'We moeten 't zelf doen als we iets willen veranderen' 'Ah, dat is onze volgende boom' Enquête naar relatie burgers en bestuur begint in januari Beursbezoeker vraagt vooral naar jeugdcampings in regio Om na herindeling goede relatie te bewerkstelligen Concerten Cabaretière Els Austmann tekent positie van de vrouw Bruse scouts helpen Actief Terreinbeheer bij knotten wilgen Bij stand Streek-VW Schouwen-Duiveland DINSDAG 16 JANUARI 1996 NR 25909 ZIERIKZEE - Enkele duizenden mensen op Schouwen-Duiveland krij gen nog deze maand post in de brievenbus van het Onderzoeks- en Ad viesbureau SGBO van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Het be treft een enquêteformulier, waarvan de vragen betrekking hebben op het functioneren van het gemeentebestuur in hun gebied en op de komende gemeentelijke herindeling, waarbij Schouwen-Duiveland op 1 januari 1997 één gemeente wordt. Bestuurders van de huidige zes gemeenten wordt gevraagd een mening te geven over het functioneren van hun gemeen tebestuur en de manier waarop het ambtelijk apparaat in hun gemeente omgaat met de bur gers. De relatie tussen de hui dige gemeentebesturen en de burgers staat centraal in het onderzoek. Aan de hand van de resultaten die dat oplevert doet SGBO een aantal aanbe velingen om na de gemeentelij ke herindeling een goede rela tie tussen burgers en be stuurders te bewerkstelligen. Uniek Het onderzoek wordt uitge voerd in opdracht van de Stuurgroep Gemeentelijke Herindeling Schouwen-Duive land en is uniek in Nederland. Nog niet eerder werd tijdens de voorbereidingen van een ge meentelijke herindeling aan dacht besteed aan het realise ren van een goede verhouding tussen burgers en bestuur. De stuurgroep kwam op het idee, omdat tijdens de voorbe reiding van de herindeling de vraag werd opgeworpen welke consequenties de verandering zou hebben voor de relatie tus sen bestuurders en burgers. Verder vindt de stuurgroep het belangrijk dat de huidige, goe de verhoudingen tussen bur gers en bestuurders in de klei ne gemeenten op Schou wen-Duiveland, ook na de her indeling in stand worden ge houden. Daarom gaat bij het onderzoek vooral de aandacht uit naar die aspecten waarvan burgers of bestuur menen dat zij een positieve invloed heb ben op hun relatie. Financiële bijdrage Omdat het onderzoek uniek is en de resultaten naar verwach ting ook kunnen worden ge bruikt bij gemeentelijke herin delingen, elders in Nederland, betaalt het provinciaal be stuur van Zeeland een kwart van de onderzoekkosten: 20.000 gulden. Naar verwach ting zal ook de rijksoverheid 20.000 gulden bijdragen. De overige 40.000 gulden wordt betaald door de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. De mensen, die een enquêtefor mulier krijgen toegestuurd worden geselecteerd op toe- valsbasis. In de kleinste ge meente, Middenschouwen, worden 500 personen 'geprikt', in de grootste gemeente, Zie- rikzee, duizend. Het onder zoeksbureau verwacht dat on geveer 2100 mensen de vragenlijst invullen en terug sturen. De vragen in de enquê te hebben onder meer betrek king op de politieke be trokkenheid van de burgers en de opvattingen van de mensen over de gemeentelijke dienst verlening. Verwachtingen Verder kan de invuller van de enquête zijn of haar verwach tingen kenbaar maken ten aan zien van de komende herinde ling. Een bijkomend voordeel hiervan is volgens de stuur groep dat de burgers worden betrokken bij het proces van herindeling. Dit omdat de me ning van de burgers daadwer kelijk benut kan worden bij de inrichting van de nieuwe ge meente. Om ook de mening van de be stuurders