'Deze streek is een stukje van mijn leven geworden' Kinderen openen expositie over Vietnam in stadhuis Man ontvoerd en mishandeld Jongetje ernstig gewond bij brand PION Concert van Deborah Brown Festival Te veel op Afscheid eerste en laatste vrouwelijke dijkgraaf MAANDAG 15 JANUARI 1996 NR 25908 9 VLISSINGEN - Zangeres De borah Brown geeft samen met pianist Rein de Graaff, contra bassist Koos Serierse en drum mer Eric Ineke zaterdag 20 ja nuari een concert in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Zangeres Deborah Brown woont al vele jaren in Neder land waar ze onder andere hoofdvakdocent is aan het con servatorium in Hilversum. Volgens de kenners is het stem geluid van Brown vergelijk' baar met dat van Sarah Vaug- han. Met het trio van Rein de Graaff brengt Deborah Brown een programma bestaande uit bekende stukken uit de perio de van de bebop. Het concert in het Arsenaaltheater begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - Women go wild is de naam van het theater-komedie-festival waarin vijf internationale theatervrouwen van zeer ver schillende pluimage het feno meen humor belichten. Het festival wordt zaterdag 27 ja nuari gehouden in het Arse naaltheater in Vlissingen. Women go wild is het resultaat van samenwerking tussen Theater Bellevue uit Amster dam, Schouwburg Arnhem, het Chassé Theater uit Breda, het Monty Theater uit Antwer pen en het Arsenaaltheater in Vlissingen. Het programma van het festival rouleert van dinsdag 23 januari tot en met 27 januari tussen deze theaters. De voorstelling in Vlissingen begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij VVV/ANWB. ZIERIKZEE - Een 44-jarige in woner van Zierikzee werd za terdag door de politie betrapt op rijden onder invoed. De Zierikzeeënaar werd op de Zilvermeeuwstraat in de Zie- rikzeese wijk Poortambacht aangehouden. De man blies 270 microgram per liter terwijl 220 microgram per liter is toege staan. Het kwam de Zierik zeeënaar op een boete van 320 gulden te staan. Politie op zoek naar getuigen OOSTERLAND - Een 11-jarige jongen uit Oosterland heeft vrijdagmiddag ernstige brand wonden opgelopen aan gezicht en handen. Bij het stoken van een vuurtje op het oude sportveld achter de Sint Joostdijk in Oosterland werd door tot nu toe onbeken de jongens wasbenzine op een vuur gegooid dat door hen ge sticht was in een gedeeltelijk ondergrondse hut. Toen de benzine ontplofte werd het slachtoffer door de steekvlam men getroffen. Met tegenwoor digheid van geest sprong de jongen in het water van de er naast gelegen ijsbaan. Na een korte behandeling in het ziekenhuis in Zierikzee werd de jongen overgebracht naar het brandwondencen trum in Rotterdam. De politie wil graag in contact komen met de andere jongens die ge tuige zijn geweest van het on geluk. Zij kunnen bellen met het bureau in Zierikzee (0111- 414055). Volgens politie wraakactie GOES - In de nacht van zaterdag- op zondag werd in Goes een 20-jarige inwoner van die plaats door twee mannen ontvoerd. Na de Goe- senaar te hebben mishandeld, bedreigd met een vuurwapen en beroofd van zijn kleding lieten de twee hun slachtoffer vrij. De politie heeft twee verdachten gearresteerd. Eén van hen heeft bekend. De man liep over de Markt in Goes toen hij plotseling werd vastgepakt door één van de verdachten die hem in een auto duwde die werd bestuurd door een andere verdachte. Na deze ontvoering reed men met het slachtoffer Goes uit. Tijdens de rit werd het slachtoffer mis handeld waarbij hij schaaf wonden opliep aan zijn gezicht en pijnlijke plekken over heel zijn lichaam. De bestuurder van de auto trok een vuurwapen waarmee hij het slachtoffer bedreigde. Op het industrieterrein van Ein- dewege, bij 's Heer-Arendsker- ke, stopte de auto. Het slacht offer werd uit de auto getrokken, geschopt en gesla gen. Onder bedreiging van het vuurwapen moest hij zich ont