Nachtwacht Sena behartigt belangen uitvoerende kunstenaars dichters Griekse premier Papandreou treedt af 'Dit is extreem voorbeeld van paard achter de wagen spannen' Weer meer werklozen DINSDAG 16 JANUARI 1996 NR 25909 FOTO JOOP VAN HOUDT Innen en verdelen muziekvergoedingen ZIERIKZEE - De Stichting ter exploitatie van naburige rechten (SENA) is door het ministerie van justitie aangewezen om de muziekvergoe- dingen te innen en te verdelen onder de recht hebbenden, volgens de per 1 juli 1993 van kracht geworden Wet op de Naburige Rechten (WNR). Deze wet regelt de rechten van uitvoe rende kunstenaars en platenproducenten van wie muziek in het openbaar ten gehore wordt gebracht. Componisten en tekstdichters weten zich al sinds 1912 be schermd door de Auteurswet. Uitvoerende kunstenaars en platenproducenten moesten tot 1993 geduld hebben, maar nu kunnen ook zij een wette lijk geregelde vergoeding claimen voor het zogeheten tweede gebruik van hun gees teskind. SENA, opgericht op initiatief van de Nederlandse Vereni ging van Producenten en Im porteurs van beeld- en geluids dragers (NVPI), de Kunstenbond FNV en de Ne derlandse Toonkunstenaars- bond (NTB), incasseert de ver goedingen die het bedrijfs leven en de omroepen krach tens de WNR dienen af te dra gen en verdeelt ze onder de rechthebbenden Overigens is de WNR van toe passing op opnamen die ten tij de van gebruik of uitzending niet ouder zijn dan 50 jaar. Ondernemingen, instellingen, winkelcentra en dergelijke die muziek ten gehore brengen, worden door de WNR verplicht daarvoor een vergoeding af te dragen aan SENA ten behoeve van de betreffende artiesten en platenproducenten.. Het geld wordt verdeeld op ba sis van het werkelijke muziek- gebruik door de omroepen vol gens een door het ministerie van justitie goedgekeurd re partitiereglement. Om de kos ten voor de eindgebruiker (het bedrijfsleven en de omroepen) enigszins te beperken, en te vens om een maximaal rende ment van de geïncasseerde gelden te verkrijgen, streeft SENA naar het afsluiten van zo veel mogelijk centrale in cassoregelingen met organisa ties van gebruikers. In relatief korte tijd is SENA erin geslaagd met talloze orga nisaties van de meest uiteenlo pende branches bedoelde Rege lingen af te sluiten. Daarnaast heeft SENA met tienduizenden ondernemingen in Nederland een overeenkomst voor mu- ziekgebruik op individuele ba sis. Het op gang brengen van de incassostroom betekende de Artiesten krijgen via de Sena een vergoeding als hun muziek in het openbaar ten gehore wordt ge bracht. (Foto: Joop van Houdt) eerste krachtmeting voor SE NA, het registreren van het re pertoire (zowel populair als klassiek) en van de vele dui zenden rechthebbenden de tweede. SENA betaalt alle individuele uitvoerende kunstenaars en platenproducenten uit op basis van onder meer de draaigege- vens (playlists) van de publie ke en commerciële omroepen in ons land. Met andere woor den: wie is gedraaid, heeft au tomatisch recht op een vergoe ding. Om de stroom informatie adequaat te kunnen verwer ken, heeft SENA vanaf het be gin veel energie gestoken in het opzetten van een omvang rijk automatiseringsnetwerk. Samenwerken Inmiddels is er sprake van een directe operationele samen werking tussen SENA (die de rechten regelt van uitvoerende kunstenaars en platenprodu centen) en BUMA (die hetzelf de doet ten behoeve van com ponisten en tekstdichters). Zo is onder meer met de horeca en het onderwijs een gezamenlij ke incasso opgezet. Voor zover mogelijk zal de samenwerking tussen SENA en BUMA worden uitgebreid. Voorts zal SENA met zusteror ganisaties in het buitenland bP- laterale overeenkomsten slui ten. Daarin worden afspraken vastgelegd met betrekking tot het regelen van vergoedingen voor Nederlandse uitvoerende kunstenaars in het betreffende land en vice versa. Voor platenproducenten levert het incasseren van buitenland se vergoedingen in de regel geen problemen op. Vaak kun nen zij hun buitenlandse verte genwoordigers of licentiehou ders verzoeken een en ander voor hen te regelen. Rilim twee jaar na de oprich ting is SENA klaar voor het tweede onderdeel van haar op dracht: het uitbetalen van de vergoedingen aan de rechtheb benden, de uitvoerende kun stenaars en platenproducen ten. Een mijlpaal voor musici, platenproducenten én SENA. ATHENE (AFP/RTR) - De ern stig zieke Griekse premier Andreas Papandreou is maan dagavond afgetreden. De so cialistische regeringsleider riep zijn partijgenoten op zo snel mogelijk een opvolger aan te wijzen. Dat heeft de secretaris-gene raal van de socialistische par tij Pasok, Costas Skandalidis, maandagavond bekendge maakt. De 76-jarige Papandre ou was op 20 november in het Atheense Onassis-ziekenhuis opgenomen wegens problemen met zijn hart. Iongen en nieren. Waarnemers hielden al weken rekening met het aftreden van de bewindsman, die de Griek se politiek bijna vijftien jaren domineerde. De vertrekkende premier maakte zijn besluit bekend in een brief aan het partijcomit'e van de Pasok. Papandreou ontving maandag nog een delegatie van minis ters. zijn zoon en drie belang rijke naaste medewerkers. Het comité van de Pasok, het hoogste orgaan van de partij, komt woensdag bijeen om de 170 socialistische parlementa- riëers officieel op te roepen een nieuwe premier te kiezen. De verkiezing zelf kan donderdag al