Tsjetsjenen bezetten ziekenhuis en dreigen gijzelaars te doden w Gebruik van hard drugs moet oogluikend worden toegestaan Nationaal Monument op Dam ernstig aangetast Koffie goedkoper Sneeuwstorm eist zeker 40 levens Verongelukt Coffeeshophouder Hulst eist heropening van zaak Raadsels rond aanslagen bij Turkse instellingen 2 ZIERIKZ EESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monu ment op de Dam dreigt weg te rotten, omdat het poreuze gesteente door vocht is aangetast. Door de vrieskou van de afgelopen tijd kreeg het monument het nog eens extra zwaar te ver duren, aldus een gemeentewoordvoerder. Strijd Sovjet-republiek laait weer op MOSKOU (RTR/DPA/ANP) - Tsjetsjeense re bellen hebben in de nacht van maandag op dins dag een ziekenhuis en een kraamkliniek bezet in Kizljar in de deelrepubliek Dagestan, aldus het Russische persbureau Itar-Tass. De rebellen dreigen hun gijzelaars te doden als het Russi sche leger zich niet onmiddellijk uit Tsjetsjenië terugtrekt. Door voclit en vrieskou Omdat enkele brokstukken naar beneden vielen, heeft de gemeente inmiddels hekken rond het monument laten plaatsen om te voorkomen dat voorbijgangers gewond raken. De gemeente laat de schade zo snel mogelijk herstellen. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de bouwkundige staat van het 22 meter hoge oorlogs monument, aldus de woord voerder. Het onderzoek zal enkele maanden duren. Over de hier aan verbonden kosten is nog niets bekend. Bij het Natio naal Monument vindt elk jaar tijdens de dodenherdenking op 4 mei de kranslegging plaats door de koningin. Het uit 1956 daterende monument is ont- Voor Raad van State Hiertoe voelt hij zich gedwon gen omdat Kessen samen met de gemeenteraad in '95 zijn plaats tot drugsvrije gemeente verklaarde. De drie bestaande coffeeshops werden toen geslo ten. De rechtbank in Middelburg steunde de gemeente. Reden voor de ondernemer om bij de Raad van State in hoger be roep te gaan. ,,Er is geen enkel bewijs dat een coffeeshop voor overlast zou zorgen", zo zegt zijn advocate mr. V. Weski. „Andere soorten horeca, zoals disco's en cafés, zorgen voor meer herrie. Er wordt wel veel gesproken over drugstoerisme uit België Dit, terwijl bezoe kers van de sexcinema's in Zeeuws-Vlaanderen geen stro- In de eerste week van dit jaar zijn in drie plaatsen brand bommen geplaatst bij Turkse instellingen. In geen van de ge vallen vielen er gewonden. De aanslagen hadden plaats in Rotterdam, Den Haag en Deventer. Zij hebben mogelijk een politiek karakter, want in Den Haag werd een verwijzing aangetroffen naar een radicale politieke groepering in Tur kije. Soortgelijke aanslagen in Duitsland en Oostenrijk ver wijzen echter naar de opstand in de Turkse Umraniye-gevan- genis in Istanbul. In Nederland eiste nog nie- worpen door wijlen beeldhou wer John Raedecker en archi tect J. Oud. Raedecker is ook de ontwerper van onder meer het oorlogsmonument te Waal wijk. Kalksteen Het Nationaal Monument, dat na de dood van Raedecker in 1956 gereedkwam, bestaat uit poreuze platen kalksteen (tra vertin). De duurzaamheid van dit natuurgesteente is beperkt. In de jaren zestig is het monu ment ook al eens gerestau reerd. Door de jaren heen is het poreuze gesteente als gevolg van de weersinvloeden steeds poreuzer geworden. breed in de weg worden ge legd." Burgemeester Kessen denkt daar anders over. „Coffee shops zorgen voor veel over last, samen met het drugstoe risme. Vanuit de bevolking zijn er in het verleden veel klachten gekomen, reden om in te grijpen. Inmiddels heb ben alle gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen deze aanpak over genomen, die nu al succesvol is gebleken. Alleen Terneuzen wil het aantal zaken terug brengen tiïictt' maximaal twee. Natuurlijk bestaat de kans dat in Hulst