doen van zijn bovenkleding die door de verdachten werd meegenomen. Vervolgens lie ten de verdachten hun slacht offer achter. De man wist de aandacht te trekken van een Goese taxi-chauffeur die hem thuis bracht. Daarna heeft de man aangifte gedaan bij de po litie. In de loop van de dag zijn in Vlissingen twee inwoners van respectievelijk 21 en 20 jaar oud aangehouden op verden king van ontvoering en mis handeling. Eén van de ver dachten heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De poli tie vermoedt dat het hier een wraakactie betreft. Eén van de verdachten zou nog geld te goed hebben van het slacht offer. Elke zondagavond zaten ze om de grote tafel. Vader, moeder, Hans en Anton. De jongens hadden hun gestreepte pyjama al aan. Nog even een spelletje en dan naar bed. Midden op tafel stond een doos. 'Mens erger je niet' - in viertalen. De dekselranden waren door de loop der tijd stukgescheurd. 'Welke kleur wil len jullie hebben?' 'Geef maar rood' had Anton gezegd. De dobbelsteen rolde van het bord op het pluchen tafelkleed. Het was gelijk raak. 'Zes!' riep Anton. Hij pakte z'n rode pion en telde hardop af, 'Eén-twee-drie-vier-vijf- zes.' Nog een keer gooien...' Spannend was het. Vader leek te gaan winnen. Hij had al drie pionnetjes binnen en de vierde was er ook bijna. Anton had nog maar één pion in de strijd, maar die was wel bijna het spel rond. Toen moest Hans gooien. 'Vijf!' riep hij luid. Wat zou Hans doen? Hij kon de laatste pion van vader eraf slaan. Maar er was nog een mogelijkheid. 'Een-twee-drie-vier-vijf!' En op dat moment kreeg de enige rode pion van Anton zo'n opzwieper dat hij dwars door de kamer tolde en naast de kolenbak terecht kwam. Anton beet op z'n tanden. De tranen sprongen in zijn ogen. 'Het is gemeen!' riep hij. Voordat hij het wist pakte hij het spelbord beet en gooide alles ondersteboven. Vaders hand kwam keihard aan. 'Au!' schreeuwde hij en rende de kamer uit, de koude gang in, naar zijn slaapkamer. Hij trok de dekens over zich heen en snikte het uit. 'Gemeen is het'. Nadat Anton het huis was uitgegaan en zelf getrouwd was heeft hij het spel nooit meer gespeeld. Je leerde wel je verlies te incasse ren. Maar het spelletje was ook wreed. Je kon alleen winnen ten koste van een ander. Anton ging werken als jongste bediende op een kantoor. Hij had het zo naar z'n zin dat hij er nooit aan dacht om weg te gaan. Het bedrijf werd steeds groter en Anton klom hogerop. Zijn werk was een stukje van hemzelf gewor den. En iedereen was tevreden over hem. De functioneringsgesprekken waren alleen maar loftuitingen. Tot die rampzalige dag. Alle per soneelsleden kregen een brief. Het was een somber verhaal. Alles zou anders moeten. Er zou gefuseerd moeten worden. Er waren nieuwe inzichten. En of ze wilden of niet, ze moesten wel mee. Iedereen moest opnieuw solliciteren naar zijn eigen functie. Ook Anton. Langzaam werd het Anton duidelijk dat er ge woon teveel pionnen op het bord stonden. En dat hij zo'n pion was. Ze hebben het hem vriendelijk gezegd, ze sloegen de arm op z'n schouder en zeiden dat hij altijd zo'n gewaar deerd medewerker was geweest. Ze zeiden dat zijn inzet voor het bedrijf altijd in hun herin nering zou blijven. Maar de klap kwam harder aan dan de hand van vader. Hij voelde zich als een rode pion door de kamer tollen en bij de kolenkit naast de Jaarsma-haard vallen. 'Het is gemeen!' riep hij toen hij thuis kwam en hij dreigde van alles te doen, maar hij voelde dat hij er niet meer tegenop kon. 