'Praten tegen een poster als je weer in de put zit' Schoolbataljon luchtmobiele brigade beklimt reservepijler Subsidie van 32.000 gulden voor Tuinbouwstudieclub streeknieuws Mogelijk vaker rode baretten naar Oosterschelde Boek over fan-zijn in Nederland: Voor project verbetering ondernemerschap Drukte op vakantiebeurs Aanslag kerkberichten Telefonische Hulpdienst is er ook voor boeren De vierde internationale modelbouwtentoonstelling: Rassenkeuze spruitkool 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schouwen-Duivelancl is met enige regelmaat decor voor militaire oefeningen. (Archieffoto) NEELTJE JANS - Het schoolbataljon van de luchtmobiele brigade gaat morgen, dinsdag, op de reservepijler van de Oosterscheldedani en vandaag op de Euromast in Rotterdam oefenen. Definitieve afspraken zijn er nog niet, maar volgens woordvoerder T. Sluijter van Delta Ex po op Neeltje Jans is de kans groot dat de bri gade de pijler vaker gaat gebruiken als oe fenobject. De klimtraining van de bri gade maakt deel uit van de oe fening Fearless Falcon, waar mee de 60 militairen hun vijf maanden durende opleiding afsluiten. Aan het einde van de oefenweek krijgen zij de rode baret uitgereikt. Vandaag, maandag, oefenen de militai ren op de Euromast verschil lende afdaaltechnieken, van hoogtes die variëren tussen de 35 en 90 meter. .Het is de eerste keer dat Nederlandse militai ren de mast op deze manier als trainingsobject gebruiken, al dus de 11e luchtmobiele bri gade. Morgen staan een aantal veeleisende klimoefeningen op en in de reservepijler van de Oosterschelde-stormvloedke- ring op het programma. De mi litairen beklimmen de pijler eerst. Zij zullen dan aan de binnenkant tot een diepte van 40 meter afdalen. Een 90 meter lange afdaling naar de wal be sluit het programma. Vaker Delta Expo stelt de pijler mor gen gratis ter beschikking van defensie. Sluijter: „Het minis terie heeft flink werk'gemaakt van de publiciteit en dat is voor ons voldoende beloning." Sluijter acht de kans redelijk dat de brigadeleiding vaker gebruik zal maken van de als klimwand opgetuigde reserve pijler. „Afspraken hierover zijn er nog niet, maar men vindt het een nuttig object. Ik neem aan dat de brigade nog eens terugkomt als de oefening van dinsdag bevalt. Beklimming De zestig militairen komen morgenavond om ongeveer 19.30 uur te voet aan bij de Oosterscheldekering. Vervol gens gaat het met vaartuigen richting pijler. De feitelijke beklimming staat gepland om omstreeks 20.00 uur. Speciaal voor de oefening wordt de pij ler in het licht gezet. Vanaf 1 april is de pijler tfoor liefheb bers van de bergsport te be klimmen. De organisatie hier van is in handen gegeven van Pieter de Haas uit Seroosker- ke. 'Wat zag je er weer lief uit op tv'. Over dwepen met popsterren, zoals op de foto 2 Unlimited, verscheen een boek van de stichting Popmuziek Nederland. NIJMEGEN (ANP) - „Wat zag je er weer lief uit op de tv. Ik wou de televisie wel omhelzen. Maar mijn ouders zaten erbij dus moest ik me inhouden. Met als gevolg dat ik wel een pluk haar uit mijn hoofd heb getrokken en ik mijn been, tot bloedens toe, heb geknepen." Je zou als beroemd Nederlan der deze passage maar tegen komen in je fanmail. Het citaat is afkomstig uit één van de brieven die muzikant Ernst Jansz tijdens de hoogtijdagen van de Nederlandstalige pop groep Doe Maar in de jaren tachtig in zijn bus vond Het stukje puberproza staat ver meld in het boek „Boven mijn bed, fancultuur in Nederland" dat onlangs is verschenen. Het werkje is uitgegeven door de stichting Popmuziek Neder land in een serie over popmu ziek waarin al vier boeken ver schenen. De wetenschappers Ans Aerts en Ingrid Janssen schreven het boek over fans in Nederland. Zij bekeken het fenomeen