Schuur van Goemanszorg ook beschermd monument Negen deelprojecten in kader project plattelandstoerisme Provincie handhaaft beroep ULV-vliegveld Idee serie kunstwerken te plaatsen op Neeltje Jans Geen toestemming voor bedrijfsruimte rederij Brandje Diefstal gele container Schol vangst is verruimd Proef A59 Total loss DONDERDAG 18 JANUARI 1996 NR 25910 'Het is er allemaalalleen de combinatie moet gemaakt worden Er wordt hard en enthousiast gewerkt aan het project plattelandstoerisme door v.l.n.r. Annemarie Lisseveld (Streek-VVV Schou- wen-Duiveland), Jurgen Klapwijk en Nico Sommen. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - „Het is er eigenlijk allemaal, alleen de combinatie moet gemaakt worden", aldus Jurgen Klapwijk. Samen met Nico Sommen en Annemarie Lisseveld werkt hij aan het project plattelandstoerisme. De in spanningen van het drietal, gevoegd bij het werk dat de inmiddels vertrokken Marcel Bul- tink al verzet had, hebben inmiddels al zo'n ne gen deel-projecten opgeleverd, variërend van kano-routes en fietsroutes tot survivaltochten of een bezoekje aan een kaasboerderij. Activi teiten kortom voor de toerist en recreant die meer wil dan alleen zon en strand. Kijkje op het erf. Een project waarbij verschillende agrari sche bedrijven op gezette tij den de deuren van hun bedrijf open zetten en gasten rondlei den. Een deelproject dat zich inmiddels in een behoorlijke populariteit mag verheugen. Natuur, sport, agrarisch ge bied en cultuurhistorie. Dat zijn de vier thema's van hét project plattelandstoerisme Schouwen-Duiveland. Doel van het project is om te laten zien dat Schouwen-Duiveland meer is dan kust alleen. En de mogelijkheden zijn groter dan men op het eerste gezicht zou denken. Ideeën In de afgelopen tijd is al voor zichtig een begin gemaakt met het promoten van het achter land. Tijdens de Boerenmarkt in Haamstede werd vorig jaar het startsein gegeven voor ,,Ik geloof zeker dat er genoeg ideeën leven onder de onderne mers", stelt Klapwijk. ,,Ik weet bijvoorbeeld dat Piet-Jan Landegent van De Graanhalm bezig is met een speciale fiets route, de familie De Reus leidt mensen rond in hun kaasboer derij in Nieuwerkerk en zo zijn er meer die zoeken naar wegen om mensen te interesseren voor hun bedrijf". Dat kan bijvoorbeeld door voorlichting te geven over de gewassen op het land en de me thoden die gebruikt worden bij het telen van de gewassen. Een ander onderdeel van het project plattelandstoerisme is de ontwikkeling van een cul tuur-historische (fiets)route over Schouwen-Duiveland. „En dat kun je ook weer kop pelen aan de andere thema's", aldus Klapwijk. Het is de bedoeling dat alle deelprojecten uiteindelijk let terlijk en figuurlijk in kaart gebracht worden. Er komt een nieuwe kaart van Schouwen- Duiveland waarop men in éen oogopslag kan zien waar men wat kan doen. Wanneer die kaart gerealiseerd kan worden is volgens Klapwijk nog niet te zeggen. Klapwijk, Sommen en Lis seveld zijn optimistisch over de toekomst van het project plattelandstoerisme. „Zo'n deel-project als Kijkje op het erf bijvoo?6eeld loopt goed. Daar is veel belangstelling voor", weet Klapwijk. „Wij denken ook dat het in kaart brengen van de toeristische mogelijkheden van het achter land in een behoefte voorziet. Op Walcheren zijn ook al posi tieve ervaringen opgedaan met een project plattelandstoeris me". Het wachten is nog op antwoord op de vraag of de provincie subsidie beschik baar stelt voor het project. In februari moet daar meer dui delijkheid over zijn. Uit eten Los van het project platte landstoerisme, maar wel tege lijkertijd, wordt door de Streek-VVV gewerkt aan een zakgidsje Uit eten op Schou wen-Duiveland. Het is