in het onderzoek te verwerken voeren de onder zoekers in alle zes gemeenten gesprekken met de burgemees ter, tenminste één wethouder en één raadslid en de gemeen tesecretaris. Op die manier wil SGBO een beeld krijgen van de houding van de bestuurders ten opzichte van de burgers. De aandacht gaat daarbij speciaal uit naar openheid en toeganke lijkheid van bestuur, het func tioneren van raad en politieke partijen als vertegenwoordi ger en belangenbehartiger van de burgers. Verhouding Ook wordt aandacht besteed aan de verhouding tussen bur gemeester en wethouder, ge meenteraad en ambtelijke or ganisaties enerzijds en de burgers anderzijds. De onder zoekers zetten verder op een rijtje in hoeverre deze houding in de zes huidige gemeenten verschilt van de houding in de nieuwe gemeente. Ook de op vattingen van diverse maat schappelijke organisaties ten aanzien van herindeling en hun relatie met het lokale be stuur worden in het onderzoek betrokken. Het onderzoek krijgt in 1997 een vervolg, wanneer Schou wen-Duiveland één gemeente is. Dan wordt opnieuw aan burgers en bestuurders ge vraagd hoe zij hun verhouding ervaren. GOES - In podium 't Beest ia Goes worden in februari vier concerten gehouden. Een van de hoogtepunten is het Vrijbui tersfestival op zaterdag 24 fe bruari. Vrijdag 9 februari treedt de groep Purna Das Baul op. Een groep minstrelen met een mis sie uit India die diepzinnige liederen brengt, begeleid door subtiele percussie en een rijk scala van traditionele snaar- en blaasinstrumenten. Aan vang-21.30 uur. Zaterdag 10 fe bruari is in het podium een concert waarbij de groep The Soft Parade optreedt met post- underground muziek en Benja min B met makkelijk in het ge hoor liggende liedjes. Vrijdag 16 februari is de groep Osdorp Posse present met oldschool- beats en Nederlandse raps. De groep Uppercut speelt hard core. Laatstgenoemde concer ten beginnen om 21.00 uur. Els Austmann: 'Wie zal je ogen sluiten als ze niet vanzelf dicht gaan?' (Foto: Joop van houdt) ZIERIKZEE - „Meisjes, we moeten er bij blij ven. Als we iets willen veranderen, zullen we het zelf moeten doen." Op kolderieke, gevoelige en soms harde wijze schetste cabaretière Els Austmann vrijdagavond in het MFC-gebouw in Zierikzee de positie van de vrouw. Austmann trad op tijdens het nieuwjaarsfeestje van de werkgroep Vrouw, Geloof en Samenleving Schouwen-Duiveland. Het was de eerste keer in haar dertienjarig bestaan dat de werkgroep het nieuwe jaar be gon met een dergelijk evene ment. ,,We hadden wat geld over, omdat we in 1995 vooral druk bezig waren met de bij drage van Zeeuwse vrouwen organisaties aan de Wereld vrouwenconferentie in het Chinese Beijing. Daardoor lukte het niet om een grote open cursus te organiseren, zo als we meestal jaarlijks doen. Met het geld dat we over hiel den wilden we wat leuks doen", aldus werkgroeplid Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe. Persoonlijkheidsprijs De keuze viel op de 48-jarige Middelburgse cabaretière Els Austmann, die in 1993 en 1994 landelijk bekend werd door dat ze finaleplaatsen behaalde tijdens het Amsterdams Klein kunst Festival en Camaretten en bij dat laatste festival ook de persoonlijkheidsprijs kreeg. Austmann maakte voor haar optreden in Zierikzee een programma dat was toegesne den op thema's waarmee Vrouw, Geloof en Samenle ving Schouwen-Duiveland zich bezig houdt. Ze bereidde zich daarop voor door gesprek ken met de werkgroep en een dikke stapel 'huiswerk' die ze vanuit Zierikzee meenam. De werkgroep Vrouw, Geloof en Samenleving is een kriti sche vrouwenorganisatie, die vooral