illegaal drugs worden verkocht, maar via scherp po litietoezicht willen wij ook hier een eind aan maken." Uitspraak 19 februari. mand de verantwoordelijk heid voor de acties op. De Rotterdamse politie heeft er nog geen idee van wie ver antwoordelijk is voor de po ging tot brandstichting van het pand van de Nederlandse unie van Turks-islamitische soci aal-culturele instellingen aan de Beukelsdijk. Een voorbij ganger vond zaterdag een fles met vermoedelijk petroleum, die was afgedicht met een ver schroeide tampon. De fles lag tegen de deur van de instel ling. Het incident veroorzaak te geen schade. Het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk onderzoekt de fles. President Jeltsin liet weten „uiterst bezorgd" te zijn over de toestand in Kizljar en riep op tot vastberaden actie. De Tsjetsjeense separatisten „ge ven de voorkeur aan sabotage enbloedige ultimatums boven een vreedzaam akkoord", liet hij weten. De regering van pre mier Tsjernomyrdin is in spoedzitting bijeengekomen om de crisis te bespreken. Zo'n 50 tot 100 zwaar bewapen de Tsjetsjeense strijders bezet- DEN HAAG (ANP) - De prijs van een pak koffie gaat mor gen, woensdag, met ongeveer 20 cent omlaag. Marktleider Douwe Egberts heeft de aanzet gegeven tot de ze daling. Een pak roodmerk van Douwe Egberts, de meest verkochte koffie, gaat 3,40 per 250 gram kosten. Max Ha- velaar Keurmerk volgt de prijsverlaging van Douwe Eg berts. Daardoor gaat een pak koffie van 250 gram van dit merk 3,90 kosten. De prijs verlaging is een gevolg van de doorgaande daling van de koffieprijzen op de wereld markt. WASHINGTON (RTR/AFP) - Na een van de zwaarste sneeuwstormen van de eeuw is het oosten van de Verenigde Staten nog bedekt onder een bijna 'e'en meter dik pak sneeuw. Ook dinsdag ligt het openbare leven in de grote steden Was hington, New York, Philadel phia en Boston grotendeels stil en blijven overheidsgebou wen, scholen, kantoren en win kels dicht. In het noordoosten van het land vielen ten minste veertig doden door Blizzard 1996, zoals de zwaarste sneeuwstorm in zeventig jaar is gedoopt. In acht staten riepen de autori- teiten de noodtoestand uit, en op sommige plaatsen werd alle verkeer verboden. Vijftien sta ten zijn getroffen door het noodweer. PURMEREND - In de nacht van maandag op dinsdag is op de A7 ter hoogte van Midden- Beemster een man die kort daarvoor een inbraak had ge pleegd, verongelukt. Hij reed met een auto de berm in, vloog tegen een boom en kwam om het leven. ten de gebouwen in Kizljar, ten oosten van Tsjetsjenië, aldus een woordvoerder van de troe pen van het ministerie van bin nenlandse zaken. Ook een woonflat van negen verdiepin gen zou zijn bezet. De strijders, een eenheid die de naam „Eenzame Wolf" draagt, zouden tientallen mensen in gijzeling hebben genomen. Het ziekenhuis telt ongeveer 500 stafleden en 470 patiënten. Het treinstation zou praktisch in hun handen zijn. In het cen trum hebben zij de generale staf van het Russische leger be schoten. De Russen hebben de stad vergrendeld en extra troe pen naar het gebied gestuurd. In de buurt van het ziekenhuis wordt nog zwaar gevochten. Volgens een plaatselijke func tionaris zijn daarbij vijf bur gers en twee politieagenten omgekomen. Op het vliegveld hebben de strijders twee heli kopters opgeblazen, maar zij werden daarbij teruggedre ven. Daarbij zijn zes Tsjetsje nen gedood. Executeren De leider van de Tsjetsjeense strijders, Salman Radoejev, liet via de radio weten dat zij zullen beginnen hun gijzelaars te executeren als de Russische troepen zich niet uit Tsjetsje nië terugtrekken. De politie in Dagestan ver moedt dat de rebellen erop uit zijn „de tragedie van Boedjon- novsk te herhalen". In deze Zuidrussische stad kwamen in juni meer dan honderd mensen om bij een aanval en gijzeling door Tsjetsjeense strijders. Het Russische leger viel in de cember 1994 het gebied binnen om een eind te maken aan het separatistische bewind van ge neraal Doedajev. In de bloedi ge burgeroorlog kwamen tien duizenden mensen om. De strijdende partijen sloten deze zomer na het drama in Boed- jonnovsk een wankel bestand, maar een politieke oplossing is nog niet in zicht. De afgelopen weken zijn de gevechten weer toegenomen. Dinsdag 9 januari Zierikzee Jeugd-aerobic-instuif. 