's Nachts bonk ten de woorden als 'herindeling'.'functie waardering','nieuwe structuur' door zijn hoofd. En dan trok hij de dekens over zijn hoofd en huilde alsof hij weer de kleine jongen was,die vlak voordat hij binnen was, honend van het spel werd gegooid. In de wereld van vandaag, de wereld van het marktgericht denken, van de keiharde con currentie, de wereld waar alles anders moet, verharden mensen tot dode pionnen, waar mee naar willekeur geschoven wordt. Maar wie denkt aan al die maanden van spanning als beleidmakers weer eens iets in hun hoofd krijgen? Wie beseft de vragen van 'waarom ik?' en 'wat heb ik verkeerd gedaan?' Wie kan antwoord geven op die steeds terugkerende vraag: 'ben ik dan mislukt?' Een vraag die een leven lang niet meer weg gaat. En wie be schrijft het gevoel als je later hoort dat al die veranderingen nooit echt gelukt zijn en dat alles weer naar het oude is teruggedraaid? Wie in een vliegtuig vliegt boven het spelbord dat 'Nederland' heet, ziet in deze jaren de pionnen van het bord vliegen. Er wordt in Eu ropa een hard spel gespeeld. De dobbelste nen rollen, de pionnen springen vooruit. Maar opeens lig je naast de kolenkit en probeer je keer op keer weer 'zes' te rollen. Het lukt je niet meer. En dan is bet spel afgelopen. Je hebt verloren. Dijkgraaf A. P. de Haan werd afgehaald met een oldtimer en kwam onderweg nog in een bruidsstoet terecht. (Foto: Marijke Fol- kertsma) BROUWERSHAVEN - Vrijdag werd in een vol Tonnenmagazijn in Brouwershaven afscheid genomen van de eerste en tevens laatste vrou welijke dijkgraaf van Schouwen-Duivelaiid, mevrouw A. P. de Haan, momenteel actief als waarnemend burgemeester van Brouwersha ven. „Het geeft mij een beetje een onwezenlijk gevoel. Er wordt afscheid van mij genomen, maar ik blijf op dit grondgebied. Ik voel me een soort Heintje Davids", aldus mevrouw De Haan. Mevrouw De Haan kwam zes jaar geleden naar Schouwen- Duiveland om daar het ambt van .dijkgraaf van Schouwen- Duiveland te aanvaarden. ,,Na vele decennia vervulling van deze functie door statige heren trad de eerste vrouwelijk dijk graaf van dit waterschap aan. En waarom ook niet", stelde waarnemend dijkgraaf (van het inmiddels opgeheven Wa terschap Schouwen-Duive- land) L. J. Klompe in zijn toe spraak tot mevrouw De Haan. Ware bestuurder Klompe roemde de bestuurlij ke kwaliteiten van mevrouw De Haan en haar vermogen om in korte tijd veel kennis van zaken bijeen te garen. Ook haar functioneren als voorzit ter van de waterschapsverga dering kam ter tafel. ,,Met tact, maar ook vasthoudend heid bracht u in de vergade ring van het dagelijks bestuur de voorstellen ter tafel en wist deze ook duidelijk te verdedi gen", aldus Klompe. Namens het dagelijks bestuur van het waterschap bood Klompe de scheidend dijk graaf een Zeeuws boerenmes en een glas met inscriptie aan. Ook kreeg zij de erepenning van de Zeeuwse Unie van Wa terschappen. H. J. Eversdijk, dijkgraaf a.i. van het nieuwe Waterschap Zeeuwse Eilanden - waar het Waterschap Schouwen-Duive- land in op is gegaan - kenschet ste dijkgraaf De Haan als één van de gangmakers en stimula toren van de fusie tussen de waterschappen. Je bent door tastend zonder te drammen én vriendelijk zonder te overdrij ven. Creatief, maar ook relati verend en soms onverzette lijk", aldus de lofzang van Eversdijk. Oud-hoofdingeland M. van der Wekken noemde de opheffing van het Waterschap Schouwen- Duiveland een verarming voor de streek. .Vertrek van een eeuwenoude instelling, het wa terschap en het monumentale kantoor in andere handen. Nostalgie", aldus Van der Wekken. Hij voegde daar wel meteen aan toe dat de fusie on ontkoombaar was." Daarom was het wijs van het dagelijks bestuur om het voortouw te ne men". Namens de hoofdinge landen bood Van der Wekken de dijkgraaf een boek van te kenaar Peter Vos aan. Stormen J. R. H. Scheele, hoofd techni sche dienst van het Waterschap Schouwen-Duiveland, ging in zijn toespraak terug tot het al lereerste begin dat voor de kersverse dijkgraaf meteen al 'stormachtig' begon. In decem ber 1989 kwam zij naar Schou wen-Duiveland en in januari en februari 1990 trokken ver schillende zware stormen over Zeeland. Nadat de stormen ge luwd waren werd de schade geïnventariseerd