kijkt naar de positie van vrouwen. Uitgangspunt daarbij is ge rechtigheid, solidariteit en be vrijding. Kerkelijke, onkerke lijke en randkerkelijke vrouwen houden zich via de werkgroep bezig mei onrecht, de mensen die het treft en de achtergronden van waaruit het plaats vindt. Dit omschrijft men als praktisch bezig zijn met geloof. De deelneemsters zijn van mening dat vragen over gerechtigheid en solidari teit, godsdiensten en geloofs richtingen overstijgen. De werkgroep maakt deel uit van een internationale Vrouw en 1 Geloof-beweging. Blauw bloed Tijdens haar optreden belicht te Els Austmann onrecht dat vrouwen wordt aangedaan. Variërend van reclamespots over maandverband: 'Uw bloed, mevrouw, is vies. Daar om mevrouw, uw bloed is blauw' tot de maatschappelij ke eis dat een vrouw mooi en jong moet zijn. Via een ontroe rend liedje en een schreeuweri ge televisiekwis stelde Aust mann de zorgplicht aan de orde, die de maatschappij toe dicht aan vrouwen, aan het dochterslegioen' „Die dochters, nou die weten hoe het hoort. Een tandje hoger en rennen van gezin, naar baan, naar ouders. Dat is waar mee je scoort." Via het uitbeelden van een on zekere consulente belichtte Austmann een sterke behoefte aan dankbaarheid, die kan ontstaan door traumatische jeugdervaringen. Extreem kwam de onderdrukking van vrouwen in het verleden naar voren, via de bakker die uit geldnood zijn vrouw onder de hondekar liet lopen. „De bak ker was blij met zijn vrouw Hildegond. Zo rond en zo blond en zo handig als een hond." Armoede In het voorprogramma van het Nieuwjaarsfeestje trad de 22- jarige Josie Kneepkens uit Zie rikzee. Zij zong zelf gemaakte Engelstalige nummers en co vers en begeleidde zichzelf daarbij op de piano. In het nieuwe jaar gaat de werkgroep Vrouw, Geloof en Samenle ving verdèr met aandacht vra gen voor de groeiende armoede onder vrouwen in Nederland. In januari start een thema- groep waarin vrouwen ge sprekken voeren over onder werpen waarvoor ze staan en waarvan ze leren. In maart wordt een thema-bijeenkomst gehouden waarbij feminis tisch theologe Chantal Bies- sens vertelt over de gevolgen van de Wereldvrouwenconfe rentie in Beijing. In juli gaan leden van de werkgroep naar Oostenrijk waar een oecu menische vrouwensynode wordt gehouden. men dat de stam scheurt, om dat de takken die uit de knoest ontspringen te zwaar worden. Zaterdagmorgen waren der tien vrijwilligers daarmee be zig aan de Lage Rampertse- weg, waarlangs zo'n 145 knotwilgen staan, 's Middags kwam hopman F. Nieste met elf verkenners om Actief Ter reinbeheer te helpen. Gewa pend met snoeitangen, jiriza- gen en ladders gingen ze zo ijverig aan de slag dat het houtzaagsel, de takken en af en toe zelfs de zagen in het rond vlogen. „Het is niet moeilijk. Je moet de takken gewoon af zagen tot aan de knoop. Soms is het wel een beetje lastig als de takken om elkaar heen ge draaid zitten", aldus de der tienjarige Auke Willem Jonge- jeugd. Samen met William Bal en Jus tin Moerland knotte hij vier bomen. „In opdracht van de hopman", want waarom de bo men precies geknot moesten worden wist Auke niet te ver tellen. Volgens Niese hoefde dat ook niet. „We zijn hier in eerste instantie heen gekomen om de scouts een stukje buiten werk te laten doen. Dat vinden ze leuk. Later komt het be wustzijnsproces vanzelf. Als ze dan wat horen of lezen over het knotten van wilgen zijn ze di rect geïnteresseerd, omdat ze het zelf al eens hebben ge daan." De coördinator van Actief Ter reinbeheer, Henk Dalebout uit Brouwershaven vertelde dat zijn werkgroep hoopt op meer van dit soort