Weer weigering subsidie opfriscursus senioren De vraag naar thuiszorg nam vorig jaar sterk toe Meerderheid voor omdraaien rijrichting Scheepstimmerdijk Cabaret, muziek en komedie in de Zierikzeese theaters Werktuigkundige van Unicef Flyer wordt niet vervangen Helikopter redt schaatser uit wak zandafgraving In eerste kwartaal 1996 Ballon staat klaar voor recordvlucht Minder plaats in verzorgingshuizen D66, PvdASGP/GPV/RPF verwerpen conclusie rapport DINSDAG 9 JANUARI 199R NR 2590S 5 ZIERIKZEE - De Jeugdkomedie Amsterdam, de Zierikzeese theatergroep Zierik, het muzi kaal theater Flairck en theater Antigone. Het is slechts een greep uit de regionale én landelijke theatergroepen die gedurende de eerste drie maanden van het nieuwe jaar een voorstelling geven in Zierikzee. De serie voorstellingen begint zaterdag 13 januari in de Con certzaal met een optreden van de Jeugdkomedie Amsterdam. Zij presenteren Wie heet er nou Bons?, een voorstelling die speciaal is bedoeld voor kinde ren van zeven tot en met twaalf jaar. Aanvang 15.00 uur. In de theaterzaal van het Multifunctioneel Centrum (MFC) presenteert de theater groep Zierik zaterdag 20 en za terdag 27 januari én zaterdag 3 en 10 februari de comedie Bed- kwartet. Aanvang 20.30 uur. Agaath Meulenbroek brengt vrijdag 26 januari in het Zie rikzeese podium voor muziek en theater Brogum een theater monoloog, die om 20.30 uur be gint. Februari begint met een optreden van de theatergroep Intermezzo, die close harmony zang brengt via het program ma Still Crazy. De groep is te horen in de Concertzaal vanaf 20.00 uur. Luit, solo en conti- nuo-instrument heet het pro gramma van zestiende- en ze- ventiende-eeuwse muziek, die zaterdag 10 februari wordt ge presenteerd met medewerking van Elly van Munster en Lies- beth Franken uit Zierikzee. De voorstelling is in de Lutherse kerk en begint om 20.00 uur. Theater Antigone brengt don derdag 15 februari in de Con certzaal het toneelstuk Kat op een zinken dak, Aanvang 20.00 uur. Twee dagen daarna, op za terdag 17 februari treedt caba retier Marcel de Groot op in Brogum, vanaf 22.00 uur. Op woensdag 21 februari kunnen cabaretliefhebbers weer te recht in de Concertzaal waar Job Schuring vanaf 20.00 uur de voorstelling 'Wat heb ik het toch goed' voor het voetlicht brengt. Maart begint met de voorstel ling De Gouden Eeuw op zater dag 2 maart in de Concertzaal. Het stuk wordt gepresenteerd door het muzikaal theater Flairck en begint om 20.00 uur. Walter's Hemel is de titel van een tragi-komedie die werd ge schreven door Martine Bijl. Het stuk wordt dinsdag 12 maart in de Concertzaal uitge voerd vanaf 20.00 uur. Het Lu- na Strijkkwartet is zaterdag 16 maart te zien en te horen in de Lutherse kerk. Het kwartet speelt onder meer muziek van Dvorak en Borondin tijdens de voorstelling die om 20.00 uur begint. De Bloeiende Maagden zijn vrijdag 22 maart te zien in Bro gum, waar zij de cabaretvoor stelling De Afrekening voor het voetlicht brengen vanaf 20.30 uur. De Zierikzeese Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer houdt op zaterdag 23 maart haar jaaruitvoering in de Con certzaal. Aanvang 20.00 uur. De Winkeldochters is de titel van het toneelstuk dat de groep Theater van het Oosten vrijdag 29 maart in de Concert zaal op het toneel brengt vanaf 20.00 uur. De reeks theater voorstellingen wordt vrijdag 29 maart besloten met een Paaszangavond in de Nieuwe Kerk door het mannenkoor Je- duthun uit Amersfoort. Aan vang 20.00 uur. NIJMEGEN (ANP) - Werktuigkundige Wouter Bakker, die op Tweede Kerstdag plotseling be sloot niet mee te gaan met de luchtballon Uni cef Flyer waarmee Henk Brink een non-stop- vlucht rond de wereld wil maken, wordt niet vervangen. Dat heeft Brink volgens zijn woordvoerder W. van Luyken na intensief overleg met zijn andere bemanningslid Willem Hageman dinsdag besloten. Brink en Hageman, die al eer der opmerkelijke ballonvluch- ten maakten, zijn al vijf jaar bezig met de voorbereidingen voor de recordpoging met de Unicef Flyer. Het is de bedoe ling dat de gigantische ballon opstijgt