pop fan vanuit hun studie Commu nicatiewetenschappen aan de universiteit in Nijmegen. De len van hun scriptie hebben zij verwerkt in het boekje, samen met nieuwe interviews met doorgewinterde fans van di verse artiesten. Het duo werd begeleid door Paul Rutten, bekend pop-wetenschapper. „Een interessant fenomeen," noemt Ans Aerts het fan-zijn. Voor haar studie sprak zij met zeven fans van respectievelijk Gloria Estefan, Bon Jovi, New Kids on the Block en Candy Dulfer. Samen met Janssen on dervroeg zij voor het boekje nog eens tientallen fans van onder anderen Michael Jack son en The Beatles over hun passie. Fanmail Janssen mocht vopr haar stu die de fanmail van Ernst Jansz lezen die op een of andere ma nier bij de stichting Popmu ziek Nederland terecht was ge komen. Delen van haar bevindingen zijn te lezen in het boek. „Het hebben van een idool is voor sommigen een hulp in het leven," zegt Aerts. „Als ze in de put zitten, en er is zo snel niemand bereikbaar om tegen aan te praten, dan zetten ze een CD-tje op. Of ze praten tegen een poster van hun idool aan de muur." Volgens het duo is het voor het eerst dat dwepend Nederland, als het gaat om pop-artiesten, in kaart is gebracht. Aerts en Janssen keken niet naar fans (en hun clubs) in andere secto ren, hoewel in het boekje wel wordt gesteld dat de op één na grootste fanclub die van Ajax is. In totaal kent het officiële fanclub-circuit ruim 58.000 aanhangers verdeeld over 61 clubs. Daarbij zijn er natuur lijk nog ettelijke tienduizen den die zwijmelen zonder dat zij zijn aangesloten bij een club. Ganse aardbol Fans zijn er in vele soorten en maten, zo ontdekten Aerts en Janssen. De één reist zijn of haar idool over de ganse aard bol na, bezoekt alle concerten en spaart bij wijze van spreken alles dat met de beroemdheid in kwestie te maken heeft. De ander doet het rustiger en heeft genoeg aan een CD of poster. „Het is heus niet zo dat fans al les van hun idool pikken," weet Aerts. „Een aanhanger van megaster Jon Bon Jovi bij voorbeeld toonde zich nogal verontwaardigd omdat haar idool in een interview had ge vloekt. Dat paste niet bij zijn grote voorbeeld. Aan de ande re kant kreeg een Elvis-fan van 42 jaar nu nóg tranen in de ogen bij het praten over zijn idool." Stereotiep Aerts en Janssen waren van plan om met hun boek hel ste reotiepe beeld te doorbreken dat leeft over de gemiddelde popfan: iemand die bij wijze van spreken het bewustzijn verliest, juist op het moment dat Hij of Zij in beeld komt. Ans moet erkennen dat het beeld met Boven mijn Bed niet helemaal verdwenen is. Het boekje wemelt namelijk van de aanhangers die hun oneindi ge bewondering voor hun idool niet onder stoelen of banken steken. Of, om met Gloria Es- tefan-fan Sandra te spreken: „Ik denk altijd: als Gloria Es tefan doodgaat, ga ik ook dood." MIDDELBURG - Als het aan gedeputeerde sta ten van Zeeland ligt krijgt de Tuinbouwstudie club Zuidwest-Nederland een subsidie van 32.000 gulden voor het project 'Verbetering on dernemerschap' door deel te nemen aan studie clubactiviteiten. Het subsidieverzoek komt aan de orde tijdens de vergadering van de commis sie economie en de commissie algemeen be stuur. uitwisselen van gegevens en ervaring kunnen telers veel van elkaar leren", schrijven gs in hun voorstel om de gevraag de subsidie te verstrekken. De Tuinbouwstudieclub telt in Zuid-Holland en Zeeland 700 leden. Doelstelling van het project is zoveel mogelijk on dernemers in Zeeland bij het studieclubwerk te betrekken. Het gaat daarbij vooral om het uitwisselen van kennis. Het project is vooral gericht op te lers van vollegrondsgroenten en telers van buitenbloemen. Verschillen Kennisuitwisseling voor telers blijkt belangrijk voor de ver betering van de