projecten. „Op die manier ontstaat de moge lijkheid om steeds meer men1- sen en jongeren bewust te ma ken van de natuur in hun directe omgeving cn dc werk zaamheden die nodig zijn om die te behouden UTRECHT - De Stichting Streek-VW en Promotie Schouwen-Duiveland signaleert voor komend seizoen veel vraag naar jeugdcampings in once regio. Dat werd duidelijk op de Vakantiebeurs in Utrecht die van 9 tot en met 14 januari werd gehouden. De Streek-VW had in Utrecht aan belangstelling niets te kla gen. Er werden 2975 vakantie gidsen van Schouwen-Duive land uitgereikt. Bep Verschoor van de VVV Bruinisse en van de WV Schouwse Kust Tineke Deurloo en Wil van Rees deden hun best om de vragen van de consument zo goed mogelijk te beantwoorden. Daarbij viel dit jaar met name de belang stelling voor. jeugdcampings op. De Streek-VW Schouwen- Duiveland deelde op de beurs een stand met de Provinciale VVV, de Streek-VW Walche ren Promotie en het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaan- deren. Als publiekstrekker werd in de gezamenlijke Zeeuwse stand Schouwse kaas geserveerd. De Vakantiebeurs werd dit jaar door 186.000 mensen be>- zocht. De 100.000-ste bezoeker werd zaterdag al om 10.00 uur verwelkomd. Uit een enquête blijkt dat sfeer en aanbod op de beurs goed werden gewaar deerd. Niet impulsief De vakantieganger bezoekt de beurs bepaald niet impulsief. Zestig procent heeft bij aan vang van het beursbezoek al een vakantiebestemming in gedachten. De beursbezoeker gaat gemiddeld twee maal per jaar op vakantie en geeft daar bij een bedrag van tussen 3000 en 5000 gulden uit. Ondanks kernproeven in de Stille Zuid zee blijft Frankrijk de meest populaire bestemming in Eu ropa. Maar ook het marktseg ment 'verre reizen' vertoont nog groei. Palestina Palestina was dit jaar voor het eerst vertegenwoordigd op de Utrechtse beurs. De vertegen woordigers van dit land toon den zich uiterst tevreden met de belangstelling aan hun stand. Als souvenir namen ze een hoeveelheid Schouwse kaas mee naar hun 'beloofde land'. Bep Verschoor van de VVV Bruinisse in de stand van de Streek-VW Schouwen-Duiveland op de Vakantiebeurs in Utrecht. (Foto: Tineke Deurloo) OUWERKERK - „Ah, dat is onze volgende boom. Dat is een mooie!" De elf verkenners van de Bruse scoutinggroep Prinses Margriet uit Bruinisse vonden een koffiepauze tussendoor maar verspilde tijd. Vol enthousiasme waren zij zaterdagmiddag aan de Lage Rampertseweg in het poldergebied tussen Ouwerkerk en Nieu- werkerk in de weer met het knotten van wilgen. Het ging om een activiteit van de Werkgroep Actief Terrein beheer Schouwen-Duiveland. Een organisatie van vrijwilli gers die zich op een praktische manier inzet om stukjes na tuur op Schouwen-Duiveland in stand te houden. Onderdeel van die stukjes natuur zijn de ongeveer vijfhonderd knotwil gen die nog op Schouwen-Dui veland staan. Tot ongeveer 1900 werden bijna alle land- bouwpercelen in de regio afge scheiden door rijen knotwil gen. Jaarlijks werden de dunne takken die uit de knoest van de boom groeiden afgezaagd; ge knot. Deze takken werden ge bundeld tot musters, die de bakkers gebruiken om hun ovens mee te stoken. Doordat de bomen op die manier kort werden gehouden, wierpen ze geen schaduwen op het land bouwgewas, zodat het goed kon doorgroeien. Tegenwoordig worden de knotwilgen ongeveer eens per vijf jaar geknot. Voornamelijk om hun karakteristieke uiter lijk te behouden en te voorko- Elf verkenners van de Bruse scoutinggroep Prinses Margriet snoeiden vol ijver knotwilgen. (Foto: Joop uan Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5