vanaf de Goffertwei in Nijmegen, op het moment dat meteorologen van het KNMI het sein geven dat de straal stromen in de bovenlucht de juiste kant op gaan, De bedoe ling is dat de ballon via een straalstroom richting Turkije vliegt, waar een andere straal stroom het gevaarte op tien ki lometer hoogte moet meevoe- ren rond de wereld. Na een sollicitatieprocedure werd Wouter Bakker twee jaar geleden gekozen uit 1400 vrij willigers. Hij kreeg een inten sieve training. Toen de om standigheden rond de kerstdagen ideaal leken voor het vertrek van de Flyer be sloot Bakkerom persoonlijke redenen" volstrekt onver wacht uit het team te stappen. Volgens Van Luyken is er ab soluut geen ruzie geweest tus sen de drie bemanningsleden. Anderen zeggen echter dat Bakker en Brink een diep gaand conflict over de veilig heid van de speciaal ontwor pen capsule voor de bemanning hebben. Volgens Bakker zou daar nog veel aan moeten worden gesleuteld, ter wijl Brink niets meer wil ver anderen teneinde zo snel moge lijk te kunnen opstijgen. Brink voelt daarbij de hete adem in zijn nek van een Engelsman en de Amerikaan Steve Fosset, die dezelfde recordpoging wil len doen. Fiasco Fosset is maandag opgestegen voor zijn recordpoging. Brink voorspelde dinsdagmorgen dat de Amerikaanse poging een fiasco zal worden. „Fosset kan niet hoog genoeg omdat hij geen speciale drukcabine heeft. Bovendien heeft hij nu al problemen met zijn automa tische piloot. Zijn meteorolo gisch team maakt zich verder grote zorgen over de richting waarin de ballon drijft. Het lijkt erop dat Fosset ergens in het noorden van Noorwegen zal stranden", aldus Brink. Zijden draadje Mocht Fosset wel slagen in zijn poging dan hangt het spekta kel rond de Unicef Flyer aan een zijden draadje. Over het vertrek van de ballon kunnen Brink noch Van Luyken iets zeggen, bleek dinsdagmorgen. Op grond van de weersver wachting zal die zeker niet de ze week opstijgen. Bij de pre sentatie van de plannen is, wegens de straalstromen, me dio februari als uiterste ver trekdatum genoemd. Bezwaren Als de ballon vertrekt zullen Brink en Hageman samen de bemanning vormen. Onder handelingen mét vier profes sionele opvolgers voor Bakker stuitten op teveel bezwaren, aldus Van Luyken. ZIERIKZEE - De vraag naar thuiszorg nam vo rig jaar sterk toe. Dat meldt de vroegere kruis vereniging Rondom de Oosterschelde, die vanaf 1 januari jongstleden samen met het maat schappelijk werk de zorginstelling Ooster schelde Thuiszorg vormt. Volgens de zorginstelling wordt de toenemende vraag naar gezinsverzorging en wijk verpleging onder meer veroor zaakt doordat het aantal plaat sen in verzorgingshuizen is verminderd. Hierdoor moeten ouderen langer dan voorheen gebruikelijk was een beroep doen op thuisvoorzieningen. De trend tekent zich af in heel Zeeland, terwijl in de regio Walcheren ook binnen de in tensieve thuiszorg een forse stijging merkbaar is. In die re gio is reeds een wachtlijst van ouderen die gezinsverzorging of wijkverpleging nodig heb ben. Dat laatste is in de Ooster- schelderegio, waaronder Schouwen-Duiveland valt, nog niet het geval. Wel hadden de werkers in de thuiszorg het veel drukker dan het jaar daar voor. In 1995 waren wijkver pleegkundigen bijna 74.000 uren actief bij mensen thuis. Ruim 10.000 uren meer dan het jaar daarvoor. Ook de gezinszorg had het vo rig jaar drukker dan in de ja ren daarvoor. Zowel het aantal ouderen dat gebruik maakte van de gezinszorg als het aan tal uren dat de gezinsverzor genden actief waren steeg. In totaal waren gezinsverzorgen- den 431.000 uren actief, terwijl dat in 1994 nog 400.000 was. Dat had onder meer tot gevolg dat voor de hele regio Ooster schelde (waaronder ook de Be- velanden) een wachtlijst ont stond van veertien procent, ofwel ongeveer twintig men sen. GILZE-RIJEN (ANP) - Dc be manning van een op de vlieg basis Gilzc-Rijcn gestationeer de Bölkow-helikopter heeft maandag in het Duitse Jülich een schaatser uit een wak in een afgelegen zandafgraving gered. De 71-jarige man werd voor zichtig uit het gat getild, nadat hij zich