bedrijfsresul taten. „In de praktijk zijn er grote verschillen tussen de in dividuele bedrijven. Door het De Tuinbouwstudieclub vindt het project mede nodig, omdat men er tot nu toe niet in ge slaagd is alle telers bij het stu diewerk te betrekken. Het ge volg hiervan is dat het studieclubwerk vrij duur blijft en er daardoor weinig mensen aan mee kunnen doen. Door de doelgroep en het aantal deelne mers te vergroten kan met de zelfde kosten een veel grotere groep worden bereikt. Door financiële ondersteuning van de provincie kunnen, ze ker in de beginperiode, de kos ten op een aanvaardbaar ni veau worden gehouden. „De ervaring is dat als telers een maal de meerwaarde van het studieclubwerk ontdekt heb ben een hogere eigen bijdrage kan worden gevraagd", aldus gs- De looptijd van het project is twee jaar. Daarna moeten de kosten volledig door de deelne mers bijeen gebracht worden. Alles bij elkaar vergt het pro ject een investering van 80.000 gulden waarvan het bedrijfsle ven 48.000 bijdraagt. Gs van Zeeland vinden dat het initia tief van de Tuinbouwstudie club (financiële) steun ver dient. Er wordt op gewezen dat in het vigerend landbouwbe leid van de provincie verster king van de produktiemoge- lijkheden één van de hoofdbeginselen is. Eerder werd door gs al een der gelijk project in de akkerbouw financieel gesteund. Het geld kan volgens gs geput worden uit het Sociaal Economisch Ontwikkelingsfonds (SEOF). ROOSENDAAL - Met de aan houding van twee inwoners van 23 en 28 jaar van Roosen daal denkt de politie de daders te pakken te hebben die enkele weken geleden voor ruim 400.000 gulden aan sieraden hebben ontvreemd bij een V&D-filiaal te Roosendaal. UTRECHT (ANP) - De Vakan tiebeurs '96, die vanaf woens dag tot en met zondag in de Jaarbeurs te Utrecht werd ge houden, heeft ruim 186.000 be zoekers getrokken. Aan de beurs namen 1500 orga nisaties uit 100 landen deel. Bijna 90 procent van de bezoe kers was tevreden met het aan bod. Vorig jaar was dat 75 pro cent. Uit een enquête blijkt dat de bezoeker van de beurs gemid deld 2 a 3 keer per jaar op va kantie gaat. Frankrijk blijft de populairste bestemming. De belangstelling voor dit land is nog groter dan vorig jaar. Groot-Brittannië, Ierland en Italië kregen ook meer aan dacht, terwijl de interesse in Griekenland, Duitsland en Oostenrijk licht is gedaald. Een kwart van de bezoekers wil dit jaar verder dan Europa. Noord-Amerika en het Cari- bisch gebied staan het sterkst in de belangstelling. ARNHEM - Het rechercheteam dat onderzoek doet naar de aanslag op een kantoor van de Banque Paribas en het Frans consulaat in Arnhem, denkt eind van deze week meer dui delijkheid te kunnen geven over resultaten van het speur werk. OOSTERLAND SGP-studievereniging De SGP-studievereniging Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 19 januari haar jaar vergadering in de vergader zaal van de Gereformeerde Ge meente in Oosterland. De vergadering begint om 19.45 uur. Na afloop van de vergade ring houdt J. van den Broek een inleiding over het onder werp 'De vreemdeling in Uw poorten'. Belangstellenden zijn van harte welkom. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Goedereede en te 't Harde: A. L. van Zwet te Ud- del; door de Generale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (ten be hoeve van de protestantse geestelijke verzorging in de in richtingen van justitie): T. J. de Heer te Almere; door de Ge nerale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (ten behoeve van de pro testantse geestelijke verzor ging in de inrichtingen van justitie): mw. Z. Drees-Roe- ters, kandidaat te Baarn. Aangenomen naar Almelo (toez.): dr. W. de Greef te Vlaardingen. Anoniem luisterend oor ZIERIKZEE - De Telefonische Hulpdienst voor