plaatsvinden. Als kansrijke kandidaten voor de opvolging van Papandreou gelden de in Amerika opgelei de minister van defensie, Ge- rassimos Arsenis, en de voor malige minister van industrie, Costas Simitis. Arsenis' poli tieke opvattingen stroken met die van Papandreou. Simitis daarentegen is voorstander van heiA/ormingen in de partij, vooruitlopend op de voor okto ber 1997 vastgestelde parle mentsverkiezingen. DEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal werklozen is mogelijk tot staan gekomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) constateert in ieder geval dat het aantal werklozen in het vierde kwar taal van vorig jaar met 460.000 hoger uitkwam dan het cijfer van 453.000 werklozen in het derde kwartaal. Het CBS is er nog niet zeker van of het hier 'een' incidentele hapering be treft, of dat er meer structureel een einde is gekomen aan de dalende tendens van het afge lopen jaar. 0) 0) Baby talk Marliesje, snoezig lief teer mensenpopje in je fleurig, flanellen hansopje lig je als een pareltje op mijn schoot. f Baby van nog maar enkele weken Ik kom op jou niet uitgekeken. Ach kindje, word toch niet al te gauw groot. Want de wereld waar jij bent op gekomen beantwoordt niet bepaald aan mensendromen Grond, lucht en water zijn aan het vervuilen. Een wereld die in al haar voegen kraakt Wij hebben een puinhoop ervan gemaakt. Marliesje het is om te huilen. Maar Marliesje met haar beeldig kopje is net een ontluikend rozenknopje. Jouw blauwe oogjes zijn glanzende juwelen. Mollig zijn je trappelende beentjes Net garnaaltjes zijn je grappige teentjes. Schatje, je bent een baby om te stelen. Als schelpjes zijn je roze oortjes Ik fluister lieve en ernstige woordjes. Marlies ik heb een prachtig visioen Alle nieuwe baby's zijn van onschatbare waarde. Stukjes hemel gezonden naar de aarde Als jullie groot zijn wacht er een taak om te doen. Jullie gaan een nieuwe wereld creëren. Van onze fouten valt veel te leren. Jullie zijn jong onze nieuwe generatie. Strijders voor een andere betere tijd Geen oorlog, wel liefde en verdraagzaamheid. Jullie worden eens de bloemen van de natie. Want als jullie het onheil niet gaan stoppen Gaat onze wereld weldra naar de knoppen. Op onze baby's kunnen wij nog hopen Vecht met elkaar voor een menswaardig leven Voor mensen die naar het goede streven Staan de hemeldeuren altijd open. Leny Streefkerk, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht AMSTERDAM - Bij een schiet partij in een café aan de Posjes- weg in Amsterdam-West, maandagavond een circa 3ö-ja- rige man om het leven geko men. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. De dader is voortvluchtig. DOETINCHEM - De vakbond AbvaKabo gaat actie voeren tegen het voornemen van de Zorggroep Oost-Gelderland om 700 vrouwen die in de thuiszorg werken te ontslaan en daarna als alpha-hulp weer aan het werk te zetten. Kritiek ondernemerskring op onderhoud N59: Drs. P. Schotte:Investeren in kwaliteit N59 moet". (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland maakte van zijn hart geen moordkuil tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de ondernemerskring gisteren in Zierikzee. Hij leverde ongezouten kritiek op de wijze waarop Rijkswaterstaat met de N59 meent te moeten omgaan. Volgens Schotte moet er danig geïnves teerd worden om de verkeersveiligheid op de weg te vergroten. Schotte maakte in zijn nieuw jaarstoespraak gewag van de vorderingen van de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV) en het belang daarvan voor ondernemend Schouwen- Duiveland. ,,En dat brengt me toch weer terug op de midden- Zeelandroutc. Toen de provin cie eindelijk inzag dat ze haar voorkeur voor de Dammenrou- te moest inruilen voor de mid den-Zeelandroute dacht ik dat ze dat waren vergeten door te geven aan Rijkswaterstaat". Gedegradeerd In de visie van Schotte heeft Rijkswaterstaat stelselmatig nagelaten om de N59 te verbe teren. ..De weg is zelfs gede gradeerd tot een 80-kilometer- weg", aldus Schotte. ,,Nu ben ik geen verkeersdeskundige, maar dit is toch wel een ex treem voorbeeld van het paard achter de wagen spannen". Schotte zag echter ook nog een lichtpuntje: het bericht dat men speelt met de gedachte om bij de Grevelingensluis bij Bruinisse een aquaduct aan te leggen om de problemen ter plaatse op te l'ossen. .Zouden we dan toch een half stapje verder gekomen zijn?", zo vroeg Schotte zich af. ,,Ik zet me niet graag af tegen an dere zaken, maar door de woorden 'mogelijke investe ring' te gebruiken ligt bij Rijkswaterstaat kennelijk het 'oude Dammen-briefje' nog steeds bovenop". En dat zou, zo bleek uit het vervolg van het verhaal van Schotte, ge heel onterecht zijn. ..Naar onze mening geen moge lijke investering. Het moet! En dat niet alleen: ook nog een aantal verbeteringen aan de weg tussen Nieuwerkerk en Zierikzee, zodat gewerkt wordt aan een volwaardige 100 kilometer-route. En is dit een vreemde gedachte met een WOV die in 2002 gereed moet zijn", aldus Schotte. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de leden van de on- dernemerskring op te roepen om alert te blijven. „Ik denk dat we best wel eens wat actie ver mogen participeren in de discussies rond de vraagstuk ken die in deze regio spelen", stak Schotte de hand in eigen boezem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7