en dijkgraaf De Haan was erbij. ,,U zat ertoen nog maar net, maar toen ik u zo bezig zag dacht ik 'Ze had er evengoed al een jaar of vijf kunnen zijn", bekende Scheele. Hij stak de loftrompet over de inzet en vakkennis van me vrouw De Haan. De vergade ringen werden, zo stelde Scheele, op uitstekende wijze geleid. „Er moest slechts spo radisch gestemd worden. Dit is zeker een bewijs van goed voorzitterschap geweest", al dus Scheele. Naniens het per soneel bood hij de scheidend dijkgraaf een door hen met ge bruik van bij peilingen benut te afstandslijn gemaakte kaart van Schouwen-Duiveland aan. Namens de Zeeuwse Water- schapsbond werd het woord gevoerd door voorzitter W. A. Gosselaar. Hij omschreef dijk graaf De Haan als iemand die er altijd een uitgesproken me ning op na houdt, maar die nooit op probeert te leggen aan anderen. Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse sprak de scheidend dijkgraaf toe namens de ver eniging van B, W en S. „De wa terschapswereld is een man nenwereld, maar nu bent u in het super-geëmancipeerde Brouwershaven burgemeester. Met twee vrouwelijke wethou ders". In een kort dankwoord ging mevrouw De Haan terug naar het begin van haar ambtspe riode en haar eerste confronta tie met geweld van wind en water in januari 1990. „Toen ik daarmee bezig was voelde ik me al echt een dijkgraaf". Zij herinnerde zich ook hoe vreemd het voor sommigen was dat de dijkgraaf van Schouwen-Duiveland een vrouw was. „Ik werd gebeld door iemand van de storm- waarschuwingsdienst die mij vroeg of mijn man, de dijk graaf, thuis was. Ik heb die man uiteindelijk ervan weten te overtuigen dat ik de dijk graaf was". Aan Schouwen- Duiveland zei mevrouw De Haan, als ze weg zou gaan, goe de herinneringen te bewaren. „Deze streek is een stukje van mijn leven geworden". land vertelde dat tien scholen uit de regio hebben gereageerd op de uitnodiging de tentoon stelling te bezoeken. De scho len hebben lesmateriaal en een vragenlijst bij de tentoonstel ling ontvangen. Dit jaar staat voor Unicef in het teken van een veiliger bestaan voor kin deren. De afgelopen tien jaar hebben twee miljoen kinderen de dood gevonden als gevolg van oorlogsgeweld. Unicef wil een wereldwijd verbod op landmijnen en verhoging van de minimumleeftijd waarop jeugdigen mogen worden opge nomen in een krijgsmacht. „We kunnen ons nauwelijks voorstellen dat er thuis geen schoon water of toilet is," zei burgemeester J. Asselbergs. „Daarom is het goed dat we daar op deze tentoonstelling indringend mee geconfron teerd worden." Net als Vis signaleerde ook As selbergs de overeenkomst tus sen Vietnam en Zeeland. „We weten allemaal, zeker op Schouwen-Duiveland, dat wa ter ook een vijand kan zijn. In Vietnam wordt het water in toenemende mate een vriend, maar voor velen is het nog een vijand. Want vaak is het be smet." De Unicef-expositie 'Vietnam, een land met veel water' is vanaf vandaag tot en met vrij dag 26 januari in Zierikzee te zien gedurende de openingstij den van het stadhuis. ZIERIKZEE - Schoon water en een toilet voor elk gezin en halvering van het aantal sterfgevallen bij kinderen door diarree. Dat is het doel waar Unicef in Vietnam naar streeft. Met een voordracht door kinderen van OBS 't Kofschip werd vrijdagmiddag de expositie 'Vietnam, een land van veel water' in het Zierikzeese stadhuis geopend. De leerlingen van de groepen 5 en 6 hebben veel werk ge maakt van hun presentatie. Verkleed als kinderen uit alle landen van de wereld brachten zij met zang en dans het thema 'schoon water' onder de aan dacht. Drs. P. Vis van het co mité Unicef Schouwen-Duive- De tentoonstelling 'Vietnam, een land met veel water' in het Zierikzeese stadhuis werd geopend door leerlingen van groep vijf en zes van openbare basisschool 't Kofschip. (Foto: Marijke Folkerts- ma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5