Agrariërs (THD-A) gaat samenwerken met de SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland. Dat be tekent dat agrariërs met hun problemen 24 uur per dag een anoniem luisterend oor kunnen vin den. Bij de THD-A werden in de af gelopen jaren meer dan dui zend gesprekken gevoerd tus sen agrarische bellers en agrarische telefoonvrijwilli- gers. De THD-A was echter maar beperkt bereikt bereik baar en door de samenwerking met de Zeeuwse Telefonische Hulpdienst is men nu 24 uur per dag bereikbaar. Schaamte Naast alle gesprekken die al bij een SOS-THD gevoerd wor den gaat men zich nu ook speci fiek richten op agrarische bel lers. De ontwikkelingen in de land- en tuinbouw geven alle aanleiding voor deze extra aandacht. Veranderende om standigheden in het leven van mensen maken dat momenten van bezinning nodig zijn om daar niet aan ten onder te gaan. Dat is moeilijker dan het lijkt. Angst, onbegrip van anderen, schaamte en paniek weerhou den agrariërs er vaak van met anderen over hun problemen te praten. Een vrijwilliger bij de SOS-THD Zeeland is be schikbaar om te luisteren naar vragen, zorgen, moeilijkheden of verdriet. Desgewenst ano- De vrijwilliger zit er niet'om oplossingen aan te reiken, maar om samen met de beller naar mogelijkheden te zoeken om weer verder te kunnen. Dat er veel vragen en zorgen zijn in de agrarische sector is de hulp diensten inmiddels wel duide lijk. De SOS-Telefonische Hulp dienst is 24 uur per dag bereik baar (0118-615551). DE THD-A is dinsdag van 08.00 tot 15.00 uur en donderdag van 12.00 tot 22.30 uur bereikbaar (038- 4227740). In Zeelandhallen bij Goes GOES - Voor de vierde achtereenvolgende keer wordt in de Zeelandhallen bij Goes een interna tionale modelbouwtentoonstelling gehouden en wel op zaterdag 10 en zondag 11 februari. De expositie beslaat in totaal twee hallen van elk 5000 vierkante meter. In de eerste hal laten model bouwclubs en particulieren uit heel Nederland hun spoorba nen en stoommodellen zien. Naast twee L. G. B.-banen, ba nen in de HO-schaal en N. wordt een viertal spiksplinter nieuwe banen getoond. In de zelfde hal worden ook de ra diografisch bestuurbare en statische truckmodellen ge toond. Bassin In een bassin van 400 vierkan te meter wordt een forse hoe veelheid boten en ander va rend materiaal getoond. Tevens wordt hier de mini-mo- delkermis getoond. In de twee de hal zijn verschillende cir cuits aangelegd speciaal voor de modelbouwtentoonstelling. Op het programma staan races met radiografisch bestuurbare benzine- en elektrowagens van verschillende schaalafmetin- gen. Uiteraard ontbreken ook de vliegtuigen niet. Diverse clubs verzorgen demonstraties met radiografisch bestuurbare vliegtuigen en geven uitleg over deze tak van de model bouw. De internationale mo delbouwtentoonstelling in de Goese Zeelandhallen behoort tot de grootste in haar soort in Nederland. De modelbouwtentoonstelling is zaterdag 10 februari en zon dag 11 februari toegankelijk van 10.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - De keuze van rassen en de beste manier waarop een kostprijs berekend kan worden. Onder meer die twee zaken komen aan de orde tijdens de spruitkoolvergadering van donderdag 18 janu&ri in Zierikzee. De vergadering is een initia tief van de Vereniging oud leerlingen tuinbouwwinter- cursussen, wordt gehouden in het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee en begint om 2.00 uur. Spre ker is R. Vader van de DLV. Voor donderdag 25 januari staat een excursie gepland naar NTV in het RAI-complex in amsterdam. Bij voldoende belangstelling wordt een bus gehuurd. Voor meer informatie en/of opgave: 0111-412012. Dinsdag 13 februari wordt de jaarvergadering gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6