de bedoeling dat dat gidsje een overzicht biedt van de ver schillende culinaire mogelijk heden op Schouwen-Duive land, inclusief een korte beschrijving van de eetgele- genheden die..opgesomd wor den. Als alles meezit kan het gidsje nog voor het toeristisch seizoen '96 het levenslicht zien. Een zaak van wat langere adem is de produktie van een nieuwe promotie-videofilm van Schouwen-Duiveland. De ze week werd dat besloten. De huidige video dateert van 1988 en alleen al de veranderingen in de badmode nopen tot actu alisering van de film, maar ook op andere fronten zijn ge deelten van de film achter haald. Er'wordt naar gestreefd om de nieuwe videofilm in 1997 te presenteren. Projectgroep begint met inrichting museum DREISCHOR - De schuur van boerderij Goe manszorg in Dreischor is door het ministerie op de lijst van beschermde monumenten ge plaatst. Het monumentale huis, dat onderdeel vormt van de boerderij, stond al langere tijd op deze lijst. Goemanszorg wordt via ver bouwing en restauratie gereed gemaakt als nieuw onderko men voor het Streek- en Land bouwmuseum Schouwen-Dui veland. Het museum was voorheen gehuisvest in het vroegere lagere schoolgebouw van Dreischor, dat werd afge broken voor de bouw van een complex waarin dorpshuis, peuterspeelzaal en zestien ser vicewoningen voor ouderen zijn ondergebracht. Al vele maanden wordt hard gewerkt aan de opknapbeurt van Goemanszorg. Behalve professionele krachten zijn wekelijks vier a vijf vrijwilli gers gedurende drie dagen ac tief in het museum. De restau ratie van het woonhuis en de bouw van een entree voor het museum werden in november 1995 afgerond. In samenwerking met deskun dige M. Boelaars uit Amster dam stelde de inrichtingscom missie een globaal plan op voor de inrichting van het mu seum. Inmiddels is begonnen met de selectie van de artike len. Uit de begroting, die werd opgesteld in samenwerking met de museumconsulent, bleek dat niet alle wensen kun nen worden gerealiseerd bin- Behalve het huis is nu ook de schuur van boerderij Goemanszorg een beschermd monument. (Foto: Joop van Houdt) nen het bestaande bud get.Daarom is besloten om de inrichting in fases uit te voeren en ondertussen nieuwe finan cieringsbronnen te zoeken. Be gonnen wordt met de inrich ting van woning en entree. Daarna komt/3e inrichting van de schuur aan de beurt. In de schuur moet eerst nog een pla- teaulift voor minder-validen worden aangebracht en enkele bouwkundige restauraties uit gevoerd. Omdat de schuur nu op de lijst van beschermde monumenten is geplaatst, moet daarvoor vergunning worden aange vraagd. De Stichting Goemanszorg Be heer vraagt bij de overheid ook subsidie aan voor de bouwkun dige restauraties van het 'mo nument'. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben toegezegd 75.000 gulden over te maken, als onderdeel van het totale subsidiebedrag dat de provin cie bijdraagt aan Goemans zorg. Dat bedrag wordt gebruikt voor de eerste fase van het in richtingplan, de inrichting van woning en entree. Voor de in richting van de schuur houdt de stichting een sponsoractie onder ongeveer honderd be drijven op Schouwen-Duive land. Daarmee werd 40.000 gulden bijeen gebracht. De Stichting Goemanszorg ver wacht dat dit bedrag uitgroeit tot ongeveer 50.000 gulden. De Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuseum verwacht via haar donateurs jaarlijks 10.000 gulden bijeen te brengen MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zee land handhaven het beroep dat zij instelden te gen de ontheffing van de Rijksluchtvaartdienst ten aanzien van het gebruik van het ULV-vlieg- veld nabij Brouwershaven. In maart 1995 verleende de Rijksluchtvaartdienst aan J. Gast