't Vrije 4. 16.00-16.45 uur. Hoorzitting bestemmingsplan gedeelte Eersteweegje in de trouwzaal van het stadhuis. 19.00 uur. Commissievergadering ruim telijke ontwikkeling in de raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Scharendijke Eerste algemene ledenverga dering CDA-afdeling Schou- wen-Duiveland in dorpshuis Putmeet. 19.30 uur. Woensdag 10 januari Zierikzee Mini-instuif voor kinderen van 5 t/m 7 jaar in De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Borstvoeding informatie avond. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering gemeentelijke ad viescommissie financiën. Ge meentehuis. 16.30 uur. Donderdag 11 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst D66 Zeeland in De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken en ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk 50-jarig bestaan van de afde ling NBvP. Ons Dorpshuis. 19.00 uur. Vrijdag 12 januari Zierikzee Opening tentoonstelling Viet nam, een land met veel water. Stadhuis. 16.15 uur. Nieuwjaarsfeest Vrouw Ge loof Samenleving Schouwen- Duiveland. MFC-gebouw. 20.00 uur. Bruinisse Drive-in show en Karaoke in Jeugdsoos de Pul. 20.30 uur. Zaterdag 13 januari Zierikzee 'Wie heet er nou Bons?' Jeugd- komedie Amsterdam. Concert zaal. 15.00 uur. Kerkwerve'/Schuddebeurs/ Noordgouwe SV WIK haalt oud papier op. Moriaanshoofd Workshop modeltekenen. Boerderij. Van 09.30 tot 11.30 uur. Burgh-Haamstede Sprokkelen en tuinornament maken met Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Schuur SBB Gadrabos/Vroonweg (Einde Biesterveldweegje). 10.00- 12.00 uur. ANBO-nieuwjaarsbijeen- komst. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Open dag. Noordwal Kreatief viert vijfjarig bestaan. Ton- nenmagazijn. Expositie 10.30- 16.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Bru-Tèn. Me- puusje. 16.00 uur. Zondag 14 januari Zierikzee Try-out concert Crosshead in café DeVlinder. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Meditatieve kerkdienst met Taizégroep. Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.00 uur. Brouwershaven Bingo in Poortershof. 14.00 uur. Hot Revival Stompers. 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 15 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland in benedenzaal Mondragon. 17.00 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Oud Schrift. Nieuwe Kooiweg 8. 20.00 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranjeco mité in consistorie Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare raadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetabcl Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 januari 06.05 161 12.20 -150 18.35 166 11 januari 06.30 154 00.20 -118 19.00 160 12.45 -148 ROOMPOT BUITEN 10 januari 04.30 165 10.45 -145 16.45 172 22.55 -115 11 januari 05.05 158 11.15 -145 17.20 167 23.30 -113 BRUINISSE 10 januari 06.30 166 12.20 -156 18.55 173 11 januari 06.10 160 00.25 -125 19.15 165 12.45 -156 WEMELDWOE 10 januari 06.15 166 12.15 -154 18.40 172 11 januari 06.30 159 00.25 -123 19.05 165 12.45 -153 Doodtij: 15 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske Bik niet janken. Fiets staal 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen \jven proeven J Wetenschappelijk bureau PvdA: Net zoals nu met soft