zeeland. Zij besloten dinsdag niet in te gaan op het verzoek van Domburg om financieel bij te springen. Hof Domburg levert de ge meente al jaren miljoenen gul dens verlies per jaar op. Dom burg besloot het vakantiepark eind vorig jaar voor 49,4 mil joen gulden te verkopen aan Roompot Recreatie. Het ver lies voor Domburg zou in het gunstigste geval 5,4 miljoen gulden belopen. Blijkt een uitbreiding met 200 bungalows planologisch niet mogelijk, dan komt daar nog eens 12 miljoen gulden bij. Roompot wil dat bedrag pas betalen wanneer de uitbrei ding tenminste op papier rond is. Bovendien loopt de gemeen te nog risico door een toegezeg de garantie voor een lening van 8,2 miljoen gulden aan Roompot voor de aankoop van Hof Domburg. Onder druk De gemeenteraad van Dom burg eiste eind vorig jaar van de provincie en het ministerie van binnenlandse zaken afdek king van de risico's, omdat de verkoop onder druk van de provincie en het ministerie tot stand zou zijn gekomen. Maar de gemeente Domburg heeft, zo oordelen gs van Zeeland, ja ren geleden een kans laten lo pen om het park te verkopen. Het financiële gat zou dan be perkt zijn gebleven tot vier m'iljoen gulden. Niet thuis Burgemeester H. Hietkamp van Domburg vindt dat de pro vincie zich onttrekt aan haar morele verantwoordelijkheid. „Destijds juichte de provincie het plan voor Hof Domburg toe, het paste in haar beleid. Nu geeft de provincie niet thuis." Van het ministerie van binnenlandse zaken heeft de gemeente Domburg nog geen reactie ontvangen. DREISCHOR „Dc PTT-brie- venbus in Dreischor staat op een hoogst ongelukkige plaats. Precies onder ccn rij bomen waarin veel vogels huizen. Daardoor lopen mensen een grote kans om bij het posten vogelpoep op bun hoofd te krij gen." Dit ongemak bracht dorps- raadslid K. L. van der Werve naar voren tijdens de vergade ring van de dorpsraad Drei schor. Hij attendeerde er te vens op dat de brievenbus zo hoog hangt dat veel kinderen er niet bij kunnen. Volgens het dorpsraadslid is het beter om de brievenbus vanuit de Mees ter P. Moggestraat te verplaat sen naar een meer gunstige lo catie. De brievenbus zou dan tevens wat lager opgehangen kunnen worden. Om een derge lijke verandering te realiseren moet de dorpsraad contact op nemen met de PTT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5