uit Brouwershaven ont heffing op grond van een arti kel uit de Luchtvaartwet. Daardoor werd het voor leden van de Vliegclub Brouwersha ven in principe mogelijk met Ultra Lichte Vliegtuigen op te stijgen en te landen vanaf het vliegveldje aan de Zuider- nieuwlandweg. Het Brouwse gemeentebestuur voorkwam dat met de beslis sing om een boete te heffen op elke ULV-activiteit op het vliegveld. Gedeputeerde sta ten van Zeeland gingen in be roep tegen de ontheffing van de Rijksluchtvaartdienst. Eind november trok de Rijks luchtvaartdienst de betreffen de ontheffing in, omdat die verleend zou zijn op verkeerde gronden. Ondanks deze ontwikkeling handhaven gs het beroep dat zij tegen de ontheffing instel den. Dit omdat J. Gast bij de Rijksluchtvaartdienst beroep heeft ingesteld tegen het als nog intrekken van de ont heffing waardoor vanaf de Zuidernieuwlandweg gevlo gen zou mogen worden met ULV's. Provincie verwijst naar Stichting Delta-Expo NEELTJE JANS - Het Middelburgse echtpaar M. Boezem en M. Boezem-Busato heeft gedepu teerde staten van Zeeland benaderd met het idee om op Neeltje Jans een aantal kunstwer ken te plaatsen van internationeel bekende beeldende kunstenaars. Ze spelen daarmee in op het plan Bhalotra, een totaalplan en visie op de inrichting van Neeltje Jans. Het idee van het Middelburgse echtpaar houdt onder meer in dat de kunstwer ken niet op zichzelf staan, maar onderling een eenheid vormen. Het echtpaar Boezem wil het idee graag verder uit werken door een onderzoek naar geschikte locaties op Neeltje Jans en het selecteren en benaderen van internatio naal bekende beeldende kun stenaars om aan het project deel te nemen. Gedeputeerde staten hebben het voorstel van het Middel burgse echtpaar in eerste in stantie afgewezen. Het idee om Neeltje Jans te gebruiken als 'expositieruimte' spreekt het provinciaal bestuur van de provincie wel aan. Maar zij zijn van mening dat het niet de taak van het provinciaal be stuur is om een eerste aanzet te geven tot een meer uitgewerkt plan voor beeldende kunstin vulling van Neeltje Jans. Gs verwijzen daarbij naar de Stichting Delta-Expo, die zich nadrukkelijk heeft opgewor pen als de organisatie die ver antwoordelijkheid wenst te dragen voor de verdere ont wikkeling en invulling van Neeltje Jans. Volgens gs is het aan de Stichting Delta-Expo om te bepalen of men vorm en inhoud wenst te geven aan de beeldende kunstinvulling van het voormalige werkeiland. Ongewenste beperkingen gebruik haven BRUINISSE - Het college van b en w van de ge meente Bruinisse ziet niets in het plan van Re derij De Veerman voor de bouw van een be drijfsruimte op het parkeerterrein aan de voormalige werkhaven in Bruinisse. B en w stellen de raad voor hiervoor geen toestemming te verlenen. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering van donderdag 25 ja nuari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De bouwaanvraag van de Bru- se rederij is volgens het college in strijd met het voor dat ge bied geldende bestemmings plan. „Anderzijds zou inwilli ging van het verzoek een ongewenste planologische ont wikkeling betekenen", aldus het college. „Gewezen kan worden op het feit dat de aan wezigheid van een woning ter plaatse ongewenste beperkin gen kan opleggen aan het hui dige of toekomstige gebruik van de werkhaven", aldus het college. Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde het verzoek om subsi die van OBS De Meerpaal voor aanschaf van nieuwe rapport boekjes. Tot op heden kregen de leerlingen een cijferlijst, maar het is de bedoeling dat er nu een rapportboekje komt dat de hele schooltijd meegaat. ZIERIKZEE - De brandweer van Zierikzce moest gisteren in actie komen voor een schoorsteenbrandje in een pand aan de Zijpestraat in Poortambacht. Volgens brandweercomman dant H. J. Fierens is de brand het gevolg van een constructie fout in de afvoer van de open haard'waardoor de afvoerbuis roodgloeiend kwam te staan en de houten omtimmering vlam vatte. De brandweer had het brandje snel onder contro le. De schoorsteenbrand ver oorzaakte veel rook- en roet- schade. BRUINISSE - Bij een bedrijf aan de Industrieweg in Brui nisse werd een gele afzetcon- tainer gestolen, die bij een vrachtauto hoort. De container is ongeveer 8000 gulden waaid. Hij werd gesto len in de nacht van maandag op dinsdag. De 35-jarige direc teur van het bedrijf deed aan gifte van de diefstal. DEN HAAG (ANP) - Het quo tum voor de Nederlandse vangst van schol op de Noord zee is door een ruil met Dene marken verhoogd met bijna 12 procent. Met de ruil neemt het oor spronkelijke Nederlandse scholquotum voor de Noordzee van 30.520 ton toe met 3600 ton. Deense Noord zee-schol werd geruild tegen 1680 ton schol en 180 ton tong die Nederlandse vissers in het Skagerrak moch ten vangen en 200 ton tong uit het Nederlandse Noordzee- quotum. Ook werden 120 ton kabeljauw, tien ton schelvis en tien ton wijting geruild. DEN HAAG - Rijkswaterstaat gaat een proef doen met alumi nium portalen voor verkeers- signaleringsborden op de snel weg. De constructies voor de ophanging van onder meer af standsborden en snelheidsli mieten, zijn tot dusver altijd van staal gemaakt. De alumi nium portalen komen langs de rijksweg A59 in Noord-Bra bant. Verwachting t/m maandag 22 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonnesphijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht zuidoost 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -5 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht zuidoost 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -5 graden Mid.temp. -1 graad Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 08.38, onder 17.01 Maan op 07.10, onder 16.16 Nieuwe Maan: 20 januari (13.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag was het opnieuw op veel plaatsen mistig. Ook van nacht komt mist voor, maar is er, in tegenstelling tot afgelopen nacht, ook ruimte voor wat opklaringen. Het kwik daalt in opklaringsgebie- den tot min 3 graden. Morgen is de zon op meer plaatsen te zien, al komt ook hier en daar nog mist of laaghan gende bewolking voor. De tempera tuur blijft in de middag steken bij waarden van iets boven het vries punt. Er waait een zwakke tot matige zuidoostenwind. De nevel en mist hangen samen met geringe lucht- drukverschillen boven ons land. Vanaf zaterdag worden de contras ten groter. Het gevolg is een toena me van de wind en afnemende mistkansen. Ook wordt geleidelijk koudere en drogere lucht aange voerd. Begin volgende week vriest het 's nachts licht, hier en daar ma tig, en blijft het ook overdag op veel plaatsen vriezen. AMERSFOORT - Zwolle wordt de vestigingsplaats van het nieuwe multi-functionele politie-opleidingscentrum Noord- en Oost Nederland. De bestuursraad van het Lande lijk Selectie- en Opleidingsin stituut Politie (LSOP) heeft besloten de voorkeur te geven aan Zwolle boven Apeldoorn en Deventer. NOORDWELLE - De auto van een 50-jarige man uit Wemel- dinge raakte bij een ongeluk bij Noordwelle totaal ver nield. De man reed met zijn auto over de N57 bij Noordwelle. Ter hoogte van de Stoofweg raakte het voertuig in een slip als ge volg van gladheid. De auto kwam via een verkeersheuvel tegen een ANWB-paal tot stil stand. De auto moest getakeld worden. ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertehtjetarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3