drugs gebeurt, zou de overheid ook het gebruik van hard drugs oogluikend moeten toestaan. Dat vindt het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Archief foto DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van hard drugs méet oogluikend worden toegestaan op soortgelijke wijze als dat nu met soft drugs gebeurt. Gemeenten moeten de moge lijkheid krijgen wijkgebonden 'gebruikers ruimten' in te richten waar verslaafden aan harddrugs uit de wijk op vertoon van een pasje binnen mogen. Ook drugsdealers zouden daar eventueel toegang moe ten krijgen. De gemeentelij ke overheid moet de door hen te leveren hard drugs dan wei op kwaliteit contro leren. Die voorstellen staan in een maandag gepubli ceerd rapport van de Wiarda Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de PvdA. Schrijver van het rapport, met de titel „Ont spoord", is de criminologe F. Halsema. Volgens haar is de enige ech te oplossing van de proble matiek, legalisering van het gebruik van drugs. Maar dat zou de relatie met de buur landen en met de Verenigde Staten ernstig verstoren. Dat kan Nederland zich niet veroorloven en daarom is volledige legalisering geen reële optie. In uitbreiding van het ged oogbeleid tot hard drugs ziet Halsema bij wijze van twee de keus betere mogelijkhe den dan nu voorhanden zijn om de maatschappelijke 'pro blemen en de overlast door het gebruik van hard drugs te bestrijden. Aan dit gedo gen moet in het buitenland zoveel min mogelijk rucht baarheid worden gegeven, meent ze. Wijkgebonden ge- bruikersruimten kunnen voorkomen dat drugsver slaafden door de stad zwer ven. Ook het drugstoerisme naar Nederland valt beter in de hand te houden door invoe ring van het pasjessysteem, meent Halsema. Drugs- woordvoerder S. Dijksman van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt de voorstellen voor het gedogen van hard drugs veel te ver gaan. Volgens haar kan Ne derland een dergelijk ged oogbeleid internationaal niet verkopen. PvdA-staats- secretaris Schmitz van justi tie, die het rapport in ont vangst nam, wilde niet reageren op de voorstellen. Naast het drugsbeleid neemt Halsema ook andere aspec ten van criminaliteit en rechtshandhaving onder de loep. Zo stelt ze dat uit de parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden is gebleken dat de „hoognodi ge" criminaliteitsbestrij ding gevaarlijker is geble ken dan het verschijnsel waartegen zij 'zich richt. „Politici noch verantwoor delijke ambtenaren bleken de afgelopen jaren in staat tot controle op het politie- en justitieel apparaat dat dol gedraaid door vijandbeelden en valse informatie lang zaam zelf in de „onderwe reld" afdaalde", aldus Hal sema. De eenzijdige nadruk op ver sterking van het strafrechte lijk apparaat en uitbreiding van de opsporingsmethoden, verhult volgens de PvdA-cri- minologe dat tegen de geor ganiseerde misdaad preven tieve maatregelen te nemen zijn. Deze liggen veel meer op het terrein van het alge meen politiek en economisch beleid, aldus Halsema. Voorafgaand aan een werke lijk effectief beleid zal vol gens haar allereerst moeten worden erkend „dat georga niseerde misdaad geen vijan dige mogendheid is die van buitenaf onze rechtsstaat en economie bedreigt, maar er onlosmakelijk mee verbon den is". DEN HAAG (ANP) - Burgemeester A. Kessen van Hulst blijft coffeeshops verbieden. Dit heeft hij maandag in Den Haag laten weten te genover de Raad van State. Daar eiste een on dernemer heropening van zijn zaak Casablan- can aan de Paardenmarkt in de Zeeuwsvlaamse plaats. Drie brandbommen vorige week DEN HAAG (ANP) - Het is politie en Turkse in stellingen in Nederland nog steeds niet duide lijk wie er achter de aanslagen zit tegen Turkse doelen en wat de reden is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2