aan een buis van de he licopter had vastgeklampt Vervolgens is het slachtoffer naar de kant gevlogen. Daar stond een ziekenauto klaar om de schaatser naar het zieken huis af te voeren. De helikopterbemanning vloog omstreeks 11.30 uur tij dens een laagvlieg/navigatie- oefening tussen Keulen en Maastricht, toen zij nabij het dorpje Jülich de man in het wak zagen liggen. Een 37-jarige politie-agent was op dat moment al bezig op zijn buik naar het slachtoffer toe te kruipen. Het omdraaien van de rijrichting op de Scheepstimmerdijk moet een eind maken aan de overlast die de bewoners volgens eigen zeg gen al jarenlang ondervinden. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de bewo ners van de Scheepstimmerdijk na een strijd van ruim zes jaar hun zin krijgen. Een voorstel van W. A. van Ballegooijen (PvdA), de rijrich ting van de straat om te draaien en in de wijk Malta maatregelen te nemen om het sluipver- keer te beperken heeft de steun van D66 en SGP/GPV/RPF. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie openbare wer ken en milieu. De bewoners van de Scheeps timmerdijk klagen al jaren over de hoeveelheid verkeer die door de straat rijdt en over de snelheid waarmee ze dat doen. Namen'hen kwam de heer L. Lagendijk gisteren met een voorstel, dat geheel in overeenstemming was met dat van Van Ballegooijen. Volgens het voorstel moet de rijrichting op de Scheepstim merdijk worden omgedraaid. Dat leidt tot sluipverkeer over met name de Caustraat en de Brauwstraat. Maar door het treffen van snelheidsremmen- de maatregelen in de Cau straat en het afsluiten van de afslag vanaf de Calandweg naar de Brauwstraat kan dit sluipverkeer tot een aanvaard baar niveau worden beperkt. Het voorstel van Van Balle gooijen werd door W. F. Spren- gelmeijer (SGP/GPV/RPF) en R. W, A. M. Pessers (D66) ge heel onderschreven. Sprengel- meijer maakt zich al jaren sterk voor het oplossen van het verkeersprobleem op de Scheepstimmerdijk. Op zijn voorstel werd een aantal jaren geleden een proef gehouden met het omdraaien van de rij richting. Deze proef mislukte. Volgens Sprengelmeijer om dat er toen, geen maatregelen genomen'werden in de Cau- en Brauwstraat. Hij legde de schuld hiervan bij het CDA en de WD. Deze hadden volgens Sprengelmeijer een prestige- zaak van de kwestie gemaakt. Spreiden De drie fracties, samen goed voor een meerderheid in de raad, verwerpen het voorstel om de Scheepstimmerdijk minder aantrekkelijk te ma ken voor het verkeer door di verse snelheidsremmende maatregelen en door het min der zichtbaar maken van de af slag bij het kruispunt aan het begin van de Calandweg. Het doel hiervan is het verkeer te spreiden zodat niet alleen de bewoners van de Scheepstim merdijk hier last van hebben, maar ook bewoners in de wijk Malta. Dit voorstel werd aan gedragen in een rapport van een onderzoeksbureau. Wethouder P. de Rijke hield zich opvallend op de achter grond van de discussie. Het enige dat hij gisteren opmerk te was, dat door het omdraaien van de rijrichting op de Scheepstimmerdijk, de Ca landweg veranderd zou wor den in een racebaan. Deze zienswijze werd wel door de heren J. J. Geleijnse (VVD) en C. Legemaate. (CDA) onder schreven. Volgens hen biedt de oplossing die door het onder zoeksbureau wordt aangedra gen wel degelijk een oplossing. Met deze maatregelen, gaat de hoeveelheid verkeer en de snelheid op de Scheepstimmer dijk omlaag, zonder dat dat tot een onevenredige toename van het verkeer elders leidt", al dus Geleijnse. En wat hem be treft mogen er dan best drie verkeersdrempels op de Scheepstimmerdijk aangelegd worden, wanneer twee niet voldoende soelaas bieden. Voor PvdA, D66 en SGP/RPF/GPV is de toename van het verkeer op de Caland weg en de Caustraat niet zo'n probleem. „Dat zijn bredere straten met stoepen die het verkeer makkelijker aankun nen", aldus Pessers (D66). Onzichtbaar Zowel Sprengelmeijer, Van Ballegooijen als Pessers ver wonderden zich nog het meest over het feit dat het minder zichtbaar maken van de afslag volgens het rapport een oplos sing zou kunnen bieden voor het probleem. Vooral omdat er ook in het rapport staat dat de straat veelal door bekenden wordt gebruikt als toegangs weg tot het centrum. „En iets bekends voor bekenden on zichtbaar maken, dat kan niet", aldus Sprengelmeijer. Hij boorde het rapport volle dig de'grond in. Volgens hem is het onvolledig en staan er slechts feiten in die al lang be kend waren. Hij legde de schuld hiervan'échter niet bij de opstellers ervan, maar bij het college. „Dat heeft een ver keerde opdracht gegeven", al dus Sprengelmeijer. Volgens De Rijke was daarvan echter geen sprake, omdat het college zich geheel gehouden had aan het advies van de commissie. „Maar over mijn advies om de hele omgeving in het onder zoek te betrekken lees ik in het rapport niets. Dat heeft het college naast zich neergelegd", diende Sprengelmeijer De Rij ke van repliek. stichting is de subsidieaan vraag op oneigenlijke gronden geweigerd. Er bestaat wel de gelijk veel animo voor de cur sus en daarnaast is de bijdrage van de deelnemers, wanneer hun gemiddelde financiële draagkracht in ogenschouw wordt genomen, niet laag. Daarnaast wijst het bestuur op de verkeersveiligheid, die ge baat is bij de opfriscursus en op het feit dat er sprake is van ongelijke behandeling, omdat de andere eilandel^jke gemeen ten wel subsidie hebben toege kend. Omdat Zierikzee geen subsidie verleent moeten in woners uit deze gemeente die aan de cursus deelnemen 115 gulden betalen. Volgens de SWO is dit grote verschil in kosten niet uit te leggen aan de deelnemers. Ze heeft dit in een brief laten weten. Dit had echter een ave rechtse werking. De commissie werd hierdoor nog eens ge sterkt in de mening dat het in derdaad zeer vreemd is dat de inwoners van de gemeente ook geen aanspraak kunnen ma ken op andere subsidiever strekkers, omdat de gemeente Zierikzee weigert bij te dragen in de kosten. Voor de commissie bezwaar- en beroepschriften was dit al lemaal niet van belang. Deze adviseerde het omstreden be sluit in te trekken, omdat er procedurefouten zijn gemaakt. Niet het college, maar de ge meenteraad moet beslissen over de subsidieaanvraag. Dit omdat de aanvraag niet valt onder de vaste subsidies. Dit formele bezwaar telde voor de ze commissie zo zwaar dat ze zich inhoudelijk niet over de zaak gebogen heeft. ZIERIKZEE - Een meerderheid van de commis sie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee is nog steeds van mening dat een sub sidieaanvraag van de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland (SWO) voor de Opfris cursus rijvaardigheid senioren, negatief moet worden beoordeeld. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van deze commissie in het Zie rikzeese stadhuis. Het was niet de eerste keer dat de leden van de commissie zich uitspraken over het subsidie verzoek. Ze deden dat eerder in september 1995. Toen advi seerde de commissie unaniem geen subsidie te geven. Naar aanleiding van dit advies wei gerde het college subsidie toe te kennen voor de opfriscur sus. Hetzelfde gebeurde een jaar eerder. Omdat de commis sie voor bezwaar- en be roepschriften heeft geadvi seerd het besluit in te trekken, omdat procedurele fouten zijn gemaakt, kwam het verzoek gisteren nogmaals ter sprake. Voor de grootst mogelijke meerderheid van de commissie waren er geen nieuwe feiten boven water gekomen en was er dan ook geen reden van het eerder genomen standpunt af te wijken. Ze zijn nog steeds van mening dat er te weinig deelnemers aan de cursus mee doen en de begroting te luxe is. De eigen bijdrage van twintig gulden van de deelnemers staat in geen verhouding tot het totaal te subsidiëren bedrag van hon derd gulden. Het CDA toonde zich bij monde van C. J. P. M. Kalwij-Snel nog steeds voor stander van het verstrekken van subsidie. In 1994 diende de SWO geen bezwaar in tegen de weigering. Vorig jaar deed ze dat wel. Animo Volgens het bestuur van de Elders op het eiland, zoals hier in Btirgh-Haamstede. vond de opfriscursus in 1994 en 1995 wel door gang. (Foto: Joop van Hoydt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5